Titelverklaring: Ik denk dat het boek zo heet, omdat de hoofdpersoon Ciske de Rat heet.
Uitgever: Elsevier
Aantal bladzijden: 620
Tijd: De tijd van het verhaal speelt zich af tussen 1928 tot 1948 in Amsterdam
Schrijver: Piet Bakker
Informatie schrijver: Piet Bakker is geboren op 10 augustus 1897 in Rotterdam en is gestorven op 1 april 1960. Hij was een Nederlands schrijver. Ook was hij journalist en maakte reportages. Piet was jarenlang redacteur van de weekbladen “ De Notenkraker” en “Elseviers Weekblad”. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werkte hij in de journalistiek en na mei 1945 was hij werkzaam bij “Het Vrije Volk”.
Hij beschikte over een uitgesproken verteltalent en gevoel voor humor.
Zeer populair werd zijn Ciske-trilogie, die later werd verfilmd.
Genre: Roman
Perspectief: Het verhaal wordt gezien door de ogen van meneer Bruis
Hoofdpersonen:
• Ciske de Rat: Ciske is een straatjochie, maar hij veranderd na loop van tijd, in meester Bruis z’n klas tot een normale jonge met veel vrienden.
Hij slaat er altijd meteen op los, als hij het er ergens niet mee eens is.
En zijn ogen vertellen hoe hij zich voelt. Ciske is best een slimme jongen en hij weet altijd precies wat volwassenen bedoelen.
• Ma Vrijmoeth: De moeder van Ciske gaat met iedere man. Zij kan totaal niet omgaan met haar zoon Ciske.
• Cor: Cor is de vader van Ciske. Hij was getrouwd met de moeder van Ciske. Hij is altijd weg van huis, omdat hij vaart. Hij is heel zorgzaam voor Ciske en staat altijd voor iedereen klaar.
• Meneer Bruis: Meneer Bruis is (of was) Ciske’s leraar, die heel Ciske’s leven veranderd heeft omdat hij het met Ciske te doen had. Hij heeft een vrouw en een zoontje.
Bruis is een vriendelijk man, met respect, maar ook met foute inzichten.
• Tante Jans: Tante Jans is een aardige vrouw die in een wasserette werkt.
Ze werd Ciske’s “nieuwe moeder” toen hij zijn biologische moeder vermoord had.
Ze kon het heel goed met hem vinden en was vaak wel erg streng maar ze hielden toch erg veel van elkaar.
Bijpersonen:
• Kapelaan De Goey: De Goey is een heel vriendelijke zwaar gelovig man.
Hij heeft Ciske al vaak op het goede been gezet, en is altijd vriendelijk tegenover iedereen,
Hij heeft een eigen kijk op de manier van het leven.
• Betje: Betje is een heel lief maar verschrikkelijk dom meisje. Ze speelde altijd met de Rat. Ze trouwt later in het boek in ‘’Cis de man’’ met Ciske.
• Dorus: Dorus is een gehandicapt jongetje, dat in een rolstoel zit, hij is de beste vrienden met de Rat.
Samenvatting:
Het is aan het begin van het school jaar in 1930 in Amsterdam. Ciske is weer eens van school getrapt. Hij komt in de klas bij meester Bruis. De klas beschouwd hem als een indringer en Ciske doet ook niet veel moeite om zich in de groep te mengen. Meneer Bruis is erg geïnteresseerd in Ciske, en wil graag meer over zijn achtergrond weten. Daarom vraagt hij aan de vader van Ciske om eens bij hem langs te komen. Meneer Bruis probeert van alles bij de Rat, en langzaamaan begint hij zich in de klas thuis te voelen.
Op een gegeven moment krijgt Ciske ruzie met Jantje Verkerk, een vervelend jongetje dat hem na schooltijd steeds pestte. Ciske heeft met zijn mes een klein schrammetje op de arm van Jantje gemaakt. Meneer Mysken ( de rechercheur) heeft een goede band met Ciske, want die kent hij onderhand wel. Het schrammetje van Jantje blijkt niet de moeite waard te zijn.
Dan krijgt Ciske een vriendje, Dorus Keulemans een t.b.c patiëntje, dat door een operatie invalide is. Dorus blijk een slimme jongen te zijn, maar hij wil niet naar een andere klas, hij wil bij zijn vriend Ciske blijven.
Ciske moet ’s avonds tot ‘snachts in het café werken waar zijn moeder achter de bar stond. Hij moest glazen omspoelen. Op een dag gooide Ciske een ruit in met een bal, bij het politie bureau. De politie heeft de bal afgepakt. Die bal was van Dorus, zijn vriendje. Meester Bruis praat nog een met de rechercheur en die vind dat Bruis wel geschikt is als voogd voor Ciske.
De klas gaat op schoolreisje. Dankzij Ciske en Betje, heeft Dorus die altijd in een karretje moet rijden een heerlijke dag. Iedereen geniet ervan.
Ciske’s vader komt op school vertellen dat hij van zijn vrouw wil scheiden, om weer te kunnen trouwen zodat Ciske weer een thuis heeft.
Na de zomer vakantie, zegt Ciske dat alles goed is gegaan, maar dat is niet helemaal waar. Ciske’s moeder is jaloers op de toekomstige 2de vrouw van zijn vader, die tante Jans genoemd wordt.
Op een avond komt rechercheur Mysken bij meester Bruis met het bericht dat Ciske zijn moeder vermoord heeft, omdat zijn moeder het boek van de inmiddels overleden Dorus verscheurde. Hij gooide met een mes dat toevallig voor het grijpen lag in de slagader. De kinderrechter komt er aan te pas en vind dat er gestraft moet worden.
Ciske komt in een observatiehuis, voor 6 maanden en krijgt voordat hij naar de rechter moet nog één keer bezoek van meester Bruis. Hij probeert hem een hart onder de riem te steken voor hetgeen wat nog komen gaat. Het is een klein bang ventje dat hij nu moet achterlaten.
Als Ciskes straf erop zit, gaat hij terug bij zijn vader wonen en gaat ook vaak op bezoek bij tante Jans, die ondertussen een tweeling heeft gekregen. De relatie tussen Tante Jans en zijn vader is inmiddels beëindigd.
Ciske is heel verdrietig omdat hij overal gepest en buitengesloten wordt.
Op een dag redt hij een van zijn vroegere klasgenootjes waardoor hij altijd gepest werd, van de verdrinkingsdood en daarna wordt hij geëerd als een held, hij wordt vanaf nu geaccepteerd en mag terug naar zijn oude school. Door dit voorval komen zijn vader en tante Jans terug bij elkaar. Ze trouwen en daarmee kan een nieuw leven starten voor Ciske de Rat.
REACTIES
1 seconde geleden
N.
N.
dit verslag is niet het verslag van het boek, maar van de film. In de film gaat dorus nl dood, in het boek niet. Ook is het deel van Cis de man niet in het verslag op genomen
16 jaar geleden
AntwoordenJ.
J.
ik vin dit een goeie site voor boekverslage. ik kopieer nooit van deze site maa haal er wel info vandaa. verder eg een leuk bkversla.
12 jaar geleden
AntwoordenA.
A.
dit is inderdaad die van de film want in het boek krijgt tante jans geen tweeling
11 jaar geleden
AntwoordenA.
A.
dit is niet het boekverslag maar het film verslag
want namelijk niet alles klopt
8 jaar geleden
AntwoordenL.
L.
klopt
PS: is dat jou echte naam?!
8 jaar geleden