1:
A) De schrijver heet: Nick Hornby,
Hij is geboren in Redhill, Surrey op 17 april 1957 in Engeland.
Hij werkt en woont in Highbury (noorden van Londen)
Zijn boeken gaan vooral over mannen, muziek en sport.
De boeken die hij heeft geschreven zijn:
- Fever pitch.1992 (in 1997 en 2005 verfilmd)
- My favourite year.1993
- The picador book of sportswriting.1996
- High Fidelity. 1995 (in 2000 verfilmd)
- About a boy. 1998 (in 2002 verfilmd)
- Speaking with the angel. 2000
- How to be good. 2001
- 31 songs. 2003
- A long way down. 2005
- Slam (smak). 2007
- Juliet, Naked. 2009
Hornby heeft de Maidenhead Grammar School bezocht en studeerde Engels aan het Jesus College in Cambridge. Hornby is leraar geweest, daarna freelance journalist en werd tenslotte schrijver. Hornby maakte voor het eerst naam met Fever Pitch, een boek over zijn levenslange liefde voor de voetbalclub Arsenal. Dit boek en zijn twee eerste romans, High Fidelity en About a Boy, zijn gebaseerd op zijn eigen levenservaring.
In 1999 kreeg Hornby de E.M. Forster Award van de American Academy of Arts and Letters.
How to be good uit 2001 liet een andere kant van Hornby zien; dit boek was zijn eerste dat verteld werd vanuit een vrouwelijk perspectief.
Hornby heeft ook een aantal essays geschreven over verschillende aspecten van de populaire cultuur, en is daarmee een enigszins gezaghebbende literaire stem voor liefhebbers van popmuziek. Hij schreef onder andere muziekrecensies voor The New Yorker. Ook schreef hij 31 songs, een boek over 31 van zijn favoriete popsongs.
Hornby was ook de redacteur voor twee bloemlezingen (is een verzameling van de beste en mooiste stukken van een auteur) over sport en een verzameling van korte verhalen, Speaking with the Angel.
28 september 2010 is de cd Lonely Avenue verschenen, een samenwerking tussen Hornby en Ben Folds, waarvoor Folds de muziek en Hornby de teksten geschreven heeft,
ook staan er vier korte verhalen van Hornby op.
B)
Ik heb de site van de uitgever gebruikt;
- http://www.penguin.co.uk/static/cs/uk/0/minisites/nickhornby/index.html
-titel: Nick Hornby
- schrijver: uitgever penguin books LTD
Ik heb Wikipedia gebruikt;
- http://nl.wikipedia.org/wiki/Nick_Hornby
- titel: Nick Hornby
- schrijver: onbekend
2:
Opbouw |
Kapstokken |
Trefwoorden |
Inleiding |
Hoofdstuk 1 Het leven van Sam |
16 jarige jongen Skater Grote fan van Tony Hawk Rabbit en Rubbish Gescheiden ouders 32-jarige moeder |
Kern |
Hoofdstuk 2 t/m hoofdstuk 18 Het leven van Sam en Alicia |
Ontmoeten elkaar op feestje van ouders Alicia Sam wordt verliefd op Alicia Alicia raakt zwanger Ze worden tienerouders Veel problemen met hun ouders en met elkaar. Vraagt veel advies aan Tony Hawk Sam weet niet wat hij met zijn leven aan moet |
Slot |
Hoofdstuk 19 en hoofdstuk 20 Het leven van Sam 2 jaar later |
Gestopt met skaten Weer een studie aan het volgen Ze zorgen wel goed voor de baby Sam heeft geleerd dat hij de problemen aan kan Sam en Alicia hebben geen relatie meer Sam heeft nu een relatie met Alex Alicia heeft een relatie met Carl |
3:
A) Mijn doel is informatie geven.
B) Mijn publiek is lezers van een jeugdblad voor jongeren van 14 tot 16 jaar.
C)Titel: Smak
Onderwerp: Tienerouders
D) Ik las het boek in de herfstvakantie.
E) Ik maakte geen aantekeningen van het boek omdat in het boek sprongen in de tijd werden gemaakt en ik had al mijn aandacht nodig om het te kunnen begrijpen. Ik heb het boek ook heel snel uitgelezen dus het zat goed in mijn hoofd.
Tijdens het lezen lette ik op de verschillende personages, de plekken waar het verhaal zich afspeelde.
Een paar vragen van mij waren:
- Worden de ouders boos op hen?
- Houden ze een relatie?
- Houden de hoofdpersonen de baby of niet?
- Waar gaan ze wonen, nadat ze de baby hebben gekregen?
- Gaan ze nog naar school, nadat ze de baby hebben gekregen?
De antwoorden die ik kreeg:
- De moeder van Sam was in het begin woest, maar daarna niet meer want ze kreeg zelf ook een baby op 16-jarige leeftijd. De ouders van Alicia waren boos en teleurgesteld maar later mogen ze bij hun in huis komen wonen.
- De relatie houdt geen stand. Een aantal maanden na de geboorte van de baby gaan ze uit elkaar maar ze zorgen wel allebei voor de baby.
- Sam en Alicia houden de baby.
- Ze gaan wonen in Alicia haar kamer.
- Ja, ze doen examen en gaan een vervolgopleiding doen.
4:
- Sam Jones: Een onrustige 16-jarige skateboarder, Sam is bang en onvoorbereid om een vader te zijn. Zijn idool is Tony Hawk. Hij heeft een poster van hem aan de muur met wie hij praat over het leven en skate trucs. Hij heeft dromen waarin hij in de toekomst is en een kind aan het opvoeden is met Alicia.
- Annie Jones: 32-jaar oude moeder van Sam. Ze heeft een slechte relatie met haar ex-man (de vader van Sam). Ze worstelt om Sam goed op te voeden en wordt woest wanneer Sam zijn vriendin, Alicia, ontdekt dat ze zwanger is. Zij was zelf ook 16 toen ze moeder werd. Ze raakt bevriend met Mark, een man die ze ooit kende via het werk. Later in het boek krijgt ze ook nog een kind met Mark.
- Dave Jones: Een onafgestudeerde loodgieter, de vader van Sam bemoeit zich niet met de opvoeding van zijn zoon.
- Rufus "Roof" Jones: De zoon van Sam en Alicia. Wanneer Alicia moet bevallen, luistert ze naar muziek van de zanger Rufus Wainwright.
- Alicia Burns: 16 jaar. Sam's vriendin die zwanger raakt en weigert om een abortus. Zij en Sam te ontmoeten elkaar op het verjaardagsfeestje van haar moeder. Alicia gaat een deeltijdopleiding mode aan de universiteit doen.
- Andrea Burns: Alicia's moeder, die is boos over de zwangerschap. Ze praat veel met de tieners.
- Robert Burns: Alicia’s vader, die is ook boos over de zwangerschap. Hij is professor aan een universiteit.
- Mark: De nieuwe vriend van Annie. Je leest in ‘de toekomst’ dat Mark en Annie een kind krijgen (Emily)
- Rabbit: een skate-vriend van Sam die niet intelligent is, maar wel goed kan skaten. Hij was eerst verliefd op de moeder van Sam.
- Rubbish: ook een skate-vriend die slim is maar helemaal niet kan skaten.
- TH: Tony Hawk, zijn idool. Sam praat altijd tegen een poster van Tony dat in zijn kamer hangt en Tony reageert met een citaat uit zijn eigen boek. Tony's advies stopt uiteindelijk.
- Alex: Sam's vriendin, nadat hij en Alicia uit elkaar zijn.
- Carl: Alicia's vriendje nadat zij en Sam uit elkaar zijn.
- Emily: De baby van Annie en Mark, ze is geboren na Rufus.
A en B)
Ik ga nu over de hoofdpersoon iets vertellen.
Sam Jones: het hele boek is uit zijn oogpunt geschreven. Het draait om zijn gevoelens. Door het hele boek heen staan zijn gedachten en gevoelens. In het boek volg je zijn leven met toekomstbeelden erin en dan opeens weer in het “nu”. Het moment dat hij een sms’je krijgt van Alicia dat ze hem dringend moet spreken dacht hij het volgende:”een deel van me raakte in paniek. Niet mijn hoofd maar mijn buik –ik denk dat ik instinctief aanvoelde waar het over ging, ook al wilde mijn hoofd er nog niet aan. Ik was die keer toen er half iets gebeurde en toen ik niets om had gedaan niet vergeten. Het deel van mij dat in paniek raakte door het sms’je was eigenlijk al sinds die dag in paniek.”
Hij wilde absoluut niet dat hem hetzelfde zou overkomen als zijn ouders, zij waren op hun 16e hun vrijheid kwijt doordat Sam geboren werd.
C) Hij reageert net zoals ik zou reageren. Het is veel te jong om op 16 jarige leeftijd vader of moeder te worden. Dus de paniekgevoelens begrijp ik wel.
Ik leer Sam kennen door wat hij doet, zegt, voelt en denkt.
Ik leer de anderen personages kennen door wat Sam over hen vertelt.
D) Rabbit is een type omdat hij in het boek niet verandert, hij is dom en laat Sam altijd het woord doen.
E) Alicia is een karakter omdat ze eerst een 16-jarig meisje dat naar school ging en de normale tienerdingen deed zoals; tv kijken in haar kamer, naar de bioscoop en uitgaan. Nadat ze de baby heeft gekregen is ze veel volwasssener en verantwoordelijker geworden. Ze is nu serieus met een deeltijdopleiding mode aan de universiteit bezig.
5:
Recensie
Smak is een jeugdboek dat geschreven is door Nick Hornby en het gaat over tienerouders. Het boek is geschreven vanuit het oogpunt van de tienervader, Sam.
Sam is 16 jaar en een skateboarder. Hij praat in zijn kamer heel vaak met zijn skateboardheld Tony Hawk. Sam gelooft dat de oplossingen van zijn problemen te vinden zijn in de autobiografie van Tony Hawk. Zijn moeder is 16 jaar ouder dan Sam en al jong getrouwd, maar ook weer snel gescheiden. In de familie van Sam heeft niemand ooit verder gestudeerd dan de middelbare school, daarom wil Sam dit wel. Sam gaat met zijn moeder naar een feest, hier ontmoet hij Alicia en worden ze verliefd. Als Sam niet meer verliefd op haar is, maakt hij het uit. Maar dan blijkt dat Alicia zwanger is. Sam wil geen tienervader worden maar wil zijn vrijheid houden en skaten. In het boek komt Sam soms in de toekomst terecht en ziet wat er in zijn leven zou kunnen gaan gebeuren. De moeder van Sam was ook 16 toen ze Sam kreeg, dit wil zijn moeder niet voor hem. Sam gaat bij Alicia in huis wonen en de baby wordt geboren en ze noemen hem Rufus (Roof). De moeder van Sam krijgt ook een baby van haar nieuwe vriend Mark, de baby heet Emily. De relatie tussen Alicia en Sam wordt slechter en houdt geen stand. Ze zorgen wel goed voor Roof. Twee jaar later krijgen ze allebei een nieuwe relatie en gaan een studie volgen.
Het is niet echt een spannend boek maar op de momenten dat hij toekomstbeelden ziet waarin hij kennis maakt met zijn zoontje en het leven na de bevalling is best wel vreemd. Het is een boeiend boek waarin diep wordt ingegaan over wat het met je doet om als tiener een baby te krijgen en welke beslissingen je moet gaan nemen.
De gedachtes en gevoelens van Sam zijn heel echt geschreven zodat je met hem meeleeft. Hij is soms paniekerig en opstandig. De problemen in het leven van Sam zijn goed beschreven met veel details.
Er worden veel situaties in Smak beschreven die erg grappig zijn zoals het moment dat de baby geboren wordt en Sam beschrijft hoe Alicia zich gedraagt tijdens de geboorte: “eerst balkend als een ezel en daarna veranderend in een brullende leeuw die met een stok in zijn oog wordt geprikt”. De beschrijving van een poepende baby is ook grappig:
“een poepende baby klinkt als yoghurt die door de afvoer loopt!”
Het taalgebruik is goed te begrijpen. De schrijfstijl is soms ingewikkeld omdat er sprongen naar de toekomst gemaakt worden, maar dit maakt het verhaal ook aparter om te lezen.
REACTIES
1 seconde geleden
R.
R.
hoi, ik heb een vraagje, in welke tijd speelt het boek zich af, dus welk jaartal?
5 jaar geleden
Antwoorden