De levensloop van Sandro Botticeli
Hij is geboren in onder de naam Alessandro di Mariano Filipepi, in het jaar 1444 in het Itailaanse stadje Florence. Hij is overleden op 17 mei 1510 in Aldaar
Sandro Botticelli heeft een paar grote werken op zijn naam staan:
Twee van de meest bekende schilderijen van Botticelli zijn:
‘La Primavera’ (rond 1482) en ‘De geboorte van Venus’ (rond 1485)
De titel van ‘De geboorte van Venus’ klopt niet helemaal, want Venus is volgens de Griekse mythe ontstaan uit schuim in het water. Men denkt dat haar aankomst op het eiland Kypros hier word afgebeeld. Je ziet op het schilderij op de linkerkant een vliegende man en een vliegende vrouw. De man is de wind Zephyr en de vrouw is de bries Aura. In het midden zie je een naakte vrouw genaamd Venus. Op de rechterkant van het schilderij zie je een vrouw die Horae van de Lente word genoemd.
‘La Primayera’ betekent Lente. Het schilderij is getekend in een heldere stijl met scherpe contouren en sierlijke vormen en heeft een formaat van 203 x 314cm.
Deze twee schilderijen werden gemaakt in opdracht van leden van de familie De Medici, die in de quattrocento (de 15e eeuw) Florence domineerden en de schone kunsten en de klassieke filosofie ondersteunden.
Stijl van Sandro Botticelli
De schilders in de Renaissance waren verdeeld in verschillende groepen. Er was een groep met kunstenaars die heel vernieuwende kunst maakten. Maar er was een ook een groep met hele andere ideeën. Sandro Botticelli zat in de groep met de hele andere ideeën. Hij vond het dus, net als de andere schilders in deze groep, moeilijk om de schildervormen van zijn voorgangers achter zich te laten. Ze waren onder indruk van de charme, het droomachtige, de mooie kleuren en de elegantie van de kunst van begin Renaissance. De schilders in deze groep vonden perspectief en de studie over anatomie niet zo belangrijk als de schilders die vernieuwende kunst maakten. Ze gebruikten het wel, maar dan op het meest kenmerkende, zoals een sierlijke houding, de kleur en de draperie. Sandro Botticelli was zo opgevoed dat hij zich aangetrokken voelde tot de mythologie uit de oudheid. Maar hij schilderde ook religieuze onderwerpen.
Dit is de Geboorte van Venus waarin je goed kan zien dat Botticelli gebruik maakte van draperie. Kijk bijvoorbeeld naar de manier waarop Venus haar haren om haar heen zitten en de kleding en doeken van de figuren om haar heen.
Dit is La Primavera (de lente). Hier zie je ook weer duidelijk draperie. En dat Botticelli gebruik maakt van hele verschillende kleuren. Hele felle en lichte en hele donkere.
Dit is Aanbidding door de drie koningen. Dit is één van zijn eerste schilderijen en de persoon rechts in het oranjebruine gewaad is Sandro Botticelli zelf.
In deze drie schilderijen kun je zien dat Botticelli donkere en lichte kleuren gebruikte en goed de anatomie van het menselijk lichaam snapte. De eerste twee schilderijen komen uit de tijd dat zijn leermeester, Filipo Lippi, was overleden en hij meer in zijn eigen gang ging. Het eerste schilderij was één van zijn eerste eigen schilderijen dus daar zie je nog invloeden van Filipo Lippi in terug. Toen hij ouder werd veranderde zijn stijl heel erg. Hij werd een aanhanger van de monnik Savonarola door wie hij enorm geïnspireerd werd. Zijn schilderijen werden religieuzer en je kreeg er het idee bij dat er een verhaal in zat. In de laatste jaren voor zijn dood veranderden zijn schilderijen weer heel erg. De schilderijen die hij toen schilderde zaten vol met emotie, geweld, medelijden en genade.
Afbeelding met bespreking van kunstwerk
Je ziet op dit schilderij de geboorte van Venus. Het schelp staat voor een vagina, je ziet dus dat Venus uit het schelp wordt geboren. Rechts zie je één vrouw van de 3 Horen. De 3 Horen zijn de godinnen van de seizoenen en dochters van Zeus en Themis, deze godin is de godin van de lente, genaamd Thallo. Links zie je de windgod, Zephyros, die Venus naar het land en Zeus gaat blazen en dat vervolgens Zeus haar gaat begeleiden en haar aan gaat kleden met bloemen. Links zie je Flora, de bloemengod, die neemt de vliegende bloemen over de zee mee. Flora klampt zich vast aan Zephyros. Terwijl die bloemen over de zee waaien, een windvlaag over het water glijdt en haar haren als een kleed wapperen is Venus stilstaand afgebeeld.
Deze afbeelding geeft niet de juiste gebeurtenis volgens de mythe aan, je ziet hier dat Venus door de schelp naar Cyprus wordt gebracht en niet dat Venus wordt geboren door het zeeschuim.
Conclusie
Sandro Botticelli is geboren in Florence in het jaar 1444 en gestorven in Aldaar in het jaar 1510. Hij heeft in zijn leven 2 bekende schilderijen gemaakt; De geboorte van Venus en La Primavera. Sandro Botticelli gebruikte een andere stijl dan de ander schilders uit de Renaissance, hij vond dus het perspectief en de anatomie niet echt belangrijk maar gebruikte het wel. Wat hij wel belangrijk vond was de sierlijke houding, felle kleuren en de draperie.
Wij hebben de schilderij ‘De geboorte van Venus’ uitgepluisd. We hebben ontdekt dat de man links Zephyros is, de windgod van de Grieken met Flora, de god van de tuin en bloemen, in zijn handen. Zephyros blaast Venus naar het Griekse eiland Kypros. Rechts van Venus staat 1 van de Horen, deze is de Horen van de Lente.
REACTIES
1 seconde geleden