Eindexamens

Wat vind jij van onze examenberichtgeving? Geef je mening

Wat vind jij van onze examenberichtgeving? Geef je mening

Examen doen in wiskunde A én B

De meeste scholieren gruwelen van méér wiskunde dan strikt noodzakelijk, maar vwo'er Jolyn (17) uit Middenmeer niet. Zij heeft namelijk zowel wiskunde A als wiskunde B in haar vakkenpakket. Pardon...?! En: loopt dat wel goed af?

Want het levert niet alleen bergen huiswerk op, maar ze moest ook haar wiskunde B-examen in de herkansingsperiode maken. Wiskunde A en B vallen namelijk op dezelfde examendag.

Waarom kies je dan ook in godsnaam wiskunde A én B? Ik, wiskundegehandicapte in hart en nieren, interviewde haar over deze keuze.

Wiskundehuiswerk is leuk

''Toen ik in vwo-4 mijn vakkenpakket koos, wilde ik dolgraag wiskunde studeren. Ik vond het namelijk leuk om mijn wiskundehuiswerk te maken,'' vertelt Jolyn.

Ze koos het profiel Economie & Maatschappij, maar daarin zit standaard wiskunde A. ''Als je economie hebt, is het handig om daarbij ook wiskunde A te doen. Toen koos ik ervoor om er als 'extra extra vak' wiskunde B te kiezen, dat heb je namelijk nodig als je wiskunde wil studeren.''

Onhandig

In de praktijk bleek deze keuze alleen niet erg handig: de lessen vielen namelijk op hetzelfde uur - waardoor Jolyn steeds moest kiezen naar welke les ze nu weer ging - en er ging ongelooflijk veel tijd in haar huiswerk zitten. Ook moest ze vaak via klasgenoten horen wanneer ze toetsen had van het ene vak, als ze weer een hele tijd bij het andere vak had gezeten.

Haar wiskunde B-leraar werkte ook niet altijd even goed mee, vertelt ze. ''Ik kon echt geen hoogte krijgen van die man. Gelukkig hield mijn wiskunde A-leraar wel redelijk rekening met me. Als de wiskundetoetsen op hetzelfde moment vielen, maakte ik zijn toets altijd op een ander tijdstip. Wel ging ik eigenlijk altijd naar de B-lessen, want die had ik echt nodig. Wiskunde A deed ik meer als zelfstudie.''

Hogere hotelschool

Jolyn: ''Na een tijdje ben ik toch van het idee afgestapt om wiskunde te gaan studeren. Wiskunde B vond ik namelijk best lastig worden, en de Hogere Hotelschool ging me steeds leuker lijken. En daar heb je niet eens wiskunde B voor nodig! Toch heb ik geen spijt van mijn keuze: ik denk dat wiskunde altijd wel handig is om gehad te hebben, in je verdere leven.''

Dit jaar heeft Jolyn vwo-examen gedaan, en ook zij werd 13 juni gebeld. Doordat wiskunde A en B op dezelfde dag vielen, mocht ze wiskunde B voor het eerst tijdens de herkansingsperiode (het tweede tijdvak) maken. Haalde ze die niet, dan had ze in augustus nog recht op een herexamen in het derde tijdvak. Tenminste, dat was de bedoeling.

Jolyn: ''Toen ik op de dag van de examenuitslag werd gebeld, kreeg ik te horen dat mijn gemiddelde niet hoog genoeg was om te slagen. Ik moest een herkansing doen voor Nederlands.'' En had ze het examen wiskunde B nog niet eens gemaakt.

Tweede kans verspeeld

Juist omdat ze Nederlands al moest herkansen, had ze slechts één kans voor wiskunde B: naar dat eventuele herexamen in het derde tijdvak kon ze fluiten. ''Gelukkig kon ik wiskunde B gewoon laten vallen als ik het niet goed zou maken. Het is toch maar een 'extra extra vak'. Ik heb het toch niet voor mijn opleiding nodig. Mits ik Nederlands dan wel goed heb gemaakt, natuurlijk."

Afgelopen woensdag werd Jolyn echter gebeld met goed nieuws: ze is geslaagd voor haar vwo-examen, maar heeft helaas haar wiskunde B niet gehaald. "Daar had ik een 4.1 voor. Zonde, maar ik heb tenminste dat papiertje nu. Het is een hele opluchting,'' zo meldt ze aan de telefoon. En ach, wat ze in de les heeft geleerd, kan natuurlijk altijd nog van pas komen...

Gepubliceerd op 29 juni 2013


Reacties Reacties

16

💜 Lucht je hart, help elkaar en blijf respectvol 💜

Lees onze volledige Communityregels

0 / 5000 tekens

Afbeelding toevoegen
Of kies voor een Account aanmaken
  • W
    W.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Onzinnig en onhandig om het op deze manier te doen. Je kunt gewoon wiskunde B kiezen en daarbij wiskunde D.
    Met je redenatie dat je voor economie wiskunde A nodig hebt, is ook onzin. Wiskunde B is voor een échte economische studie bijna onmisbaar.
    12 jaar geleden
    • H
      H.
      🥷 Anonieme strijder
      12 jaar geleden
      Bij mij op school is het onmogelijk om E&M met wiskunde B te doen. Dat willen ze niet omdat dat 'te veel gedoe is voor de roostermakers'.
      12 jaar geleden
    • L
      L.
      🥷 Anonieme strijder
      8 jaar geleden
      niet alle scholen hebben wiskunde d ook
      8 jaar geleden
  • W
    W.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    En je ziet dat het toch het beste is om het op de reguliere weg te doen; jij bent hiervoor gezakt, ondanks al je extra moeite.
    12 jaar geleden
    • J
      J.
      🥷 Anonieme strijder
      12 jaar geleden
      ik heb het niet getroffen met de examens;) Als ik de rest van mijn examens niet zo slecht had gemaakt of wiskunde B in tijdvak 1 dan had ik het wel gehaald. En gezakt ben ik alleen voor wiskunde B. Ik heb gewoon mijn vwo diploma ;)
      12 jaar geleden
  • L
    L.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    wiskunde D is bij ons op school niet eens mogelijk (hebben dan ook wel een erg kleine school van havo bovenbouw met zo'n 250 leerlingen). Ik heb er een tijdje over gedacht om ze allebei te gaan (A&B) doen maar ik had bedacht dat ik deze twee door elkaar zou gaan halen. Een vriendin van mij had er ook aan gedacht het te doen, maar die kreeg te horen van de roostermaker dat dit niet mocht van de overheid ofzo. dan zit je met je examens omdat die allemaal tegelijk zijn. erg jammer ik had het toch graag geprobeerd, nu heb ik spaans in mn pakket terwijl ik eigenlijk helemaal niks met talen heb. (N&G)
    11 jaar geleden
  • P
    P.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    Ben jij de dochter van Boogerd?
    11 jaar geleden
  • J
    J.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    Woow jij bent kapot leluk
    11 jaar geleden
  • J
    J.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    slecht begrijp niks van jou
    11 jaar geleden
  • J
    J.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    ik doe A,B en D.
    A doe ik in de vijfde al examen in, is heel niet lastig vooral overlap van B en D
    11 jaar geleden
  • A
    A.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Tja.. op de meeste scholen kun je wel E&M doen met wiskunde B, en dan neem je wiskunde D erbij als je zo nodig extra wiskunde wil doen..
    12 jaar geleden
  • 6
    6.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Wel geluk dat het überhaupt mogelijk is. Bij mij op school is het absoluut geen optie om wiskunde A en B te volgen, dan is het de bedoeling om wiskunde B en D te kiezen. In wiskunde A zit namelijk veel "gemakkelijke B stof" en in wiskunde D wordt veel A stof gegeven. Dus dan wordt voorkomen dat je heel veel stof dubbel leert.
    12 jaar geleden
  • K
    K.
    🥷 Anonieme strijder
    11 jaar geleden
    hier nog een geweldige link met info
    http://adf.ly/5282634/wiskunde-a-en-b
    11 jaar geleden
  • J
    J.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Op onze school kan je geen wiskunde D kiezen;) en het is mede door de rector gelopen dat ik voor beide heb gekozen. Volgens hem kon ik namelijk geen wiskunde B kiezen met economie en maatschappij als profiel. Zodoende deze keuze!
    12 jaar geleden
  • V
    V.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Kom ik aan met mijn 'ik doe E&M met wiskunde B én D'. Gelukkig sta ik voor beide vakken een zeven. Ook al zou ik wiskunde A en B willen doen, het is praktisch onmogelijk. Wel kudo's!
    12 jaar geleden
  • M
    M.
    🥷 Anonieme strijder
    12 jaar geleden
    Wat een onzin, mijn wilde plannen om C&M met als extra vak wiskunde B te gaan doen zijn vorig jaar gewoon verboden omdat 'het in het Nederlandse schoolsysteem niet kon', A & B tegelijk. Pff.
    12 jaar geleden

Praat mee!

0 / 5000 tekens

Afbeelding toevoegen
Of kies voor een Account aanmaken
ADVERTENTIE
Maak kans op 50 euro Bol.com tegoed 💜

Scholieren.com wil weten hoe school écht is voor jou. Vul de vragenlijst in (7 - 10 min) en laat weten wat er beter kan. Wij luisteren — en je maakt kans op 50 euro 💶

Doe mee

Alles over de examens in je timeline?