Havo-scholieren maakten vandaag hun examen bedrijfseconomie. Tot verrassing van de scholieren waren er deze keer veel kennisvragen. De gevreesde moeilijke berekeningen bleven uit. Wij verzamelen hier de eerste reacties: van docenten, LAKS én jullie zelf.
Dit artikel wordt regelmatig aangevuld. Kom dus gerust later nog eens terug — of deel nu alvast jouw ervaring hieronder.
Het examen zit erop — goed gedaan! Wij zijn benieuwd hoe jij het hebt ervaren.
- Vond jij ook dat er veel theorie in zat?
- Viel het examen je mee of juist tegen?
- Ga je het nakijken?
💬 Deel wat je is bijgebleven van dit examen en lees hoe anderen het vonden.
Reacties van scholieren
"Tijdens het examenspreekuur werden we bang gemaakt dat het examen maar voor 40% uit kennis zou bestaan. Dit bleek tijdens het examen wel anders, ik denk wel zeker 18 van de 30 vragen over kennis ging. Zo moesten we uit tekstfragment 2 marketingstijlen halen, dit stond er ook echt heel duidelijk in.
Verder was het examen qua berekeningen ook heel makkelijk, maar 2 keer iets over rentabiliteit of solvabiliteit en voor de rest over hypotheken of een resultatenberekening.
Het examen was wel wat anders ingedeeld dan afgelopen jaren, maar al met al viel het hartstikke mee. En kan ik als persoon die nog geen enkele voldoende voor beco heeft gehaald dit jaar, zelfs een voldoende halen. Niks te klagen dus.
- Thom (16)"Ik vond het best te doen. Het was veel theorie en weinig rekenwerk. Hoewel ik me extra had voorbereid op het rekenwerk en minder op de theorie, vond ik het toch wel fijn. Ik was na 2 uur en een kwartier klaar met de toets, dus ik had nog lang genoeg om even terug te kijken op vragen die ik nog niet had ingevuld of om gewoon mijn antwoorden nog even door te nemen."
- Ivy (16)"Voor mijn gevoel ging bedrijfseconomie denk ik wel goed, het leek op de voorgaande jaren. Er was een opgave die wel nieuw was en dat was een beetje vreemd, met die weging. Verder was er ook een opdracht, een van de eerste (niet met rente), dat je een uitkomst moest zoeken maar het was onduidelijk hoe je dat moest doen. De rest van de opgaves gingen wel prima als je goed had geleerd.
- Rani (17)Reactie van een docent
"Ik denk dat in het algemeen examen wel te doen was, ik noem het niet makkelijk. De n-term zal denk ik ongeveer hetzelfde zijn als vorig jaar. Leerlingen zijn vaak bang voor de echte 'harde' beco stof, waarbij je berekeningen moet maken. Dat zat er wel een beetje in, maar die opgaven waren best straightforward.
Verder zaten er voorspelbare dingen in, zoals de 4 p’s, dat zijn makkelijke punten. Ook de opgave over het uitzoeken van studiekosten tijdens je studietijd, vond ik een herkenbare en relevante opdracht. Wel was er een opgave waarbij leerlingen een prijs-kwaliteitverhouding moesten berekenen, daar kon je wel in de war raken met een getal. Ze moesten zelf bedenken ‘hoe lager je uitkomst hoe beter’, de interpretatie was daar lastig.
Tot slot waren ook de opgaven met bronnen waren wel duidelijk, op 1 na. Bron 3 had een paar tabellen en die gingen op de achterkant van het blaadje nog door. Ik denk wel dat daar over geklaagd zal worden. Leerlingen zien zoiets vaak over het hoofd."
- Meester Patrick (van YouTube), docent bedrijfseconomieReactie van het LAKS
"Leerlingen gaven aan dat de bijlage te klein was om je volledige berekeningen in kwijt te kunnen. Verder was de formule voor solvabiliteit niet gegeven, terwijl leerlingen wel dachten dat deze gegeven zou zijn."
- Fé Swets, klachtenlijncoördinator van het LAKS