A. Zakelijke gegevens:
1. Titel:
Op weg naar de bevrijding.
2. De naam van de schrijver:
Bert Wiersema.
3. Motto:
Er staat geen motto in dit boek.
4. Uitgever:
De Vuurbaak.
5. Druk:
2e druk.
6. Jaar van de 1e druk:
1995.
7. Aantal bladzijden:
208.
B. Samenvatting van de inhoud:
Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog krijgt Dirk Aalbers een opdracht. Hij moet in opdracht van de Jood Von Helsing, een aantal kistjes met goud verstoppen. Von Helsing voelt zich niet meer veilig en gaat verhuizen. Als hij gepakt wordt kan hij na de oorlog weer iets beginnen. Dirk weet er wel wat op: hij is leraar en hij weet ergens bij hem op school wel een goede schuilplaats voor het goud.
Een poosje later worden de Von Helsings verraden. Iedereen wordt gevangen genomen. Er wordt ook iemand gedood. Maar Margot, die even boodschappen aan het doen was, komt thuis en ziet alles. Ze vlucht naar Dirks huis. Later duikt ze onder. Alle anderen van haar familie worden vermoord.
In februari 1942 wordt er een generaal gedood. De Duitsers nemen wraak. Alle jongemannen worden gevangen genomen. Die nacht wordt Dirk Aalbers gevangen. Hij wordt op de trein naar het kamp Vught gezet. Daar wordt hij in een cel gegooid. Als hij geslapen heeft wordt hij naar buiten gebracht. Hij moet bij de afzuigkap van de keuken staan, maar hij krijgt geen eten terwijl hij wel heerlijke geuren ruikt. De Duisters willen hem slap maken, voor het verhoor. Enkele uren later wordt hij verhoord. Hij krijgt een aantal klappen, omdat hij woedend is. Dan wordt hij naar een grote barak gebracht, waar nog meer mannen zijn. De volgende dagen moet hij steeds voor niets in de kou staan en keihard werken. De mannen krijgen alleen maar een beetje waterige soep. Dirk weet een partij worst en brood uit de keuken te stelen.
Een weken later wordt hij zomaar uit het kamp gezet. Hij gaat weer naar zijn dorp. Daar wordt hij weer leraar. Hij krijgt last van een NSB-jochie bij hem in de klas. Zijn vader haalt er Duitsers bij en Dirk gaat naar Breda plaats om leraar te worden. Hij woont daar naast een kantoor van de Duitsers. Hij weet er een keer binnen te komen, en schrijft een heel stuk van militaire gegevens over. Dat geeft hij aan een verzetsploeg, waarmee hij in aanraking is gekomen. Op een gegeven moment wordt de knokploeg ontdekt. De Duisters schieten iemand dood en de knokploeg valt uit elkaar.
De bevrijders zijn niet ver meer van de Nederlandse grens. Dirk wil door de linies heen, om mee te vechten. Dat brengt erg veel gevaren met zich mee. Toch doet hij het. Hij sluipt door de linies heen en bereikt het Poolse leger. Daar wordt hij als soldaat verkleed en gaat mee op verkenningstochten. De bevrijders vorderen, en komen over de grens. Dirk gaat nu ergens anders vechten. Hij gaat naar de Biesboschploeg. Als hij daar een paar weken is, komt prins Bernhard bij hem. Dirk moet met prins Bernhard en een paar anderen in een stelling liggen.
Een keer horen de mannen die in de stelling liggen, geplons van riemen in het water. Ze gaan kijken. Als ze het schip ontdekt hebben, blijkt er een gezin in te zitten, dat overgevaren is van bezet gebied naar bevrijd gebied. Er is zelfs een baby bij. Ze brengen het gezin in veiligheid.
Als Dirk een paar dagen later telefoon wacht heeft wordt hij opgebeld. Er wordt geseind naar de Duitsers vanuit de kerktoren. Meteen stuurt Dirk er een paar mannen op af. Maar als ze er zijn, blijkt de spion verdwenen te zijn. Een paar dagen later wordt er weer geseind vanuit een molen. Weer stuurt Dirk er een paar mannen en weer is de spion verdwenen. Dan gaan de mannen huiszoeking doen. Op een boerderij vinden ze de spion tussen het hooi. Het blijkt eigenlijk geen spion te zijn, maar een kolonel van de SS.
Het schiet maar niet op met de bevrijding. De mannen kunnen de rivier niet over omdat er Duitsers met zwaar geschut aan de overkant liggen. De bevolking van het dorp wordt opstandig omdat er helemaal niets gebeurt. Dan heeft Dirk een plan. Ze gaan een aanval naspelen zodat de bevolking denkt dat er weer wat gebeurt. Een paar mannen worden rood gemaakt, net of ze gewond zijn. Er beginnen vele mitrailleurs te ratelen. De bevolking wordt bang. Dit is net wat de soldaten gewild hebben. De bevolking is weer rustig. De 'aanval' houdt op en de bevolking neemt juichend de 'overwinnaar' binnen.
Een paar weken later rukt het leger echt op. Ze bevrijden een groot deel van Nederland. Dirk gaat dan terug naar zijn ouders in Gouda. Maar zijn ouders zijn niet meer Gouda!! Gelukkig krijgt hij de boodschap dat ze bij een familielid in Leeuwarden zijn. Daar gaat hij dan naar toe.
De broer van Dirk is dominee geworden. Voordat hij thuis is gekomen, gaat hij bij zijn boer naar de kerk. Onder de preek kijkt zijn broer hem aan. Hij moet meteen de preek afbreken, omdat het hem teveel wordt. Na de preek gaat het hele gezin blij naar huis. De oorlog is afgelopen.
Als hij weer thuis is, ontmoet hij Margot von Helsing, die hij aan het begin van de oorlog geholpen heeft. De schat die hij in zijn school verborgen heeft is nu van Margot, omdat al haar familieleden zijn omgekomen. Als Dirk de schat weer heeft opgegraven, geeft hij het aan Margot. Maar Margot wil het niet hebben. Dirk krijgt de schat, maar die wil het ook niet hebben. Hij schenkt het aan de Joodse gemeenschap.
C. Bespreking:
1.Titel. Verklaar de titel van het boek:
Op weg naar de bevrijding. Het is oorlog en men leeft naar de bevrijding toe.
2. Motto:
Er staat geen motto in dit boek.
Het boekverslag gaat verder na deze boodschap.
Verder lezen
REACTIES
1 seconde geleden