Inhoudsopgave
1. Inleiding.
2. Wat is een tornado?
3. Hoe ontstaat een tornado?
4. Het verschil tussen orkanen en tornado’s.
5. Wat moet je doen bij een tornado?
6. De schaal van Fujita.
7. Ook in Nederland?
8. Slotwoord.
9. informatiebronnen.
1. inleiding
Ik heb het onderwerp tornado’s gekozen, omdat je er veel over hoort maar je weet eigenlijk niet hoe die ontstaan en bijv. ze doorgaan. En veel mensen denken dat orkanen en tornado’s hetzelfde zijn, want ze ontstaan allebei op een andere plek, maar daar komt meer over.
2. Wat is een tornado?
Een tornado is een hevige storm, veel kleiner dan een orkaan, maar met nog wel sterkere wervelwinden.
De lucht in een tornado wordt door winden in het bovenste deel van een wolk rondgedraaid tot er een draaikolk ontstaat.
Als de winden versnellen krijgt de wolk de vorm van een trechter.
Onder aan de wolk wordt er meer lucht naar binnen gezogen en de trechter bereikt de grond.
De meeste tornado’s bereiken snelheden van 50 tot 450 km per uur en de schade die zij veroorzaken ligt ongeveer over een breedte van één kilometer en een lengte van 100 km.
De trechter van een kleine tornado is soms slechts 3 meter breed, die van een grote tornado wel 300 meter breed zijn.
3. Hoe ontstaat een tornado?
Een tornado begint meestal boven zee.
Koudere lucht blijft meestal dicht bij elkaar. De warme lucht stroomt dan onder de koude lucht door. De koude lucht botst dan tegen de warme lucht dus gaat het ook regenen.
Soms blijft de warme lucht een tijdje opgesloten in de koude lucht. Dan breekt de warme lucht er toch door heen, en stijgt snel op, want warme lucht stijgt.
De warme lucht is een soort buis, andere lucht botst er tegenaan en gaat eromheen draaien. Zo ontstaat een tornado!In het midden van een tornado staat de wind stil. Dat noemt men het oog. Op foto's is het daar vaak geel, dat komt door schaduwen. Het oog is dus het centrum van een tornado.
4. Het verschil tussen orkanen en tornado’s
Zoals bekend zijn zowel een tornado en een orkaan allebei een wervelstorm, maar het precieze verschil is nog steeds niet duidelijk. Toch zijn er wel grote verschillen tussen deze wervelstormen. Het grootste verschil is wel de verschillende afmetingen tussen de wervelstormen. Zo kan een orkaan honderden kilometers breed zijn, terwijl een tornado nooit veel groter word als 800 meter doorsnee. Een ander belangrijk verschil is dat orkanen ontstaan boven de oceanen die minstens 27 graden warm zijn. Tornado’s ontstaan meestal boven land waar 2 luchtstromen met elkaar botsen. Het kan wel voorkomen dat orkanen gepaard gaan met tornado’s. Orkanen kunnen ook veel langer duren dan tornado’s een orkaan kan maximaal ongeveer een week duren, terwijl een tornado meestal maar een kwartier duurt. Omdat een orkaan op het water ontstaat, brengt elke orkaan die dicht bij het land komt een vloedgolf mee die dodelijker is dan de orkaan zelf. De gevolgen zijn bij een orkaan veel erger als bij een tornado, tenminste als zo’n orkaan het land bereikt. Omdat de orkanen vaak veel groter zijn en langer kunnen duren als een tornado, richten ze veel meer schade aan.
5. Wat moet je doen bij een tornado?
Zoek onderdak in iets dat goed en diep in de grond vast zit. Zoiets als een stormkelder of een grot. Zorg dat je niet heel dicht bij ramen komt.
Bescherm je hoofd, leg je hand tussen je nek en je hoofd.
Maar probeer je ook vast te houden. Sluit alle deuren en ramen aan de kant van de tornado en open ze aan de andere kant. Dit voorkomt dat de wind binnen komt en het dak eraf rukt. En het zorgt voor een gelijke druk, binnen en buiten, zodat het huis niet explodeert.
Blijf NIET in een auto of caravan, want die kan door de storm de lucht in geslingerd worden. Ga ook niet het huis uit! daar kan allemaal los hout en zo rond vliegen. Ook kan je zelf meegezogen worden.
Je kan zien hoe sterk een tornado is. Is hij dun, dan is hij ook sneller en sterker. Is hij breed, dan gaat hij waarschijnlijk langzamer.
6. De schaal van Fujita.
De schaal van Fujita bepaalt hoe sterk een tornado is. De schaal loopt van F0 tot en met F5. F0 is het minst sterk en F5 het sterkst.
Bij F1 sleurt de tornado een stal en wat kippen mee. Een F5 tornado sleurt echt heel veel mee! (huizen en zo).
De schaal is bedacht door Theodore Fujita.
7. Ook in Nederland?
In de afgelopen 100 jaar zijn er wel een aantal kleine tornado’s geweest in Nederland.
De bekendste is die van 1967, toen trok de tornado door de dorpen Chaam en Tricht, dat ligt in Noord-Brabant. Veel huizen werden er door deze tornado’s vernield, en het koste gelukkig maar 7 mensen hun leven.
Maar de kans dat er in Nederland grote tornado’s komen is heel erg klein, omdat wij in Nederland minder vaak zware onweersbuien voorkomen.
8. Slotwoord.
Ik heb van dit werkstuk best veel geleerd, vooral hoe hij ontstaat, en dat in Nederland geen sterke voorkomen en dat ze ook dat er een soort van schaal is zoals de schaal van richter, ik heb ook geleerd hoe je je moet beschermen tegen tornado’s dat je aan de kant van de tornado de deuren en ramen dicht moet doen en aan de andere kant open moet doen zodat het dak er niet afvalt.
9. Informatiebronnen.
- http://spreekbeurt.freddoweb.nl/tornado/tornadofr.htm
En via - http://spreekbeurt.pagina.nl/
REACTIES
1 seconde geleden
S.
S.
hey!!! hij staat er eindelijk op!!
maar mensen, met de inleiding heb ik mijn eigen mening gedaan net als bij het slotwoord!!
groetjus!!
20 jaar geleden
AntwoordenI.
I.
ik heb er nix aan gehad, maar leuk dat je het hebt gedaan. Misschien hebben anderen er iets aan.
groetjes: iemand.
19 jaar geleden
AntwoordenM.
M.
"Een tornado begint meestal boven zee."
Waar haal je dat?
De meeste tornado's worden net op het land geteld!
Men spreekt pas van een tornado als de slurf de grond raakt en op het land voorkomt, anders gebruik je de term waterhoos.
Groet.
16 jaar geleden
AntwoordenT.
T.
@michie
check ff deze website:http://www.spreekbeurtenstartpagina.nl/spreekbeurt/tornado/tornadofr.htm
14 jaar geleden
AntwoordenS.
S.
http://www.spreekbeurtenstartpagina.nl/spreekbeurt/tornado/tornadofr.htm
precies dezelfde tekst denk?
14 jaar geleden
AntwoordenL.
L.
leuk
10 jaar geleden
Antwoorden