Inleiding:
Berend Botje is iemand uit een bekend kinderliedje. Het is een beeld van iemand die op een bootje staat,en die een roeipanel vasthoudt.Om het beeld is een fontein. Het beeld staat is het dorp Zuidlaren in Drenthe,aan de Stationsweg.
Geschiedenis:
De stichting Recreatiebelangen besloot in 1964 om het beeld te bouwen. Het is toen ontworpen door meneer Pot,die toen in Son woonde.Hij is ook geboren in Zuidlaren. Hij was illustrator en reclameontwerper.Het beeld werd op 1 juli 1967 onthuld door de voorzitter van het Drents Gennootschap en de Culturele raad: Dr. van Dijk.
Er zijn verschillende verhalen over wie berend botje was:
-Een edelman Lodewijk van Heiden(1773-1850).Hij woonde in Laarwoud in Zuidlaren.En was de enige Nederlandse zeeheld uit Drenthe.Hij werkte lang voor een Russische tsaar.In 1827 versloeg hij met een paar anderen,3 admiraals(de laatste grote zeeslag met houten zeilschepen).Daardoor eindigde de Griekse onafhankelijkheidsoorlog.De Grieken noemden hem daarom als bevrijder bébé (=vader).Waar mogelijk dus Berend Botje van gemaakt is.Hij keerde terug naar Zuidlaren,maar kon daar niet blijven.Dus vertrok hij naar Amerika en daarna naar Letland en kwam toen nooit meer terug.
-Een boer uit Borger,die lang geleden met zij bootje over de Hunze naar Zuidlaren vaarde.Hij kwam met de Zuidlaardermarkt aan en ging nooit meer terug naar Borger.
-Een schipper uit Gasselternijveen die vreemd ging met een vrouw uit Zuidlaren.De weg van Gasselternijveen naar Zuidlaren loopt via een kanaal en dan via de Hunze(De weg was recht,de weg was krom).De naam Botje komt van het mannelijk geslachtsdeel.Nadat hij deze bijnaam kreeg klonk het logisch dat hij naar Amerika vertrok.
-Van Bommen Berend,de bijnaam van bisschop van Münster.Die in 1672 de stad Groningen met bommen bombardeerde.
-Van Berend Drenth(bijnaam Berend Botje),een rijke schipper uit Groningen die zijn kapotte schepen de Oostzee opstuurde om later,als de schepen helemaal kapot waren,het verzekeringsgeld hield.Niet Berend Drenth,maar de bemanning nooit meer terug kwam.
-Berend Botje kan het wad zijn opgegaan om al visser ''bot'' te vangen.
-Volgens the genealogie of the family Botje bestond er inderdaad een Berend Botje.Hij werd geboren in Vlaardingen,1912 als Berend Rosenboom en veranderde zijn naam naar Berend Botje toen hij samen met zijn broer in 1940 via Cuba naar de Verenigde Staten emigreerde.Hij veranderde zijn naam omdat de naam Rosenboom heel vaak verkeerd gespeld werd en de naam Rosenboom deed mensen denken aan een Joodse achternaam.Daarom heeft hij zijn naam in de 2de wereldoorlog naar de naam van zijn moeder(Elisabeth Johanna Botje,1873) veranderd.De vraag is alleen of dat betekend dat het liedje nog niet zo oud is,wat heel onwaarschijnlijk is,of dat hij van het liedje afwist toen hij zijn naam veranderde,wat waarschijnlijker is.En de vraag is natuurlijk waarom hij dacht dat Botje niet verkeerd gespeld zou worden.
L. van Heiden Bommen Berend
Nu:
In 2005 was het orginele beeld van de brink in Zuidlaren weggehaald.En als gevolg van vandalisme is het beeld toen lang niet meer buiten geweest.De oplossing van de gemeente was toen om het echte beeld in molenmuseum de Wachter te zetten,en een nep bronzen beeld op de stationsweg te zetten. Het echte beeld is nu ook nog te bezichten in de Wachter.
Op 28 juni,op de verjaardag van Berend Botje werd een feest gehouden om zijn verjaardag te vieren en toen is de replica van het beeld door wethouder Frieling onthuld.Op de verjaardag van Berend Botje was o.a mogelijk een rondrit door Zuidlaren te maken met een postkoets,kameel rijden,spelletjes doen en om naar concerten te luisteren.
Er zijn tegenwoordig ook in Zuidlaren allemaal dingen te koop die te maken hebben met Berend Botje,zoals een beeld van hem,handdoeken,lepeltjes,vingerhoedjes en mokken. Ook zijn er veel dingen in Zuidlaren vernoemd naar Berend Botje,zoals camping Berend Botje,Cafe-Restaurant Berend Botje(bestaat niet meer) en arrangementen.
Het liedje:
Berend Botje ging uit varen
Met zijn scheepje naar Zuid-Laren
De weg was recht, de weg was krom
Nooit kwam Berend Botje weerom
Eén twee drie vier vijf zes zeven
Waar is Berend Botje gebleven
Hij is niet hier, hij is niet daar
Hij is naar Amerika
Amerika, Amerika
Drie maal in de rondte van je hopsa-sa
Amerika, Amerika
Drie maal in de rondte van je hopsa-sa
REACTIES
1 seconde geleden