Eindexamens 2025

Wij helpen je er doorheen ›

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick rules! door Jeff Kinney

Zeker Weten Goed
Foto van Eva
Boekcover Diary of a Wimpy Kid: Rodrick rules!
Shadow
Zeker Weten Goed

Boek
Vertaald als
Het leven van een loser: vette pech!
Auteur
Jeff Kinney
Genre
Jeugdboek
Komedie
Stripverhaal
Kinderboek
Eerste uitgave
2011
Pagina's
224
Niveaus
vwo
Oorspronkelijke taal
Engels

Boekcover Diary of a Wimpy Kid: Rodrick rules!
Shadow
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick rules! door Jeff Kinney
Shadow

Oefenen voor je mondelingen?

Komen je mondelingen er aan en wil je oefenen? Probeer onze Boekenquiz. We stellen je open vragen over de gelezen boeken.

ADVERTENTIE
De ultieme examengids voor mensen die echt niet willen slagen

Eindexamens. Die periode waar je al tijden naar uitkijkt (not) en waar je je super goed op hebt voorbereid (ook not). Geen paniek: wij hebben de ultieme survivalgids voor je samengesteld. Met deze tips ga je het (waarschijnlijk niet) redden. Maar ze zijn wel leuk. 

Bekijk de tips

Feitelijke gegevens

  • 16e druk, 2010
  • 227 pagina's
  • Uitgeverij: De Fontein Jeugd

Flaptekst

Wat je ook doet, vraag Bram niet hoe zijn vakantie was, want als er íets is waar hij niet over wil praten... Na een waardeloze zomervakantie kijkt Bram eigenlijk wel weer uit naar een nieuw schooljaar. Hij heeft er zin in en wil alle vakantie-ellende zo snel mogelijk vergeten. Het schooljaar begint goed: op dag één geeft hij de KaasTik door aan Jeremy. Maar al snel voltrekt zich de ene ramp na de andere. Dieptepunt is de dag waarop Bram zich per ongeluk verstopt in de meisjestoiletten...Hoewel hij die vernedering graag stil wil houden, verspreidt zo'n verhaal zich nogal gemakkelijk op school. Zo fijn is het nieuwe schooljaar dus ook weer niet! Hoe overleeft Bram dit jaar op school?

 

Eerste zin

Mam vond het vast een goed idee van zichzelf dat ze me vorig jaar in dat logboek liet schrijven, want ze heeft er dit jaar opnieuw één voor me gekocht.

Samenvatting

September

Bram had weer een nieuw logboek van z’n moeder gekregen en moest deze voor zijn broer verbergen omdat hij het anders zou lezen. Ook zat hij afgelopen zomer op zwemtraining en was hij er heel slecht in. Hij was wel het meest vooruitgegaan vergeleken de rest. hij moest de te kleine zwembroek van Rick, zijn broer, dragen en liep continu drie kilometer naar huis omdat hij anders bij zijn broer achterin de bus moest.

Op school aangekomen had hij de kaastik aan de nieuwe jongen op school gegeven, kreeg Theo door zijn vakantieverhalen veel aandacht van meisjes en moet Bram een Franse penvriend uitkiezen. Hij kreeg uiteindelijk Mamadou als Franse penvriend. Pap schrijft veel verslagen voor Bram omdat er zoveel fouten in staan dat pap alles opnieuw moet schrijven, pap doet dit graag.

Bram heeft nog steeds een hekel aan zijn oudere broer Rick. Rick zorgt ervoor dat Bram thuis altijd in de problemen is en ook op school wordt Bram veel met zijn probleembroer vergeleken. Max wordt nog altijd door zijn ouders voorgetrokken, zelf als hij de spelcomputer van Bram kapot maakt.

Oktober 

Bram haalt op school een grap uit bij klasgenoot Chirag Gupta. Chirag zou voor de zomer verhuizen, maar kwam na de zomer toch weer op school. Hij zorgde ervoor dat iedereen in de klas deed alsof Chirag onzichtbaar was en Chirag werd elke keer een beetje bozer. Uiteindelijk moet Bram bij de conrector komen zodat hij stopte. Hij kreeg een lolly en geen straf. Mam hoorde van Theo over de grap en Bram moest daarna nogmaals zijn excuses aanbieden. Chirag was niet boos meer en ze gingen samen gamen. Ook was er een beroependag op school. Theo zou later, net als veel meisjes, verpleegkundige worden. Hij praat, lacht en fluistert heel veel met de meisjes. Bram is jaloers en hoopt niet dat Theo gênante dingen over hem vertelt. Om dit zeker te weten koopt Bram bij de speelgoedwinkel een sleutel die in het dagboek van Theo past. In het dagboek staat niets over de gesprekken met de meisjes, er staan alleen maar kleuterachtige dingen in. 

Mam bedenkt een eigen vorm van geld: Mamduiten. Dit zijn briefjes die Bram en Rick kunnen inruilen voor echt geld als ze iets goeds hebben gedaan. 

Aan het einde van de maand geeft Rick een feest. Hij deed alsof hij ziek was en daarom gingen pap en mam een weekend weg. Ze wisten dat Rick niet zal feesten als hij ziek is. Rick sloot Bram op in de kelder en dwong hem te helpen met opruimen nadat hij toch een feest had gegeven. Pap en mam kwamen terug en hadden niet door dat Rick een groot feest had gegeven. 

November 

Bram werd vrienden met de nieuwe oppas van Theo, Wijnand. Ze speelden een spel genaamd Magick en Monsters en mam werd geobsedeerd door het spel. De docent van wiskunde let veel te veel op Bram en hij kan dus niet afkijken bij Alex Aruba. Bram krijgt drumles van Rick samen met Theo, maar Rick was heel slecht in lesgeven.

Bram is nog steeds slecht in verslagen schrijven en moet deze keer voor geschiedenis weer een groot verslag schrijven. Hij begint laat op de avond en kan daarom niet meer naar de bieb. Daarom vraagt hij pap om een verslag te schrijven, maar die gaat niet meewerken. Ricks verslagen werden ook altijd door pap geschreven, dus Bram had heel veel gestolen Mamduiten bij Rick ingeleverd voor zijn oude geschiedenis verslag. Toen kwam Bram erachter dat Rick het verslag gewoon zelf had geschreven. Ook kwam mam erachter dat Bram Mamduiten had gestolen.

December 

Pap en mam zijn erachter gekomen dat Rick een feestje had gevierd omdat een vriend via mams camera een foto had gemaakt. Rick kreeg een maand hele strenge huisarrest. Pap en mam gingen weer een weekend weg maar brachten Max naar oma en Bram en Rick naar opa omdat ze anders bang waren voor een nieuw feestje. Max is oma’s lievelingetje ook al ontkent ze dit. Bij opa is het nooit leuk. 

Rick had op school het jaarlijkse wetenschapsproject. Vorig jaar moest Brams gezin alles voor Rick af maken, maar dit jaar moet hij alles zelf gaan doen

Op school werd een talenjacht voor alle leeftijden georganiseerd. Rick deed ook mee met zijn heavy-metal band en oefende vanwege zijn huisarrest thuis. Pap werd zo gek dat Rick twee weken minder lang huisarrest kreeg. Theo deed ook mee met een jongetje van de basisschool. Omdat hij z’n teen had gebroken, moest Bram het van Theo overnemen. Bram was niet door, maar Rick wel. Uiteindelijk had oppas Wijnand gewonnen met zijn buikspreekpoppen. Rick wilde toch de beste zijn en wilde daarom de film van het optreden naar het platenlabel sturen. Mam schreeuwde echter toen ze het optreden had gefilmd en op de video door school gemaakt trok mam de aandacht door te dansen. Ze hadden dus geen beeldmateriaal. Rick gaf Bram de schuld en vertelde iedereen het gênante verhaal van de zomer. Bram durfde daarom het verhaal eindelijk in het dagboek op te schrijven: Bram was in opa’s bejaarde tehuis per ongeluk de damestoilet in gegaan en stond daarom bekend als ‘gluurder’. Het verhaal is volledig verdraaid toen het door werd verteld, dus mensen dachten dat Bram in de meisjeskleedkamer zat te gluren. Dit vonden alle jongens cool. Rick kwam niet meer buiten omdat hij bekend stond als de jongen met de dansende moeder. Als medelijden heeft Bram hem toch geholpen met het wetenschapsproject

Personages

Bram Botermans

Bram is de ik-persoon van het verhaal. Hij wordt altijd neergezet als de loser en ziet zichzelf ook zo. Hij is erg klunzig en diep van binnen geeft hij heel veel om de mensen om zich heen. Bram is ongeveer dertien jaar en is dus een echte tiener.

Theo Thorbecke

Theo is de beste vriend van Bram en heeft kinderlijke kenmerken. Hij is nog niet bezig met 'tienerdingen' en speelt het liefst nog met zijn dino's. Hij vindt het fijn om contact te zoeken met jongeren kinderen. Hij wordt echter niet zoals Bram neergezet als loser.

Pap

Pap is de vader van Bram. Hij speelt in het verhaal de stereotypische vaderrol en houdt zich vaak buiten de opvoeding. Hij heeft sterke passies en vindt het fijn om deze passies aan zijn kinderen over te brengen.

Mam

Mam is de moeder van Bram. Ze doet er alles aan om haar kinderen zo beleefd mogelijk op te voeden en probeert dit op allerlei manieren te bereiken.

Rick Botermans

Rick is de vervelende oudere broer van Bram. Hij zit in een heavy-metalband en wil er het liefst alles aan doen om Bram het leven zo zwaar mogelijk te maken. Het gaat heel slecht met hem op school.

Max Botermans

Max is het kleine broertje van Bram en is het lievelingetje van pap, man en elke andere familielid. Hij kan alles voor elkaar krijgen en krijgt nooit straf. Bram en Rick moeten altijd rekening met hem houden.

Quotes

"'Ik moest mezelf helemaal in wc-papier wikkelen tegen onderkoeling.'" Bladzijde 15
"'Het probleem met die KaasTik is dat je hem pas kwijtraakt als je hem aan iemand anders doorgeeft. Maar iedereen bleef op minstens tien meter afstand, dus ik wist dat die KaasTik het hele jaar aan me zou blijven kleven.'" Bladzijde 16
"'Ik kreeg de eerste brief van mijn Franse penvriend Mamadou en ik besloot om echt mijn best te gaan doen voor dat penvriend gebeuren.'" Bladzijde 118
"'En het zijn niet alleen die foto's op de koelkast. Max's tekeningen en knutselwerkjes hangen door het hele huis.'" Bladzijde 168

Thematiek

Puberteit

Puberteit speelt een grote rol in dit boek. Bram is steeds meer met de liefde bezig en maakt van dingen problemen die voor volwassenen geen problemen zijn. Hij merkt dat hij langzaam groter wordt en wil graag bij de rest horen.

Relatie tussen broers

In het boek komt de relatie die Bram met zijn broers Max en Rick heeft vaak terug. Bram laat de verhoudingen tussen hem en zijn broers zien, maar ook duidelijk hun karakter. Ze hebben veel ruzie en verklikken elkaar continu, maar het blijven broers dus ze houden van elkaar.

Vriendschap

De vriendschap tussen Bram en Theo is erg belangrijk voor het boek. Ze zijn erg anders en Bram zit in zijn dagboek continu over Theo te roddelen, maar ze hebben altijd veel plezier met elkaar en hebben eigenlijk ook niemand anders.

Ouder-kindrelatie

De relatie tussen ouder en kind staat in dit boek ook centraal. Bram praat veel over z'n ouders en hoe interessant ze zijn. Tegelijkertijd zie je in het boek goed terug hoe erg z'n ouders om hun kinderen geven, ondanks dat Max veel als het lievelingetje wordt gezien.

Motieven

Mamduiten

In dit boek komen continu MamDuiten terug. Deze laten zien hoe braaf Bram en Rick gedurende het boek zijn en staan ook voor de relatie tussen de broers. De duiten zorgen voor veel onenigheid tussen de twee. Door klusjes te doen kunnen de jongens de duiten verdienen en inruilen voor echt geld.

Weekendje weg

Pap en Mam gaan twee keer een weekend weg. Beide weekenden zijn verschrikkelijk voor Bram. Te zien is dat de ouders van belang zijn voor rust en orde in het huis.

Opdracht

Voor Julie, Will en Grant

Trivia

Jeff Kinney heeft veel gebruik gemaakt van zijn eigen gebeurtenissen om de verhalenreeks te kunnen schrijven.

Er is na de boekenreeks ook een boek geschreven over het leven van Theo Thorbecke als beste vriend van Bram.

In totaal zijn er 15 delen van Het leven van een loser.

Jeff Kinney heeft ook de tekeningen in het boek zelf gemaakt.

Titelverklaring

Het boek stelt Brams dagboek voor. Hij wordt eigenlijk van elke kant bespiegeld als een loser en ziet vooral ook zichzelf zo. Het leven van een loser is een reeks boeken en dit is het boek 'Vette pech'. Deze naam past bij het boek omdat het Bram in dit boek eigenlijk nooit meezit. Dit is vooral te zien in zijn gezinssituatie waarin Brams kleine broertje altijd wordt voorgetrokken en Rick altijd overal mee wegkomt. Ook had Bram een verschrikkelijke zomervakantie.

Structuur & perspectief

Dit boek is in de ik-vorm geschreven en heeft Bram als ik-persoon. Er wordt doormiddel van lijntjespapier en kleine schetsjes ook duidelijk benadrukt dat het boek een dagboek is. Het boek bestaat uit willekeurig uitgekozen dagen in de maanden september, oktober, november en december. De maanden vormen de hoofdstukken van het boek.

Decor

Het verhaal speelt zich af in Brams leven. Hieronder vallen voornamelijk zijn school- en thuisleven. Bram woont in Amerika, maar heeft de leeftijd van een Nederlandse brugklasser. De tijd waarin het zich afspeelt is onduidelijk, maar zal hoogstwaarschijnlijk in de eenentwintigste eeuw zijn. Hij heeft een spelcomputer en gedraagt zich als een tiener die in deze tijd leeft. 

Stijl

De stijl van het boek is kinderlijk en simpel. De tekst wordt versterkt met veel schetsen van Brams leven. De enige grote lijn in het boek is het leven van Bram. Voor de rest is er eigenlijk geen enkele houvast en gebeuren er allerlei verschillende dingen. Het boek is hierdoor voor kinderen gemakkelijk te lezen; er zijn nauwelijks verbanden tussen tekstdelen.

Slotzin

Hoe dan ook, als Rick morgen de Eerste Prijs wint, hoop ik maar dat hij snapt wat een mazzel hij heeft met een broer zoals IK.

Beoordeling

Het boek is erg geschikt voor kinderen die nog niet zo lang lezen. Er zit veel humor in en de tekst wordt op een goede manier versterkt door tekeningen. Een kind kan hier door een goede verbeelding krijgen en dat is erg belangrijk bij kinderboeken. Het boek heeft duidelijke tekst en wordt doormiddel van lijntjes nog veel duidelijker. Hierdoor kunnen kinderen met dyslexie deze boeken ook gemakkelijk lezen.

Recensies

"Het leven van een loser is geschreven door Jeff Kinney en gaat over Bram Botermans. Bram gaat naar de brugklas en hier schrijft hij over in zijn logboek." https://www.chicklit.nl/b...-van-loser
"Ik heb nooit graag boeken gelezen tot dat ik dit boek had gelezen, met deze reeks van boeken kon ik me zeker amuseren." https://www.hebban.nl/rec...vette-pech
"Dit boek is net als het eerste deel fantastisch en hilarisch. Kinney is met stip mijn favoriete auteur voor de jeugd en vooralsnog staat hij eenzaam aan de top. Het tweede deel is prima te lezen zonder voorkennis, maar het eerste deel is zo hilarisch dat ik je aanraad deze zeker te lezen!" https://www.boekreviews.n...vette-pech
Je hebt nog 2 Zeker weten goed verslagen over.

Wil je onbeperkt toegang tot alle Zeker Weten Goed verslagen? Meld je dan aan bij Scholieren.com.

31.423 scholieren gingen je al voor!

Boekenquiz 8 vragen

Nieuw! Open vragen worden nagekeken door AI
Wie gingen er bij opa slapen toen pap en mam een weekend weggingen?
Meerdere antwoorden mogelijk
Wie wilde romantische films kijken?
Rick heeft Mamduiten gestolen
Bram heeft in de meisjeskleedkamer van het lyceum gegluurd
Wat was de naam van de Franse penvriend van Bram
Waar zat Bram opgesloten tijdens het illegale feest van Rick?
Wat stond er in het dagboek van Theo?
Waarom liep Bram in de zomer elke dag drie kilometer?

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.