DE KEUZE
Oeps je bent per ongeluk zwanger geraakt. Wat nu? Eigenlijk zijn er maar drie keuzes:
1. Je houd het kind.
2. Je voltooid de zwangerschap en stelt het kind ter adoptie.
3. Of je gaat voor abortus.
Een moeilijke keuze natuurlijk want wat je nu kiest kan je leven voorgoed veranderen.
Als je een keuze gaat maken is het belangrijk dat je er de tijd voor neemt. Maak nooit een overhaaste beslissing want daar kun je spijt van krijgen. Misschien wil je het nu wel maar wat over een paar jaar? En waar haal je het geld vandaan om voor jou en je kind te zorgen? Of stel je bent nog jong en wil dolgraag gaan studeren, waar laat je je kind dan? Dat zijn allemaal dingen waar je rekening mee moet houden. Voor sommige mensen is het fijn om dingen op een rijtje te hebben. In dat geval kan het handig zijn om een lijstje te maken met alle voor en nadelen.
Het kan ook handig zijn om er over te praten met je vriend/beste vriendin/je ouder(s) etc. die hebben weer een andere kijk en misschien bedenken ze wel iets waar je rekening mee moet houden waar je zelf helemaal niet op gekomen was! Als je er met niemand over durft te praten kan je natuurlijk ook over het onderwerp gaan googelen. Ik heb de volgende sites gevonden die erg interessant zijn:
1. http://nl.wikipedia.org/wiki/Abortus – Wat zou je toch zonder Wikipedia moeten!
2. http://nl.wikipedia.org/wiki/Zuigcurettage
3. http://www.abortus.nl/ – Heel veel informatie over het onderwerp.
4. http://www.seksenzo.info/ – Deze site is vooral bedoeld voor jongeren. Veel informatie, veel gestelde vragen en links.
5. http://www.womenonwaves.org/ – Handig, deze site is er in merdere talen!
ABORTUS
Toch voor abortus gekozen? Dan zijn er verschillende mogelijk heden.
1. Zuigcurretage.
Is het wegnemen van weefsel uit de baarmoeder door middel van een - meestal hardplastic zuigbuisje verbonden aan een zuigslang. Soms gaat er iets mis met een andere manier van abortus en dan kan je alsnog voor een zuigcurretage kiezen. Zuigcurrtage kan worden toegediend tot 12 weken zwangerschap bij een vrouw die nog geen kinderen heeft gehad en tot 14 weken bij een vrouw die wel al kinderen heeft gebaard, omdat hierna de lichaamsdelen van de foetus te omvangrijk worden om door het buisje te passeren.
2. Abortus pil.
(lees hieronder in het stukje over 'Women on Waves').
3. Prostaglandinebehandeling.
Bij een prostaglandinebehandeling die doorgaans bij een zwangerschapsduur van meer dan 13 weken wordt toegepast, maakt de arts het vruchtvlies stuk, zodat het vruchtwater wegloopt en de vrucht in de baarmoeder sterft. De vrouw krijgt vervolgens weeënopwekkende prostaglandinen ingespoten waardoor ze na 6 tot 12 uur een levenloze foetus baart. Tijdens deze behandeling krijgt ze valium toegediend, zodat het niet te pijnlijk is.
4. Dilatatie en evacuatie. Ook wel 'methode van Finks' genaamd naar de Australische arts Arnold A. Finks.
Dit kan worden toegepast wanneer zuigcurettage niet meer mogelijk is. Eerst wordt de baarmoederhals met behulp van medicijnen verwijd. Vervolgens wordt de vrouw verdoofd en kan de arts met instrumenten de foetus in gedeelten uit de baarmoeder verwijderen.
Intacte dilatatie en evacuatie kan worden toegepast bij een zwangerschap van meer dan 28-30 weken. Deze techniek wordt slechts zeer zelden gebruikt. Ook deze vorm van D&E wordt onder verdoving uitgevoerd nadat de baarmoederhals is verwijd. De arts trekt met een instrument de foetus gedeeltelijk uit de baarmoeder, de voeten eerst. Vervolgens wordt via een incisie in de schedelbasis de schedelinhoud van de foetus verwijderd waardoor de dood intreedt. Tenslotte wordt de foetus in zijn geheel uit de baarmoeder gehaald.
5. Keizersnede.
Een manier van bevallen waarbij de moeder operatief via de buikwand (dus niet via de natuurlijke weg; de vagina) van haar kind(eren) wordt verlost. Het is de meest uitgevoerde operatieve ingreep ter wereld.
INSPIRATIE
Kan je toch maar niet kiezen? Misschien helpt het dan als je er boeken over leest en films over kijkt.
Hier een lijst met een paar boeken die ikzelf over zwangerschap heb gelezen (alle boeken zijn in verhaal vorm):
1. Overtijd (van Dirk Bracke) – Het verhaal gaat over Dorien die zestien jaar oud is en ontdekt dat ze zwanger is en besluit haar baby te houden. In haar hele familie is haar broer de enige die haar steunt. Ze besluit naar een opvangtehuis voor zwangere vrouwen in België te gaan. Het boek heeft twee verhaallijnen die elkaar afwisselen. De een gaat over het nu hoe ze daar zit in het tehuis en hoe haar leven na de bevalling verder gaat, de andere verhaallijn speelt zich af in het verleden hoe ze zwanger is geraakt en het het hele gedoe met haar familie. Een heel mooi boek, echt een aanrader!
2. Salsameisje (van Hanneke de Jong) – De veertien jarige Freya gaat met haar ouders op vakantie naar curaçao waar ze smoorverliefd word op haar oudere danspartner. Eenmaal thuis komt ze er achter dat ze zwanger is van hem en besluit voor een zuigcurretage te gaan. Tijdens het proces is haar oma de enige die het verhaal weet en dus ook degene die haar steunt. Ook dit verhaal is gesplitst in twee verhaallijnen waarvan een in het nu en het ander in het verleden afspeeld.
Er zijn natuurelijk ook meerdere films waar een ongewenste zwangerschap in voor komt. Ikzelf ken er maar een en dat is echt een aanrader. De film heet 'Juno' Het gaat over het 16 jarige meisje Juno die zwanger is en besluit het kind ter adoptie te stellen. Je volgd haar hele proces vanaf het moment dat ze haar derde zwangerschapstest doen tot een half jaar na de bevalling. Erg mooie, romantich en ontroerend.
WIST JE DAT...
…er nog steeds iedere acht minuten ergens te wereld een vrouw sterft aan illegale en onveilig uitgevoerde abortus?
…de helft van de sterfgevallen in de wereld zijn van abortussen?
… ze in Amerika meer mensen verloren zijn door middel van abortus (64 keer meer) dan in al hun oorlogen (12 oorlogen) bij elkaar?
…een eerste voldragen zwangerschap vermindert een vrouw risico op borstkanker?
…uit onderzoek blijkt dat tussen 10% (2) en 87% (3) van de vrouwen die last hebben gehad van een of meer abortussen ernstige psychologische trauma's lijden?
...ongeveer een op de drie Australische vrouwen ondergaan een abortus?
…een op de vijf van alle zwangerschappen eindigt in abortus?
WOMEN ON WAVES
De abortusboot is een project van de stichting 'Women on Waves'. Met deze boot varen ze verschillende landen af waar abortus verboden is, ze nemen vrouwen mee die toch graag abortus willen plegen om ze op de boot op in internationale wateren (waar op het schip de Nederlandse wet van toepassing wordt) te aborteren. Op de boot worden er niet alleen abortussen gepleegd maar er wordt ook informatie gegeven over ongewenste zwangerschappen en voorbehoedsmiddelen uitgedeeld.
De abortussen op de boot worden alleen gepleegd door middel van de abortus pil. Deze pil word ook wel RU486 genoemd, als je besluit op deze manier abortus te plegen heb je twee pillen nodig. De eerste mifepriston genaamd wordt aan boord toegediend deze pil zorgt ervoor dat de aanvoer van progesteron belemmert, zodat de zwangerschap zich niet verder kan ontwikkelen. Progesteron is het hormoon dat nodig is om de zwangerschap in stand te houden. Dit medicijn moet men niet inslikken maar in de mond laten smelten. Eenmaal thuis moet de aborterende vrouw misoprostol innemen (dit gaat vaginaal) dit medicijn zorgt er voor dat er weeën (samentrekkingen van de baarmoeder) opgewekt worden, zodat de foetus wordt uitgedreven. Dit wordt 48 uur na het mifepriston gegeven. Indien nodig wordt na 4 uur een extra dosis gegeven.
Door deze pillen krijg je ongeveer het zelfde effect als met een menstruatie alleen dan net iets erger. Er word flink gebloed en het kan erg pijn doen. Het bloeden kan wel tien of meer dagen duren! Deze manier van abortus is vergelijkbaar met een miskraam.
'Women on Waves' mag alleen abortuspillen verstreken aan vrouwen die minder dan vijfenveertig dagen zwanger zijn.
Jammer genoeg mag de organisatie alleen aborteren binnen een straal van 25 Km. van het slotervaartziekenhuis in Amsterdam omdat elk abortus kliniek een contract moet hebben met een ziekenhuis in de buurt voor het geval er toch meer medische hulp nodig is. Door deze regel kan 'Women on Waves' jammer genoeg geen abortussen plegen aan de kust van Portugal. Toch heeft een Portugese organisatie 'Women on Waves' verzocht om naar Portugal te komen. In Portugal geld de regel dat er alleen geaborteerd mag worden als de zwangerschap de gezondheid van de vrouw in bedreiging is. 'Women on Waves' kan wel overtijdsbehandelingen geven voor vrouwen die maximaal zestien dagen overtijd zijn.
'Women on Waves' werd opgericht in 1999 door de Nederlandse arts Rebecca Gomperts zij was indertijd ook een greenpeace activist. De eersteboot tocht was in 2001 naar Ierland.
BUITENLAND
In Polen geldt sinds 1994 een strikte abortuswet die abortus vrijwel alle gevallen verbied. In Portugal is abortus altijd verboden geweest. In 2005 werd er wel voor geprotesteerd door de Portugese bevolking. Tenslotte werd er door het merendeel voor een beperkte legalisering toegestemd van tien weken.
In Chili is abortus verboden zonder enige uitzonderingen, dus ook niet wanneer er sprake is van verkrachting of wanneer het leven van de moeder op het spel staat.
In Brazilië is abortus ook verboden behalve als er sprake is van verkrachting (tot de twintigste week) of wanneer het leven van de moeder gevaar loopt.
Ook in Ierland is abortus alleen toegestaan als de moeder in levensgevaar verkeerd. In de wet staat ook dat de ongeboren foetus dezelfde rechten heeft op leven als de moeder. Daardoor gaan er elk jaar meer dan zevenduizend Ierse vrouwen naar andere Europese landen om daar abortus te plegen. Vooral Engeland is erg geliefd bij de Ieren.
Het Vaticaan oefent flink wat druk uit op landen om abortus (opnieuw) te verbieden. Ze vragen om inplaats van abortus klinieken te bouwen, verpleeg en opvang tehuizen te bouwen voor kinderen en hulpinstellingen voor ongewenst zwangere vrouwen om op deze manier het ongeboren leven te beschermen inplaats van het meteen te beëindigen.
In China worden er elk jaar rond de 13 miljoen abortussen gepleegd. Dat komt onderandere door dat jongeren niet genoeg sexuelevoorlichting krijgen.
Uit onderzoek blijkt dat minder dan 1 op de 3 jongeren wist hoe je een zwangerschap kon voorkomen. En 1 op 5 was geïnformeerd over geslachtsziektes.
In China gaan ze best ver met abortus, zo mag je bijvoorbeeld tot de achtste maand abortus plegen terwijl dat hier in Nederland tot de vijfde maand is.
Maar het word nog erger; tijdens sommige bevallingen werder in het fontanel een spuit gezet met een vloeistof dat het kindje direct liet sterven.
Sommige vrouwen stierven zelf tijdens de abortus, zoals bijvoorbeeld een vrouw uit Lijin overkwam tijdens haar abortus op haar zeven maanden oude foetus. Volgens getuigen kwamen er tien mannen haar halen en werd ze verplicht mee naar het ziekenhuis genomen voor een abortus. ze drukte haar vingerafdruk op het document dat de abortus goedkeurde. De operatie ging mis, en pas na uren kreeg haar familie te weten dat ze gestorven was, maar nog steeds weet niemand wat er met het kind is gebeurd.
In Brazilië is er een keer een negen jaar oud meisje met het gewicht van 40 kilo en maar 1.33 meter lang zwanger geraakt. Ze klaagde al een paar weken bij haar moeder dat ze zo'n buikpijn had en toen dat steeds maar niet overging besloten ze naar een gezondheidscentrum te gaan waar ze ontdekten dat het meisje al vijftien weken zwanger was, en van een tweeling nog wel! Toen pas bekende het meisje aan haar moeder dat zij en haar veertien jarige zus al meer dan drie jaar lang door hun stiefvader verkracht werden. De stiefvader werd vastgezet en heeft bekend dat hij het meisje seksueel misbruikt heeft al sinds ze zes jaar oud is.
In Italië heeft het volgende verhaal abortus weer even in de spotlights gezet.
Nadat de Italiaanse vrouw abortus had gepleegd vond een priester de foetus de volgende dag levend terug! Het was een jongetje van tweeëntwintig weken oud en hij overleed na twee dagen.
Het was het eerste kindje van deze vrouw. En ze had voor abortus gekozen omdat uit een scan bleek dat haar zoontje geboren zou worden met een handicap.
Zaterdag onderging ze de ingreep. De dokters zagen niet dat de foetus nog ademde en lieten het voor dood achter. Pas na twintig uur werd deze grote fout ontdekt toen de priester nog even voor het lichaampje wilden bidden. De baby lag gewikkeld in een laken en de navelstreng hing er nog aan. Hij bewoog en ademde. De priester alarmeerde meteen een stel dokters die het kind zo snel mogelijk naar het ziekenhuis toe brachten. Alsnog overleed het kindje na een dag.
In Ierland onderging een vrouw een chemotherapie tegen een zeldzame vorm van kanker. De vrouw vreesde dat het uitdragen van de zwangerschap zowel haar eigen leven als die van het kind kon bedreigen.
De vrouw had in Ierland zelf al gezocht naar een arts die wilden verklaren dat haar leven bedreigd werd, maar de artsen waren bang dat ze zich schuldig zouden maken aan een misdrijf.
Ook in Engeland was het moeilijk om een arts te vinden die binnen acht weken na de conceptie (bevruchting) een abortus met behulp van de abortus pil wilde verzorgen. Door al het gedoe met de artsen mocht ze pas na zestien weken abortus plegen.
Een ander abortus verhaal uit Ierland is dat van een zeventien jaar oud Iers meisje dat graag abortus wilde plegen. De tiener was al vier maanden in verwachting en de foetus had geen overlevingskansen meer. Maar volgens de Ierse wet mocht ze in geen enkel geval abortus plegen. Het groeiende kindje had een zeldzame aandoening, waardoor haar hersens niet groeide.
Na de geboorte zou het kind daarom ook maar geen seconde overleven. Het meisje werd verzocht naar de rechtbank te komen een kreeg daar te horen dat ze het land voorlopig niet mocht verlaten.
Er zijn verschillende redenen waarom je wel of niet abortus zou willen plegen. Bedenk wel altijd dat het gaat om het beëindigen van een leven.
REACTIES
1 seconde geleden