Crisisjaren

Beoordeling 6.4
Foto van een scholier
  • Opstel door een scholier
  • Klas onbekend | 416 woorden
  • 6 januari 2004
  • 69 keer beoordeeld
Cijfer 6.4
69 keer beoordeeld

Taal
Nederlands
Vak
Crisisjaren
Inleiding

In 1929 begon er een crisis in Amerika, dat werd veroorzaakt door fabrieken.
De fabrieken produceerden veel te producten, dat komt omdat men steeds meer ging uitvinden. Toen ontstond er overproductie, omdat de fabrieken te veel producten hadden moesten er meer opslagplaatsen komen.En dat koste veel geld, daarom gingen ze arbeiders ontslaan. Zo kwamen er veel werklozen.

Arbeiders en werklozen

Omdat er zoveel arbeiders werden ontslagen, kwamen er veel werklozen. De werklozen konden de dure producten niet meer betalen. Zo verkochten de winkeliers bijna niets meer. Alleen rijke mensen konden wat kopen. Ook veel winkeliers werden werkloos. Het aantal werklozen steeg steeds meer. In 1929 waren het er 50.000 en in 1936 waren het er al 400.000.
De rijke mensen waren in die tijd het vertrouwen in de bank kwijt. Dus alle rijke mensen gingen naar banken om hun geld van de bank te halen.Maar de banken konden de mensen niet tevreden stellen en zo werden sommige rijke mensen arm.

Hulp van de regering

Omdat de arme mensen het erg moeilijk hadden, kregen ze steun van de regering.
In 1932 werd de stempelkaart ingevoerd.Daarmee konden alleen de arme mannen eten en kleding krijgen.Was je een kind, vrouw of een oude man dan kreeg je niets.
Ze gingen dan een stempel halen in een stempellokaal. Als je daar kleding kreeg, dan zat er een plaatje op of een gaatje in. Ook kon je fietsen krijgen, normaal moest je voor het fietsplaatje betalen maar als je een steunfiets had niet. Maar er zat wel een gat in het plaatje. Mensen schaamden zich heel erg als ze met zo’n fiets over straat moesten.
Ook kreeg een arme man 12 gulden voor zijn gezin.

verzuiling

In de crisistijd hoorden mensen bij een zuil. Er zijn vier zuilen: Katholieke, Protestante, socialistische en een liberale zuil. Elke zuil deed alles apart, ook hadden ze allemaal hun eigen omroep. De katholieken hebben de KRO, de protestanten hebben de NCRV, de socialisten hebben de VARA en de liberalen hebben de AVRO. Ook nu nog is er verzuiling, kijk maar op tv. De KRO, NCRV, VARA en AVRO.

De NSB

Op 14 december 1931 werd de Nationale –Socialistische -Beweging (NSB) opgericht.
In de NSB zitten alleen maar Nederlanders.De NSB zocht uit wie de schuld was voor deze economische ramp. De NSB zorgde voor onrust in het land. Bij de verkiezingen haalde NSB bijna 8 procent van de stemmen.Uiteindelijk sluit de NSB zich aan het begin van de tweede wereld oorlog aan bij de politiek van Hitler.

REACTIES

A.

A.

Er staat in het hoofdstukje 'Arbeiders en werklozen' dat de banken de rijken niet tevreden konden stellen. Dat klopt. Maar er staat niet bij wáárom de banken de rijke mensen niet tevreden konden stellen. Groetjes,
Anoniempy

19 jaar geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.