GPS in auto’s
Tegenwoordig hebben veel mensen een navigatiesysteem in hun auto om zo makkelijk de route te bepalen. Zo’n systeem wordt Global Position System (GPS) genoemd. Dit gaat via satellieten. Bijv. de NAVSTAR-satelliet.
Een NAVSTAR-ontvanger vangt de signalen op van vier of meer NAVSTAR-satellieten om daarmee zijn driedimensionale positiecoördinaten te kunnen bepalen (breedte-, lengtegraad en hoogte). De NAVSTAR-ontvanger berekent de reistijd van het signaal door de door zijn eigen klok geregistreerde tijd af te trekken van de door de satelliet aangegeven tijd van uitzending van de relevante puls. Een vermenigvuldiging van deze reistijd met de snelheid van het licht geeft de afstand tot de satelliet. Als de klokken van zowel satelliet als ontvanger het zelfde zouden lopen, zouden drie vergelijkbare afstandsmetingen voldoende zijn voor de driedimensionale positiebepaling. Maar, de meeste ontvangers werken met de goedkope 'quartz'-klokken. Deze klokken lopen niet gelijk met de stabiele en precieze atoomklokken aan boord van de satellieten. De ontvanger verkrijgt trouwens een ‘valse’ afstand tot elke satelliet.
De 'NAVSTAR GPS' satellieten zijn in zes verschillende banen gelanceerd op een hoogte van ongeveer 20.000 kilometer onder een hoek, ten opzichte van de Evenaar, van 55 graden. Een NAVSTAR-satelliet 'ziet' en 'bereikt' vanaf deze hoogte steeds zo'n 42 procent van de aarde. Het complete systeem wordt gefinancierd (ongeveer tien miljard dollar) door het Amerikaanse Ministerie van Defensie. Genoeg gemeenschapsgelden om daar iets, voor de gemeenschap zelf, van terug te zien. Het Amerikaanse congres besliste dat het, van oorsprong militaire, systeem ook een aangepast gebruik voor burgers moest kennen. Miljoenen gebruikers worden daarom van dit systeem verwacht.
Er zijn twee onderdelen:
1) Precise Positioning Service.
Deze PPS levert de meest nauwkeurige positiebepaling, snelheidsmeting en tijdinformatie op. De oorspronkelijk alleen voor militair gebruik bestemde PPS zal d.m.v. speciale overeenkomsten met het Amerikaanse Ministerie van Defensie, beschikbaar gesteld worden aan zowel militaire als burgerlijke gebruikers van de Verenigde Staten.
2)Standard Positioning Service.
Deze service is beschikbaar voor alle NAVSTAR GPS gebruikers, wereldwijd en zonder direct verhaal van de kosten. De te verkrijgen nauwkeurigheid van deze service wordt bepaald door het Amerikaanse Ministerie van Defensie. De onnauwkeurigheid kan de 1000 meter te boven gaan.
Met dit soort satellieten kan het GPS precies de positie bepalen waar het zich bevindt. Ook al staat de auto stil. Tijdens het rijden wordt door een stem je precies verteld hoe en waar je moet rijden. En het is ook op een klein beeldschermpje op het dashboard te zien.
Landkaarten zijn in de toekomst dus overbodig. Maar nu is een GPS eigenlijk nog te duur dus gebruiken velen gewoon nog een kaart.
REACTIES
1 seconde geleden
W.
W.
yoooo
bedankt voor die goede werkstuk, daa heb ik veel aan
mzzl
23 jaar geleden
AntwoordenS.
S.
echt goed man!
23 jaar geleden
Antwoorden