Het havo-examen wiskunde A krijgt het stempel 'moeilijk'. Vooral de opgaven van vijf en zes punten zorgden voor hoofdbrekens. Volgens Menno Lagerwey – bekend van Math with Menno – wisten veel leerlingen simpelweg niet waar ze moesten beginnen bij die grote vragen. "Je moest het echt hebben van de makkelijke opgaven", zegt hij. Grote kans dus dat de N-term aan de hoge kant uitvalt.
Het examen zit erop — goed gedaan! Wij zijn benieuwd hoe jij het hebt ervaren.
- Welke vraag vond je lastig?
- Viel het mee of juist tegen?
- Wat voor cijfer denk je te halen?
💬 Deel wat je is bijgebleven van dit examen en lees hoe anderen het vonden.
Reacties van scholieren
"Ik vond het examen best meevallen! Er zaten weinig echt moeilijke onderwerpen in, zoals herleiden en zo. Zoals verwacht ging het veel over exponentiële functies, en dat was juist goed te oefenen.
Het was wel een lang examen… ik heb echt alle tijd nodig gehad. Wat me opviel: de vijfpuntenvragen zaten bijna allemaal aan het begin. Die waren lang en ingewikkeld, je moest veel met de grafische rekenmachine doen, wat veel tijd kostte. Daardoor hield je minder tijd over voor het einde van het examen."
- Hesse (16)"Het was een duidelijk examen, maar er zaten zeker een paar breinbrekers tussen. Je had echt alle tijd nodig. Wat me opviel, is dat er meer redeneervragen over statistiek in zaten dan normaal. De onderzoeksvraag vond ik ook echt een instinker, want daar had je aan het eind nog flinke concentratie voor nodig, en die had ik toen niet meer. Al met al vond ik het wel een fijn examen, en ik denk dat ik een hoog cijfer haal!"
- Dave (17)"Ik vond dit examen soms echt vaag. Bij sommige vragen dacht ik alleen maar: wat willen ze dat ik doe? Er zat een heel duidelijk verschil tussen makkelijke en moeilijke vragen. De redeneervragen waren anders dan normaal: lastig te omschrijven en een beetje verwarrend. Volgens mij kwam er ook iets over maxVCP in voor, en dat zie je bijna nooit. Als ik dit examen in één woord moet samenvatten: vaag."
- Sabiriin (17)"Ik vond het examen best goed gaan! Er zaten wel heel veel vragen in van 4 of 5 punten, maar die gingen naar mijn idee redelijk goed. Alleen bij de onderzoeksopgave wist ik echt niet wat ik moest doen, dus daar heb ik maar gewoon iets ingevuld. Vraag 8 snapte ik helaas ook niet, dus die heb ik overgeslagen. Het examen voelde sowieso best lang."
- Sylke (16)Reactie van een docent
"Ik vond dit echt een heel lastig examen. Er zaten meerdere vragen in van vijf punten, en die waren zéér pittig. Neem vraag 4: vijf punten, bomvol formules, veel stappen, en echt ingewikkeld. Leerlingen werden daar overvallen met informatie.
Normaal gesproken weet je bij een vraag van vijf punten wel ongeveer wat je moet doen, maar het zijn dan gewoon veel stappen. Dit keer was het probleem juist dat je niet eens wist waar je moest beginnen.
Leerlingen moesten het echt hebben van de makkelijke vragen – daar móesten alle punten gehaald worden, want op die grote opgaven ga je het niet redden. Ook vraag 11 was weer een vijfpunter, en die was opnieuw erg lastig. En dan de laatste opgave, de onderzoeksopdracht van zes punten… daar was zó onduidelijk wat je moest doen, dat sommige leerlingen er waarschijnlijk niet eens aan begonnen zijn.
Het grote probleem was dus: veel punten op vragen waar je totaal geen houvast had. Ik hoop echt dat leerlingen bij de simpele vragen goed gescoord hebben. Ik verwacht dat de N-term aan de hoge kant ligt – 1,5 zou wel lekker zijn."
- Menno Lagerwey, docent wiskundeReactie van een LAKS
"Bij dit examen waren veel onderzoeksvragen, waar veel moeilijke onderwerpen aan bod kwamen."
- Fé Swets, klachtenlijncoördinator van het LAKS
Reacties Reacties
79💜 Lucht je hart, help elkaar en blijf respectvol 💜
Lees onze volledige Communityregels
Samuel
Mohammed
Ik denk dat vele mensen die denken het goed gemaakt hebben gaan schrikken van het correctie voorschrift
Iris
Rik Ballentik
KauloExamen
Emiel het Reptiel
Henkjan
Mia
Ziad
Rose
zoe
Ano Niem
Maya
Anoniem
Hans Kazan
Guy
En dan is het zo ver, het eind examen. Meteen verbaasd door de punten die je kon halen voor de vragen en hoe de vragen gesteld waren, elke vraag leek wel een onderzoeksvraag en voor iemand die erg slecht is in wiskunde zorgt dit voor enigszins wat paniek. Ik wist echt niet waar ik moest beginnen.
Ik probeer dit zo positief mogelijk te houden maar hier is echt niks positiefs aan te vinden. Ik zag klasgenoten van mij met tranen in hun ogen en hoorde leerlingen naast mij trillend zuchten. Een paar zijn ook onderbegeleiding naar het toilet geweest omdat ze moesten overgeven. Dit vind ik absurd, en dan hebben ze ook nog het lef om alleen de positieve reacties te laten zien over dit examen. Heb de afgelopen 2 jaar moeite gehad met klachten van een burn-out, en meerdere paniek aanvallen die erkend werden door mijn orthopedagoog. Dit is geen school meer in mijn ogen. Ik weet hoe dit er uit ziet in eerste instantie, ‘weer zo’n puber die precies weet wat er mis is met hem of haar’ maar alstjeblieft vertrouw me als ik dit zeg. Ik ben zo intens blij als ik hier dadelijk weg ben, alhoewel die kans nu na dit examen onmogelijk lijkt.
Guy
Ja
Anoniem
Soof
Matthias