Titel: Triomf van de verschroeide aarde
Auteur: Thea Beckman
Uitgeverij: Lemniscaat
Plaats van uitgave: Rotterdam
Jaar van uitgave: 1977
Aantal bladzijden: 320 bladzijden
Keuzeverantwoording:
Ik moest toch nog een boek kiezen en ik had dit boek in me boekenkast zien staan dus ik dacht; ach laat ik die dan maar gaan lezen
Samenvatting:
Het boek bestaat uit 3 delen.
Het eerste deel;
Op een late namiddag in oktober 1356 draaft Matthis Cuvelier over de bemodderde wegen van Bretagne. Hij is op weg naar de havenstad Dinan. Om daar naar Bertrand du Guesclin te zoeken.Onderweg ruikt hij de heerlijke geur van eten en volgt zijn neus. Hij leid hem tot een groep"vechters". De leider van de groep heet Olivier de Mauny. Het is de neef van Bertrand du Guesclin.Matthis moet Olivier vertellen over de slag bij Poitiers.(dat was in een ander boek dus ik kan daar niet veel over vertellen) Ook hoort hij dat de stad Rennes belegert word door de Engelsen en dat Bertrand daar is. Na een paar dagen komt Bertrand de groep tegemoet. Bertrand twijfelt of hij Matthis kan gebruiken. Matthis is natuurlijk niet erg sterk. Maar hij kan wél lezen en schrijven. Daarom mag hij blijven.
Matthis merkt al snel dat het partizanen leven een hard leven is. Ze moeten vaak snel hun kamp verplaatsen omdat de Engelsen jacht op hun maken. Ze kruipen soms in het holst van de nacht een Engels kamp binnen en stelen eten, laten gevangenen vrij en steken de boel in de brand.
Op een dag komt een Bretonse boer Bertrand waarschuwen. De hertog van Lancaster is van plan op ook op te trekken tegen de havenstad Dinan. Bertrand schrikt daar behoorlijk van want daar woont Tiphaine. Hij is verliefd op haar. Vroeg in de ochtend vertrekt het leger van de hertog van Lancaster. Ze verwachten dat ze Dinan kunnen overrompelen. Halverwege lopen ze in de hinderlaag van Bertrand du Guesclin. Pijlen schieten overal vandaan en veel soldaten leggen het loodje. Als ze bij Dinan aankomen is er geen sprake van een overrompeling.
Het Engelse leger krijgt het erg moeilijk. Dinan houdt stand maar Rennes ook. De Hertog moet drieduizend monden moeten voeden maar in Bretagne heerst al lang oorlog en op het platteland is weinig voedsel. Ze krijgen wel voedselkonvooien maar veel daarvan onderschept Bertrand. Hij en zijn groep eten zich goed vol en geven de rest terug aan de bevolking.
De poorters van Dinan hebben de Hertog van Lancaster zover weten te krijgen dat hij een wapenstilstand met hun heeft gesloten. Alle vijandelijkheden zullen worden gestaakt tot half april. Als er dan geen versterking komt voor Dinan mag de Hertog de stad zonder te vechten hebben. Wanneer de wapenstilstand nog maar enkele weken oud is komt er opeens een ontstellend bericht. De broer (Olivier) van Bertrand (die doet dienst als boogschutter in Dinan.) is door de Engelsen gevangen genomen. En of Bertrand maar even wil betalen. Dit is natuurlijk schending van het wapenstilstandsverdrag. Bertrand is woedend. Olivier is zijn lievelingsbroer. Bertrand pakt direct zijn spullen en reist naar het Engelse kamp
De hertog van Lancaster logeert in een prachtig paviljoen.Bertrand is woedend en daagt Thomas van Canterbury uit voor een duel. Ridder Canterbury accepteert de uitdaging. Omdat Bertrand niet echt een goed paard heeft krijgt hij een raspaard van de Engelsen te leen :
Bliksemschicht. Gelukkig wint Bertrand en zijn broer is weer vrij.
Ondertussen bereiden de Engelsen een tweede stormloop voor op Rennes. Ook dit keer houd Rennes stand. Daarom besluiten de Engelsen om een gevechtstorens te bouwen. De Hertog van Lancaster nodigt Bertrand uit voor een diner. Ze willen Bertrand omkopen om bij de Engelsen te komen. Bertrand gaat niet op dit aanbod in. Maar hij gaat wel weer in op een gevecht. Bertrand wint en mag Bliksemschicht houden.Na het gevecht vallen de Engelsen meteen aan. De gevechtstorens zijn nu ook af! Na een nachtelijke uitval vernietigen de mensen uit Rennes de torens. De 3e stormloop word ook tegengehouden. Dan verzint Bertrand weer iets. Matthis moet een brief schrijven naar de Hertog. Daarin nodigen ze hem uit voor een etentje in de stad. Ze willen de Hertog overtuigen van de welvaart in de stad. De laatste koe word geslacht, van gestolen meel wordt brood gemaakt, de vrouwen moeten kussens onder hun jurken doen alsof ze hele dik zijn.Op kippen worden extra veren geplakt zodat ze vetter lijken. Het is nu net alsof ze niks tekort komen. Als de Hertog dit ziet gelooft hij zijn ogen niet. Hij wil wel capituleren maar dan moet Rennes wel een afkoopsom betalen omdat het anders teveel op een nederlaag lijkt. De mensen in Rennes willen maar al te graag betalen. Ze hebben niks aan geld als er geen eten is.De zoon van de koning slaat Bertrand tot ridder. Omdat de koning gevangen zit slaat hij Bertrand tot ridder.
Deel 2: De Revolutie
Matthis word door Betrand du Guesclin naar Parijs gestuurd om daar geld te halen. Clopin reist met hem mee.Wanneer ze aankomen in Parijs zien ze allemaal mensen met rood-blauwe baretten lopen. Ze zijn midden in de Franse Revolutie beland. Ze moeten de kroonprins zien te vinden maar die is de stad uitgevlucht.Etienne Marcel heeft nu de macht. Jean Maillart is een wethouder bij Etienne Marcel. Hij stelt voor dat Matthis de volgende dag naar het huis met de Pilaren moet komen (daar zit Etienne Marcel). Matthis is het helemaal eens met de Revolutie en wil er ook graag in meedoen. Elke dag worden er op het plein voor het huis met de pilaren een paar mensen onthoofd. Dat gebeurt omdat die mensen tegen de revolutie zijn.
Op een dag hoort Matthis een raar gerucht. Karel van Navarra bied zijn hulp aan, aan Etienne Marcel. Karel van Navarra ook wel genoemd Karel de slechte heeft al een paar keer geprobeerd de koning af te zetten. Hij is dus gewoon een schurk. Etienne Marcel accepteert de hulp en Karel trekt de stad met 200 gehuurde soldaten binnen.
Het boekverslag gaat verder na deze boodschap.
Verder lezen
REACTIES
1 seconde geleden