Presentatie Anw Jupiter
Onze presentatie gaat over de planeet Jupiter.
Deze planeet kan je met het blote oog goed zien. Het is de vier na helderste planeet van het heelal (na: de zon, de maan en Venus, soms kan Mars helderder zijn dan Jupiter als hij dichter bij de aarde staat. Dat was afgelopen najaar dus het geval hier op Curaçao. Jupiter heeft meer dan twee keer het gewicht van alle planeten samen. De aarde kan dan ook 1316 keer in Jupiter.
Jupiter wordt de grootste planeet in het Zonnestelsel genoemd omdat alle planeten uit ons Zonnestelsel in Jupiter passen. De Grieken noemden de planeet Jupiter naar de oppergod Zeus, de God van de hemel, het weer, het daglicht en de donder en bliksem.
Galileo Galilei was een van de eerste die zijn zelfgemaakte telescoop voor astronomische waarnemingen gebruikte. Hij ontdekte de vier grootste manen van Jupiter: Io, Europa, Ganymedes en Callisto in 1609. Voor het eerst werden er bewegende hemellichamen gezien die rond een ander middelpunt dan de Aarde draaiden.
Misschien heb je ooit wel eens op een plaatje van Jupiter gezien dat er enorme rode vlek op de planeet zit. Deze grote rode vlek is een storm die al eeuwenlang op Jupiter rondraast. De vlek bestaat uit waterstof, helium en een kleine hoeveelheid secundaire gassen.
Witte wolken van bevroren ammoniakkristallen wervelen samen met witte wolken van andere samenstellingen in stromen door de atmosfeer. Hierbij worden ze gestuurd door de draaiing van de planeet. De grote rode vlek is te vinden in de atmosfeer van Jupiter en is zelfs te zien met een eenvoudige telescoop. De vlek wordt al 300 jaar bestudeerd door deskundigen. De vlek heeft ongeveer twee keer de omvang van de aarde. Hij steekt ook een eind uit boven de atmosfeer uit daardoor kan je hem goed zien.
Jupiter’ s ringen zijn ontdekt door NASA ‘s Voyager1 in 1980. En ze zijn verder onderzocht toen Voyager 2 langs Jupiter vloog.
De ringen van Jupiter zijn ontstaan door de inslag van meteoren op de vier kleine manen met een lage zwaartekracht: Thebe, Amalthea, Adrastea en Metis.
Jupiter’ s ringen zijn onderverdeeld in 3 secties: de Halo, de Main ring en de Gossamer Ring. De Halo is een zwakke, wijde ring in de vorm van een donut. De andere kant van de Halo gaat over in de Main ring. Twee kleine manen, Adrastea en Metis, draaien in de baan van de Main ring. Ze zijn waarschijnlijk de oorzaak van het stof in deze ring. De Gossamer ring bestaat uit afzonderlijke ringen, die in elkaar overlopen. Deze ringen zijn erg zwak en hebben een zeer wijde ring. Het bestaat uit zeer kleine deeltjes, de microscopische overblijfsels van de manen, Amalthea en Thebe.
Er zijn Tot nu toe 17 manen van Jupiter ontdekt. De laatst heeft men ontdekt, in augustus 2000, deze heeft nog geen naam. Io, Europa, Ganymedes en Callisto worden ook wel de Galileische manen genoemd en ze zijn door Galileo al in 1610 ontdekt.
De vier Galileische manen met hun kenmerken:
Io
Io lijkt qua kleur en uiterlijk op een sinaasappel.
De kraters op het oppervlak zijn geen inslagkraters, maar zijn gevormd door vulkanische uitbarstingen.
Het vulkanisme ontstaat door de warmte die wordt opgewekt doordat Io steeds in verschillende richtingen wordt uitgerekt. In 1989 werd vanaf de aarde een negende werkende vulkaan op Io ontdekt.
Europa
Europa bestaat uit een silicaatkern en een korst van ijs. Europa zit vol barsten, lange donkere lijnen van ongeveer en richels. De barsten zijn waarschijnlijk veroorzaakt door uitzetting van de korst.
Ganymedes en Callisto
Allebei de manen bestaan uit een mengsel van steen en ijs, en ze hebben heel veel inslagkraters, vooral Callisto.
Ze hebben beide een groot ringenstelsel en in het begin van de ontwikkeling van deze manen hebben ze ook een zachte ijskorst gehad.
Tenslotte nog iets over de satellieten die Jupiter hebben bezocht.
Jupiter werd voor het eerst bezocht door Pioneer 10 in 1973 en later volgden nog Pioneer 11, Voyager1, Voyager 2 en Ulysses. En op dit ogenblik bevindt Galileo zich in een baan rond Jupiter.
REACTIES
1 seconde geleden