Toen zeven leerlingen van het Hogeland College in Warffum vorige maand zakten voor hun vwo-eindexamen, besloot de school ze 'dan maar' een havo-diploma te geven.
En dat was niet de bedoeling, vindt het Ministerie van Onderwijs. Die gaat deze troostprijs voortaan verbieden. De zeven wannabe-havisten moeten misschien hun diploma inleveren.
De school was (tot nu toe) niet illegaal bezig, maar heeft wel een hele slimme truc uitgevoerd. Zonder dat de zakkers het zelf wisten, heeft het Hogeland College hun inschrijvingen veranderd: van vwo'ers naar havisten. Laatsgenoemden mogen namelijk vwo-vakken volgen, maar hoeven in één vak minder eindexamen te doen.
Ook op andere scholen
Door vervolgens bij iedereen één vwo-examenonvoldoende te schrappen, waren de cijferlijsten goed genoeg voor een legaal havo-diploma. "Een jaar geleden hebben een paar andere Nederlandse scholen hetzelfde gedaan," stelt het Hogeland College.
Volgens het NRC Handelsblad heeft de school haar plan vooraf aan de Onderwijsinspectie verteld. Die vond het geen goed idee, maar kon er niets tegen doen omdat de wet zoiets niet verbiedt. Het Ministerie van Onderwijs gaat daar nu dus een stokje voor steken, misschien zelfs met terugwerkende kracht.
"Gefeliciteerd...met je havo!"
De zeven Hogelanders zélf wisten volgens RTV Noord helemaal niets van deze wisseltruc af, totdat de school ze feliciteerde... met een havo-diploma. Zouden ze daar dan wel blij mee geweest zijn? Wie zit op het Hogeland College en weet hier meer vanaf?
Reacties Reacties
2💜 Lucht je hart, help elkaar en blijf respectvol 💜
Lees onze volledige Communityregels
A.
Het zou beter geweest zijn wanneer de schoolleiding de keus van inschrijving voor VWO (met meer risiko op zakken) of HAVO (op safe spelen, maar nog niet kunnen starten met studeren) in overleg met de ouders had genomen of voor die leerlingen al 18 zijn, dit aan hen zelf zou hebben overgelaten.
Hoewel het werkwaardig is dat de school de leerlingen niet op de hoogte had gebracht van de veranderde inschrijving, is het mij toch niet duidelijk waarom deze leerlingen, die blijkbaar aan de gestelde exameneisen voor HAVO hebben voldaan, eigenlijk zelfs meer hebben gepresteerd dan gemiddelde HAVO leerlingen omdat ze door het jaar heen nog een vak meer hebben meegelopen, toch dat diploma niet zouden kunnen krijgen.
Ik vind het een vorm van stemming maken om deze gang van zaken, die blijkbaar niet verboden is bij de wet, een 'truc' te noemen en met terugwerkende kracht blokkeren lijkt mij dan ook onterecht.
S.
Ten tweede vind ik het ergens zorgwekkend dat havo zo neergezet wordt als niets minder dan vwo-min. Ik geloof dat het op veel scholen wel zo is, maar het zou toch mooi zijn als er inhoudelijke verschillen waren tussen wat en hoe je leert tussen vmbo, havo en vwo.
Een kennis zei eens: vmbo daar word je opgeleid om te doen. Geen gelul en aan de slag. Havo word je opgeleid om te organiseren, co?rdineren. Vwo word je opgeleid om na te denken, nieuwe dingen te ontwikkelen. Een vmbo'er is dus niet minder, dan een havo'er, dan een vwo'er, maar een ander type leerling, een ander type mens.
Het signaal dat deze gang van zaken in Warffum afgeeft, is: havo is niets meer dan een simpele versie van het vwo. Dat lijkt me niet het ideaal, dus niet iets waar je vanuit moet gaan.
Ten slotte heb ik mijn twijfels over de motivatie van de school. Een school wordt afgerekend (in geld, maar ook in beoordelingen) op het slagingspercentage. Ik krijg de indruk dat de school niet meer voor ogen heeft dan op een 'slimme' manier de eigen cijfers op te schroeven. En dat het ze dus niet om de leerling te doen is.