Eindexamens 2025

Wij helpen je er doorheen ›

Modewoorden

Beoordeling 5.4
Foto van een scholier
  • Profielwerkstuk door een scholier
  • 5e klas havo | 9067 woorden
  • 9 februari 2009
  • 49 keer beoordeeld
Cijfer 5.4
49 keer beoordeeld

Taal
Nederlands
Vak
MODEWOORDEN


Inhoud

Aanleiding - 3 -
Inleiding - 4 -
Onderzoeksvraag & deelvragen - 5 -
Plan van aanpak - 6 -
Hoe komen nieuwe woorden in het woordenboek? - 7 -
Top 25 - 8 -
Onderzoek in het woordenboek - 10 -
ACCESSOIRES - 16 -
BIJOU - 17 -
BLINGBLING - 18 -
BOERKA - 19 -
BOLERO - 20 -
CATWALK - 21 -
COLLECTIE - 22 -
DRIEDELIG KOSTUUM - 23 -
HAUTE COUTURE - 24 -
HEUPBROEK - 25 -
HOTPANTS - 26 -
JACQUET - 27 -
JEANS - 28 -
LATEX - 29 -
LEGGING - 30 -
LINGERIE - 31 -
LONSDALER - 32 -
PONCHO - 33 -
POLOHEMD - 34 -
PUMPS - 35 -
SKINNY JEANS - 37 -
SMOKING - 38 -
SNEAKERS - 39 -
STRING - 41 -
TREGGING - 43 -
MODETAAL - 44 -
Conclusie - 45 -
Bijlage 1 / Logboek - 46 -
Bijlage 2 / Bronnen - 47 -

Aanleiding

We hebben het vak Nederlands gekozen. Eerst wisten wij niet dat het profielwerkstuk met de Nederlandse taal te maken moest hebben dus hadden we Dutch design gekozen. Dutch design is alles wat te maken heeft met bekende Nederlandse ontwerpers. Er zijn bijvoorbeeld grote Nederlandse ontwerpers die gebouwen maken hier en in het buitenland. Of bijvoorbeeld de bekende Nederlandse modeontwerpers Viktor en Rolf. Dit was helaas niet goed. We hebben nu het onderwerp mode & taal gekozen. We wilden toch iets met mode doen om niet totaal van ons eerste plan af te wijken en het moest met de Nederlandse taal te maken hebben vandaar Mode & Taal. We zouden het over de taal van de mode hebben. Bijvoorbeeld woorden zoals Sale (uitverkoop). Waarom heet het nu Sale en geen uitverkoop? Dit vonden wij iets te moeilijk omdat we dan maar een paar pagina’s vol kregen. Na hulp van ouders en docenten zijn we tot een nieuw en beter plan gekomen. Onze grootste bron hierbij is het Nederlands woordenboek. Nadat we een deel afhadden hebben we de titel van het profielwerkstuk veranderd in modewoorden ². Bij de inleiding lees je hier meer over.

Inleiding

Ons onderwerp eerst : Mode & taal
• Taal: de [talen] het geheel van woorden en combinaties van woorden waarin een volk of groep mensen zijn gedachten en gevoelens uitdrukt.
• Mode: de [-s] tijdelijk heersende smaak, vooral op het gebied van kleding.
Eerst was onze titel mode & taal. Toen we bijna klaar waren hebben we de titel veranderd naar modewoorden ². Dit hebben we gedaan omdat we woorden hebben uit de modewereld en we hebben woorden gebruikt, die volgens definities modewoorden worden genoemd. Vandaar de ² (kwadraat).
Mode
Vanaf het moment dat mensen op rotswanden tekenden zijn er al afbeeldingen gevonden van kledingstukken en sieraden. Ze werden gedragen om het geslacht te bedekken of verschil van standen aan te duiden. ook was kleding toen al een teken van ijdelheid. Het doel van de mode is dat mensen een mogelijkheid krijgen om zich te onderscheiden. De kleur speelt bij de mode een grote rol. Vroeger maakte men kleding van natuurlijke materialen zoals dierenhuiden. Nu zijn er allemaal technieken uitgevonden om kleding van andere materialen te maken en ze ook te kleuren. Mode is ook een uiting van een cultuur van een volk of een gemeenschap. In Nederland kleden we ons anders dan in Zuid- Afrika. Binnen Nederland kleden mensen zich anders, denk maar aan Gothics die zich zelf onderscheiden door alleen donkere kleding te dragen.
De mode van tegenwoordig verandert constant. Hierdoor komen er ook steeds nieuwe woorden bij. Modewoorden of uitdrukkingen zijn woorden die door iedereen gebruikt worden, gedurende een lange periode. Ze kunnen gebruikt worden om nieuwe maatschappelijke verschijnselen aan te geven, maar soms worden nieuwe woorden ook gebruikt voor bestaande fenomenen. Als een modewoord het ‘overleeft’, wordt het na een tijdje gezien als standaardtaal. Als het woord een nieuw woord is heet dit neologisme. Vaak worden modewoorden gebruikt in verschillende sociale klassen. Veel modewoorden in het Nederlands zijn afkomstig uit het Engels, dit heet anglicismen, oftewel leenwoorden.

Onderzoeksvraag & deelvragen

Onderzoeksvraag
Welke woorden met betrekking tot mode staan in het Nederlands woordenboek of komen er nog in?
Deelvragen
Onderscheid tussen:
- Zelfstandige naamwoorden.
- Nederlandse woorden en leenwoorden.
- modewoorden (letterlijk en figuurlijk)

• hoe komen nieuwe ‘mode’ woorden in het woordenboek?

We hebben woorden gebruikt die uit de modewereld komen. Deze woorden zijn volgens definities ook modewoorden, vandaar modewoorden². Volgens de definities van modewoorden hoeven deze dus niet altijd met mode (kleding) te maken te hebben. Een woord als Bokitoproof is ook een modewoord maar heeft niks met het woord mode te maken, wat wij dus wel hebben gedaan.

Plan van aanpak

We wilden woorden opzoeken die nieuw zijn en met het onderwerp mode te maken hebben. Van die woorden wilden we schrijven waarom we ze gebruiken en hoe ze zijn ontstaan. We kwamen hier steeds niet uit en hebben toen de hulp van ouders en leraren ingeschakeld. De ouders van Daphne hebben ons op het idee gebracht om woorden die nieuw zijn in het Nederlands woordenboek en ook met mode te maken hebben te gaan onderzoeken. We hebben ook veel woorden gevonden die niet in het woordenboek staan maar er waarschijnlijk wel binnen nu en twee jaar in kunnen staan. Daar hebben we ook een paar pagina’s over geschreven. We hebben omdat we iets later waren begonnen, elke dag een woord opgezocht en daarover geschreven. Een deel van de voorkant en geschiedenis van de mode hadden we al toen we aan ons nieuwe plan begonnen. Ook hadden we al onderzoek gedaan naar nieuwe woorden in de mode, zoals Sale, string enzovoort. Nadat ons werkstuk bijna klaar was hebben we de titel van het werkstuk gewijzigd, omdat het beter aansluit bij dit werkstuk. In het werkstuk hebben we namelijk woorden gebruikt die uit de modewereld komen en die volgens definities modewoorden worden genoemd, vandaar modewoorden². Modewoorden² vonden we een leukere en betere titel dan mode & taal.

Hoe komen nieuwe woorden in het woordenboek?

Er bestaan in Nederland verschillende woordenboeken. De bekendste is de zogenaamde “Dikke van Dale” waarin heel veel woorden staan. Elke uitgever van een Nederlands woordenboek kiest voor iedere nieuwe druk, welke woorden er niet meer in hoeven en welke nieuwe er in moeten. Op verschillende sites op Internet worden - zeker in de maand december - verkiezen gehouden van de meest populaire nieuwe woorden van het afgelopen jaar.
Hoe nieuwe woorden in een woordenboek komen is een lastige vraag. Er zijn zoveel nieuwe woorden, hoe kies je de woorden die in het woordenboek moeten komen en welke juist niet?
De redactie van elk verschillend woordenboek heeft hier bepaalde eisen en bronnen voor. De bronnen die een woordenboek hiervoor gebruikt zijn bijvoorbeeld de krant. Ze hebben op de redactie een soort ‘gehaktmolen’. Deze ‘molen’ telt hoe vaak een bepaald woord in alle kranten voorkomt. Daarnaast houdt het rekening met de context, de regio waar het gebruikt wordt en de periode waarin zo’n woord voortkomt. Voldoet een word aan al de voorwaarden dan bepalen de redacteurs of het in het woordenboek komt. Niet alle nieuwe woorden komen in het woordenboek. Niet elk samengesteld woord hoort er in. Ook vaktaal komt er niet in. In sommige gevallen verdwijnt een woord net zo snel als het opkwam. Een voorbeeld hiervan is ‘poederbrief’. Ook hebben de redacteuren bij alles wat ze lezen een markeerstift bij de hand. Om nieuwe woorden maar ook nieuwe woordbetekenissen te kunnen opschrijven. Een voorbeeld hiervan is het woord ‘scoren’. Vroeger kon je alleen een doelpunt scoren. Tegenwoordig scoor je een nieuwe broek of een kop koffie.
Sommige woorden zijn echter spreektaal en komen daardoor maar weinig voor in de krant. Maar dat hoeft niet te betekenen dat ze daardoor niet in het woordenboek komen. ‘Doekoe’(geld) is hiervan een voorbeeld. Dat is spreektaal, maar staat wel in het woordenboek. Een sms woord als ‘ff’ (effe) overigens ook. Ook speelt het publiek een belangrijke rol. De redacties ontvangen dagelijks tientallen e-mails en brieven met aanvullingen, verbeteringen en suggesties voor woorden. Deze woorden worden serieus beoordeeld en zo mogelijk verwerkt in het woordenboek.

Top 25

Onze alfabetische top 25 van modewoorden.
1. Accessoires
2. Bijou
3. Blingbling
4. Boerka
5. Bolero
6. Catwalk
7. Collectie
8. Driedelig kostuum
9. Haute couture
10. Heupbroek
11. Hotpants
12. Jacquet
13. Jeans
14. Latex
15. Legging
16. Lingerie
17. Lonsdaler
18. Poncho
19. Polohemd
20. Pumps
21. Skinny jeans
22. Smoking
23. Sneakers
24. String
25. Tregging

Onderzoek in het woordenboek

Wij zijn op zondag 1 januari 2009 naar de bibliotheek gegaan om onze top vijfentwintig woorden op te zoeken in woordenboeken. We wilden weten in welke woordenboeken ze staan en in welke niet, gezien de jaartallen en verschillende uitgaven. Eerst hebben we alle woordenboeken gezocht die we konden vinden en gekeken welke bruikbaar waren. We hebben een aantal bruikbare woordenboeken gevonden, helaas niet het woordenboek van 2003, 2008 en 2009. Ook hebben we niet gebruik kunnen maken van één bepaald woordenboek zoals de van Dale. Hier waren niet genoeg woordenboeken voor.
Woordenboeken die we hebben gebruikt:
- 1955: Prisma, Nederlands woordenboek
- 1992: Van Dale, Nederlands handwoordenboek
- 1999: Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal
- 2002: De grote Prisma, Nederlands woordenboek/ Prisma, basis woordenboek Nederlands
- 2004: Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal
- 2005: Van Dale, Praktijkwoordenboek Nederlands
- 2006: Van Dale, studiewoordenboek Nederlands
- 2007: Prisma, Nederlands woordenboek
We hebben in de bibliotheek alle woordenboeken op een rijtje van oud naar nieuw gelegd en tussen elk woordenboek een papiertje gedaan waarop stond uit welk jaartal ze komen. Dit was makkelijker om te zoeken.
Ons onderzoek is op de volgende bladzijde in een overzichtelijke tabel te zien. Horizontaal zie je de jaartallen van de woordenboeken die we hebben gebruikt en verticaal de woorden uit de top 25. In de vakjes is aangegeven of ze wel of niet in het Nederlands woordenboek staan en er staat bij sommige vakjes een beschrijving uit het woordenboek bij. Dit hebben wij gedaan omdat sommige beschrijvingen uit de woordenboeken verschilde van elkaar. Zo kan je dus zien dat een woord anders omschreven wordt in de loop der jaren.

Woordenboek, jaartal
Woorden 1955  1992 1999 2002 2004 2005 2006 2007
Accessoires Ja : bijbehorende zaken Ja Ja Ja : bijkomstige zaak, iets dat tot aanvulling dient maar niet functioneel is Ja Ja Ja Ja: bijbehorend artikel
Bijou Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja
Blingbling Nee, wel blink = glans nee nee nee nee ja ja Ja: de opzichtige sieraden, vooral gedragen door hiphopartieste~ opzichtig schitterend of blinkend
Boerka Nee Nee Ja :gezichtsmasker voor vrouwen dat de ogen en kin vrijlaat Nee Ja Ja Ja Ja : kledingstuk voor vrouwen dat het hele lichaam en gezicht bedekt
Bolero Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Ja : volksdans in driekwartsmaat * kort loshangend damesjasje
Catwalk Nee ( rond +/- 1957 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja: lang en smal podium met publiek eromheen waarover tijdens een modeshow modellen lopen
Collectie Ja: Verzameling Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja : Verzameling * het geheel van nieuwe ontwerpen ~v/d modeontwerper
Driedelig kostuum Nee Nee Nee Nee Ja :herenkostuum met vest Ja Ja Nee
Haute couture Nee Nee Nee Nee, wel hautain = als je hautain bent voel je je belangrijker dan andere. Ja: de grote modeontwerpers en hun producten Ja Ja Ja: kleding v.d. belangrijke modeontwerpers die de richting v.d. mode aangeeft
Heupbroek Nee Ja :op de heup hangende, niet door een riem of bretels opgehouden broek Ja Ja Ja Ja Ja Nee
Hotpants Nee Nee Nee Nee Ja: letterlijk: hete broek, strakke korte broek voor vrouwen Ja Ja Nee
Jacquet Ja : pandjas Ja Ja: Ja Ja: zwarte herenjas met weggesneden schoten voor officiële gelegenheden. /bes 2: kort getailleerd manteltje voor dames Ja Ja Ja :zwarte herenjas met lange panden
Jeans Ja : spijkerbroek Ja Ja : broek van geperkde stof gewoonlijk blauw van kleur Ja Ja Ja Ja Ja :spijkerbroek
Latex Ja Ja :Melksap der rubber bomen waaruit door coagulatie rubber wordt gewonnen – ook grondstof van synthetisch rubber Ja Ja Ja Ja Ja Ja: rubberachtig materiaal, soort muurverf
Legging Nee Nee Ja Ja :heel strakke broek van elastisch materiaal Ja Ja Ja Ja : (nauwsluitende) maillot zonder voet
Lingerie Ja : Linnengoed, Ondergoed Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja: (luxe) damesondergoed
Lonsdaler Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee
Poncho Nee Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja : vierkante doek met opening voor het hoofd
Polohemd Ja Ja: sporthemd met opvallend kraagje met boord en korte mouwen Ja Ja Ja Ja Ja Ja : sportief hemd met polokraag: opvallende kraag
Pumps Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja : damesschoen met hoge hak en zonder sluiting.
Skinny jeans Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee
Smoking Ja: geklede jas zonder panden Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja: kort recht afgesneden (zwart) jasje met zeer brede revers als gelegenheidskostuum
Sneakers Nee Nee Nee Nee Ja Ja Ja Ja: sportschoen
String Nee Nee Ja : Slip met smal kruis Ja Nee Ja Ja Ja: minuscuul slipje met aan de achterkant een touwtje door de bilnaad
Tregging Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee Nee

ACCESSOIRES

Accessoires: bijkomstige zaak, iets dat tot aanvulling dient maar niet functioneel is (= een leenwoord)
Een accesoire of accesoir is een bijkomend, niet noodzakelijk iets, dat uit de aard bij een wel noodzakelijk goed of zaak behoort.
Zo wordt bij kleding versierselen als kettingen en broches tot de accessoires gerekend. Zij horen bij de kleding maar zijn vooral voor de sier en als luxe. Ook handschoenen, handtassen, parasols, haarbanden en waaiers zijn accessoires. Op vele gebieden is dus accessoires te vinden, ook bijvoorbeeld in de wc. Denk bijvoorbeeld aan een toiletrolhouder. Deze voorwerpen zijn niet beslist noodzakelijk, maar “veraangenamen” het bezoek wel.

BIJOU

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 35.300.000
Bijou: Het en de (m) [-s] sieraad. ( = een leenwoord)
Bijou is de engelse benaming voor sieraad of juweel, en daarmee bedoelen ze weer elk object dat word gedragen op het lichaam behalve kleding. Het enige idee achter sieraden is dat ze het lichaam mooier maken. Sieraden zijn altijd een teken van rijkdom en macht geweest. Ook in de Klassieke Oudheid droegen de mensen al sieraden. Zowel mannen als vrouwen. Een sieraad of juweel heeft geen functioneel karakter daarom kan een horloge dus ook niet als sieraad worden gezien.
Een sieraad wordt vaak gemaakt van veel verschillende edelmetalen, zoals goud of zilver. Er zijn ook juwelen die van glas, tin of plastic worden gemaakt. De maker van juwelen worden goudsmid of edelsmid genoemd, vaak worden juweliers hiervoor aangezien maar dat is niet zo zij zijn alleen handelaren. Juwelen zijn vaak versierd met edelstenen, halfedelstenen of geslepen kristal, strass genaamd. Vaak wordt met bijou ook sieraden bedoelt met onechte edelstenen.

http://www.geneva-watch.ch/pics/Omega-bijoux-aqua2.jpg
Sieraden komen eigenlijk in de hele historie al voor, altijd om te zorgen dat je er mooier uit ziet maar ook om je rijkdom aan te tonen en vroeger hadden mensen met sieraden ook macht in vergelijking met de armen.

BLINGBLING

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 7.660.000 voor bling bling

blingbling: de opzichtige sieraden, vooral gedragen door hiphopartiesten || bn opzichtig schitterend of blinkend. (= een leenwoord)

Het woord blingbling staat sinds 17 oktober 2005 in het woordenboek.

Oorspronkelijk komt de term blingbling uit de wereld van de stripboeken. De tekenaars gebruikte de term blingbling als denkbeeldig geluidje dat wordt veroorzaakt als licht wordt gereflecteerd door diamanten. Het waren de Jamaicanen die dit woord als eerste gingen gebruiken in het dagelijks taalgebruik (street-talk). In die periode (jaren ’70) ontstond de Dancehall, een ruimte waar mensen samenkwamen om te dansen. De blingbling stijl is nauw verbonden met de muziek in deze dancehall. De vrouwen kwamen hiernaar toe in overdreven veel glitter en glamour. Hun outfits waren in vrolijke kleuren. Ze wilde zich hiermee afzetten tegen de armoede in de getto’s. de combinatie van deze kledingstijl en uitbundige dansstijl werd hier de basis van een succesvolle modetrend.

De ontwikkeling in de dancehall muziek hebben geleid tot de huidige situatie van de blingbling, aanstootgevend dansen en designer kleding, kleding die taalgebruik uitstraalt. Wat is cool en wie is cool? Door het dragen van dure pakken (p.Diddy) laat je zien dat je belangrijk bent en een luxe leven leidt. Blingbling is een term die rappers (met name gangsta rap) nu vooral gebruiken voor sieraden.
Er zijn tegenwoordig ook veel muziekclips die te maken hebben met blingbling. Veel rappers zingen over blingbling en laten hiermee horen dat ze alle vrouwen kunnen krijgen en een overdreven luxe leven leiden. Blingbling betekend dus niet alleen veel sieraden met veel diamanten maar de hele stijl waarin je, je kleed. Blingbling geeft een ‘rijke’ uitstraling. Tegenwoordig moet alles blingbling zijn, Zo kwamen bijvoorbeeld de diamanten gebitten
Blingbling is dus een stroming die is begonnen in de Jamaicaanse cultuur. Via de Amerikaanse hiphopscene is deze stroming nu ook opgepikt in Nederland en andere landen van Europa. Muzikanten als Ali B, lange Frans en Baas B gebruiken de blingbling ook als onderdeel van hun imago.

BOERKA

Boerka: kledingstuk voor vrouwen dat het hele lichaam en gezicht bedekt (= een leenwoord)
De boerka is een kledingstuk dat vooral door (streng) islamitische vrouwen gedragen wordt. De boerka bedekt het gehele lichaal. Bij de Boerka zijn ook de ogen niet zichtbaar. De vrouw kijkt door een soort gaas, waardoor zij zelf wel kan kijken, maar niet bekeken kan worden. Onder het bewind van de Taliban was het dragen van een boerka voor vrouwen in Afghanistan verplicht.
Politiek en sociaal gezien ligt het dragen van een boerka in de westerse wereld gevoelig. Terwijl de dragers ervan vinden dat zij de Islam vertegenwoordigen, wordt het door andere vaak gezien als vrouw- onterend en de segregatie tussen allochtonen en autochtonen vergrotend. Er gaan dan ook al stemmen in Nederland, België, Frankrijk en andere westerse landen op voor een verbod op volledig verhullende kledij. in sommige Belgische gemeentes bestaat zo’n verbod al. In Frankrijk is het op openbare scholen, colleges en lycea verboden tekens of kleding te dragen waarmee de leerlingen duidelijk een religies uiterlijk uitdragen. De tweede kamer heeft in 2005 een motie ingediend, die er toe strekt het gebruik van een boerka in een openbare ruimte te verbieden. Juridisch gezien leek dit onmogelijk maar op 17 november 2006 gaf minister Rita Verdonk aan dat dit juridisch toch wel mogelijk is. Het kabinet heeft besloten dit in te voeren. Het boerkaverbod stuit op veel protest uit binnen- en buitenland. Tegenstanders van dit verbod vinden dat het een belemmering is van de persoonlijke vrijheid en integratie van moslima’s, terwijl andere juist vinden dat het dragen van de boerka de integratie en moslimemancipatie belemmert of onmogelijk maakt.

BOLERO

Bolero: volksdans in driekwartsmaat * kort loshangend damesjasje (= een leenwoord)
Een bolero is een zeer kort jasje met lange mouwen, zowel gedragen door mannen als vrouwen. De bolero heeft zijn oorsprong in de dracht van de Spaanse stierenvechters. Er bestaat ook Boléro, dit is een volksdans in driekwartsmaat.

CATWALK

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 10.800.000 voor catwalk

catwalk: de (m) lang en smal podium met publiek eromheen waarover tijdens een modeshow modellen lopen. (= een leenwoord)
Een catwalk is meestal een T-vormig podium podium waarop de nieuwste mode wordt geshowd. Op de catwalk lopen modellen in de nieuwe kleding. Om de catwalk heen zit publiek die de kleding bekijkt.
Er is sinds kort ook een programma dat Project catwalk heet. Vijftien ontwerpers gaan met elkaar de strijd aan wie de mooiste kleding kan maken. Ze moeten steeds opdrachten maken om zichzelf fashion designer te mogen noemen. De winnaar krijgt een geld prijs en mag de kleding laten zien in een reportage met tijdschrift ELLE. Bekende catwalk modellen zijn bijvoorbeeld: Kate Moss , Jade Jagger en Naomi Campbell

COLLECTIE

Collectie: Verzameling * het geheel van nieuwe ontwerpen ~ v/d modeontwerper (= een leenwoord)
Een collectie (Latijn: collegere, verzamelen) is dat wat ontstaat door actief te verzamelen. Verzamelaars kunnen een collectie aanleggen van bijvoorbeeld postzegels of munten. Ik bedoel er meer de collectie in de modebranche mee. (modecollectie) deze collectie is vaak seizoensgebonden. Elk seizoen komt er een nieuwe collectie van een bepaald merk of winkel.
Rechts zie je een deel uit de wintercollectie van de winkel H&M (2008)

DRIEDELIG KOSTUUM

Driedelig kostuum: herenkostuum met vest. (= een nieuw Nederlands woord)
Een driedelig kostuum is een kostuum (pak) zo als je kan zien op de foto. Het heeft zoals de naam al zegt drie delen. Een driedelig kostuum wordt vaak gedragen op bepaalde werkgelegenheden zoals op kantoor. Een driedelig kostuum staat netjes en dwingt respect af.

HAUTE COUTURE

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 5.250.000 voor haute couture

Haute couture: de (v) kleding v.d. belangrijke modeontwerpers die de richting v.d. mode aangeeft ( is een leenwoord )

Haute couture is het hoogtepunt van de mode. Haute couture betekent dat er van een kledingstuk maar één is gemaakt. Deze kleding is dus vaak erg duur. De kleding wordt meestal ontworpen door beroemde ontwerpers en worden ook vaak geshowd op de catwalk.
Alle couture kleding worden met de hand gemaakt van de fijnste stoffen en verfijnde technieken. Hierdoor is ook het grote verschil met prêt-à-porter (confectiekleding) duidelijk. Dit is mode die al klaar is om te dragen en is ook niet speciaal op maat gemaakt. Wel wordt confectiekleding vaak afgeleid van haute couture. Wat op de catwalk te zien is wordt vaak in grote hoeveel heden nagemaakt en dat komt dan weer in de winkels terecht.

Haute couture is ontstaan in de tweede helft van de 19e eeuw. De Engelse ontwerper Charles Frederick Worth maakte geen kleding op verzoek van klanten maar begon eigen collecties te maken. Deze collecties liet hij zien aan rijke vrouwen die hun eigen stof toevoegden aan zijn ontwerpen.
De haute couture komt meestal uit Frankrijk (Parijs) maar tegenwoordig ook vaak uit New York, Londen en Milaan. Een haute couturier (iemand die haute couture maakt) moet voldoen aan de volgende eisen:

• Kleding moet in eigen ateliers gemaakt worden.
• In de ateliers moeten minimaal 20 personen werken.
• Twee keer per jaar moet hun collectie gepresenteerd worden op de catwalk, met ten minste 50 verschillende, nieuwe kledingstukken per model.
• De kleding moet getoond worden door ten minste 3 modellen.
• Er moet een speciale ruimte zijn waar kleding aan vaste klanten getoond kan worden.
Bekende haute couture ontwerpers zijn Giorgio Armani , Coco Chanel en Christian Dior

Op het plaatje zie je de bekende ontwerpster, Coco Chanel.

HEUPBROEK

Heupbroek: op de heup hangende, niet door een riem of bretels opgehouden broek (= een nieuw Nederlands woord)
Een heupbroek is een broek, meestal een spijkerbroek, Waarvan De taille niet op het middel zit zoals gewoonlijk maar op de heupen. Het is dus een erg lage broek. ontworpen in de 60-er jaren en begin 21ste eeuw totaal terug. De heupbroek werd een paar jaar geleden vaak gekenmerkt met een string die er bovenuit kwam. Nu wordt hier meer op gelet en is dit niet meer ‘in de mode’. Wel is de heupbroek nog steeds in onze modebeeld. Vooral onder jongere meiden is deze broek erg populair.

HOTPANTS

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 3.100.000
Hotpants: letterlijk: hete broek, strakke korte broek voor vrouwen (= een leenwoord)
In 1971/1972 worden Hotpants dé modehit voor jonge meiden. De hotpants is een als bovenkleding gedragen zeer kort, soms iets opgesneden, nauw aansluitende korte broek voor vrouwen. Dat is het verschil met de ruimere zittende short. Vaak wordt de naam hotpants bij andere kleding merken gebruikt wat onterechts is, zoals bij bepaalde modellen sportbroekjes en bij sommige lingerie setjes en bikini’s.
In de mode van de jaren 60 moest alles steeds korter en korter voor de vrouwen, zo ontstond eerst de minirok. Maar met de hotpants lieten ze zien dat het nog korter kon. De Hotpants werden net zoals de minirok ontworpen door Mary Quant. De hotpants werd geïntroduceerd in 1970, maar in 1971 werd het een grote rage. De stof die er eerst voor werd gebruikt hoorde precies bij de tijd van de flower power, vaak werd lurex, fluweel en brokaat gebruikt. Het broekje werd zo populair dat het gewoon bij het straatbeeld ging horen. Af en toe schreven Amerikaanse kranten dat bepaalde plaatsen de hotpants verboden hadden. Na 1972 begon de minimode te verdwijnen, zo verdween ook de hotpants al snel uit het modebeeld. Later in de jaren 80 kwam er een serie ‘The Dukes of Hazzard` en Daisy Duke droeg daar ook weer de hotpants is. Hierdoor kwam de hotpants niet opnieuw tot leven maar het bepaalde broekje wat zij aan had werd wel naar haar vernoemd.

http://www.incognitocomics.co.uk/_pics/FS_1079001.jpg
Dit zijn de hotpants die in de serie the Dukes of Hazzard gedragen werd door Daisy Duke.

JACQUET

Jacquet : zwarte herenjas met weggesneden schoten voor officiële gelegenheden. /bes 2: kort getailleerd manteltje voor dames (= een leenwoord)
Jacquet is de naam van een pak voor mannen. Het bestaat uit een lange, zwarte jas met rond weggesneden panden en een (gestreepte) broek zonder omslag. Daaronder wordt een wit overhemd gedragen. Een grijze of witte das en een grijs vest. Verder soms grijze handschoenen, een grijze of zwarte hoge hoed en gladde, zwarte handschoenen.
Een jacquet wordt tegenwoordig bijna alleen nog gedragen tijdens een huwelijksceremonie en een begrafenis. Ook op katholieke feesten dragen vooraanstaande mannen een jacquet als het protocol dit voorschrijft. Vroeger moesten ministers altijd in jacquet op audiëntie bij de koning. Aan het Britse en Spaanse hof wordt het jacquet nog frequent gedragen, en wordt dit benadrukt door de ceremoniemeester. Ook David Beckham droeg een jacquet en hoed toen de koningin hem zijn OBE gaf.
De variaties op het traditionele zwarte jacquet zijn bijvoorbeeld wit of grijs. Het jacquet wordt in de regel gedragen tot zonsondergang, tijdens het diner behoeft men een rokkostuum te dragen.

JEANS

Jeans: broek van geperkte stof gewoonlijk blauw van kleur/ spijkerbroek
Een Jeans oftewel spijkerbroek is een soort broek. Levi Strauss en Jacob Davis kregen er op 20 mei 1873 een patent op.
In 1847 emigreerde Levi Strauss naar de Verenigde Staten. Daar maakte hij stevige broeken voor de goudzoekers in Californië, van zeildoek. Deze broeken vielen erg in de smaak bij de goudzoekers, omdat deze steviger waren dan de gebruikelijke broeken.
Toen Strauss door zijn voorraad zeildoek heen was, stapte hij over op een sterke katoensoort, genaamd 'Serge de Nîmes' (keper uit Nîmes). Deze naam verbasterde al snel tot denim. De broeken hadden echter een probleem met de plekken waar veel spanning op staat; met name de broekzakken scheurden nog wel eens uit. In 1872 kwam de kleermaker Jacob Davis met een oplossing hiervoor: klinknagels. Strauss liet zich overhalen, en gebruikte de klinknagels om de hoeken van de broekzakken te verstevigen. In 1873 vroegen Strauss en Davis gezamenlijk patent aan op deze werkwijze.
De blauwe verfsoort die werd gebruikt voor de jeans heette in het Frans "bleu de Gênes" (vertaald vanuit het Italiaanse "blu di Genova", dus eigenlijk "Genuaans blauw"). Het "bleu de Gênes" werd verbasterd tot het huidige "blue jeans", ofwel jeans.
Tegenwoordig is de jeans erg tijdloos en wordt hij gedragen door zowel mannen als vrouwen.

LATEX

Latex: rubberachtig materiaal, soort muurverf
latex is ongevulkaniseerde natuurrubber, een vaste, maar nog flexibele substantie die uit dit sap van de rubberboom kan worden gemaakt, en vroeger de basis was van alle rubberproducten, zoals rubberen ballen, luchtbanden, de vlakgom, het condoom, handschoenen, kleding en latexverf..
Natuurlijke latex wordt getapt door met een mes inkepingen te maken in de boomschors (onder een hoek van 30°) tot op het cambium. Aan het einde van de inkeping brengt men een gootje aan met daaronder een opvangbakje, meestal van aluminium, zodoende wordt de latex druppelsgewijs opgevangen en kan daarna door de tappers in emmers verzameld worden.
De bruikbaarheid van latex werd verhoogd door middel van chemische bewerkingen. Met name vulkanisatie, het verwarmen van natuurlijk rubber met zwavel, levert een stof op met veel betere eigenschappen. Hoe hoger het zwavelpercentage, des te harder wordt het rubber.
Natuurlijke latex is een suspensie van vele honderden natuurlijke polymeerdeeltjes (zowel rubber, een polymeer van isopreen, als eiwitten). Ten minste 75 van de eiwitten zijn allergenen; latex kan dus een (huid-)allergie veroorzaken. Voor medische toepassingen, bijvoorbeeld handschoenen voor chirurgie, wordt daarom synthetisch rubber gebruikt, gemaakt op basis van isopreen of het gelijkaardige neopreen.
Er wordt tegenwoordig veel Kleding gemaakt van Latex. Denk maar aan ‘sexy’ pakjes of leggings.

LEGGING

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 2.480.000 voor legging
Woordenboek: legging : de [-s] (nauwsluitende) maillot zonder voet. (= een leenwoord)
Een legging is een soort hele dunne broek die heel strak om het lichaam heen zit. De legging wordt door vrouwen gedragen. Op sportgebied is de legging er ook voor mannen. Legging worden van nylon of polyester gemaakt. Ze zijn in de jaren ’80 en ’90 bekend geworden. Veel mensen droegen de legging. Ze werden toen zelfs meer verkocht als de spijkerbroek! Daarna is de legging een tijd verdwenen uit het mode beeld. Sinds 2006 heeft de legging zijn herintrede in de Fashion wereld gedaan. Behalve in sport zie je het kledingstuk nu ook veel op straat. De legging wordt vaak onder een rokje of lange trui gedragen.
Leggings zijn flexibel en veelzijdig. Je hebt ze in allerlei soorten kleuren zodat je ze overal bij aan kunt. Een voordeel van de legging is dat je niet je benen hoeft te scheren als je een rokje aan wilt. Ook doen veel mensen een legging onder een broek aan, dat is lekker warm.
Je hebt tegenwoordig verschillende lengte varianten van de legging. Je hebt lange leggings, deze zijn tot de enkel. Maar ook knielengte, dit zijn driekwart leggings. Deze laten je benen smaller lijken, worden vooral gedragen in de zomer. Ook heb je nu legging met kant. Aan de onderkant zit dan een randje met kant.

LINGERIE

Lingerie: (luxe) damesondergoed
Lingerie is een uit de Franse taal afkomstige term voor damesondergoed. Dit wordt ook wel "vrouwenlingerie" of "dameslingerie" genoemd, wat een pleonasme is, aangezien lingerie per definitie voor vrouwen bedoeld is. Het woord Lingerie bestaat al heel lang, maar vroerger werd lingerie meer gezien als gewoon (linnen)ondergoed. Nu word het meer als luxe ondergoed gezien. Er zijn in de loop van de tijd ook veel meer ontwerpers gekomen die zich bezig gingen houden met lingerie. De mensen willen steeds mooiere en lekker zittende lingerie. Ook ontstaan er natuurlijk nieuw ondergoed, denk maar aan de string.
In de westerse cultuur zijn er veel verschillende soorten lingerie, waarvan vele een erotisch karakter hebben. Lingerie is eeuwenlang vervaardigd van natuurlijke materialen als wol, zijde en katoen, maar in de 20e eeuw zijn daar ook synthetische stoffen als nylon, viscose, lurex en lycra bijgekomen.
Voorbeelden van types lingerie zijn:
• Babydoll
• Beha
• Body
• Bustier
• Catsuit
• Corselet
• G-string
• Jarretelle
• Korset
• Nachthemd
• C-String

Bovenkleding als hotpants, minirok, broekpakken en jurken worden niet tot de lingerie gerekend, maar er is wel een hele industrie die bijzondere modellen ontwikkelt voor erotische doeleinden, en die dus evengoed in als buiten het bed gedragen kunnen worden.

LONSDALER

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 5.630.000 voor Lonsdale
Niet in het woordenboek. Zou er wel binnen nu en een paar jaar in kunnen staan. (= een nieuw Nederlands woord, maar wel ontstaan in Engeland)
Lonsdale is een merk uit Engeland wat veel gedragen wordt, alleen tegenwoordig wordt het merk geassocieerd met racisme en haat tegen buitenlanders. Het wordt ook vaak gedragen door gabbers, dat zijn mensen die zich afscheiden van de rest van Nederland door zich kaal te scheren en vaak bomberjacks dragen, maar ook Lonsdale en kisten. Hierdoor heeft Lonsdale een slechte naam gekregen. Racisten hebben ook een bijnaam bij de naam Lonsdale verzonnen : ‘Laat Ons Nederlanders Samen De Allochtonen Langzaam Executeren`. Het merk Lonsdale is helemaal niet blij met het imago wat ze hebben gekregen. Lonsdale wil helemaal niet gezien worden als een racistisch merk. Nu hebben ze een tegenaanval ingezet. Onlangs heeft de fabrikant een 'Racism Beat it Festival' gesteund, om van het extreemrechtse imago af te komen. De media en verschillende schoolbesturen willen daar weinig van weten. Zij blijven het merk associëren met extreemrechtse ideeën.

Ontstaan van het merk Lonsdale:

Het begin van het ontstaan van het merk Lonsdale, was in 1909. Want Hugh Cecil Lowther, 5de graaf van Lonsdale, organiseerde het professionele boksen in Engeland. En degene die kampioen werd en 3 keer zijn kampioenschap verdedigde kreeg de Lonsdale gordel. Hier begon de naam Lonsdale bekend te worden. Toen in de jaren zestig een ex-bokser genaamd Bernard Hart langs de erven van Lonsdale ging en vroeg toestemming voor het gebruik van zijn naam voor bokskleding. En startte de fabricatie voor het maken van kleding voor boksers. Later werd de kleding door een aantal grote bekende boksers gedragen zoals Mike Tyson, Henry Cooper, Mohammed Ali en Lennox Lewis. Dit zorgde voor veel naamsbekendheid.

Dit is het logo waar Lonsdale bekend mee staat, dit logo
staat ook op de meeste producten.

PONCHO

Poncho: vierkante doek met opening voor het hoofd
Een poncho is komt van oorsprong uit Zuid-Amerika. Het is kledingstuk dat bestaat uit een rechthoekige doek met in het midden een gat om het hoofd door te steken.
Wollen poncho's zijn een veel voorkomende dracht in de Peruviaanse Andes. Van origine komt het kledingstuk uit het grensgebied tussen Chili en Argentinië en werd het in de loop van de zeventiende eeuw ontwikkeld als alternatief voor de unku. Dat traditionele Inca-kledingstuk was namelijk door de Spaanse veroveraars verboden omdat het de culturele identiteit van de Zuid-Amerikaanse indianen te zeer zou versterken.
Met de belangstelling voor niet-westerse culturen die samenging met de hippiecultuur van de jaren 1960 werd de poncho ook in de westerse wereld populair.
In West-Europa wordt de poncho vooral als een soort regenjas gebruikt. Wandelaars gebruiken dit om ook hun rugzak tegen de regen te beschermen. Er zijn ook regenponcho's speciaal voor op de fiets. Deze hebben een grote voorflap om aan het stuur vast te maken, een kleine achterflap voor op de rug en een capuchon voor op het hoofd. Tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw werd de regenponcho veelal van oliegoed vervaardigd, later van kunststoffen, meestal gecombineerd met textiel.
http://www.robbinssports.com/sporting-goods-store/images/charles-river-englander-pacific-lightweight-poncho-9709.jpg

POLOHEMD

Polohemd: sportief hemd met polokraag: opvallende kraag
Een polo is een shirt met gewoonlijk korte mouwen en een kraag zoals dat van een overhemd en een korte sluiting met knoopjes aan de voorkant. Het is een ontwerp van de Franse tenniskampioen René Lacoste. Deze had in 1933 een luchtig shirt voor eigen gebruik op de tennisbaan ontworpen.
Aan het begin van de twintigste eeuw speelde men volgens de etiquette van het tennis in een wit poplin overhemd met lange mouwen. Warme Amerikaanse zomers maakten het dragen van deze shirts, met name voor professionals, weinig comfortabel. Tennisster René Lacoste vroeg daarom in het midden van de jaren twintig hulp aan een vriend die directeur was van een textielbedrijf.
Zo bracht René Lacoste in 1933, in samenwerking met zijn vriend André Gillier, een luchtig shirtje op de markt. Dit was de, in de geschiedenis inmiddels wereldberoemde, (Lacoste) polo. De polo wordt nog steeds veel gebruikt in de tennis-, golf- en zeilsport.
Pas in de jaren zestig trad het poloshirt uit z'n sportieve context en werd het gemeengoed in het straatbeeld. Naast Lacoste is het unisex poloshirt een basisartikel geworden in de collectie van vrijwel elke ontwerper.

PUMPS

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 52.500.000 voor Pumps
Pump: de (m) [-s] damesschoen met hoge hak en zonder sluiting. (= een leenwoord)
Tegenwoordig heb je allerlei soorten schoenen, hoge hakken, stiletto’s, muiltjes, sandaaltjes, erotische schoenen, naaldhakken, enkellaarzen, knielaarzen, hoge laarzen, over de knielaarzen, plateau laarzen, sneakers, ballerina’s van klassiek tot fetisj, van gala schoenen tot kinky party Shoes en boots. Zo heb je nu ook Pumps.
Pumps zijn erg bekend geworden, het woord pumps staat nu ook in het woordenboek. Het woord is overgenomen uit het Engels, dus anglicismen.
Pumps zijn hakken maar ze hebben een vorm waaraan je ze kunt herkennen (omschrijving woordenboek). Ze zijn dus niet precies hetzelfde als de ‘standaard’ hakken. Vaak worden ze gedragen onder een jurkje of bijvoorbeeld onder een strakke jeans. Ze staan erom bekend dat ze hoog zijn. Je hebt ze in alle soorten, kleuren en maten. Ze worden gezien als sexy en vrouwelijke schoenen. Wel wordt er vaak gezegd dat ze niet lekker zitten of dat je er maar kort op kan lopen. Dat ligt er vooral aan welk merk je koopt en of je de goede maat koopt. Ik heb zelf ook drie paar pumps. Eentje daarvan zit lekker en doe ik ook wel eens aan als ik uitga. De andere twee gaan snel pijn doen en kan ik er dus niet lang op lopen. Ik doe ze met uitgaan vaak aan omdat ik dan iets langer ben.
Je ziet ook veel modellen op de catwalk met pumps aan. Pumps dragen is voor modellen best lastig. Zelfbewust en tegelijkertijd elegant lopen met schoenen die vaak niet passen. Ze zijn vaak of te hoog, of te strak of zo nieuw, dat ze tijdens shows zelden goed en comfortabel zitten. Er worden hier nu ook veel oplossingen voor verzonnen zoals bijvoorbeeld gel kussentjes. Het kussentje verlicht de druk op de bal van de voet. Deze kussentjes zijn gemaakt voor iedereen die hoge hakken draagt.

Nieuw! Pumps voor babies
Er zijn nu zelfs pumps voor baby’s. dit stukje vond ik toen ik op internet informatie over pumps aan het zoeken was.
13-06-2008 | Door: Cyril Snijders
Jong geleerd is oud gedaan. Zo snel mogelijk op hakken dus.
Amerikaanse schoenenontwerpers hebben een serie pumps op de markt gebracht die speciaal zijn bedoeld voor babies. De minischoenen, met de naam Heelarious, zijn bedoeld voor babies tot 6 maanden en zijn verkrijgbaar in de maten roze, zwart en luipaard print.
Volgens de makers Britta Bacon en Hayden Porter zijn de hakken alleen maar voor de show. Volgens hen zakken de punten in zodra er druk op wordt gezet. Of dat verzwikte enkels tot gevolg kan hebben, zeggen ze er wijselijk niet bij.

Kinderbeschermers zijn boos over de schoenen. Volgens hen is het een zorgelijke trend dat ongepaste kleding voor kleine kinderen worden gemaakt en zijn van mening dat sexy attributen schade aan de ontwikkeling van kinderen toebrengen.

http://www.dag.nl/1080584/NIEUWS/Artikelpagina-Nieuws/Nieuw-Pumps-voor-babies.htm

Ook Stiletto is een heel bekend woord geworden. Denk maar aan de stiletto run van het blad ‘Glamour’. Een hele boel meiden moeten een stuk op hoge hakken rennen. Degene die als eerste met haar hakken over de finish is en die een nummer van Glamour in haar hand heeft, wint maar liefst € 10.000 shopping money.

SKINNY JEANS

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 3.640.000 voor skinny jeans
Skinny jeans staat niet in het woordenboek. Het woord is ook nog niet zo lang bekend maar heeft wel een grote kans om binnen nu en een paar jaar in het woordenboek te komen. (= een leenwoord)
Skinny jeans is een nieuwe soort broeken die sinds 2005 in het mode beeld is gekomen. De trend is overgekomen van uit Amerika, Engeland en Denemarken, waar ze net iets voorlopen op Nederland. Het zijn hele strakke broeken vandaar ook de naam skinny, van het Engelse word skin. Vrouwen dragen deze broeken vaak omdat ze daardoor slanker en optisch langer zijn, Dit komt doordat er meestal hoge hakken onder worden gedragen en doordat de spijkerbroek je benen ook langer maakt. De broeken hebben verschillende manieren om gedragen te worden, ook voor jongens. Je hebt de baggy manier wat vooral door jongens wordt gedragen De jeans zitten strak om de benen maar zitten los op de heupen en het achterwerk. De broek is vaak onder wat langer en wordt meestal gecombineerd met sneakers. Dan heb je de normale manier, die wordt net zo gedragen als een normale broek de lengte is tot de voet en sluit helemaal aan op het lichaam. En dan de low waist, heel veel skinny jeans zijn lage broeken. Die broeken hebben maar een korte rits en gaan tot net iets boven de heupen. Het tegenovergestelde van low waist is de high waist. Hier wordt de trend van hoge taille gecombineerd met de skinny jeans trend. De jeans sluiten helemaal aan het lichaam aan, van de taille, waar de broek begint, tot de voet. Dan als laatste optie, de long. De skinny's kunnen zowel low als high waist zijn, en zijn wat langer dan de normale skinny. Op deze manier worden de skinny's vaak gecombineerd met pumps, waardoor de benen optisch langer en het achterwerk kleiner lijken. Skinny jeans kunnen overigens gedragen worden door jongens en meiden, alleen kom je vaker meiden tegen met skinny jeans.

Zo zien de skinny jeans van het moment
Eruit, dit zijn de meest gedragen modellen.

http://www.icandy.com.my/lollipop/wp-content/uploads/2008/08/skinny_jeans_1.jpg

SMOKING

Smoking: kort recht afgesneden (zwart) jasje met zeer brede revers als gelegenheidskostuum
Een smoking is een tweedelig kostuum dat door mannen wordt gedragen als avondkleding, dat wil zeggen bij (formele) feestelijke gelegenheden. Het bestaat uit een zwarte broek met aan de zijkant een fluwelen streep en een zwart jasje met lapellen, een wit smokingoverhemd (en wel een dress shirt), een cummerbund, een sjerp (afgeleid van het Britse militaire uniform in Brits-Indië) die geplooid om het middel wordt gedragen en van hetzelfde materiaal is gemaakt als het strikje en de lapellen en een zwarte vlinderdas. In het Engels spreekt men dan ook van black tie.
In de tropen wordt ook wel een "tropensmoking" met een zwarte broek en een wit jasje gedragen.
De naam "smoking" wordt in de Lage Landen en Duitsland gezegd, maar is eigenlijk niet correct. Smoking of smoking jacket verwijst naar een jasje dat gedragen wordt na het eten, wanneer de heren zich terugtrekken van het vrouwelijk gezelschap en gezamenlijk een sigaar roken. Dit gebruik is om rooklucht uit de nette kleding te houden. Het jasje wordt hierna weer verwisseld voor het nette dinner jacket.
Het genoemde witte jasje, is dus in feite een smoking jacket. In de tropen wordt net zo goed een zwarte of donkerblauw dinnerjacket gedragen als in de rest van de wereld. Er bestaan ook linnen dinnerjacket varianten. Op zich is het dragen van een wit jasje dus niet verkeerd, maar wel zeer ongebruikelijk.
De schoenen onder een dinner jacket of rok dienen zwart van kleur te zijn en patent oxfords te zijn of pumps.

SNEAKERS

google: Resultaten 1 - 10 van circa 18.400.000 voor sneakers
Sneaker: de (m) [-s] sportschoen (= een leenwoord)
Sneakers zijn tegenwoordig helemaal in, maar wat zijn sneakers nou eigenlijk. Het zijn gewoon de sportschoenen die iedereen tegenwoordig draagt. Vroeger werden deze schoenen alleen gebruikt voor sporten. Maar sportschoenen overdag dragen is verder niets nieuws, want het werd vroeger al als noodzaak gedaan. Vooral in de arme zwarte wijken waar ze geen geld hadden voor andere schoenen. De sportschoen was dan ook het enige wat ze daar konden betalen, dit gaf de sneaker een armoedig imago.
sponsoring
Alles veranderde voor de sneaker toen in de jaren 70 de hiphop scene op kwam zetten. Door bekende rappers die alleen toen der tijd sneakers droegen werd het een waar Fashion item. Bijvoorbeeld door “Run DMC” een bekende hiphop groep uit die tijd, die maakte de witte Adidas sneakers zo bekend dat Adidas dit snel doorhad en ze gelijk een sponsorcontract voorstelde. Doordat er een samenwerkingsverband tussen de muziekindustrie en een sneakermerk ontstond werd de sneaker immens populair, en veranderde het imago van armoedig naar iets wat iedereen wilde hebben. Dit sponsorcontract was het eerste samenwerkingsverband tussen de muziek en sneakermerken. Tegenwoordig is er geen ster meer die niet wordt gesponsord door een van de grote sneakermerken. Dj Tiesto krijgt bijvoorbeeld zijn sneakers van Reebok.
Sneakers en design
Pasvorm en gebruikscomfort zijn voor de schoenen van Nike en Adidas het belangrijkst. De modellen van Puma daarentegen zijn vooral modieus. Dat blijkt wel uit het feit dat Puma geen topsporter sponsort, maar de nationale voetbalploeg van Kameroen. Ook weet Puma als geen ander merk de grenzen tussen mode en sport te vervagen. De een na de andere talentvolle modeontwerper maakt een exclusieve collectie voor het sportmerk.

Nederland en zijn sneakers
Ook Nederland heeft zijn eigen sneakermerk, genaamd Quick. Dit waren de voetbalschoenen die tussen 1930 en 1980 een wereldwijd begrip waren. Het werkte nog even mee dat Johan Cruijff in zijn beste jaren met deze schoenen voetbalde. Maar in 1992 leek het merk te verdwijen omdat er een faillissement op komen stond. Twee jonge ondernemers redde het merk, en lieten het merk doorstarten. Dit zorgde voor een succes want het merk kon zo meeliften op de retrorevival die de grote merken in gang hadden gezet.

Sneakerfeitjes

- De échte hiphoppers dragen hun sneakers nog altijd zonder veters. Deze trend is ontstaan door ex-gevangenen , die in de gevangenis hun veters moesten verwijderen voor de veiligheid. Een andere modetrend die hierdoor ontstond is de afzakkende, lage broek. Omdat riemen ook niet mochten in de gevangenis.
- Adidas en Puma zijn opgericht door twee Duitse broers: Adidas door de een en Puma door de andere. Oorspronkelijk wilden ze samen één bedrijf oprichten, maar toen ze ruzie kregen besloten ze met elkaar te gaan concurreren.
- Schoenenfabrikant Vans maakte vroeger nogal saaie bootschoenen. Ze waren namelijk uitgerust met antislipzolen voor op het dek van de boot. De skaters ontdekten dat ze ook erg geschikt waren voor een goede grip op je skateboard. De fabrikant speelde hier handig op in door het saaie uiterlijk van de schoen snel aan te passen aan de wensen van de nieuwe doelgroep. Nu zijn de Vans één van de populairste sneakers in Amerika.

STRING

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 155.000.000 voor string
String: de (m) minuscuul slipje met aan de achterkant een touwtje door de bilnaad. (= een nieuw Nederlands woord)
De string is nu al niet meer weg te denken uit het lingerie beeld maar het bestaat nog maar kort. Nu ik dit type komt er ook steeds een rode streep onder het woord string, Microsoft Office kent het woord zelfs nog niet.
Een string is een klein zwembroekje of slipje dat het geslachtsdeel bedekt en voor de rest slechts bestaat uit een touwtje om het middel en door de bilspleet. Je hebt een string voor mannen en voor vrouwen. Voor mannen is de string nog een beetje “raar” *. Voor vrouwen is het niet meer dan normaal om een string te dragen. Als je een onderbroek draagt ben je niet meer sexy vinden veel mensen.
De string bereikte algemene populariteit in de jaren '70. Dit was voor het eerst in Zuid-Amerika, in het bijzonder in Brazilië. Daarvoor werd de string al decennialang door exotische dansers gedragen. Sinds 2003 werd de string een van de snelst verkopende kledingstukken onder vrouwen. Ook werd er al snel een herenuitvoering uitgebracht. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat wereldwijd 20 % van de mannen regelmatig een string draagt.
De meeste mensen vinden het fijn om een string te dragen omdat je geen contouren van het ondergoed ziet door de kleding heen. Een string wordt ook veel gedragen omdat het een sensuele uitstraling geeft. Velen zien de string tegenwoordig als doodnormaal ondergoed en zouden niets anders meer willen. Een nadeel van de string ten opzichte van normaal ondergoed is dat de stof tussen de billen zit, veel mensen vinden dat niet lekker zitten. Het is ook een hele tijd ‘hip’ geweest om je string boven een heupbroek uit te laten komen. Je hebt tegenwoordig allerlei varianten van de string. Hier zie je een plaatje van een snoepstring. Het zijn allemaal kleine snoepjes die je er af kan eten.

*op de site www.underwear.eu werd een onderzoek gedaan onder ruim 1000 mannen en vrouwen. De grootste afknapper voor vrouwen is een man in een versleten onderbroek of een man die een string draagt.

Tegenwoordig zijn er verschillende varianten van de string zoals een tanga (hele dunne bandjes), g-string (zelfde als een tanga) of c-string. C-string is nog erg nieuw. Ik heb de C-string ook nog nooit in de winkel zien liggen maar zag het wel op het Internet. Het ziet er uit als op het plaatje. Mij lijkt het nogal raar zitten en ik zou bang zijn dat de string niet goed vast zit. Een voordeel ervan is dat je geen last hebt van bandjes die je kan zien. De c-string is er ook in bikini vorm. Het voordeel hiervan is, is dat het lichaam overal goed bruin kan worden. Het lapje is zo gemaakt dat het er bijna niet vanaf kan vallen.

TREGGING

Google: Resultaten 1 - 10 van circa 24.900 voor tregging
Niet in het woordenboek. Zou er nog wel in kunnen komen. ( = een leenwoord)
Dit is ook een soort legging maar lijkt van ver af op een skinny jeans. Deze tregging is dus iets dikker dan de legging. De legging word ook meestal als broek gedragen, je kan er dus een gewoon shirt boven dragen.
De tregging komt in verschillende varianten. Zo heb je de leather-look legging, die zoals de naam al zegt van leer is. Hier zijn trendsetters Victoria Beckham en Mary-Kate Olsen al een paar keer in gezien.
Je hebt verschillende tregging soorten:

• Leather-look tregging
• Treggings met slangenprint
• Fluwelen treggings
• Denim treggings
• Latex treggings

MODETAAL

De taal die mensen (vooral jongeren) spreken is aan de mode onderhevig. Wat deze maanden nog in de mode is, qua woorden, kan de volgende maand uit de mode zijn. Dit komt mede door de muziekindustrie. Bijvoorbeeld het woord blingbling. Dit is mede bekend gemaakt door muziek clips.

Nieuw Nederlands

Chique = gezegd van iets dat laat zien dat je goede en dure smaak hebt
Elegantie = sierlijkheid
Exclusiviteit = bijzonderheid
Modieus = volgens de mode
Avant garde = een kleine groep voorlopers
Trends = heersende mode
Rage = mode die in is en door vele gedragen wordt
Hip = opvallend, modern en passend bij de jeugd
Hippies = jongeren met opvallende kleding waarmee ze zich afzetten tegen de maatschappij

Jeans
Wie heeft er tegenwoordig geen spijkerbroek in zijn kast hangen? De spijkerbroek is leuk, makkelijk en altijd in de mode. Je hebt vele soorten, maten en namen van verschillende jeans soorten:
Skinny – strakke spijkerbroek met smalle pijpen tot je enkels, sinds 2005 in het mode beeld. (zie pag 19 voor meer informatie)
Bootcut – spijkerbroek met rechte pijpen
Flared – spijkerbroek met uitlopende pijpen ( hippies tijd) , begint ook nu weer in de mode te komen.
Baggy – jeans op een mannelijke manier, wijd en laag (ook voor meisjes)
Drainepipe – strakke lange jeans en rimpelt om de kuit

Conclusie

Er zijn in Nederland heel veel modewoorden. Wij hebben er vijfentwintig gebruikt maar dit hadden er nog honderden meer kunnen zijn. In ons werkstuk kun je zien wanneer deze woorden in het woordenboek verschenen en wanneer de betekenissen of de omschrijvingen zijn veranderd. Eerst betekende collectie bijvoorbeeld alleen maar verzameling, maar sinds 2007 ook het geheel van nieuwe ontwerpen.
Deze nieuwe woorden en betekenissen komen in het woordenboek door de Redactie. Zij bepalen welke woorden in het woordenboek komen aan de hand van een aantal criteria. Dit doen ze aan de hand van kranten. Hoe vaak komt een woord voor in de krant, uit welke regio komt het woord en in welke periode komt dit woord voor. Ook houden zij de straat- en sms taal in de gaten. Het publiek stuurt ook brieven en e-mails op waarvan ze de aanvullingen, verbeteringen en suggesties beoordelen en zo mogelijk verwerken in woordenboek.
We zijn erg blij met ons profielwerkstuk. Het was erg leuk te doen. Ik (Daphne) ben ook erg geïnteresseerd in mode en vond het ook interessant om hier over te schrijven. Het eindresultaat is na een aantal aanpassingen uiteindelijk erg mooi geworden vinden we. We zijn er erg blij mee.

Bijlage 1 / Logboek

Datum Tijd Plaats Verichte werkzaamheden opmerkingen Afspraken
Voor de zomervakantie - Op school Twee tallen kiezen & vak , Nederlands - Pws maken
Voor de zomervakantie - Op school keuze onderwerp Mode & taal - Worden zoals sale uitzoeken
In de zomervakantie - Thuis Plan van aanpak gemaakt - Wie gaat wat doen?
20 Oktober - Thuis Voorkant en inhoudsopgave gemaakt - -
15 November - thuis Gekeken of we ons onderwerp konden veranderen. Niet gelukt, we blijven toch bij mode & taal Verdergaan aan werkstuk
5 december - Op school Gesprek met van Atten. Gevraagd wat hij van ons nieuwe plan vond Goed, dus gaan ermee verder
6,7,8,9,10,11,
12 december - thuis Van alle woorden informatie opgezocht en verdeeld wie welk woord gaat doen. Alle woorden opgezocht in het woordenboek Staan ze in het woordenboek of kunnen ze er nog in komen?
7 december - In het dorp Woordenboek gekocht. Nieuwste woordenboek, 2007 Opgezocht welke woorden erin staan en welke niet
11 december - thuis Het Pws in elkaar gezet Pagina nummering, inhoudsopgave enz. Daphne print het en doet het in een mapje en Timothy zorgt voor papier.
1 februari - bibliotheek Onderzoek in woordenboeken Profielwerkstuk verder afmaken

Bijlage 2 / Bronnen

1. (Woorden)Boeken
• Geschiedenis van de mode – in de 20 mode (catalogus)
• In Stijl presentatie, zelfbeeld en kleding – Anna Beeftink
• 1955: Prisma, Nederlands woordenboek
• 1992: Van Dale, Nederlands handwoordenboek
• 1999: Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal
• 2002: De grote Prisma, Nederlands woordenboek/ Prisma, basis woordenboek Nederlands
• 2004: Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal
• 2005: Van Dale, Praktijkwoordenboek Nederlands
• 2006: Van Dale, studiewoordenboek Nederlands
• 2007: Prisma, Nederlands woordenboek

2. Internet bronnen
http://web.glamour.nl/stiletto-run-win-e10000-shopping-money/ - Stilleto run.
http://www.dag.nl/1080584/NIEUWS/Artikelpagina-Nieuws/Nieuw-Pumps-voor-babies.htm - pumps voor babies
http://www.mixitup.nl/beauty/tipsandtricks/618/pumps_style_sos_hoge_hakken_topmodel - pumps
http://nl.wikipedia.org/wiki/G-string - string
http://www.bndestem.nl/specials/mode/2837520/Help-de-string-is-in-gevaar.ece -string
http://www.bestthings.nl/product/Voor-haar-25/Candy-string-330/ - snoep string
http://beauty.nl.msn.com/salon/gewond_string - string
http://www.bndestem.nl/specials/mode/2837520/Help-de-string-is-in-gevaar.ece - string
http://www.ad.nl/reizen/2419265/String_bikini_badpak_of_helemaal_bedekt.html - string
http://headlines.nos.nl/forum.php/list_messages/10121 - string
http://hf-online.nl/blog/?p=1673 - string
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bling_bling - bling bling
http://www.kennislink.nl/web/show?id=146738 – bling bling
http://www.telecomwereld.nl/bboorsprong.htm - bling bling
http://www.cultuurnet.be/front/inhoud/detail.jsp?id=195136 – bling bling
http://mens-en-gezondheid.infonu.nl/mode/1383-wat-is-blingbling-en-waar-komt-het-vandaan.html - bling bling
http://nl.wikipedia.org/wiki/Modewoord - ontstaan modewoorden
http://www.scholieren.com/werkstukken/26170 - ontstaan mode woorden
http://vrouwen.fashion.nl/fashion.aspx?s=flash%20news -trends
http://www.scholieren.com/werkstukken/28475
http://www.toostylish.com/page.php?tid=2&cid=1&id=4367 – legging
http://nl.wikipedia.org/wiki/Legging - legging
http://mens-en-gezondheid.infonu.nl/mode/26463-de-veelzijdige-legging.html - legging
http://www.nos.nl/jeugdjournaal/artikelen/2007/12/10/3650nieuwewoorden.html - nieuwe woorden
http://www.woordvanhetjaar2007.nl/ - nieuwe woorden
http://nl.wikipedia.org/wiki/Haute_couture - haute couture
http://www.rtl.nl/reality/rtlprojectcatwalk/home/ - catwalk
http://nl.wikipedia.org/wiki/Catwalk - catwalk
http://www.100ideeen.be/EzShop/Search/Mode/mo_lexicon.asp
http://nl.wikipedia.org/wiki/Hoofdpagina
http://www.xs4all.nl/~afa/lonsdale/index.html
http://www.fashionunited.nl/nieuws/jeans.htm
http://www.telecomwereld.nl/bboorsprong.htm
http://www.schooltv.nl/eigenwijzer/infoblok.jsp?infoblok=925387
http://nl.wikipedia.org/wiki/Hotpants
http://jeugdsentimenten.net/2004/04/20/hotpants/
http://www.sieradenkado.nl/info/geschiedenis-van-sieraden.htm
http://edelsteeninfo.web-log.nl/edelstenen_en_sieraden_in/2006/11/de_geschiedenis.html
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bijou
http://www.vitaal.nl/content.jsp?objectid=5807 – hoe komen woorden in het woordenboek?
http://nl.wikipedia.org/wiki/Boerka - Boerka
http://nl.wikipedia.org/wiki/Kledingvoorschrift
http://nl.wikipedia.org/wiki/Accessoire
http://nl.wikipedia.org/wiki/Smoking
http://www.google.nl/search?hl=nl&q=Collectie+wikipedia&meta=
http://nl.wikipedia.org/wiki/Lingerie
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bolero
http://nl.wikipedia.org/wiki/Christian_Dior
http://nl.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel
http://nl.wikipedia.org/wiki/Jacquet
http://images.google.nl/imgres?imgurl=http://www.huyer.nl/jacquet.png&imgrefurl=http://www.huyer.nl/jacquet.php&usg=__S4uqUuIbJvCYCumhJKaHpnRwYOM=&h=430&w=206&sz=128&hl=nl&start=1&um=1&tbnid=4bIQPWvujdkWuM:&tbnh=126&tbnw=60&prev=/images%3Fq%3DJacquet%26um%3D1%26hl%3Dnl%26sa%3DN
http://www.vandale.nl/vandale/
http://www.vitaal.nl/content.jsp?objectid=5807

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.