Veel Chinezen op havo en vwo

Veel Chinezen op havo en vwo

Door Kim

En ja, dat kunnen ze ook in het Nederlands.Hoe slim is een Chinees? Nou, behoorlijk, als je naar z'n schoolcarrière kijkt.

Maar liefst twee derde van alle in Nederland wonende Chinese scholieren doet havo of vwo, werd vandaag bekend. Da's behoorlijk meer dan de autochtone (Nederlandse) jongeren: daarvan lukt dat minder dan de helft.

Eenmaal met een diploma op zak blijven de Chinezen hier erg leergierig: 85% van hen gaat naar het hbo of de universiteit, in tegenstelling tot 'maar' 59% van de Nederlanders. Knappe koppen dus.

Slimheidssambal

Gooien die Chino's slimheidssambal door hun foe yong hai, of zo? Volgens de onderzoekers belanden veel van de 110.000 Chinezen hier op hogere schoolniveaus, omdat ze over het algemeen veel waarde hechten aan onderwijs. Ze zijn dus niet per se altijd slimmer, maar vaak wel gemotiveerder.

Hard werken en goed presteren zijn superbelangrijk binnen hun cultuur. Met een keurige Cito-score van 535 (het Neerlandsch gemiddelde) hoef je bij Chinese ouders waarschijnlijk niet thuis te komen; daarmee kun je 'slechts' naar het vmbo. No good, my friend.

Goeie banen

En na al dat gestudeer gaan ze hier ook allemaal netjes aan het werk. Ze hebben vaak hoge functies (en nee, ze worden echt niet allemaal bedrijfsleider in een wokrestaurant) en zijn weinig werkloos: slechts 5% van de beroepsbevolking. Bij de autochtone Nederlanders is dat 4%, bij Turkse en Marokkaanse Nederlanders is dat meer dan 10%.

Foto: flickr

Gepubliceerd op 19 augustus 2011

Lees verder

Schaf nablijven af: het helpt niemand vooruit
Schaf nablijven af: het helpt niemand vooruit
Waarom scholen meer moeten doen aan talentontwikkeling
Waarom scholen meer moeten doen aan talentontwikkeling
Van vmbo naar mbo: 'Ik heb nu meer vriendinnen'
Van vmbo naar mbo: 'Ik heb nu meer vriendinnen'

REACTIES

R.

R.

Dat ze de wereld gingen veroveren, was bekend, maar om dat nou via Nederlandse scholen te doen, vind ik saai.

13 jaar geleden

L.

L.

Goed toch? Gooi de grenzen open over de hele wereld. Meer concurrentie, meer prestatie toch?

13 jaar geleden

W.

W.

Ik vind het nogal voor de hand liggen, die hogere cijfers. Namelijk: Chinezen komen hier vaak heen voor een goede baan. Vaak heb je een goede baan als je slim bent. Dus dan zijn je kinderen ook slim.

Marokkanen kwamen hierheen om het zware werk te doen, die waren dus niet slim. Logisch dat ze nu nog steeds minder slim zijn dan de autochtone bevolking in Nederland.

13 jaar geleden

U.

U.

@Wout das wel errug stereotype!

13 jaar geleden

W.

W.

Het is wel waar, in de meeste gevallen.

13 jaar geleden

V.

V.

@Wout: Maar veel Chinezen zijn toch juist in de horeca beland? Het lijkt me dat die niet per definitie slim zijn, maar hun ambitie en hun hardwerkende cultuur op hun kinderen hebben overgedragen.

13 jaar geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.