Van een fotowedstrijd tot een stage in het Rijksmuseum
Het is de droom van elke kunstenaar: jouw werk terugzien in hét Rijksmuseum. Voor mbo-student Joel Quayson (23) werd dit vorig jaar werkelijkheid, nadat hij de fotowedstrijd van DocNL Junior won, georganiseerd door het Rijksmuseum en Scholieren.com. Hij stal de show met zijn zelfportret, waarin hij verschillenden kanten van zichzelf naar voren liet komen. Ik sprak hem over zijn avontuur.
Joel, die de opleiding fotografie doet aan het Grafisch Lyceum Rotterdam, vertelt me dat hij lang heeft getwijfeld of hij wel mee wilde doen aan de wedstrijd, totdat hij op een avond besloot er gewoon voor te gaan. "Vlak voor de deadline was ik in de nacht nog even aan het nadenken en ik dacht: laat ik het gewoon doen, ik ga de uitdaging aan." Geen slechte keuze, want hij werd niet alleen geselecteerd voor de top 10, maar hij won ook nog eens!
Verschillenden gezichten
Bij de wedstrijd ging het niet alleen om de foto's zelf, maar ook om de boodschap die erachter zat. Het thema was 'wie ben jij?' en Joel gaf daar zijn eigen originele invulling aan. "Met het werk wilde ik laten zien dat het niet uitmaakt wie je bent."
Op de foto zie je Joel veranderen en uiteindelijk weer teruggaan naar de foto's van het begin. Je ziet zijn verschillende gezichten terugkomen, een persoonlijk werk dus. "Ik ben dankbaar dat de juryleden mij feedback hebben gegeven, anders had ik misschien niet durven laten zien wie ik echt ben."
Gewonnen
In mijn gesprek met Joel vraag ik of hij had verwacht dat hij de wedstrijd zou winnen. Heel bescheiden vertelt Joel mij dat hij in eerste instantie niet had gedacht dat hij überhaupt geselecteerd zou worden. Maar toen hij eenmaal door was naar de laatste tien, veranderde de zaak: "Ik kreeg opeens zoveel complimenten. Op dat moment dacht ik dat het zou kunnen dat ik misschien wel had gewonnen." De complimenten waren helemaal op zijn plaats, want Joel was uiteindelijk de gelukkige winnaar!
Als prijs mocht Joel meelopen met professionele fotograaf Dustin Thierry en hij kreeg de kans om stage te lopen in het Rijksmuseum. "Het is zo geweldig! Ik kan daar lekker mijn werk doen, maar ik krijg ook opdrachten van het Rijksmuseum zelf. Begin februari ben ik begonnen met het fotograferen voor een nieuwe tentoonstelling over de slavernij. Dat was voor mij echt een grote uitdaging, maar het is wel goed gegaan. Dus daar ben ik heel blij mee."
Lees verder onder de foto.
Lessen
Als ik aan Joel vraag wat hij vooral heeft meegenomen uit de wedstrijd, antwoordt hij: "Ik heb heb heel veel geleerd van de andere deelnemers. Zij hebben mij verschillende fotografiestijlen laten zien. Daarnaast heb ik geleerd om zelf opener te zijn, ook in mijn werk."
Dit jaar organiseert het Rijksmuseum weer een fotowedstrijd voor middelbare scholieren en mbo-studenten. Het thema van dit jaar is - zeer toepasselijk - 'het nieuwe-oude-normaal'. Tot 7 juni kan je jouw fotoserie inzenden. Wat Joel betreft is er geen reden om het niet doen. "Ik zou zeggen: bedenk wat, doe iets creatiefs en leg het vast. Neem gewoon die opportunity om mee te doen!"
Meedoen? Check deze pagina.
1 seconde geleden