Lastige formules in havo-examen natuurkunde

Lastige formules in havo-examen natuurkunde

Door Elisa

18.645 havisten beten deze maandagmiddag het spits af met een examen natuurkunde. Het was een mengelmoes tussen makkelijke en moeilijke vragen. Zo ook voor de 16-jarige Kaya Sajda: "Vragen waarbij formules aan te pas kwamen heb ik overgeslagen. Maar er waren gelukkig ook makkelijke vragen bij."

Kaya drinkt kalmeringsthee tegen de stress. "Ik was wel wat gespannen de zaal in gegaan, want ik had mij beter kunnen voorbereiden. Ik had alleen het boek gelezen en niet zoveel geoefend. Er zaten makkelijke, maar ook moeilijke vragen in. Zo heb ik vraag 9 met de elektrische deken overgeslagen. Kaya vond het wel moeilijk om zich 3 uur lang te concentreren. "Ik denk dat mijn cijfer tussen de 5 en 6 zit."

Elektriciteit en rendement

Tess Smetsers (16) vond het zeker niet makkelijk. "Vooral de eerste opgave vond ik moeilijk. Die ging over golflengtes en elektromagnetische pulsen. Daarna ging het examen wel beter, die onderwerpen lagen meer in mijn straatje." Tijdens het maken van de oefenexamens merkte Tess dat ze veel vragen over elektriciteit en rendement tegen kwam. "In dit examen waren de vragen gelukkig wat gevarieerder. Dat is fijn, zeker als je in één onderwerp niet zo goed bent."

De 17-jarige Johan de Jong nam vrolijk de telefoon op. "Het ging super goed! Ik twijfelde wel over 3 vragen waar vooral veel theorie en formules in voorkwamen, maar ik heb ze wel ingevuld." Na het examen is Johan met klasgenoten de antwoorden gaan vergelijken. "We hadden vooral veel dezelfde antwoorden, dus dat is al positief. Ik verwacht, met die kennis in mijn achterhoofd, wel een 8." Het was stil in de zaal. “Ik zou niet weten waar ik over zou moeten klagen.”

Voorspelbaar examen

Docent Jan Willem Eckhardt verwachtte een voorspelbaar examen en zag zijn voorgevoel werkelijkheid worden. "Er kwamen vooral veel basisvragen in voor die ik vaker in examens voorbij heb zien komen. Leerlingen stonden niet voor een verrassing." Wat wel opmerkelijk is is dat er drie vragen voorkwamen met formules die niet in de lesstof zaten." Eckhardt vindt het een van de beste examens sinds tijden. "Het enige wat jammer was, is dat de vragen heel tekstueel werden gesteld, waardoor een bèta-leerling in de war had kunnen raken."

Op moment van schrijven telt het LAKS 400 klachten. Lizelot van den Berg, klachtencoördinator van het LAKS, stelt dat vooral vraag 12 de nodige vraagtekens oproept: "Maar we hebben het examen door een leerling laten maken en die stelt dat vraag 12 in feite eenvoudig te beantwoorden was."

Vanaf maandag 14 mei t/m 29 mei worden er keihard examens gemaakt. Wil je op de hoogte blijven van al het examennieuws? Volg ons Liveblog en de Eindexamens Facebookpagina voor supersnel nieuws. Check ons YouTube-kanaal voor een dagelijks examenjournaal rond de klok van 19:00u!

[survey:1135]

Gepubliceerd op 14 mei 2018

Lees verder

Goedkoop genieten van de zomer: de beste tips voor als je in Nederland blijft
Goedkoop genieten van de zomer: de beste tips voor als je in Nederland blijft
101 dingen om te doen in de vakantie
101 dingen om te doen in de vakantie
Ik heb last van heimwee (en dat is oké)
Ik heb last van heimwee (en dat is oké)

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.