Info over dit verslag
Geschreven door: | |
Niveau: | 4VWO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 637 |
Opvragingen: | 85 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (5 stemmen)
Titels van Henning Mankell
A Bridge to the Stars / Hunden som sprang mot en stjärna (2) 1990 Comedia infantil (0) 1998 Daniel, zoon van de wind (0) 2000 De blinde muur (0) 1998 De vijfde vrouw (0) 1996 De witte leeuwin (0) 1999 Dwaalsporen (0) 1996 Honden van Riga (1) 1998 Hunden som spran mot en stjärna / HZNDHDNESR (1) 1996 Midzomermoord (0) 1997 Moordenaar zonder gezicht (0) 1992 Verteller van de wind (1) 1998
Laatst gewijzigd op 9 februari 2007
Verteller van de Wind
Door Henning Mankell
Inhoud:
José werkt in een bakkerij in Afrika. De eigenaresse van de bakkerij heeft ook een theater. Vaak als José 's avonds werkt gaat hij op het dak van het theater rusten. Op een avond hoort hij een schot. Hij gaat kijken in het theater en daar ligt een jongetje, van een jaar of 10, bebloed en wel. Eerst kijkt hij rustig om zich heen en daarna neemt hij de jongen mee. Hij zag dat het een van de straatkinderen was. Een speciale, want iedereen zei dat hij speciale krachten had en daardoor nooit klappen kreeg van bijvoorbeeld politie. José nam hem mee naar zijn plekje op het dak en begon daar met hem te praten. Nelio ( de jongen ) vertelde hem dat hij geen hulp hoefde te halen. Dit deed José ook niet omdat Nelio op de een of andere manier iets had, waardoor hij niet aan het besluit van Nelio kon twijfelen. Gedurende 12 nachten verteld Nelio zijn leven bovenop dit dak, terwijl José hem verborgen houdt en gewoon verder gaat met zijn werk. Af en toe haalde hij wat kruiden bij een oud vrouwtje. Nelio verteld over hoe hij als klein kind in een dorp woonde, met zijn familie toen in eens rebellen kwamen en alle hutten plat brandde en veel mensen vermoorde. De overgebleven mensen moesten mee gaan naar hun kamp. Hier moest Nelio zijn broer doodschieten van de leider. I.p.v. dat schoot hij de leider dood en zetten het op een rennen. Na dagen te hebben gerend staat hij bij een riviertje en beseft dat hij verdwaald is. Op dat moment ziet hij een albino staan. Albino's hebben veel krachten en zouden ongeluk moeten brengen. De albino lijkt hem aardig en ze gaan samen verder reizen. Nelio vraagt veel maar de albino is nogal geërgerd. Hij mag alleen zijn koffer dragen en moet niet al te veel vragen. Toch leert hij Nelio best veel. Op een gegeven moment scheiden hun wegen en gaat Nelio alleen verder, tot hij een 'hagedissenvrouw' ziet. Deze zijn erg wijs. Zij zegt dat hij naar de stad moet gaan en dat doet hij ook. In de stad aangekomen vind hij na een tijdje aansluiting bij een groep straatkinderen. De leider, Cosmos, ziet dat Nelio bijzonder is en als hij op een gegeven moment de groep besluit te verlaten geeft hij dan ook de leiding over aan Nelio. Nelio komt later nog een albino tegen, een meisje dit keer. Ze kan als lezen en schrijven en is ook nog eens heel sterk. De albino wordt opgenomen in de groep, waar niet iedereen het mee eens is maar op een gegeven moment legt iedereen zich er bij neer. later als Nelio uiteindelijk sterft, wat José en Nelio beiden allang wisten, besluit José ook te gaan bedelen en de wereld rond te trekken.
Het is een raam vertelling want in het verhaal verteld José het verhaal van Nelio die op zijn beurt zijn levensverhaal verteld (dus eigenlijk een dubbele raamvertelling).
Mening:
Het boek boeide me erg omdat Nelio zo’n zwaar leven had. Leuk maar tegelijk erg vervelend is dat in het boek een paar Portugese termen bevat. Je moet dan steeds achter in het boek kijken wat dit betekent. Het idee er achter is er leuk maar in de praktijk vind ik dit niet echt werken. In het boek komt ook een Deen voor die in dit Afrikaanse land woont, dit is een kleine verwijzing naar hem. Hij is zelf een Zweed en woont ook in Mozambique.
Karakters:
- Nelio
- Cosmos
- Tristeza
- Castigo
- Nascimento
- Pecada
- Mandioca
Motto’s:
“Een mens heeft twee ogen;
het ene ziet alleen dat wat zich
afspeelt in de vluchtige tijd,
het andere wat eeuwig goddelijk is.”
Angelus Silesius
“Als dit de beste aller werelden is,
hoe moeten de anderen dan niet zijn?’
Voltaire
“Toen er nog geen oceaan was,
ben ik geboren,
Toen er nog geen bronnen waren,
rijk aan water…”
Spreuken 8:24-25
Motieven:
Armoede, Afrika, Eenzaamheid, Vriendschap
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen