Het is weer oudjaar en dat merk je aan alles: iedereen heeft het over goede voornemens, er wordt teruggekeken op het afgelopen jaar, je kunt weer overal oliebollen en appelflappen krijgen en er wordt stiekem alvast wat vuurwerk afgestoken. Gezellig, toch?
Tenminste, dat vindt blogger Wu-Ji. Hij is dól op oud en nieuw - en dan vooral op het vuurwerk. Blogger Tobias heeft er veel minder mee en zou het liefst een vuurwerkverbod willen. De twee besluiten elkaar een brief te schrijven.
Tobias: voor het vuurwerkverbod
Hey Wu-Ji,
Ook dit jaar keek ik weer een beetje op tegen 31 december. Al dat knallen ligt mij niet zo, maar ik kan er niet omheen. Ook dit jaar ben ik weer gewekt door het keiharde geknal van mensen die melkbusschieten in mijn wijk. Dat oorverdovende lawaai gaat de hele dag door. Wanneer het 's avonds dan eindelijk wat rustiger wordt, begint alweer het eerste vuurwerk. En waar om middernacht voor jou misschien een gelukkig nieuw jaar begint, begint mijn nieuwe jaar de laatste jaren eerder als een boze droom. Het vuurwerk is de laatste jaren voor mijn gevoel een heel stuk zwaarder geworden, waardoor ik rond middernacht niet meer naar buiten durf. Hoe is dat voor jou?
Ik hoorde dat jij wel gewoon gaat afsteken dit jaar. Ik kan me goed voorstellen waarom je dat leuk vindt. De harde knallen, felle kleuren en betoverende effecten. Zelf heb ik tijdens oud en nieuw ook wel een aantal keer kindervuurwerk afgestoken. Ik vond dat altijd wel leuk, maar ik schrik toch altijd weer van de hoeveelheid rook en afval dat het veroorzaakt. Zo ligt mijn straat op nieuwjaarsdag traditiegetrouw vol met afval. Maar ook de lucht en het water raken vervuild. Zo is volgens Milieu Centraal achttien procent van het koper in het oppervlaktewater afkomstig van vuurwerk. En dat alles voor een avondje plezier….
Ik ben natuurlijk niet de enige die bang is voor harde knallen, dat zijn de meeste dieren ook. Elk jaar hoor je weer de verhalen van hondeneigenaren wiens hond dagenlang doodnerveus is vanwege al dat geknal. En wat te denken van vogels die om middernacht compleet in paniek raken? Of konijnen, of katten?
Ik steek dit jaar dan ook helemaal geen vuurwerk af en ik zou het liefst zien dat iedereen dat doet. Ik was dan ook heel blij met het vuurwerkverbod de afgelopen twee jaar. Toen werd er beduidend minder vuurwerk afgestoken. Voor veel mensen is vuurwerk onlosmakelijk verbonden met oud en nieuw, maar eigenlijk hebben we deze traditie in Nederland pas sinds de jaren '60. Wat mij betreft is het dus ook niet echt met onze cultuur verbonden en kunnen we er best weer mee stoppen. Het scheelt jaarlijks honderden gewonden, stress bij dier en mens en het is beter voor het milieu.
Ik wens je in ieder een hele fijne oud en nieuw. Geniet jij van je vuurwerk, dan eet ik een lekkere oliebol. Tot volgend jaar!
Groetjes,
Tobias
Hey Tobias!
Hoor ik nou dat je Nieuwjaar viert zonder vuurwerk? Voor mij is dat onmogelijk. Ook dit jaar verheug ik me erop los te gaan met vuurwerk. Nou ja, echt vuurwerk kun je het dit jaar niet noemen met de vuurwerkregels van deze jaarwisseling…
Zelf ben ik een groot fan van vuurwerk, puur vanwege al die mooie lichtjes in de lucht. Het verlicht de donkere lucht's nachts kilometers ver met een reeks uit elkaar spattende kleuren en vormpjes. Zelfs als je niet zo van de harde geluiden houdt, is het zicht betoverend. Door naar de felle kleuren en vormen te kijken, vergeet je simpelweg je zorgen en geniet je gewoon van het moment.
Ook heb je knalvuurwerk, waarvan je echt een kick krijgt. Natuurlijk kun je zo'n harde knaller gewoon afsteken op de stoep, maar je kunt ook de knal-ervaring een upgrade geven door het bijvoorbeeld in een tunnel of onder de brug af te steken. Brievenbussen en prullenbakken bombarderen is natuurlijk niet de bedoeling. En ik snap ook dat sommige buurtbewoners en dieren er last van hebben, daarom zoek ik meestal een afgelegen plekje op om vuurwerk af te steken.
Daarnaast is vuurwerk wél een traditie die bij Nieuwjaar hoort, vind ik. Als je aan Nieuwjaar denkt, denk je aan vuurwerk. Als je aan vuurwerk denkt, denk je aan Nieuwjaar. Is het dus niet een beetje gek om deze twee uit elkaar te halen? Je voelt je toch ook niet comfortabel als ik je rekenmachine wegneem tijdens een wiskundetoets? Het is daarom vreemd om geen vuurwerk af te steken tijdens oud en nieuw.
Als je echt niet van vuurwerk houdt, raad ik je aan om het gewoon te proberen. Je leeft maar één keer en het zou zonde zijn als je geen vuurwerk afsteekt op de enige acht uren van het jaar dat het mag. Pak het moment en begin het nieuwe jaar met schitterende harde knallen!
Ik zie je snel weer,
Wu-Ji
1 seconde geleden