Ik zat laatst op school, een doodgewone wiskunde les. Ik moet zeggen dat het mij tot gapen bracht. Ook zeker niet tot mijn verbazing zat Bas op zijn telefoon. Hoofd naar beneden, ogen dichter bij zijn scherm dan dat een boek ooit gekomen is, u kent het wel. Voor Bas zaten twee andere leerlingen keihard te studeren om een mooi cijfer te halen terwijl ze af en toe ook een woordenwisseling hadden, goed voor het sociale vlak. Twee weken later hadden we een schriftelijke overhoring. En raad maar, de twee leerlingen voor Bas hadden een zeven en een half en ons Bas een verwachte drie. Hier moet verandering in komen, telefoons moeten verboden worden op school.
Ten eerste wil ik graag beginnen over het gemis van leerstof en de waarschijnlijke achterstand die ontstaat wanneer je je telefoon in de les gebruikt. Als je je mobieltje erbij pakt tijdens de uitleg mis je natuurlijk de meeste informatie, de kern van het huiswerk wordt daar gegeven. De leerling in kwestie komt na de schooldag thuis en wil beginnen aan het huiswerk, maar wat een verrassing, hij snapt er geen bal van omdat hij zo nodig zijn dagelijkse potjes Clash Royale moest spelen. Eindstand: de leerling maakt het huiswerk niet en begrijpt de volgende les ook niet en maakt het huiswerk dan ook niet. Er ontstaat een achterstand die moeilijk in te halen is als hij niet zelf ingrijpt. De docent kan helaas niet gokken hoe iemand er voorstaat natuurlijk, totdat dat slechte cijfer erop staat natuurlijk. En dan is het al te laat.
Ten tweede wil ik benoemen dat het overmatige gebruik van een mobieltje fysieke klachten met zich mee kan brengen. Te beginnen bij het oog, het blauwe licht van de telefoon, zoals ze dat noemen, kan zorgen voor het feit dat je minder en minder goed knippert en dat leidt tot best droge en geïrriteerde ogen als je je smartphone te vaak gebruikt. Een erger probleem van het licht is dat het je netvlies aantast. Dat kan op lange termijn zorgen voor diverse oogaandoeningen en eventueel tot blindheid. Ook zitten leerlingen vaak erg voorovergebogen bij het gebruik van een mobiele telefoon. Dat kan al snel leiden tot een pijnlijke nek en een slecht of lelijk postuur. Reden hiervoor is dat de pezen in de nek na langdurig vooroverbuigen overbelast raken, wat kan lijden tot spierpijn en een verder naar vorenstaande nek.
Natuurlijk hoor ik u, de lezer, al denken: En mijn sociale contacten buiten school dan? Hoe moet ik die bereiken? Goede vraag. Ten eerste wil ik u erop wijzen dat zes tot acht uur zonder een telefoon geen probleem moet zijn om sociale contacten te onderhouden. U kunt vlak voor schooltijd en erna gelijk met ze praten. Als die paar uren tussen u en uw vriend of familielid komen, twijfel ik eraan of dat een goede verstandshouding is. Dan zou ik u er nog op willen wijzen dat het verbieden van mobiele telefoons op school het sociale vlak van de leerling erg bevorderd. Tijdens de les praten zij meer met hun klasgenoten en in de pauzes leren ze in groepen te communiceren. Dit bouwt een veel zelfverzekerdere en spraakzamere leerling en hij zal leren dat een goed gesprek van vijftien minuten meer waard is dan drie uur op zijn telefoon doelloos scrollen op TikTok of een dergelijke nutteloze app.
Al met al is de mobiele telefoon dus slecht voor het leren, slecht voor je fysieke staat en slecht voor je sociale vaardigheden. Mobiele telefoons moeten verboden worden op school. Wees geen Bas, telefoon in de tas!
REACTIES
1 seconde geleden