Sense and sensibility door Jane Austen

Beoordeling 7.5
Foto van een scholier
Boekcover Sense and sensibility
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • Klas onbekend | 988 woorden
  • 20 april 2002
  • 34 keer beoordeeld
Cijfer 7.5
34 keer beoordeeld

Boek
Vertaald als
Verstand en onverstand
Auteur
Jane Austen
Genre
Geschiedenis
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
januari 1811
Pagina's
192
Geschikt voor
bovenbouw havo/vwo
Punten
4 uit 5
Oorspronkelijke taal
Engels
Verfilmd als

Boekcover Sense and sensibility
Shadow

Wie trouwt met wie? Evenals in andere grote romans van Jane Austen is dit bij Verstand en gevoel (Sense and Sensibility) de vraag waar alles om draait. Hoofdpersonen zijn de verstandige Elinor Dashwood en de gevoelige Marianne Dashwood. Marianne laat zich het hoofd op hol brengen door de charmante Willoughby, terwijl Elinor dit met lede ogen aanziet. Kan haar zusje ni…

Wie trouwt met wie? Evenals in andere grote romans van Jane Austen is dit bij Verstand en gevoel (Sense and Sensibility) de vraag waar alles om draait. Hoofdpersonen zijn de versta…

Sense and sensibility door Jane Austen
Shadow

Oefenen voor je mondelingen?

Komen je mondelingen er aan en wil je oefenen? Probeer onze Boekenquiz. We stellen je open vragen over de gelezen boeken.

1. Titelverklaring

Het boek gaat over twee zussen en hun belevenissen in vooral de liefde. De ene zus, Elinor gaat overal verstandig mee om. Zij denkt en doet dingen door middel van haar verstand. De andere zus, Marianne, doet alles volgens haar gevoel. Ze denkt niet overal eerst goed bij na.

2. Beschrijving van de hoofdpersonen

De hoofdpersonen zijn twee zussen: Marianne en Elinor.
Marianne is nog echt een meisje van 17 jaar. Ze is erg emotioneel, getalenteerd en denkt af en toe niet na voordat ze iets doet. Ze is erg geïnteresseerd in muziek en literatuur. Ze wordt gered door Willoughby als ze tijdens een wandeling haar enkel verstuikt. Ze wordt verliefd op hem. Later loopt het met Willoughby niet goed af en trouwt ze op het einde toch met kolonel Brandon, die al een hele tijd verliefd op haar was.
Elinor is 19 jaar en al meer een vrouw. Ze is erg verstandig en rustig. Elinor laat haar gevoelens niet erg blijken. Als ene Lucy Steele haar verteld dat ze is verloofd met Mr. Edward Ferrars, degene waar zij verliefd op is, laat ze haar gevoelens niet blijken.

3. Tijd van handeling

Het boek is geschreven in 1811. De omstandigheden waren toen heel anders. Als je geld had was je iemand anders niet. De mensen trouwden vaker met elkaar voor het geld. Als je in de rijkere kringen behoorde mocht je niet met iemand trouwen die zich onder jouw stand bevond. Daarom kon Willoughby ook niet met Marianne trouwen.
Het hele verhaal speelt zich af in ongeveer twee jaar. Dit is te merken aan de leeftijd van Marianne. In het begin van het boek is ze zeventien jaar en op het einde is ze negentien jaar.

4.Plaats van handeling

Het boek speelt zich af op verschillende plaatsen in Engeland. De meeste tijd wordt doorgebracht op landgoederen van vrienden en familie.
Norland Park in Sussex, dit is het huis waar de Dashwoods aan het begin van het boek wonen. Later worden ze vriendelijk verzocht daar te vertrekken naar de dood van Mr. Dashwood.
Ze verhuizen naar Barton cottage. Een kleiner huis dat behoort tot het landgoed van Barton. Ze gaan vaak op bezoek in Barton Park.
Later gaan ze met Mrs. Jennings ook nog naar Londen.

5. Genre

Sense and sensibility is een liefdesroman.

6. Vertelperspectief

Het boek wordt vooral geschreven vanuit het perspectief van Elinor. De lezer weet meestal net zoveel als zij. Maar de schrijver laat je ook niet alles van Elinor zien. Ze geeft meestal geen gevoelens bloot. Het is dus eigenlijk een alwetende verteller, maar dan wel een die toch niet alles weet.

7. Thema’s

Het belangrijkste thema in het boek is de liefde. Je beleeft de liefde van de zusjes mee en al hun problemen die ze daardoor te verwerken krijgen.
Een ander belangrijk thema is het verschil tussen rijk en arm. De Dashwoods waren eerst een behoorlijk rijk gezin. Ze hadden een goed leven totdat hun vader stierf. Zo kwamen ze in aanraking met allerlei problemen. Ze hadden te weinig geld om nog een heel mooi huis te kopen en moesten in Barton Cottage gaan wonen.

8. Lange samenvatting

Wanneer Mr. Dashwood sterft laat hij zijn vrouw en drie dochters, Marianne, Elinor en Margaret, achter. Hij had tegen zijn zoon uit een ander huwelijk gezegd dat hij goed voor ze moest zorgen. De vrouw van zijn zoon voorkomt dit echter en zo komt het dat de Dashwoods met een klein inkomen rond moeten komen.
Ze blijven nog een half jaar in hun oude huis wonen, en gaan dan op het landgoed van Sir John wonen in Barton Cottage. Tot groot verdriet van hen allen, maar vooral van Elinor, omdat zij verliefd is geworden op Edward Ferrars, de zwager van John, die ook op Norland Park verbleef.
In Barton Park logeert de wat oudere kolonel Brandon, die verliefd wordt op Marianne, de middelste dochter. Als Marianne een keer gaat wandelen begint het te regenen. Ze valt van een berg naar beneden en verstuikt haar enkel. Ze kan zich niet bewegen en wordt gered door John Willoughby. Ze brengen veel tijd door met elkaar en ze wordt verliefd op Willoughby en het lijkt alsof hij ook verliefd op haar wordt.
Op een gegeven moment moet hij plotseling naar Londen en niets meer van zich laat horen, terwijl iedereen denkt dat ze verloofd zijn.
Twee nichtjes van Mrs. Jennings komen bij haar logeren. Ze heten Lucy en Nancy Steele. Lucy vertelt Elinor in vertrouwen dat ze in het geheim is verloofd met Mr. Ferrars. Elinor denkt in eerste instantie dat het gaat om Robert Ferrars, maar ze ontdekt dat het gaat om Edward Ferrars, de man die zij liefheeft.
Wanneer Marianne en Elinor met Mrs. Jennings naar Londen gaan kan Marianne niet wachten omdat haar Willoughby daar ook is. Ze schrijft hem direct vele brieven maar krijgt niks terug. Als ze hem dan later ziet op een bal zegt hij niet veel en daarna schrijft ze hem direct een brief of zijn gevoelens soms niet oprecht waren. Hij schrijft terug ontkent hij, tot groot verdriet van Marianne ooit gevoelens voor haar te hebben gehad. Hij trouwt, met de rijke Ms. Greys, later blijkt dat hij met haar getrouwd is omdat hij geen geld meer had.
Wanneer Mrs. Ferrars, de moeder van Edward en Robert, erachter komt dat Edward is verloofd met Lucy Steele, onterft zij hem.
Als Marianne ernstig ziek is, komt Willoughby haar bezoeken en om excuses en begrip vragen. Uiteindelijk begrijpt Marianne het beter, en beseft dat ze waarschijnlijk nooit echt gelukkig had kunnen worden met hem.
Dan krijgen ze te horen dat Lucy Steele en Mr. Ferrars verloofd zijn. Zij nemen aan dat het om Edward Ferrars gaat. Dan komt Edward hen opzoeken en ze komen erachter dat Lucy uiteindelijk voor Robert Ferrars is gevallen en met hem verloofd is. Elinor is bijzonder gelukkig. Edward vraagt Elinor ten huwelijk. Niet lang daarna verloven Marianne en kolonel Brandon zich ook.

Boekenquiz 8 vragen

Nieuw! Open vragen worden nagekeken door AI
Hoe heet de echtgenote van John Dashwood?
In welke volgorde van leeftijd horen de zusjes Dashwood geplaatst te worden?
Hoe heet het landgoed waar de Middletons en spoedig ook de Dashwoods wonen?
Waarom mag kolonel Brandon meneer Willoughby niet?
Wat is de moeilijkheid van de relatie tussen Elinor en Edward?
Welke van de volgende beweringen zijn juist?
Meerdere antwoorden mogelijk
Hoe kennen Edward en Lucy elkaar?
Hoe ontmoeten Marianne en Willoughby elkaar?

REACTIES

J.

J.

wat een grappig boekje he schat!

20 jaar geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.