Sans famille door Hector Malot

Beoordeling 7
Foto van een scholier
Boekcover Sans famille
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 4e klas havo | 2356 woorden
  • 17 maart 2012
  • 10 keer beoordeeld
Cijfer 7
10 keer beoordeeld

Boek
Vertaald als
Alleen op de wereld
Auteur
Hector Malot
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
1878
Pagina's
316
Oorspronkelijke taal
Frans

Boekcover Sans famille
Shadow
Sans famille door Hector Malot
Shadow

Alone in the world

Hector Malot, vertaald door AJ de Bruyn, 2007.

Titel.

Alone in the world naar het Nederlands Alleen op de wereld.

Het verhaal gaat over de 8 jarige jongen Remi, die door Jerome Barberin, een fransman gevonden wordt op straat als baby. Zijn ouders hebben hem daar achtergelaten in de hoop dat iemand hem zou vinden en meenemen. Als Jerome Barberin weg gaat van huis om in Parijs te werken laat hij Remi en zijn vrouw achter. In parijs krijgt hij een ernstig ongeluk waardoor hij hoog in de schulden komt door alle zorgen. Als hij terug komt na een paar jaar, en Remi ouder is, vindt hij dat Remi te veel geld kost en moet hij ook weg. Jerome Barberin verkoopt Remi aan Signor Vitalis, een straat muzikant.
Ze trekken heel Frankrijk door om met muziek en zang geld te verdienen. Als ze op een winternacht overnachten in een schuur overlijdt Signor Vitalis. Remi wordt opgevangen door een gezin met 4 kinderen en een vader Pierre Acquin. Als Pierre Acquin zijn oogst mislukt moet hij naar de gevangenis vanwege zijn schulden. De kinderen worden opgevangen in verschillende families en Remi blijft achter.

In elke situatie waar Remi in beland wordt hij achter gelaten. Hij is dus steeds alleen en moet zichzelf zien te redden als 8 jarig jongetje. Het boek lijdt je ook mee in een verhaal met de vraag of Remi ooit niet alleen zal zijn. Zal hij ooit zijn familie terug vinden?
‘’Alleen op de wereld’’ is een goed begin van het verhaal, omdat het zo goed beschrijft hoe Remi zich voelt.

Hoofd personages.

Remi
Remi is een acht jarige jongen die als baby op straat werd gevonden door de man die later zijn pleegvader wordt. Hij is lief, zorgzaam en heeft een rijke fantasie, zoals je meeste kinderen van acht. Bij het pleeggezin waar hij al zijn hele leven woont hebben ze het niet breed, maar je merkt dat Remi de kleine dingen in het leven al waardeert. Als op een dag zijn pleegvader na een lange tijd weer thuis komt, komt Remi er pas achter dat hij een vondeling is. Als hij wordt verkocht door zijn pleegvader aan Vitalis, zet dat zijn hele leven op zijn kop. Hij heeft en zwaar te verduren want hij moet door heel Frankrijk lopen onder erbarmelijke omstandigheden. In het verhaal groeit hij op en lees je hoe hij zich na elke tegenval weer oppakt en verder gaat. Hij wordt een veel dapperder kind dan de meeste kinderen van zijn leeftijd. Hij maakt veel meer mee dan de meeste kinderen van zijn leeftijd en hij leert ook heel veel.
Donker haar, heeft een hoed op met een lint, een jas van bont en bergschoenen met spijkers.

Vitalis
Vitalis is de man die Remi over koopt nadat Remi te horen heeft gekregen dat moeder en vader Barberin zijn ouders niet zijn. Vitalis is een oude straatmuzikant met een grijze baard die met dieren optreed voor geld. Ooit was hij een beroemde Italiaanse zanger. Toen hij ouder werd, ging zijn stem achteruit, en daar schaamde hij zich zo voor dat hij besloot zijn identiteit te veranderen. Remi wist hier pas na de dood van Vitalis van. Hij komt over het algemeen rustig over en is heel wijs. Hij heeft verstand van veel dingen en brengt Remi veel bij.
Hij ziet eruit als een herder, heeft dezelfde kleren als Remi.

Mattia
Mattia is een jongen die Remi ontmoet als Vitalis hem even onder wil brengen bij een oude vriend.
Hij is een slimme rustige jongen die altijd bij een boullion pot moet blijven zitten omdat hij na een werk dag altijd met te weinig geld thuis kwam. Als straf moet hij het eten maken zonder het te eten. Als Remi er alleen voor staat in Parijs reist hij met Mattia mee door Frankrijk. Hij kan goed Engels spreken omdat hij dat heeft geleerd toen hij in het circus werkten.
Hij heeft rood haar en sproeten.

Mother Barberin
Mother Barberin is de pleegmoeder van Remi waar Remi heel veel van houd. Ze is soms streng maar erg moederlijk en zorgzaam. Ze had niet veel te besteden maar probeerde het leven toch aangenaam voor Remi te maken. Toen Remi verkocht werd moest zij veel verdriet hebben gehad omdat ze zoveel van hem hield. Deze liefde blijkt uit het feit dat ze hem niet kon afstaan ondanks dat haar man het haar had gezegd te doen.

Jerome Barberin
Jerome is zijn pleegvader. Remi kent hem niet goed. Maar vader Barberin verkoopt Remi aan Vitalis zonder dat moeder Barberin daar iets van af weet. Als Jerome na acht jaar thuis komt uit Parijs ervaart Remi hem als een nare norse man die totaal geen liefde toont. Er zit volgens mij ook weinig liefde in de man. Dit kan komen door het gebrek aan geld of omdat hij een ernstig ongeluk heeft gehad en jaren niet kon werken.

Mrs. Milligan
Mrs. Milligan is een vrouw die Remi ontmoet als hij voor een tijdje alleen rond trekt, ze blijkt achteraf zijn moeder te zijn, maar daar komt Remi pas aan het eind van het boek achter. Mrs. Milligan is erg gastvrij en lief. Ze ontfermt zich over mensen die niks hebben en heeft veel over voor haar zoon. Ze vaart speciaal voor hem vanwege zijn ziekte met hem rond en als Remi geen onderdak heeft ontleent zij dat hem. Ook ontfermde ze zich over Lise, het meisje dat niet kon praten.

Samenvatting.
Remi wordt door Jerome Barberin als baby gevonden op straat. Samen met zijn vrouw woont Jerome Barberin in Chavann, een armoedig dorpje. Hij is vaak niet thuis omdat hij geld moet verdienen in parijs. Als hij na een paar jaar in geldproblemen komt zegt hij tegen zijn vrouw dat ze Remi weg moet doen. Moeder Barberin doet dit echter niet en voedt Remi zelf op, zonder dat hij een idee heeft dat moeder Barberin niet zijn echte moeder is.
Als Remi acht jaar oud is komt Jerome terug uit Parijs. Hij is nors en gemeen tegen Remi en de volgende dag neemt hij Remi mee naar een kroeg in de buurt. Zonder afscheid te kunnen nemen van moeder Barberin wordt Remi voor Jerome verkocht aan de Italiaan Vitalis. De oude man heeft een aantal gedresseerde dieren: het aapje Joli-Cœur en drie honden: Capi, Dolce en Zerbino. Samen trekken ze Frankrijk door en ze verdienen de kost met toneel- en muziekuitvoeringen.
Als Vitalis een conflict krijgt met de politie moet hij voor twee maanden te gevangenis in. Remi staat er nu alleen voor en moet met de dieren geld zien te verdienen. Dit gaat erg lastig. Tot dat hij een woonboot tegenkomt, the \"Swan\". Op de boot wonen Mrs. Milligan en haar zieke zoon Arthur. Remi mag voor twee maanden intrekken bij Mrs. Milligan. Hij krijgt te horen dat Arthur een verloren broer heeft en dat zijn oom James Milligan hen heeft beloofd hem terug te vinden. Zodra Vitalis vrij komt, komt hij Remi ophalen en zetten ze hun reis voort.
Op weg naar Parijs belanden ze in een sneeuwstorm en worden Zerbino en Dolce opgegeten door wolven. Het aapje Joli-Cœur wordt ernstig ziek en gaat ook dood. Nu is alleen Capi nog over.
Als ze in Parijs zijn aangekomen wilt Vitalis nieuwe dieren kopen en ze dresseren dus besluit hij Remi voor een tijd onder te brengen bij een vriend, Garofoli. Zodra Remi in het huis komt ziet hij dat er nog meer jongens wonen en maakt hij kennis met Mattia. De jongens moeten geld verdienen voor Garofoli. Als ze met te weinig geld thuis komen worden ze geslagen. Wanneer Vitalis hier achter komt neemt hij Remi direct weer mee en drijgt hij Garofoli aan te geven bij de politie. Hierop dreigt Garofoli weer dat hij Vitalis zijn geheim zal onthullen als hij hem aangeeft. Ze vertrekken gelijk. Diezelfde nacht overnachten ze in een schuur en overlijdt Vitalis van de kou. De volgende dag wordt Remi wakker bij het gezin van Pierre Acquin een man met twee zonen, Alexis en Benjamin en twee dochters, Étienette en lise. Hij woont bij het gezin voor twee jaar tot de oogst van Pierre mislukt. Pierre wordt opgepakt en moet naar de gevangenis vanwege financiele problemen. Die kinderen worden onder verschillende ooms en tantes ondergebracht maar Remi kan nergens heen en moet weer zwerven op straat.
In Parijs komt Remi Mattia uit het huis van Garofoli tegen. Garofoli is opgepakt en zit vast omdat hij een jongen uit zijn huis had doodgeslagen en Mattia heeft in de tijd bij het circus gewerkt waar hij Engels heeft leren spreken. Samen reizen ze door Frankrijk en bezoeken ze Mother Barberin waarvan ze te horen krijgen dat Jerome heeft gezegd dat de ouders van Remi op zoek zijn naar hem. Terug in parijs krijgen ze te horen dat Jerome overleden is en dat hij een brief heeft achtergelaten. Er staat in dat een advocaat in Londen belast is met de zoektocht naar Remi. In Londen brengt het avocatenbureau ze bij de familie de familie Driscoll, een arme en onvriendelijke familie.
Op een dag komt er een bezoeker langs het huis, James Milligan. Zijn overleden broer was schatrijk en heeft een zoon - Arthur - die ziek is. James Milligan hoopt het fortuin van zijn broer te erven, maar dat zal niet gebeuren als Arthur blijft leven. Desnoods moet Arthur vermoord worden. Hier gaat het om dezelfde Arthur van de boot waar Remi een tijdje heeft gewoond. Mattia en Remi zijn het erover eens dat ze Mrs. Milligan en Arthur moeten waarschuwen. Maar na een tijdje komt Remi vast te zitten wegens valse beschuldegingen van iets wat zijn ‘vader en broer’ hebben gedaan. Mattia en een vriend zorgen ervoor dat hij vrij komt en ze vluhten weer terug naar Frankrijk omdat ze niet meer veilig zijn in Engeland. Nu gaan ze opzoeken naar de boot van Mrs. Milligan. Dit is erg makkelijk want de boot valt erg op. Als ze door Dreuzy reizen gaan ze gelijk opzoek vaan Lize die daar ook woont. Sinds haar oom is overleden heeft een vrouw met een boot zich over haar ontverm, Mrs Milligan. Het blijkt dat ze twee maanden geleden naar Zwiterserland zijn gevaren met een paart, naar Veney. Als ze daar zijn moeten ze een paar dagen zoeken voor ze Mrs Milligan, Arthur en Lize hebben gevonden. Dan ontdekken ze dat hun vijand James Milligan er ook bij is. Remi is bang deze man te ontmoeten en verbergt zich. Mattia heeft niets te vrezen, want James kent hem niet. Mattia gaat naar het huis en vertelt hun hele verhaal aan Mevrouw Milligan. Deze regelt onderdak voor de jongens in een hotel en zorgt ervoor dat ze goed gekleed en gevoed worden. Na een aantal dagen worden de jongens bij de Milligans uitgenodigd. Het blijkt dat Moeder Barberin er ook is - Mevrouw Milligan heeft haar laten halen. Ze heeft de babykleertjes van Remi bij zich. Mevrouw Milligan herkent die als de kleren die haar oudste zoon droeg toen hij spoorloos verdween terwijl haar zwager op hem zou passen. Het is nu duidelijk dat Remi - voordat Arthur geboren werd - door Driscoll is ontvoerd, met medewerking van James Milligan. Uiteindelijk komt alles natuurlijk goed en versnelt het boek een aantal jaar. Remi woont nu in het kasteel van zijn voorouders in Engeland. Hij is getrouwd met Lize en hun oudste zoon heet Mattia. Mattia zelf is een bekende violist geworden. De zieke Arthur is genezen en moeder Barberin blijft in de buurt wonen.


Het keerpunt.
In het boek zijn er volgens mij twee keerpunten. Dee een is duidelijker dan de andere.

Het eerste keerpunt is de dag dat Remi weg wordt gehaald bij Mother Barberin. Jerome Barberin komt na een lange tijd weer thuis en heeft grote geld problemen. Dit komt door dat hij in Parijs een groot ongeluk heeft gehad en lang in het ziekenhuis moest blijven. De kosten van de zorg waren erg hoog. Voor hij terug komt had hij al tegen Mother Barberin gezegd dat ze Remi moest weg doen, maar dat kon ze niet. Zodra Jerome thuis komt is hij het er al niet mee eens dat Remi er nog steeds is. Hij is nors en gemeen en boos tegen Remi en wil hem zo snel mogelijk weg hebben. Al deze gebeurtenissen leiden ertoe dat Jerome Remi verkoopt. De volgende dag neemt hij hem mee en verkoopt hij hem aan Vitalis.
Vanaf dat moment veranderd Remi’s leven compleet. Hij weet niet zeker of hij Mother Barberin ooit nog zal terug zien en hij weet ook niet zeker wat er de komende jaren met hem zal gebeuren, eigenlijk is hij nergens zeker van.

Het tweede keerpunt is iets onduidelijker, vooral voor Remi zelf. Als lezer begrijp je iets beter waarom er opeens een verandering is in het boek. Zodra Remi voor een tijd word ondergebracht bij Mrs. Milligan krijgt hij te horen dat Arthur ooit een oudere broer had die verdwenen was toen Mrs. Milligan’s schoonbroer, James Milligan, op hem paste. Remi zelf heeft dan nog niets door maar als lezer voel je al dat er meer achter zit. Je weet dat er na deze gebeurtenis vroeg of laat iets ontdekt gaat worden. Ook Mrs. Milligan twijfelt heel erg omdat ze zo veel herkend van Remi.
Dit keerpunt is niet erg duidelijk omdat er niet gelijk ernstige verandering is, maar dit leidt er wel tot dat er een paar puzzelstukjes in elkaar vallen. Later blijkt Mrs. Milligan natuurlijk echt de moeder te zijn van Remi, maar het duurt langer voor dat hij er zelf achter komt.

Thema en Motief.
Het belangrijkste uit het verhaal is dat het ‘alleen zijn’ steeds naar voren komt. Het gevoel dat Remi moet hebben als kind, die voor zich zelf moet zorgen om te overleven. Vanaf hij weg wordt gehaald bij Mother Barberin, tot het einde, is hij eigenlijk alleen ook al heeft hij mensen om zich heen. De eenzaamheid in de harde buitenwereld is een erg actueel thema.

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.