The adventures of Tom Sawyer door Mark Twain

Beoordeling 7.4
Foto van een scholier
Boekcover The adventures of Tom Sawyer
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 5e klas havo | 1044 woorden
  • 6 april 2006
  • 50 keer beoordeeld
Cijfer 7.4
50 keer beoordeeld

Boek
Auteur
Mark Twain
Genre
Jeugdboek
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
1876
Pagina's
378
Oorspronkelijke taal
Engels
Verfilmd als

Boekcover The adventures of Tom Sawyer
Shadow
The adventures of Tom Sawyer door Mark Twain
Shadow

Titel: The adventures of Tom Sawyer
Auteur: Mark Twain

Titelverklaring:

De schrijver heeft gekozen voor deze titel omdat Tom Sawyer de hoofdpersoon is van dit boek, alles draait om hem, en ook omdat het over de avonturen gaat die hij in een bepaalde periode beleeft. Ik vind de titel wel goed gekozen, want het is moeilijk om een goede titel voor dit boek te vinden omdat er meerdere avonturen in voorkomen.

Thema:

Ik denk dat het thema het kwajongensleven is, met alles wat daar bij hoort, zoals: avonturen beleven, verliefd zijn, ruzie maken enz.

Tijd en ruimte:

Het verhaal speelt zich af in en rond het kleine dorpje St. Petersburg, dat naast de Mississippi rivier ligt. Het verhaal speelt zich rond 1860 af, dat merk ik aan de kleding die ze dragen, de spullen die ze gebruiken zijn nog ouderwets en de manier waarop ze praten. Het heeft een leuke invloed op het verhaal, die ouderwetse stijl waarin er allemaal kwajongensstreken in voorkomen. Het boek is in principe niet ouderwets, want het thema is vooral de kwajongensstreken, en die worden in deze tijd ook nog wel uitgehaald.

Stijl:

Het boek is makkelijk leesbaar, de schrijver gebruikt makkelijke zinnen en woorden. Als er een moeilijk woord tussen zit dan word die onder aan de pagina uitgelegd. Er wordt ook veel gebruikt gemaakt van dialecten, eerst dacht ik dat dat spelfouten waren maar het is een soort ouderwets country taaltje. Het boek is chronologisch, dus geen flashbacks. Verder zijn er veel hoofdstukken (35!) en veel dialogen. De plaatsen worden niet erg uitgebreid beschreven.

Perspectief:

De schrijver vertelt het verhaal vanuit een hij/ zij verteller. De lezer volgt de gebeurtenissen van verschillende personen omdat het perspectief af en toe wisselt. Zo komt de lezer redelijk veel te weten over de personages in het verhaal. Ik vind zelf daarom het perspectief wel goed gekozen.

Korte samenvatting:

Het verhaal gaat over een jongen die Tom Sawyer heet. Hij woont bij zijn tante in een dorpje aan de rivier de Mississippi. Hij houdt van kattenkwaad. Op een dag ontmoet hij Becky Thatcher op wie hij verliefd wordt. Zij vindt hem ook leuk, maar Tom zegt dan wat verkeerds en zij negeert hem dan. Hij gaat met het zwervertje Huck Finn naar de begraafplaats om op een bijgelovige manier van een steenpuist af te komen. Daar zijn zij getuigen van een moord die door Injun Joe wordt gepleegd. Injun Joe geeft de schuld aan Muff Potter. Tom en Huck spreken af dat zij niets vertellen. Hij besluit samen met zijn beste vrienden Joe Harper en Huck piraat te worden. Tom is boos dat er een moord is gepleegd en verteld het aan Joe Harper. Samen stelen ze wat voedsel en een vlot en gaan dan naar Jacksons Island. Na een paar dagen daar verbleven te hebben gaan ze weer terug, en iedereen is blij dat ze terug zijn want ze dachten dat ze verdronken waren. Eenmaal terug gaan Tom en Huck een schat zoeken. Tom gaat naar een feestje van Becky en raakt samen met Becky verdwaald in de grotten waar zij spelen. Ze beleven daar 3 verschrikkelijke dagen. Opeens lopen ze Injun Joe te lijf. Hij ziet hun niet en is bezig met het begraven van de schat. Uiteindelijk vinden Tom en Becky de uitgang en blokkeren die, zodat Injun Joe zal verhongeren en daarna zal sterven. Na een paar dagen wachten, betreden ze de grotten weer. Ze zien dan het lijk van Injun Joe. Tom en Huck gaan de schat zoeken en vinden die. Huck komt bij een weduwe te wonen. Tom en Huck besluiten later een roversbende te vormen.

Personages:

Tom Sawyer: Tom Sawyer is ongeveer 12 jaar oud, en hij woont bij zijn tante, samen met zijn broertje Sidney en de bediende Jim. Tom zijn familie is niet erg rijk. Tom Sawyer is ook erg slim, hij is vaak slimmer dan zijn tante. Daardoor kan hij vaak onder haar straffen zien uit te komen. Hij spijbelt erg vaak, omdat hij een hekel heeft aan school. Toch heeft hij een gevoelig en lief karakter. Hij wordt namelijk verliefd op Becky. Tom is wel een typische kwajongen. Hij houdt van geintjes en gekke streken.
Huckleberry Finn: Huck is ook ongeveer 12 jaar oud, en is een wees die geen dak boven zijn hoofd heeft. Hij heeft dan ook vaak lelijke kleren aan. Ook hij is een kwajongen. Maar zijn karakter is opzich wel lief. Hij is bijvoorbeeld bang in het donker, wanneer ze naar het kerkhof gaan. Maar dat wil hij liever niet laten zien. De ouders van de andere kinderen willen ook niet dat ze omgaan met Huck.
Tante Polly: Tante Polly is de tante van Tom en Sid. Polly is altijd erg streng tegen Tom, maar niet tegen Sid, volgens haar doet hij altijd alles goed. Polly is niet erg slim, en wordt vaak in de maling gehouden door Tom.
Joe Harper: Joe Harper is ook een jongen van ongeveer 12 jaar oud, en is bevriend geraakt met Tom en Huck toen die weg waren gelopen. Joe Harper is ook een kwajongen, en woont ook in het dorp bij Tom.

Favoriete personage:

Ik vind het karakter van Tom het leukste, ook omdat je denk ik van hem het meest komt te weten. Ik vind het leuk om te lezen hoe hij mensen voor de gek houdt en kwajongensstreken uithaalt.

Eigen mening:

Ik vond het een erg leuk boek, ik heb er echt van genoten. Desondanks ik het een leuk boek vond, had ik er wel iets meer van verwacht. Ik vond de tekenfilms die ik vroeger op tv gezien heb wel wat leuker, dat komt denk ik omdat ik eigenlijk niet zo heel veel van boeken lezen houd. Verder was het absoluut geen moeilijk boek, waar ik geen problemen mee had, en het was ook best spannend op sommige momenten, en daar houd ik ook wel van. Het was bijvoorbeeld best spannend op het kerkhof. Ik vond het ook leuk dat ik me weer even lekker kon inleven in mijn kindertijd. Ik heb over het boek ongeveer een week gedaan, en bijna elke avond gelezen. Soms vond ik de dialecten wel moeilijk, maar meestal kwam ik er wel goed uit. Dat er veel verschillende avonturen in het boek voorkwamen vond ik ook leuk.

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.