De guillotine door Simone van der Vlugt

Beoordeling 5.4
Foto van een scholier
Boekcover De guillotine
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 3e klas havo | 1073 woorden
  • 18 mei 2003
  • 40 keer beoordeeld
Cijfer 5.4
40 keer beoordeeld

Boek
Auteur
Simone van der Vlugt
Genre
Jeugdboek
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
1999
Pagina's
216
Oorspronkelijke taal
Nederlands
Prijzen
Jonge Jury (2001 Genomineerd)

Boekcover De guillotine
Shadow
De guillotine door Simone van der Vlugt
Shadow

Titel: De guillotine.
Schrijver: Simone van der Vlugt.

1. Waarom heb je dit boek gekozen?

Ik heb dit boek gekozen omdat vriendinnen het me aanraadden toen had ik het gelezen en vond ik het een leuk boek dus heb ik het voor mijn boekverslag gebruikt.

2a. Beschrijf wat er op de voorkant van het boek staat.

Op de voorkant van het boek staat een plaatje van een guillotine waar veel edelen worden gedood, erom heen staan allemaal soldaten. Ik vind de voorkant wel bij het boek passen en ook wel mooi, want in het verhaal is de guillotine erg belangrijk.

2b. Wat heeft de illustratie op de voorkant met de inhoud van het boek te maken?

Op de voorkant staat een plaatje van een guillotine waar de edelen mee worden gedood.
Daar gaat het boek over. Dat vind ik er wel bij passen.

3. Geef een titelverklaring.

Het boek ‘de guillotine’ is denk ik zo genoemd omdat in het boek worden veel edelen gedood door de guillotine, want de Franse revolutie is uitgebroken.

4. Tot welk genre behoort het boek.
Geschiedenisboeken.

5a. Wat is het onderwerp (thema) van het boek?
De Franse revolutie.

5b. Welke bedoeling heeft de schrijver met het boek?
De schrijver heeft met het boek de bedoeling kinderen informeren over de Franse revolutie.

6. Is het een interessant onderwerp? Leg je antwoord uit.

Ik vind het een interessant onderwerp omdat het gaat over een onderwerp waar ik nog niet zoveel over weet en dat vind ik wel leuk.

7. Wie is de hoofdpersoon in dit boek? Beschrijf kort het karakter en zeg iets over het uiterlijk.

De hoofdpersoon in Sandrine de Billancourt. Sandrine is een meisje dat van adel is en samen met haar vader, haar moeder en haar zus, Michelle, in een kasteel in Parijs woont, als de Franse revolutie uitbreekt. Ze ziet hoe arm de andere mensen zijn die ook in Parijs wonen. Ze heeft erg veel medelijden en ze erg leeft erg mee met die mensen. Ze heeft blond lang haar en is vrij slank. Ze heeft blauwe ogen en heeft een gewone lengte.

8. Vertel kort waar het boek over gaat.

Sandrine de Billancourt heeft het goed. Ze groeit op in een adellijk gezin in het Parijs van 1789. Ze weet niet beter dan dat er elke dag heerlijke maaltijden op tafel staan en dat haar kamenier Julie haar aankleedt en haar met de koets naar school begeleidt. Maar op een dag loopt de koets vast in een oproer. Samen met Julie sluipt Sandrine de koets uit en mengt ze zich zo onopvallend mogelijk onder de mensen op straat. Lopend door de smerige stegen ruikt en ziet ze voor het eerst de armoede van het volk. Woont zij nu echt in dezelfde stad? De onrust neemt toe, de adel wordt bedreigd. Duizenden aristocraten worden gevangen genomen en verliezen hun hoofd onder de guillotine. Sandrines familie wordt weggevoerd naar de gevangenis en nog diezelfde dag door het gepeupel vermoord.
Sandrine, die op het laatste moment door Julie werd verborgen, is moederziel alleen. Haar laatste hoop is een schoenmakersfamilie die ze vaag kent door Julie. Niet iedereen in die familie is even gastvrij. Philippe, de oudste zoon, vindt het maar niks, zo’n adellijke meid in huis. Hij is fel voor de revolutie. Het valt Sandrine niet mee zich aan te passen aan haar nieuwe leven. ’s Avonds valt ze doodmoe van het werken in bed. Op een dag staat ze oog in oog met Nicolas, de zoon van een van haar vaders pachtboeren uit Poissy, hun landgoed in het zuiden van Frankrijk. Hij is wantrouwig en afstandelijk, maar niet voor lang. Zijn belangstellig voor haar groeit. Ook Philippe is bijgedraaid. Zo speelt zich op het strijdtoneel van de Franse revolutie tussen deze twee vrienden een machtsstrijd af, waarvan Sandrine de inzet is.

9. Geef je beargumenteerde mening over het boek.

Ik vind het een mooi en leerzaam boek, want er zit veel geschiedenis in en daar leer je weer van. Ik heb het boek met veel plezier gelezen, want het is best wel spannend en dat vind ik wel leuk.

10a. Categorie 1: nummer 1 –Stel je voor dat jij de schrijver bent, aan welk deel van het boek heb je met het meeste plezier gewerkt en waarom?

Ik heb dan denk ik met het meeste plezier gewerkt aan het 2e deel omdat ik daar vertel hoe het verder gaat. Hoe erg ze moet overschakelen van rijk naar arm. Omdat ze eerst van adel was zodat er altijd genoeg eten op tafel stond en ze niets zelf hoefde te doen, maar als ze moet leven als burger staat er nooit genoeg eten op tafel, want als er eens eten is, is het een heel klein stukje brood, voor de rest eten ze uien. Ze moet veel werken omdat dat de regels zijn van Margot, de vrouw bij wie ze intrekt. Ook lees je hoe moeilijk ze het heeft om haar adellijke leven te vergeten en dat ze telkens aan haar ouders en haar zus moet denken. Ze denkt er vaak niet meer aan doordat ze veel moet werken Dat vind ik zelf wel slim. Ze voelt zich in haar nieuwe leven heel erg vies omdat ze zich maar een keer peer week wast in een tobbe waar het hele gezin zich in wast, terwijl ze toen ze nog van adel was zich bijna elke dag waste in een groot bad met geparfumeerde olie door het water en het bad dat door de hulpen klaar gemaakt werd en nu in een tobbe met vies water, zonder zeep, dat ze zelf klaar moest maken, dat is toch wel een groot verschil. Ik vind het 2e deel ook nog een spannend deel, omdat daarin Sandrine bijna wordt vermoordt, omdat ze wordt gepakt en gevangen gezet. Als ze naar de guillotine rijdt komt ze in een opstand terecht en kan Philippe haar redden en haar meenemen naar een plek buiten de stad waar ze veilig is. Ook komt in dit deel voor dat Sandrine, Nicolas weer terug ziet. Nicolas is de zoon van een van de pachtboeren van haar vader, die op hun landgoed in Poissy werkt, en haar een keer probeerde te wurgen.
Toen Sandrine nog van adel was mocht hij haar niet zo maar toen hij haar na 4 jaar weer ontmoette werd hij zelfs verliefd op haar. Dus aan het tweede deel zal ik met veel plezier gewerkt hebben omdat ik dat een leuk, leerzaam en spannend deel vind.

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.