Lichtvervuiling

Beoordeling 6.8
Foto van een scholier
  • Werkstuk door een scholier
  • Klas onbekend | 773 woorden
  • 13 maart 2007
  • 9 keer beoordeeld
Cijfer 6.8
9 keer beoordeeld

Taal
Nederlands
Vak
Lichthinder

Ik heb lichtvervuiling gekozen omdat weinig mensen van deze vorm van vervuiling afweten.
Ik vind het ook interessant als je bekijkt hoeveel licht men gebruikt, en wat voor effect het heeft op onze omgeving.

Licht hinder is een maatschappelijk probleem omdat mens en dier erdoor belast wordt.
• Het is een economische verspilling. Jaarlijks word er veel geld aan openbare verlichting besteed.
• door bepaalde lichtopstellingen en lichtsoorten in de werkomgeving(bedrijf) kan de werkhouding verslechten en de productiviteit van een bedrijf sterk beïnvloeden.

Licht hinder is een overlast die veroorzaakt word door onzorgvuldig gebruik van licht.
Artificieel licht is uit veiligheidsoverwegingen, gebruiksgemak, comfort of sfeer gewoon hard nodig. Maar vaak word licht zonder bij de gevolgen na te denken in overvloed gebruikt waardoor het licht kan hinderen, soms is het direct duidelijk, maar vaak hebben mensen het niet eens door dat er een probleem is. De gevolgen van Lichthinder uiten zich slechts na verloop van tijd op gebied van gezondheid, milieuhinder en economische verspilling. Meestal houden mensen geen rekening met de nadelen van het gebruik van licht of weten ze niet eens dat ze bestaan maar de gevolgen kunnen ernstig uitpakken. Met vakkundige berekeningen en een goede kennis van licht kan voor elke situatie een opstelling gemaakt worden met minimale of zelfs geen nadelen.

• Het kost gemiddeld €700, - per jaar om een kerktoren met een vijftal schijnwerpers te verlichten. Zo kost het per jaar, per gemeente een paar duizend euro voor sierverlichting.
• Een straat lantaren zonder kap schijnt 35% van het licht dat het geeft de lucht in, 65% schijnt op de grond en 10% van die 65% word weer door de grond weerkaatst de lucht in. Lantarens met kap schijnen 100% van het licht dat ze geven op de grond waarvan 10% door de grond wordt weerkaatst de lucht in. Lantarens met kap hebben dus maar een vervuiling van 10%.en lantarens zonder kap 42.5%
• De provincie Zuid-Holland heeft het meeste lichtuitstoot van Nederland. Daarna Noord-Holland waardoor onze westkust in de ruimte nog zichtbaar is.
• Licht dat via ons oog binnenkomt (oculair licht) zorgt er niet alleen voor dat we kunnen zien; het stuurt onze biologische klok en het stimuleert delen van onze hersenen. De niet visuele, ook wel biologische effecten genoemd, van oculair licht, hebben direct of indirect invloed op vele processen die ons welzijn, gezondheid en functioneren bepalen.

De overheid, gemeenten, bedrijven en particulieren hebben allemaal te maken met deze kwestie.

De overheid heeft als belangen:
- geld besparen op energie kosten
- verkeersveiligheid
- een schoon milieu

De gemeente heeft als belangen:
- geld besparen op energie kosten
- monumenten, beelden en kerken van buiten belichten.
- Een schoon milieu

Bedrijven hebben als belang:
- geld besparen op energie kosten
- reclame borden verlichten en reclame maken met behulp van licht.
- Optimale werkomstandigheden

Particulieren hebben als belang:
- Geld besparen op energie kosten
- Privacy
- Sfeer verlichting

Alle vier de groepen willen geld besparen op energie kosten.
Geen van de groepen hebben belangen die de andere groep in de weg zou kunnen staan. Alleen de belangen per groep apart, zoals geld sparen en monumenten beschijnen en een schoon milieu, dat werkt elkaar tegen.

Bij openbare verlichting zoals sportvelden en parken gelden bepaalde richt lijnen voor de opstelling van licht. Er wordt dus per gemeente rekening gehouden met lichthinder en overlast.

Er is onderzoek geweest naar het verband tussen de hoeveelheid licht en de veiligheid op de snelweg, het blijkt dat in België hoewel daar de wegen daar belicht zijn in overvloed, er gemiddeld meer ongevallen gebeuren dan in Duitsland en Frankrijk waar men wat zuiniger omspringt met het gebruik van licht. Vooral de afgelegen, boeren weggetjes in België zijn goed verlicht (in tegenstelling tot Duitsland en Frankrijk) waardoor men de neiging heeft daar harder te gaan rijden.

Grote hoeveelheden licht dat de lucht in geschenen word (verspild licht), schijnt tegen stof deeltjes en tegen waterdruppels in de lucht waardoor er een licht koepel ontstaat. Door zo’n koepel zijn de sterren niet meer zichtbaar, word men zijn biologische structuur verstoord en verliest de gemeente veel geld aan energie kosten.

Ik vind dat er een goed reglement moet komen waarin staat wat de gevolgen van licht zijn en hoe licht het best gebruikt kan worden, ook moet er zorgvuldig worden omgegaan met licht en moeten de nodige maatregelen genomen worden om de lichthinder te minimaliseren door bijvoorbeeld niet zomaar schijnwerpers op een gebouw te schijnen het hele jaar door. En LED lampjes te gebruiken in plaats van gloeilampen zo spaar je een hoop energie.
Door campagnes te voeren en informatieve reclame spotjes op de televisie te tonen kan je mensen informeren en actieveren over licht.

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.