Feitelijke gegevens
- 2e druk, 2007
- 190 pagina's
- Uitgeverij: Foreign Media Group
Flaptekst
Als Isa en haar broer Kars moeten verhuizen omdat hun ouders een verwaarloosde camping in Frankrijk hebben gekocht, stort hun wereld in. Isa heeft net verkering met Justin en Kars moet zijn succesvolle breakdance groep opgeven. Gelukkig ontmoet Isa Jules, die ze stiekem nog leuker vindt dan Justin. Net als camping Timboektoe het lijkt te redden, wordt niet ver weg van de camping een andere camping geopend. De onsympathieke eigenaar doet er alles aan om Timboektoe te ruïneren. Lukt het Isa, Kars en Jules om Timboektoe van de ondergang te redden?
Eerste zin
Jules kijkt naar Pierre die een koffer op de imperiaal van zijn auto vastbindt.Samenvatting
Kars en Isa hebben een goed leven, totdat hun ouders thuiskomen met schokkend nieuws. Ze hebben tijdens hun vakantie een camping gekocht 'in the middle of nowhere.' Dit betekent dat de familie al na de kerstvakantie verhuist naar Frankrijk. Isa moet haar grote liefde Justin achterlaten en haar beste vriendin Annabel. Ook Kars moet afscheid nemen van zijn vrienden en zijn succesvolle breakdance-groep.
Met flinke tegenzin vertrekken Isa en Kars dan toch na de vakantie naar de afgelegen camping, die ze dan ook een bijpassende naam hebben gegeven: Timboektoe. De camping is oud en vervallen en er moet dan ook veel werk worden gedaan. Isa en Kars besluiten niets te doen en hopen dat ze zo weer snel naar Nederland terug gaan.
Toch raken ze gehecht aan hun nieuwe woonplek en zorgt hun oma ervoor dat ze zich schuldig voelen over hun houding. Ze besluiten hun ouders te helpen en de komst van hun vrienden helpt daarbij. Jules een jongen die zijn thuissituatie met zijn dronken vader ontvlucht, voelt zich erg thuis op de camping en biedt zijn hulp aan. Ook zijn vrienden komen naar de camping, allemaal met eigen verlangens en geheimen. Zo hoopt Nona verkering te krijgen en loopt Brain rondt met een groot geheim. Ook Kars en Isa zelf zijn verliefd en aarzelen of deze liefde wederzijds is.
Ondanks deze persoonlijk kwesties hebben de vrienden het toch leuk samen. Wanneer ze erachter komen dat in de buurt een nieuwe luxe camping is geopend, doen ze er alles aan om camping Timboektoe te redden. Zo bedenken ze een discofeest om geld in te zamelen en reclame te maken voor hun camping. Toch loopt deze avond door de gemene plannen van Arthur (de baas van de andere camping) anders dan verwacht. Maar de vrienden weten hem te slim af te zijn en zo wordt de camping Timboektoe gered. Tegelijk doen Kars en Brain een bijzondere, historische vondst die zorgt dat de camping een populaire vakantieplek wordt.
Personages
Isa
Isa is een meisje die eigenlijk alleen maar bezig is met dingen die bij haar leeftijd horen: verliefdheid, vriendschappen, puberteit en school. Ze is erg blij wanneer haar liefde voor Justin wederzijds blijkt te zijn, maar dan gooien haar ouders roet in het eten en gaan ze naar Frankrijk verhuizen. Isa is erg koppig en besluit er alles aan te doen om dit tegen te gaan. Isa draait later bij en blijkt erg behulpzaam en slim te zijn.
Kars
Kars is een stoere, populaire jongen die erg van breakdance houdt. Hij is blij dat zijn breakdance-groep succes heeft, maar dan krijgt hij het nieuws dat ze naar Frankrijk gaan verhuizen. Kars blijft koppig, maar ook hij draait bij en is erg gedreven om zijn ouders te helpen. Ook bedenkt hij een de oplossing om een discotheek te starten op de camping. Het lukt Kars ook om zijn liefde voor Annabel niet langer verborgen te houden.
Jules
Jules is een jongen die een moeilijke thuissituatie heeft; zijn moeder overleden en zijn vader is verslaafd aan de alcohol. Toch helpt zijn hond Frodo hem en de afleiding op de camping op positief te blijven. Hij is een jongen die het lastig vindt om mensen te vertrouwen, maar wel trouw blijft aan zijn vrienden en familie.
Brain
Brain is een goede vriend van Jules en helemaal gek van archeologie. Hij komt al een lange tijd op de camping en hoopt altijd nog een grote vondst te doen. Hij draagt alleen een moeilijk geheim met zich mee, hij valt op jongens en niet zomaar een jongen nog wel op zijn beste vriend Jules.
Nona
Nona is een knap en sprankelend meisje. Ze hoopt op de camping afleiding te krijgen van haar ruziënde ouders. Daarnaast is ze smoorverliefd op Jules en hoopt ze dat het deze zomer officieel wordt.
Annabel
Annabel is de beste vriendin van Isa. Ze vindt het dan ook heel erg wanneer haar beste vriendin en ook haar geheime liefde Kars naar Frankrijk vertrekken. Gelukkig mag ze de zomer op de camping verblijven en blijkt de liefde voor Kars wederzijds te zijn.
Quotes
"Dit is nou ons dorp! roept Hanna trots alsof ze het zelf heeft gebouwd. Ze wijst stralend naar een of ander gammel bord in the middle of nowhere. Daar moeten we naar links. Als ik zo'n treurig bord zag staan, reed ik er snel voorbij, denkt Isa. Je moet wel een superloser zijn om die kant uit te gaan. Ze kijkt naar haar broer en het gezicht van Kars spreekt boekdelen. " Bladzijde 25
"Arthur komt dreigend op hem af. Isa schrikt al net zo erg als Jules. Ze verbergt de camera en de haverzak snel achter haar rug. Zo, zo wie hebben we daar! Het meisje van Timboektoe... En wie ben jij? Jules valt Arthur meteen aan. Mijn vader zit onschuldig vast voor wat jij gedaan hebt. Nou, nou, dat is nogal een wilde beschuldiging , vind je ook niet? zegt Arthur grijzend. Hoe durft die kerel. " Bladzijde 170
"Verdomme! denkt Jean. Dat wijf let niet op. Hij toetert. Agnes draait zich pijlsnel om en rukt aan het stuur, maar haar auto wijkt uit naar de verkeerde kant. Jean probeert de sportwagen te ontwijken, maar de weg is te smal." Bladzijde 74
"Jules voelt het wel dat hij in de grot heeft geslapen. Zijn botten doen pijn van de harde grond en zijn rechterschouder is helemaal beurs. Het was er ook zo koud. Vannacht werd hij ervan wakker. Hij had nog geluk dat Frodo dicht tegen hem aan lag, anders had hij het niet uitgehouden. " Bladzijde 60
"Het ging zoo. Isa neuriet de melodie. Jules wrijft een traan weg. Sorry dat ik moet huilen. Isa kijkt naar Jules. Ze ziet zijn pijn. Het grote verdriet dat hij met zich meedraagt en waar hij bijna nooit over praat. Het grijpt haar aan , omdat zijn verdriet van heel diep komt. Aan haar heeft heeft hij ook niks, nu zit ze zelf te huilen. Ze legt haar hand op zijn arm. " Bladzijde 135
Thematiek
Familiebanden/ familiebetrekkingenDe vader (Ad) en moeder (Hanna) van Kars en Isa besluiten om een camping te kopen in Frankrijk. Dit om de burn-out van Ad tegen te gaan en daarnaast een nieuw avontuur met de familie aan te gaan. Isa en Kars denken hier anders over en begrijpen niet dat hun ouders zo'n beslissing kunnen nemen zonder over hen na te denken. Daarnaast hebben ze in Nederland hun vrienden en Kars had net succes met zijn breakdance-groep. Toch moeten ze toegeven aan het besluit van hun ouders en pakken ze hun spullen in. In Frankrijk wordt ze sfeer niet veel beter, maar door een bezoekje van hun oma komen ze erachter dat ze misschien toch wel erg egoïstisch bezig zijn en besluiten ze er het beste van te maken.
Motieven
Verliefdheid
In het boek komen veel personages naar voren en allen zijn ze op hun eigen manier met de liefde bezig. Zo is Isa in het begin nog verlieft op Justin en verandert dit laten in een liefde voor Jules. Is Nona verlieft op Jules en komt ze erachter dat deze liefde niet wederzijds is, want Jules is ook verlieft op Isa. Kars en Annabel zijn beide verlieft op elkaar maar weten dit niet van elkaar. Dan is er ook nog Brain die het geheim houdt dat hij eigenlijk op jongens valt en dan wel op één in het bijzonder namelijk zijn beste vriend Jules.
Vriendschap en verraad
In het boek zijn er veel verschillende vriendschappen, maar zijn ze wel echte vriendschappen of gaan ze over in liefde? Kars en Isa moeten nieuwe vrienden maken wanneer ze in Frankrijk aankomen, gelukkig gaat dit goed en krijgen ze steun van hun Nederlandse vrienden om de camping te redden. Dan is er nog Arthur de campingeigenaar van de concurrent die nog wel erg aardig doet tegen Jean (de vader van Jules), maar ondertussen zijn eigen plannen heeft om Timboektoe weg te vagen.
Verhuizing
Het boek draait natuurlijk om de verhuizing naar Frankrijk en het verzet van Kars en Isa hiertegen. In het boek kom je erachter hoe het is om te verhuizen naar het buitenland. Isa en Kars gaan naar een nieuwe school, nemen afscheid van hun vrienden en moeten zich aanpassen aan het Franse leven. Ondanks hun verzet gaat de verhuizing door en weten ze zich gedurende het boek aan te passen aan hun nieuwe leven op de camping.
Motto
Carry Slee geeft aan het begin van het boek aan dat ze deze versie van het boek geschreven heeft voor Maria Peters, die het scenario van de film heeft geschreven. Het volgende stukje staat in het boek:
Voor Maria,
Zonder het scenario van Maria Peters was dit boek er nooit geweest.
Maria, het is geweldig hoe je opnieuw na de film Afblijven van de vier Timboektoe-delen één spannend scenario hebt gemaakt.
Jouw vakvrouwschap en talent hebben mij weer geïnspireerd.
Opdracht
In het begin van het boek staat het volgende geschreven over waarom het uitgebracht is:
De film Timboektoe is gebaseerd op de vier populaire boeken over camping Timboektoe van Carry Slee, Maria Peters schreef het scenario en Dave Schram is verantwoordelijk voor de regie.
Trivia
De serie Timboektoe geschreven door Carry Slee bestaat uit vier boeken: -See you in Timboektoe -100 procent Timboektoe -Timboektoe rules! -Timboektoe rocks Dit boekt is gebaseerd op de verfilming van de serie en heeft dus elementen van alle vier de boeken.
Timboektoe is de tweede film die gebaseerd is op de de boeken van Carry Slee. Als eerste is het boek 'Afblijven' verfilmd. Na Timboektoe werden de volgende boeken van Carry Slee verfilmd: Radeloos, Lover of Loser en Spijt!
Titelverklaring
De titel van het boek is: Timboektoe. Deze titel verwijst naar de naam van de camping waar Isa en Kars naartoe verhuizen. In het volgende gedeelte in het boek komt de titel duidelijk naar voren:
'Dit is nou ons dorp!' roept Hanna trots alsof ze het zelf heeft gebouwd. Ze wijst stralend naar een of ander gammel bord in the middle of nowhere. 'Daar moeten we links.' Als ik zo'n treurig bord zag staan, reed ik er snel voorbij, denkt Isa. Je moet wel een superloser zijn om die kant uit te gaan. Ze ijkt naar haar broer en het gezicht van Kars spreekt boekdelen. 'Nee, hè, we zijn echt in Timboektoe beland,' kreunt Kars.
Uiteindelijk besluiten ze de camping Timboektoe te noemen, vanwege de mooie ligging in de natuur. Ook verandert deze eigenlijk wat 'saaie' camping uiteindelijk in een populaire camping door verschillende gebeurtenissen in het verhaal.
Structuur & perspectief
Structuur
Het boek is verdeeld in 25 korte hoofdstukken en het heeft 190 bladzijdes. De hoofdstukken hebben geen namen en zijn alleen gecijferd. Het perspectief is bijzonder in dit verhaal dus daar zou ik wat meer ingaan op de manier waarop de schrijver structuur aanbrengt in zijn verhaal.
Perspectief
Je kan merken aan het boek dat het geschreven is vanuit een script van een film aangezien er veel personen aan bod komen en het perspectief vanuit een auctoriale gezichtspunt wordt vertelt. Als lezer krijg je hierdoor een totaalplaatje van het verhaal en de gebeurtenissen. In één hoofdstuk wordt niet maar vanuit een gezichtspunt geschreven, maar kan het zo zijn dat je van drie personages de gedachten volgt. Toch wordt wel duidelijk aangegeven dat je overgaat naar een ander personage, door een witregel en de benamingen van de personages.
Decor
Decor
Het begin van het boek speelt zich af in Nederland waar Isa en Kars nog geen flauw idee hebben dat ze gaan verhuizen. Dit verdwijnt al gauw wanneer hun ouders terugkomen van hun vakantie in Frankrijk en ze met z'n allen daar naartoe verhuizen. Het verhaal speelt zich in Nederland af op de school van Isa en Kars en bij hen thuis. In Frankrijk speelt het verhaal zich af op hun camping, in het dorp (huis van Jules), op hun nieuwe school, in de grotten en op de camping van hun concurrent Arthur. In het boek wisselt de plaats nog eens, dit ligt eraan welk personage je op dat moment volgt. Zo is er een hoofdstuk in het boek waarbij je Jules volgt die in Frankrijk afscheid neemt van Pierre en even later ben je in Nederland waar Isa en Kars het nieuws te horen krijgen van hun verhuizing naar Frankrijk.
Tijd
Het boek zou zich af kunnen spelen in deze tijd. Er wordt gebruik gemaakt van hedendaagse woorden, die passen bij de leeftijd van de personages en daarnaast bij deze tijd. Het is bij dit boek lastig om een uitspraak te doen over de tijd, doordat het verhaal zich sprongsgewijs eigenlijk afspeelt. Ik denk dat dit komt doordat het boek een samenvoeging is van de oorspronkelijke vier boeken van de Timboektoe reeks. Er komen verder geen flashbacks in het verhaal voor, het verhaal wordt dus op een chronologische volgorde vertelt.
Stijl
De schrijfster van het boek is Carry Slee. Dit boek heeft een eigentijdse en jeugdige schrijfstijl die past bij haar manier van schrijven die ze aanpast aan haar publiek. Het verhaal kun je als lezer goed volgen en de belangrijkste gebeurtenissen uit de boeken uit de reeks komen aan bod. Ondanks dat het boek een samensmelting is van vier boeken en gebaseerd is op een film, heeft de schrijfster Carry Slee er wel haar stempel op gedrukt.
Slotzin
Ze zien zelfs niet dat Romeo hen filmt, zo gaan ze in elkaar op.Beoordeling
Ik vind dat dit boek 'Timboektoe' een erg sterk en leuk eigentijds verhaal heeft. Het is leuk om het boek te lezen wanneer je de film hebt gezien en je nog niet bekend bent met de reeks en de andere vier boeken niet wilt lezen. Toch vind ik het jammer dat ze van de vier boeken één boek heeft proberen te maken. Wanneer je de andere boeken kent, komt dit boek een beetje afgezaagd over. Toch heeft het wel een sterk en goed verhaal die je gewend bent van de andere boeken van Carry Slee. Kortom ben je benieuwd naar de Timboektoe reeks maar wil je niet alle vier de boeken lezen? Dan is dit boek zeker aan te bevelen. Ook wanneer je de film gezien hebt en je deze erg leuk vind zou ik dit boek ook lezen!
Recensies
"Uiteindelijk valt of staat een film bij een helder uitgewerkt plot. Het gebrek hieraan heeft tot gevolg dat scenarist Peters slechts met kunst- en vliegwerk een einde aan Timboektoe weet te breien. Halsoverkop worden in een paar 'magische' minuten werkelijk alle problemen in één keer opgelost." http://www.film1.nl/recen...ektoe.html
"Kortom, je wordt meegenomen in een tiener wereld waar spannende dingen gebeuren. Het boek is makkelijk uit te lezen en biedt veel afwisseling. Hou jij van spannende, maar ook realistische boeken? Dan is ‘Timboektoe’ iets voor jou!" http://leesbeesten.tumbl...timboektoe
REACTIES
1 seconde geleden
J.
J.
lol!!!
8 jaar geleden
AntwoordenA.
A.
cool
8 jaar geleden
AntwoordenE.
E.
zit goed in elkaar
7 jaar geleden
AntwoordenG.
G.
Goede samenvatting
6 jaar geleden
Antwoorden