Feitelijke gegevens
- 1e druk, 2012
- 544 pagina's
- Uitgeverij: De Bezige Bij
Flaptekst
De Birgittagarden is een internaat voor jonge vrouwen met destructief gedrag. Op een donkere herfstnacht wordt een van de opgenomen meisjes vermoord in de separeerkamer. Ze wordt met beide handen voor haar gezicht gevonden op het bed. Niemand heeft iets gezien, maar een van de meisjes is spoorloos verdwenen.
Inspecteur Joona Jinna reist af naar de Birgittagarden en bevindt zich al snel midden in de meest raadselachtige moordzaak waarop hij ooit is gestuit. Als hij op zoek gaat naar de oplossing, worden er verwoestende krachten in werking gezet.
Kort na de gewelddadige moord begint een vrouw in Stockholm de tiplijn van de politie te bellen met informatie. Eerst vraagt ze geld voor haar inlichtingen, maar later verzoekt ze hen alleen maar te luisteren, steeds wanhopiger.
Eerste zin
Elisabet Grim is eenenvijftig jaar en haar haar is grijzend.Samenvatting
Op Birgittagarden, een internaat voor meisjes met psychische problemen, is een dubbele moord gepleegd. Er zijn twee slachtoffers die op een bloederige manier om het leven zijn gekomen: de verpleegkundige Elisabeth Grim en de pupil Miranda. Als één van de meisjes erachter komt dat Miranda in de separeerkamer op een bloederige manier om het leven is gekomen, wordt de maatschappelijk werker Daniël Grim ingelicht. Daniël is ook de man van Elisabeth, en haar dood is een grote schok voor hem. Hij licht vervolgens de politie in en dan wordt er een groot intern onderzoek gestart.
Als alle meisjes worden opgevangen komt Joona, de waarnemer van de rijksrecherche, erachter dat de pupil Vicky Bennet uit het internaat ontsnapt is. Als hij in haar slaapkamer gaat kijken ziet hij dat haar bed onder het bloed zit en dat er onder haar kussen een hamer ligt. Het is duidelijk dat de twee slachtoffers op een agressieve manier om het leven zijn gekomen, en iedereen gaat er vanuit dat Vicky Bennet wat met deze dubbele moord te maken heeft. Daniël Grim geeft dan al gelijk aan dat hij denkt dat Vicky niks met de moord te maken heeft. In individuele gesprekken heeft hij Vicky goed leren kennen, en hij geeft aan dat Vicky helemaal niet zo gewelddadig is.
Vlak na de dubbele moord in het internaat krijgt de politie nog een melding: op een benzinestation is er een jongetje in een auto ontvoerd. Dit jongetje, Dante, is door zijn moeder even alleen in de auto gelaten toen ze is gaan tanken. Toen ze terug kwam bleken haar auto en haar zoontje weg te zijn. Alle mogelijke wegen worden afgezet, zodat Dante met zijn ontvoerder niet kan ontsnappen. Helaas is de ontvoerder slim en neemt het een vluchtroute, waardoor ze niet in de armen van de politie terecht komen. Inmiddels zijn er dus twee zaken onduidelijk: de dubbele moord op het internaat en de ontvoering van Dante. Joona gaat er vanuit dat deze twee zaken wat met elkaar te maken hebben, maar niemand wil hem geloven en iedereen heeft het liefste dat hij stopt met werken.
Ondanks dat alle onderzoeken naar de dubbele moord en ontvoering afgelopen zijn blijft Joona toch doorgaan met onderzoeken. Hierdoor krijgt hij problemen met zijn werkgever, maar hij is vastberaden om deze moord- en ontvoeringzaak op te lossen.
Zo zet hij een onderzoek in bij een rivier waar een auto in is gereden. Hij denkt zelf dat Dante en Vicky in deze auto zaten en is bang dat ze verdronken zijn. Dit onderzoek levert weinig op: ze vinden geen stoffelijke overschotten en hiermee lijken ze niet verder te komen. Als Joona door gaat zoeken en camerabeelden van een benzinestation bekijkt ziet hij ineens Vicky en Dante. Hij gaat terug naar zijn werkgever en legt uit dat het onderzoek opnieuw gestart moet worden aangezien Vicky en Dante nog in leven zijn. Ook hier wordt hij niet in geloofd en hij moet het zelf op zien te lossen.
Door slim te zijn en dingen te onderzoeken komt Joona erachter waar Vicky en Dante zitten. Op een agressieve manier weet hij ze te redden en Vicky en Dante zijn er beiden zo slecht aan toe dat ze gelijk naar het ziekenhuis moeten. Hier wordt Vicky verhoord en kan Dante eindelijk weer zijn moeder zien.
Dan wordt de politie ineens lastig gevallen door een helderziende die Flora heet. Ze zegt dat ze wat van de moordzaak heeft meegekregen en wil de politie helpen tegen een vergoeding. De politie trapt hier niet in en dient een aanklacht tegen haar in wegens het onnodig veel bellen van de politie.
Als Joona na gaat denken, komt hij erachter dat de helderziende Flora best wel eens zou kunnen helpen met het oplossen van beide zaken. Hij besluit om naar Flora te gaan en om met haar te gaan praten. En Joona heeft inderdaad gelijk: Flora is in haar verleden getuige geweest van een moord op een meisje dat ze goed kende. Het meisje is op een agressieve manier om het leven gekomen en het begint erop te lijken dat de moordenaar van deze zaak iets te maken heeft met de twee andere zaken. Joona start weer een ander onderzoek en zijn vermoedens lijken te kloppen: de broer van Flora, Daniël Grim, heeft iets met alle drie de zaken te maken. Daniël Grim probeert eerst het vertrouwen van iedereen te wekken en probeert dan een spelletje met ze te spelen waarin ze hem moeten vertrouwen. Als ze hierin meewerken vermoordt hij ze op een agressieve manier.
In de tijd dat Joona hierachter komt, past Daniël op Vicky. Vicky is net vrijgesproken door de justitie en mag niet alleen thuis zitten omdat ze psychisch nog niet stabiel is. Daniël Grim heeft ook een tijd lang in een psychiatrische instelling gezeten, omdat hij naar zijn zeggen de dood van zijn vrouw niet aan kon. Joona licht onmiddellijk de pleegmoeder van Vicky in en zij kan Vicky nog maar net aan de dood laten ontsnappen.
Als Joona Daniël confronteert met alles waar hij achter is gekomen, zorgt de vader van Daniël en Flora ervoor dat Daniël om het leven komt. Hij giet benzine over zichzelf heen, steekt zichzelf aan en springt vervolgens op Daniël, waardoor ze beiden overlijden. Daniël kan dus niet meer verhoord worden.
Personages
Elisabeth
Elisabeth Grim: Elisabeth is de vrouw van Daniël Grim en samen werken ze op het internaat in Birgittagarden. Al in het eerste hoofdstuk wordt ze vermoord en je krijgt niet veel van haar mee.
Dante
Dante: Dante Abrahamsson is het Zweedse jongetje die is ontvoerd. Hij is nog echt een kind en krijgt niet veel van zijn omgeving mee.
Flora
Flora: Flora is een 40-jarige helderziende die in de eerste instantie de politie alleen wil helpen als ze geld geven. Ze heeft het thuis niet breed en doet er alles aan om ook maar een beetje geld binnen te krijgen. Aan het begin van het verhaal lijkt Flora heel gemeen en lijkt ze alleen maar te liegen, maar aan het einde van het verhaal verandert deze mening. Ze heeft het beste met iedereen voor en zet zichzelf op de laatste plaats om anderen te kunnen helpen.
Vicky
Vicky: Vicky Bennet is één van de meisjes dat op het internaat in Birgittagarden zit. Ze heeft psychische problemen en krijgt hiervoor hele dagen therapie om zichzelf er weer boven op te vechten. Ondanks al haar persoonlijke problemen zet ze door en helpt ze het ontvoerde jongetje Dante zo goed dat ze er fysiek en emotioneel zelf aan onder doorgaat. Wel is ze een eigenwijze typische puber die gewoon zegt wat ze denkt en daardoor problemen krijgt met anderen.
Joona
Joona: Joona is de blonde waarnemer van de rijksrecherche. Hij heeft een belangrijke rol in dit verhaal en is een doorzetter ondanks alle tegenslagen. Joona wordt niet gemogen door zijn collega’s en het liefste hebben ze dat hij per direct stopt met werken. Om hem te pesten eindigen ze de moord- en ontvoeringszaak al zo vroeg dat er geen oplossing is. Joona kan hier niet tegen en zet door en komt uiteindelijk tot een oplossing van alle drie de zaken. Hij is een doorzetter, is vastberaden om zijn doel te halen en geeft veel om andere mensen.
Daniel
Daniël Grim: Daniël Grim is de man van Elisabeth Grim. Hij werkt op het internaat als maatschappelijk werker en hij heeft het vertrouwen van verschillende meisjes. Aan het begin van het verhaal lijkt hij een lieve man die veel om anderen geeft, maar later verandert deze mening. Het is een gemene man die zelf psychische problemen heeft en veel anderen mensen onrecht aandoet.
Miranda
Miranda: Miranda is één van de meisjes dat op het internaat in Birgittagarden zit. Ook zij heeft psychische problemen en is agressief waardoor ze naar een separeer cel moet. Ze wordt snel vermoord en je krijgt ook niet veel van haar mee.
Quotes
"Het warrige haar hangt in slierten langs het gezicht van het meisje. Haar donkere ogen glanzen intens en dan wordt het beeld weer zwart. Ze leven, denkt Joona. Ze leven allebei nog." Bladzijde 238
"Officier van justitie Susanne Öst uit Sundsvall rijdt naar Stockholm. Ze heeft besloten het opgepakte meisje aan te houden. Morgenochtend om acht uur wil ze beginnen met de eerste verhoren van Vicky Bennet, het vijftienjarige meisje dat wordt verdacht van twee moorden en ontvoering." Bladzijde 369
"De rechter leunt achterover in zijn stoel en verklaart dat Vicky Bennet niet in hechtenis zal worden genomen voor de moorden op Elisabet Grim en Miranda Ericsdotter, en dat ze daarom op vrije voeten wordt gesteld in afwachting van de aanklacht van de officier van justitie." Bladzijde 429
Thematiek
Misdaad: whodunitHet thema van het boek is de gevoelens van de waarnemer van de rijksrecherche die een dubbele moord- en ontvoeringszaak op moet lossen. Joona, de waarnemer van de rijksrecherche, heeft als opdracht gekregen om de dubbele moord in het internaat voor meisjes met psychische problemen te onderzoeken. Al vanaf het begin heeft hij door dat dit deze zaak anders is dan alle andere zaken en dat deze zaak emotioneel veel van hem zal eisen. Als de politie vervolgens de zaak niet meer ziet zitten staat hij er alleen voor en moet hij alles op alles zetten om erachter te komen wie de dader van de moord- en ontvoeringszaak is. Als hij er vervolgens ook nog achter komt dat Vicky ten onrechte wordt verdacht begint het fysiek ook zwaar te worden omdat hij door moet blijven vechten om uiteindelijk achter de juiste dader te komen. Na lang doorvechten komt hij er eindelijk achter wie de dader is en lijkt de politie hem ook te geloven.
Motieven
Moord
Er is een dubbelmoord gepleegd in het gekkenhuis en er is een kind ontvoerd. Niemand weet wie de dader is, de politie heeft geen zin om onderzoek te doen en Joona blijft toch doorzoeken.
Vertrouwen
De politie vertrouwt Joona niet dat het zal lukken om de zaak te ontrafelen en willen dat het onderzoek stopt omdat Joona er alleen psychisch onder lijdt. Daarnaast vertrouwt Joona de hoofdverdachte Vicky dat zij het niet heeft gedaan. En door vertrouwen te winnen lukt het Daniël om mensen te overtuigen dat hij onschuldig is.
Leugens en bedrog
Door leugens en bedrog lukt het Daniël om onschuldig gevonden te worden. Doordat de moordzaak te vaag is verliest de politie zijn interesse.
Motto
en alle leugenaars: hun deel is de poel, die brandt van vuur en zwavel
Openbaring 21:8
Dit motto slaat op de leugens die maatschappelijk werker Daniel Grim verspreidt. Hij is zelf verantwoordelijk voor twee moorden op zijn vrouw en patiënte. Vervolgens probeert hij de schuld op anderen af te schuiven en wist hij al zijn sporen uit zodat niemand erachter komt dat hij verantwoordelijk is voor de moorden.
Met dit motto wordt bedoeld dat deze leugens uiteindelijk toch wel uitkomen. En dat is gebeurd: Daniel Grim heeft bekend dat hij meerdere mensen heeft vermoord. Ook in het verleden. De vader van Daniel Grim kon deze gedachte niet aan, en is samen met Daniel levend verbrand midden in een grasveld.
Opdracht
Er is geen opdracht aanwezig.
Trivia
Lars Kepler is het pseudoniem van het Zweedse echtpaar. Alexander Coelho Ahndoril heeft voordat hij met zijn vrouw boeken ging schrijven al een aantal literaire romans gepubliceerd. Alexandra Coelho Ahndoril publiceerde ook maar was vooral druk met het zorgen voor de kinderen. Ze schrijven echt samen en verdelen het niet per hoofdstuk. Hierdoor kunnen ze samen een goed boek schrijven.
Titelverklaring
De titel Getuige slaat op het zoeken naar getuigen die wat hebben meegemaakt van de twee moordzaken en de ontvoering. Aan het begin van het verhaal wordt er op een internaat voor meisjes met psychische problemen een dubbele moord gepleegd. Vicky, het meisje dat verdacht wordt, wordt alleen niet verdacht door de waarnemer van de rijksrecherche. Ondanks dat de politie het onderzoek naar de dubbele moord en ontvoering staakt, is Joona vastberaden om naar een oplossing te zoeken. Hij reist het hele land door op zoek naar getuigen en komt uiteindelijk tot een oplossing nadat hij een belangrijke getuige heeft ontmoet.
Structuur & perspectief
Voor het verhaal is het auctoriale perspectief gebruikt, het auctoriale perspectief wordt ook wel de alwetende verteller genoemd. Je leest de gedachtes en handelingen van meerdere personen en het verhaal wordt niet door de ogen van één persoon verteld. De verteller kijkt als het ware van bovenaf op het verhaal en vertelt het vervolgens. De verteller is iemand die niet in het verhaal meespeelt en dus als het ware meer weet dan de lezer.
In dit boek lees je bijvoorbeeld de handelingen en gedachtes van Joona, Vicky en Daniel.
Het verhaal begint met een informatie opening: het verhaal begint en er wordt eerst een introductie van personages en ruimtes gegeven. Dit verhaal begint met het voorstellen van Elisabeth Grim en het internaat Birgittagarden
Het verhaal eindigt met een gesloten einde: alles is duidelijk. Het verhaal loopt niet verder terwijl het boek is afgelopen. Je blijft niet met vragen zitten, en alles is opgelost.
Het verhaal is opgedeeld in hoofdstukken die te herkennen zijn met cijfers. Dit cijfer betekent in welk hoofdstuk je zit, en in totaal zijn er 195 hoofdstukken.
Decor
Het verhaal speelt zich af op verschillende plaatsen in Zweden. Er wordt het hele land doorgereisd om tot de juiste oplossing van de moord- en ontvoeringszaak te komen. Het fijne is dat de plaatsen en dorpjes waar ze komen wel elke keer gelinkt worden aan Stockholm, waardoor het voor een Nederlander ook herkenbaar is waar in Zweden het verhaal zich precies afspeelt.
Verder hebben ze het vaak over namen van wegen die een Nederlander niet kan begrijpen. Dit is niet erg, want het verhaal gaat gewoon door en je mist geen belangrijke informatie als je dit niet begrijpt.
Er is in dit verhaal soms wel gebruik gemaakt van een belangenruimte. Een belangenruimte is een ruimte waarin de gevoelens van de personages overeen komen met de gebruikte ruimte. Op sommige momenten speelde bepaalde droevige en spannende gebeurtenissen zich af in de regen of in slecht weer. De regen en het slechte weer duidt op iets sombers: en dat zijn de droevige en spannende gebeurtenissen die zich op dat moment afspelen. Als deze gebeurtenissen zich af zouden spelen in een zonnig land met veel zon, krijg je andere (veel vrolijkere) gevoelens dan dat het afspeelt in een sombere en grijze omgeving. Deze belangenruimte is dus belangrijk voor het overkomen van het verhaal.
Het verhaal speelt zich verder in een korte tijd af: ongeveer twee weken. In deze weken doen ze er alles aan om te onderzoeken wat er precies is gebeurd en wie er de dader is. Er zijn wel wat flashbacks, onder ander over het leven van Joona en een moordzaak die 40 jaar eerder is gebeurd.
Het is in deze tijd geschreven omdat ze beschikken over mobiele telefoontjes en internet. Er zitten dus motieven in het verhaal die aangeven dat het verhaal zich in deze tijd afspeelt.
Stijl
De schrijfstijl van het duo dat onder de naam Lars Kepler schrijvft is een meeslepende en beeldende manier die je vanaf het begin tot het einde vasthoudt. Alles is zo geschreven dat het geboeid en spannend blijft en dat je in het verhaal meegetrokken wordt.
Er wordt uitvoerig gebruik gemaakt van details, waardoor de ruimtes waar gebeurtenissen zich afspelen erg duidelijk zijn. Deze details zijn niet storend om te lezen en maken het verhaal erg beeldend. Alles wat je leest, zie je voor je en er ontbreekt geen detail.
Wel wordt er veel gebruik gemaakt van begrippen die sommigen waarschijnlijk niet zo snel zullen begrijpen. Er worden over ruimtes en ziektes gepraat, waarvan sommigen de betekenis niet zullen weten. De betekenis van deze woorden is wel nodig om het verhaal te begrijpen en het is dan ook nodig om op te zoeken wat het betekent. Als je bekend bent met problemen met de psychische gesteldheid of als je je ervoor interesseert is alles heel goed te begrijpen en is het verhaal leuk en interessant om te lezen.
Doordat er uitvoerig gebruik gemaakt is van details, loop je soms wel leesvertraging op. Over één klein moment kunnen bladzijdes verteld worden. Deze leesvertraging is niet storend en is interessant om te lezen.
Verder wordt er weinig gebruik gemaakt van flashbacks. Aan het einde van het verhaal is er wel een flashback over het leven van Joona, maar verder gebeurt dit weinig.
Een citaat om de schrijfstijl van Lars Kepler te verduidelijken:
jij probeert ze door de rode wanden van de stal heen te zien. De zwarte deuren staan open. Zonlicht flikkert tussen de kierende planken. Hij rent langs een roestige benzinetank en recht op de enorme stal af als hij de knal van het geweer hoort. De echo weerkaatst tussen de gebouwen en verdwijnt over de akkers.
Daniel moet Flora overmeesterd hebben. Om de stal en de muur heen is te ver. Er is geen tijd. Misschien is het al te laat. – blz 500
Hier is te zien dat alles beeldend is omschreven met vele details. Deze details maken het verhaal veel duidelijker dan zonder details.
Slotzin
De wasem verdwijnt en ze zien Jurek Walter op het bed zitten, net als voorheen, alsof hij zich niet heeft bewogen. Uitleg: Jurek Walter, een man in een isoleercel die daar zit wegens psychische problemen, heeft op de ruit de naam Joona geschreven. Wanneer de naam Joona wegvaagt zien de verpleegkundige Jurek weer op bed zitten en lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan.Beoordeling
Ik had al veel goede verhalen over dit boek gelezen en ik begon dan ook met een hoge verwachting aan dit boek. Deze verwachting werd gelukkig waargemaakt en het verhaal heeft me vanaf het begin tot het einde vastgehouden. Alle gebeurtenissen zijn spannend en het is op zo’n manier geschreven dat de personages in het verhaal meer weten dan degene die het leest. Dit maakt het spannend om te lezen en hierdoor wil je door blijven lezen.
Voor mij was het boek makkelijk om te lezen, maar ik kan begrijpen dat sommige begrippen en ruimtes over psychische ziekten en het internaat moeilijk te begrijpen zijn. Als je eenmaal de betekenis van deze woorden begrijpt is het een leuk verhaal om te lezen.
Kortom: het is echt een aanrader! Het verhaal houdt je van het begin tot het einde vast en het is moeilijk weg te leggen.
Recensies
"Er loopt een intern onderzoek naar commissaris Joona Linna van de rijksrecherche waardoor hij niet officieel het onderzoek kan leiden naar de dubbele moord in het meisjesinternaat Birgittagården" http://www.ezzulia.nl/rec...5OpsNluqSo
"Getuige kreeg in Zweden lovende recensies toebedeeld, en bepaald niet ten onrechte." http://spannings.blogspot...-2012.html
"Als je Getuige leest, wetende dat het een schrijversduo is, kun je je afvragen wie welke hoofdstukken heeft geschreven. Toch blijkt bij de promotietour van Lars Kepler dat het echtpaar alle hoofdstukken en scènes samen schrijft." http://www.schrijfplezier...?q=node/52
"De auteurs hebben sinds Hypnose een sterke ontwikkeling doorgemaakt. Ook in Getuige zijn de open eindjes niet op één hand te tellen, maar de meeste hebben een doel en zijn daardoor minder storend." http://www.crimezone.nl/w...etuige.htm
REACTIES
1 seconde geleden