Blauwe Moskee Istanbul

Beoordeling 5.9
Foto van een scholier
  • Architectuurverslag door een scholier
  • 4e klas vwo | 490 woorden
  • 1 mei 2003
  • 226 keer beoordeeld
Cijfer 5.9
226 keer beoordeeld

Taal
Nederlands
Vak
Methode
Het onderwerp

Ik heb gekozen voor de Blauwe Moskee, ook wel de Sultanahmed genoemd.

Het aanzicht

De maten van de moskee:
Lengte:
Breedte:
Diepte:
Koepel: doorsnee: 23,5 meter
hoogte 46 meter

Het materiaal dat is gebruikt voor de buitenkant van de moskee is vooral steen. Ook de minaretten zijn gemaakt uit steen.
Met de minaretten van de Blauwe Moskee is ook nog iets
speciaals aan de hand. Het verhaal gaat dat Sultan Ahmed
een moskee wilde bouwen met gouden (= altin) minaretten,
maar de architect die op de hoogte was van de slechte
financiële situatie van het rijk, deed alsof hij alti (= zes)
had verstaan. Daarom heeft de Blauwe Moskee als enige
in de islamitische wereld zes minaretten.
Van binnen is de moskee volledig bekleed met blauwe
geglazuurde tegeltjes uit Iznik (ook wel Iznik-tegeltjes
genoemd). De moskee heet daarom ook de Blauwe Moskee, omdat hij van binnen dus helemaal bekleed is met blauwe tegeltjes.
De Locatie

De Blauwe Moskee staat middenin de stad Istanbul. Hij staat er al sinds 1616, dus de omgeving van de moskee, is aan de moskee aangepast.
Het gebouw past erg goed in zijn omgeving, want het staat in het oude deel van de stad, waar nog meer moskeeën en andere oude gebouwen staan.
Er is erg veel infrastructuur rondom het gebouw, dan kan ook niet anders, middenin zo’n grote stad.
Ook is er veel groenvoorziening, want tussen de Aya Sofia (een andere moskee die tegenover de Blauwe Moskee ligt) en de Blauwe Moskee ligt een parkje en voor de moskee ligt het Hippodroom, dit was vroeger een paardenrenbaan, maar dat is tegenwoordig ook een soort parkje.

De Functie

De moskee is gebouwd met als doel er een gebedsplaats van te maken.
Een moskee moet aan een aantal punten voldoen:
· Je moet er rustig kunnen bidden
· Het moet een plaats zijn waar je in contact kan komen met je God
· Er moet rust en stilte zijn
· Er moet een poort naar Mekka gericht zijn
· Er moet een spreekstoel zijn

De Blauwe Moskee voldoet aan alle punten, behalve aan rust en stilte. Rust en stilte is er niet in de Blauwe Moskee, maar de moskee is tegenwoordig dan ook meer een toeristische attractie.
De Schoonheid

Het is een heel mooi, oud gebouw dat zeker heel wat meerwaarde aan de
omgeving verleent. De duizenden Iznik-tegeltjes geven de moskee een eigen gezicht. Ook de koepel is gigantisch groot, en hoog. Dit is belangrijk, want dan wordt je blik naar boven getrokken, naar Allah.
Ik vind het een erg mooi gebouw!

Eindconclusie

Ik vind dan de moskee een erg mooi gebouw is en dat het niet veel zwakke punten heeft, behalve dat het niet meer wordt gebruikt als gebedsplaats, maar als toeristische attractie.
De Moskee staat erg goed in de omgeving en je kunt het erg goed bereiken. Zelfs het uiterlijk van de moskee is héél mooi!
Kortom een gebouw dat mooi is om te bekijken en goed bereikbaar is.

REACTIES

I.

I.

mooi, echt fijn

11 jaar geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.