"Wij, leraren, vinden dat je beter kan"
Het jaarlijkse oudergesprek. Daar ga je dan, met je moeder of vader, of beide. Om eens te horen wat je leraren dit keer weer over je te zeggen hebben. Het is altijd hetzelfde.
Om het trauma van je slechte cijfers onder ogen te zien. Perfecte leerlingen krijgen überhaupt geen oudergesprek, maar alleen een telefoontje in de trant van “Goed gedaan, blijf zo bezig!”. Bofkonten zijn het.
Ikzelf hoor elk oudergesprek opnieuw de clichématige zin “Wij, leraren, vinden dat je beter kan.”
Brugklasmotivatie
De eerste keer, in de brugklas, dacht ik: “Oké. Weet ik. Ik ga er wat aan doen, ik ga harder m’n best doen.” Volle motivatie. Maar als je het daarna nog een stuk of twintig keer hoort, begin je wel te twijfelen aan je eigen kunnen. Blijkbaar schatten leraren mij nogal hoogbegaafd in. Vind ik op zich ook wel een compliment.
Mijn laatste oudergesprek, twee weken geleden, was geen uitzondering op het regelmatige terugkomen van de "we-vinden-dat-je-beter-kunt"-zin. Hoewel ik dat wel verwacht had met een drie’tje voor wiskunde en anderhalf verliespunten verdeeld over de rest van mijn cijferlijst, was er nog een klein beetje hoop in me dat De Zin deze keer niet gebruikt werd.
Een beetje beter
Maar nee, het kwam toch echt. “Justine, je hebt best goede cijfers. Je staat alleen voor wiskunde enorm slecht. Je leraar wiskunde vindt dat dat absoluut beter kan.” Ohhhhhhh god, here we go again. Ik kon mijn optrekkende wenkbrauw niet verbergen, waarop m’n mentor reageerde met een ingetogen: “Of ja, in ieder geval wel een béetje beter.”
Dat was al een hele vooruitgang. En over de andere vakken, waar ik ietsje minder voor stond, was een snelle “En als je daar meer je best voor deed kon je er ook meer uithalen, hoor.” Waarop ik dan weer reageerde met een knikje en een snelle “uhuh".
Thuis aan de eettafel
En toen verliep het oudergesprek weer standaard, net zoals bij de rest van scholierend Nederland. De adviezen en de kritiek van de leraren worden gemeld, om lekker nog even over in discussie te gaan. Je verliespunten worden opgesomd en pa of ma bekritiseert bepaalde dingen waarover jij thuis aan de eettafel wel eens flink over hebt geklaagd.
En dan zijn de tien minuten weer voorbij, en mag je weer naar huis. Dat was ‘m dan weer, het oudergesprek. Kun je nu weer een jaar bijkomen.
1 seconde geleden
I.
I.
Hello everyone
First of all sorry that I write in this topic but I have some technical problem with the use of this forum. When I'm trying to enter in the appropriate topic, I received a 404 error It's about the only topic in which I was able to enter. Do you have the same problems? What's going on?
14 jaar geleden
Antwoorden