3.45 Isoleren van DNA uit plantenweefsel
Vraagstelling.
Kan uit plantenweefsel DNA worden geïsoleerd?
Hypothese.
Het is mogelijk om DNA uit plantenweefsel te isoleren.
Werkwijze.
Gebruikte materialen en werkwijze staan op de volgende bladzijde.
Waarneming.
Na alle stappen die in de handleiding staan te hebben uitgevoerd, kon ik inderdaad de ‘snot’ opvangen in een kweekbuis met 4% NaCl-oplossing.
Conclusie.
Uit plantenweefsel kan DNA worden geïsoleerd.
Uitwerkingen vragen.
1. Erfelijke informatie zit in: - Chromosomen in de kern
- Eiwitten in het celmembraan, receptoren
2. Zie werkwijze.
3.13 De rode kleur van vruchten
Vraagstellingen.
Welke organellen veroorzaken de rode/gele kleur van vruchten?
Zijn deze organellen allemaal gelijk van vorm?
Hypothese.
De chromoplasten veroorzaken de rode kleur en de organellen zijn gelijk van vorm.
Materiaal.
- microscoop en prepareerbenodigdheden
- vruchten van een rozenbottel
- 1,5% KNO3-oplossing
Werkwijze.
Als eerste heb ik een klein stukje van de buitenste laag van een rozenbottel gesneden. Daarna heb ik met een pincet een stukje van het weefsel onder die laag weggehaald en het op een objectglaasje gelegd in een druppel KNO3-oplossing. Daar heb ik een dekglaasje opgelegd.
Toen heb ik het preparaat door de microscoop bekeken.
Waarneming.
Zie tekening op volgende bladzijde.
Conclusie en antwoorden op de vraagstellingen.
Chromoplasten zijn verantwoordelijk voor de rode kleur van de vrucht en de organellen hebben allemaal ongeveer dezelfde vorm.
3.17 Hoe eten pantoffeldiertjes?
Vraagstelling.
Hoe eten pantoffeldiertjes?
Hypothese.
Net als mensen, door een mond.
Materiaal.
- pantoffeldiertjes
- gist gekookt in neutraalrood
- methylcellulose
- microscoop
Werkwijze.
Meneer van de Vijver heeft een klein ringetje gemaakt van lijm op een objectglas. Daarin kwam een druppel water met wat pantoffeldiertjes. Daarbij deed ik een druppel gistsuspensie en daar kwam een dekglaasje overheen. Toen heb ik de pantoffeldiertjes door een microscoop bekeken (400x vergroot).
Waarnemingen.
Het was moeilijk om een pantoffeldiertje te vinden die nog niet dood was, maar het is me uiteindelijk toch gelukt. Ik heb het bekeken door de microscoop en nagetekend (zie volgende bladzijde). Ik kon zien dat het diertje kleine haartjes had om zich mee voort te bewegen en dat de ‘mond’ van het diertje bewoog. Ik kon zien dat het pantoffeldiertje at doordat ik de gistkorreltjes in het beestje kon zien zitten. Het beestje werd rood.
Conclusie.
Pantoffeldiertjes eten door een ‘mond’ en bewegen zich voort door middel van kleine trilhaartjes.
DNA
- Praktische opdracht door een scholier
- 4e klas havo | 373 woorden
- 1 augustus 2001
44
keer beoordeeld
ADVERTENTIE
Fix onze energie!
Studeer energie & techniek. Iedereen staat te springen om jou! We hebben namelijk veel technische toppers nodig die de energie van morgen fixen. Met een opleiding in energie & techniek ben je onmisbaar voor de toekomst. Check Power Up The Planet en ontdek welke opleiding het beste bij je past!
Check Power Up The Planet!

REACTIES
:name
:name
:comment
1 seconde geleden
C.
C.
Ha die Marieke
Ik heb een vraagje, zou je als je zin hebt het werkstuk over DNA misschien naar mij toe willen mailen want op internet staat maar de helft.
knuffel
21 jaar geleden
AntwoordenG.
G.
Ik heb het goed kunnnen gebruiken, BEDANKT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18 jaar geleden
Antwoorden