geef je mening

Tjeerd pleit tegen internetdaten. Heb jij al eens een date (of meer) gehad met iemand die je online leerde kennen?



» resultaten poll

CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

ff n studiebreak

Het mooiste crimiboek van 'onze' agent Don Heins? Die over de ontvoering van Alfred Heineken. Type in-één-ruk-uit.

Geschreven door:

anoniem (4 vmbo) [meer]

Datum ingestuurd:

26 november 2003

Taal:

Woorden:

3.550

Bekeken:

15191 keer (41 deze maand)

Waardering:

3.0/5 (37 stemmen)

Deel op:

Naam:


Klas/niveau:


E-mail:


Bericht:


Bestemd voor

Geheime code: 


 
- Sectorwerkstuk Economie -

Hoofdfondsen; Philips
KPN
Fortis Ahold
Heineken

Wij gaan ons verdiepen in de hoofdfondsen Ahold en Heineken.

Philips
Geschiedenis Philips

1891: Vader, Frederik, en zoon, Gerard, Philips richten een bedrijfje op
1914: Er wordt een onderzoekslaboratorium opgericht dat zich bezighoudt met het bestuderen van natuur- en scheikundige verschijnselen
1919: Er wordt, net zoals in Frankrijk en de VS, een verkooponderneming in België opgericht.
1918: Philips bracht een medische röntgenbuis op de markt
1925: Philips speelde een actieve rol in de eerste experimenten op het gebied van televisie
1927: Philips begint met het produceren van radio’s
1932: Er waren 1 miljoen radio’s verkocht
1939: Het eerste scheerapparaat komt op de markt
1940/1950: De wetenschap en technologie maakten een enorme ontwikkeling door
1963: Philips bracht de compactaudiocassette op de markt
1972: Philips richt PolyGram op
1974-1983: Overname van een aantal bedrijven door Philips
1983: De compactdisc (CD) komt op de markt
1984: Het 100 miljoenste tv toestel wordt verkocht
1995: Het 300 miljoenste elektrische scheerapparaat wordt verkocht
Jaren ’90: Philips maakt een belangrijke verandering door; De onderneming voerde een omvangrijk herstructureringsprogramma door

Algemeen


Koninklijke Philips Electronics N.V. is met een omzet van € 31,8 miljard in 2002 de grootste elektronicafabrikant van Europa en één van de grootste ter wereld. Philips is toonaangevend op het gebied van kleurentelevies, verlichting, elektrische scheerapparaten, kleurenbeeldbuizen voor televisies en monitoren, en één-chiptelevisieproducten. De onderneming heeft 164.000 werknemers in dienst, verspreid over meer dan 60 landen. Het concern is actief in de sectoren verlichting, consumentenelektronica, huishoudelijke apparaten, halfgeleiders en medische systemen. Philips staat genoteerd aan onder meer de New York Stock Exchange, de beurzen in Londen, Frankfurt en Amsterdam.

Koninklijke Philips Electronics N.V. staat op de 10e plaats van de ‘Fortune’-ranglijst met de 30 grootste elektronicafabrikanten ter wereld. Ze zijn actief in ongeveer 60 marktsegmenten, variërend van consumentenelektronica en huishoudelijke apparaten, tot beveiligingssystemen en halfgeleiders.

Philips is toonaangevend in digitale technieken voor televisie en beeldschermen, draadloze communicatie, spraakherkenning, videocompressie, gegevens opslag en optische producten. Bovendien levert Philips de geavanceerde halfgeleidertechnologie die deze baanbrekende innovaties mogelijk maakt.

De onderneming levert topproducten op het terrein van verlichting, medische systemen en huishoudelijke apparaten en producten voor persoonlijke verzorging. De investeringen in vormgeving en nieuwe materialen zijn bepalend voor het succes van de producten.

In cijfers uitgedrukt produceren ze jaarlijks 2,4 miljard gloeilampen en zo’n 30 miljoen beeldbuizen. Jaarlijks worden circa 2,5 miljoen hartprocedures uitgevoerd (zowel hartscans als ingrepen) met röntgensystemen die zijn uitgerust met hun technologie.

KPN
Geschiedenis KPN

1799: De posterijen worden nationaal verklaard
1803: Het westen wordt bij de Staatspost aangesloten
1807: De Staat krijgt het wettelijke alleenrecht voor het vervoer van brieven.
1852: De eerste openbare telegraafverbindingen
1881: Door de introductie van de telefoon groeit het telegraafverkeer
1897: De staat stapt in telefonie
1915: Post en telegrafie ondergebracht in het Staatsbedrijf
1941: De bedrieglijke vrijheid van het eigen bedrijf
1980: De telematicarevolutie en de privatiseringsgolf
1998: Afscheid van de post

Algemeen

Vroeger hoorde KPN bij PTT; Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Dat is de overheidsdienst die zich bezig houdt met het verzorgen van berichtenverkeer, klein goederen verkeer en het geld verkeer. Maar ook nog de technische verzorgin van zendmiddelen van radio en televisie.
KPN levert kwalitatief hoogwaardige en innovatieve telecommunicatiediensten aan zowel particuliere als zakelijke klanten.
De kernactiviteiten zijn: telefonie- en data/IP diensten via het vaste netwerk in Nederland, data/IP diensten in West-Europa via KPN’s Euroringen (ons glasvezelnetwerk in Europa) en mobiele diensten in Nederland, Duitsland en België.
KPN is marktleider in de voornaamste segmenten van de Nederlandse telecommunicatiemarkt. Via E-Plus in Duitsland en BASE in België zijn ze de derde mobiele operator in deze landen.
Bij KPN werken meer dan 29.500 mensen en hebben we 7,7 miljoen klanten op het vaste netwerk, 14,2 miljoen mobiele klanten en 1,5 miljoen Internet-abonnees. (situatie per 1-10-2003)
KPN heeft een notering aan de beurzen van Amsterdam, New York, Londen en Frankfurt.
De klanten van het bedrijf bepalen zelf waar, wanneer, hoe en met wie zij communiceren. Daarom biedt KPN zowel vaste als mobiele verbindingen met uiteenlopende bandbreedtes (onder andere ISDN en ADSL op het gebied van vast, GPRS en straks UMTS op het gebied van Mobiel). Hierin tekent zich de verschuiving af van spraak- naar datacommunicatie. Met i-mode is die ontwikkeling zichtbaar geworden in het gebruik van mobiele diensten.

Fortis

Geschiedenis Fortis

1991: Fortis verwerft Interlloyd, een Nederlandse verzekeringmaatschappij
1992: Fortis gaat een joint venture aan met ”la Caixa”, één van de leidende banken van Spanje
1993: De activiteiten en expertise van Fortis in bankieren en bancassurance nemen aanzienlijk toe.
1995: Via ASLK neemt Fortis de Belgische bank NMKN over.
1996: Fortis stoot haar levensverzekeringsactiviteiten in Denemarken af.
Fortis verkoopt de Amerikaanse autoverzekeringsmaatschappij Superior Insurance.
1997: Fortis neemt de Nederlandse handelsbank MeesPierson over.
Fortis verwerft drie Amerikaanse verzekeringsmaatschappijen
1998: De overname een Amerikaanse begrafenisverzekeringsmaatschappij (PNLIC), wordt afgerond
1999: De Britse verzekeraar Northern Star wordt overgenomen
2000: In januari verkoopt Fortis haar Amerikaanse particuliere zorgverzekeringsbedrijven.
2001: Fortis verkoopt haar Australische schadebedrijf
Fortis gaat een joint venture aan met Maybank, de grootste financiële dienstengroep in Maleisië
2002: Fortis en ING Lease maken bekend dat zij overeenstemming hebben bereikt over de overdracht van TOP Lease
2003: In april verkoopt Suez een groot deel van zijn belang van 10,8% in Fortis. Suez houdt na de verkoop een belang van 1,5% in Fortis over

Algemeen


Fortis is een internationale financiële dienstverlener op het terrein van bankieren, verzekeren en beleggen. Met een marktkapitalisatie van € 20 miljard en circa 68.000 medewerkers behoort zij tot de 20 grootste financiële instellingen van Europa. Per 30 juni 2003 was het balanstotaal van Fortis € 501 miljard.

In haar thuismarkt, de Benelux, neemt Fortis een toonaangevende positie in met een breed pakket financiële diensten voor particulieren, bedrijven en publieke instellingen.

Duurzame economische groei en oog voor de kwaliteit van milieu en maatschappij zijn belangrijke randvoorwaarden voor de wijze waarop Fortis werkt. Door haar betrokkenheid bij het welzijn van haar miljoenen klanten, is Fortis stevig geworteld in de lokale samenleving. Door kennis en ervaring te combineren met mondiale kracht is Fortis in staat om haar klanten wereldwijd te ondersteunen in een permanent proces van persoonlijke, maatschappelijke en commerciële groei.

Fortis is genoteerd aan de beurzen van Amsterdam, Brussel en Luxemburg en heeft een gesponsord ADR-programma in de Verenigde Staten.

Ahold:

De geschiedenis van Ahold

De 22-jarige Albert Heijn sr. neemt in 1887 de, 12m² grote/kleine, kruidenierswinkel van zijn vader over. Hiermee begint het verhaal van Albert Heijn/Ahold. In 1897 opent binnen een periode van 10 jaar, 23 winkels in Alkmaar, Den Haag en Amsterdam. In 1911 werden de eerste huismerkartikelen van Albert Heijn verkocht. Het waren door Heijn zelf gebakken koekjes in de keuken van de kruidenierswinkel. Sinds 1984 staat Albert Heijn genoteerd op de Amsterdamse beurs.
Tot 1952 koopt Heijn nog meer winkels op, om daar een eigen winkel te beginnen. In 1952 werd de eerste supermarkt onder de naam Albert Heijn in Schiedam geopend. In 1959 wordt de 100e supermarkt geopend en in ’73 wordt Ahold opgericht met supermarktketen
Albert Heijn als eerste en belangrijkste dochter. Slijterijketen Alberto en drogisterijketen ETOS zijn Ahold’s eerste speciaalzaken. In 1977 maakt Ahold zijn entree op de Amerikaanse markt, met een keten van supermarkten in Carolina en Georgia. In 1981 sluit het Amerikaanse bedrijf Giant zich bij Ahold aan en gaat Giant van de toen 29 winkels naar nu meer dan 70 winkels, waar mee de omzet uiteraard ook erg omhoog ging. Koningin Beatrix geeft Ahold bij het 100-jarige bestaan het predikaat ‘Koninklijk’. Albert Hein jr. neemt na 27 jaar directeur zijnde van Ahold in 1989 afscheid van het directeurschap en wordt op gevolgd door Cees van der Hoeven.
In 1990 tot en met 2001 koopt Ahold, over de gehele wereld, allerlei bedrijven en is hiermee de grootste serviceketen van de wereld geworden.
Wat een onbekende Albert Heijn in 1887 met de overname van zijn vaders kruidenierswinkel wel allemaal niet heeft opgericht.

“De Ahold strategie”


In elk land zit een vertegenwoordiger van Ahold. De Raad van bestuur bestaat uit : Cees van de Hoeven, Jan Andreae, Bill Grize, Michiel Meurs, Jim Miller en Theo de Raad

Ahold hanteert een multi-format strategie en doet dat met verschillende winkelformules en daarmee worden de behoeftes van 40 miljoen klanten in 27 landen bevredigt.

De belangrijkste elementen van de strategie zijn;

 Goede resultaten door winst- en omzetgroei en positieve inbreng van nieuwe aanwinsten en gezamenlijke activiteiten
 Bouwen aan een hecht netwerk van de beste supermarktketens en food-service bedrijven.
 Maximale voordelen van samenwerking
 Bescherming van de belangen van klanten en aandeelhouders
 Respect voor én ondersteuning van onze medewerkers

Algemeen

Ahold is een internationale leverancier van voeding en is actief in de volgende werelddelen/ landen:

Werelddelen/Landen: Logo’s supermarkten etc.

Europa:
Nederland,
België,
Spanje,
Portugal,
Tsjechië,
Slowakije,
Polen,
Zweden,
Noorwegen,
Denemarken,
Estland,
Litouwen,
Letland.

Azië:
Indonesië,
Thailand,
Maleisië.
Noord-Amerika:
Verenigde Staten
Latijns-Amerika:
Brazilië,
Argentinië,
Peru,
Guatemala,
El Salvador,
Honduras,
Costa Rica,
Nicaragua.

Ahold heeft circa 450.000 medewerkers, 40 miljoen klanten en voorziet wensen van consumenten in 26 landen wereldwijd. In Europa heeft Ahold bijna 6.500 winkels in 13 landen. In Nederland bezit Ahold meer dan 2.300 winkels, waaronder marktleider Albert Heijn en de speciaalwinkels van Gall & Gall en Etos. Samen met Deli XL, Ahold's foodservice-onderneming in Nederland en België, bieden deze werkmaatschappijen de klant tevens thuisbezorging via de internetservice van Albert.

Concurrenten van Ahold


Door de toenemende concurrentie, een vergroot informatieaanbod en een verhoogde mobiliteit is het succes van een winkel steeds meer afhankelijk van het vermogen om de klant te bieden wat hij wil, wanneer hij het wil en hoe hij het wil. De klant bepaalt het succes van de onderneming. Daarom wil Ahold de service verder optimaliseren en in de komende jaren de beste en grootste supermarktonderneming van de wereld worden.

- Konmar
- C1000
- Super de Boer
- Vomar
- Edah
- Macro
- Jumbo
- Plusmarkt
- Lidl
- Aldi


In de detail/ levensmiddelen handel komen niet echt veel nieuwe aanbieders bij, wel zijn er veel overnames onderling. Bij de goedlopende bedrijven wordt veel winst gemaakt, maar er zijn er ook met grote schulden die steeds op het randje van failliet gaan staan, maar dan door een overname gered worden.

Investeringen en financiele plannen


We hebben geprobeerd om zoveel mogelijke actuele informatie over de winsten te verzamelen, helaas kwamen wij niet verder dan 2001.

In de tabel hieronder staan de nettoresultaten van 1992 t/m 2001;

Jaar; Nettoresultaat in Euro’s;
2001 € 1.113.521.000
2000 € 1.115.991.000
1999 € 752.107.000
1998 € 547.199.000
1997 € 423.754.000
1996 € 286.982.000
1995 € 207.187.000
1994 € 185.842.000
1993 € 155.698.000
1992 € 138.422.000

Zoals in de resultaten rekening te zien is het nettoresultaat elk jaar sterk gestegen, alleen in 2001 is het resultaat lager dan het voorafgaande jaar. Volgens Ahold kwam dit door “eenmalige bijzondere lasten”.

Heineken:

Voorwoord

‘Bier kan reizen’, luidde eens de woorden van de heer A.H. Heineken. Woorden die werden omgezet in daden. Heineken is al jarenlang niet alleen in Europa het grootst, maar exporteert ook wereldwijd het meeste bier. Jaarlijks worden ruim 50.000 zeecontainers met bier gevuld en verscheept naar bestemmingen op alle continenten. In ruim vijftig landen staan meer dan 110 brouwerijen van Heineken. Zij brouwen meer dan honderd miljoen hectoliter bier per jaar. Dat gebeurt zowel in eigen, als in geassocieerde brouwerijen, maar ook in licentie door derden. De naam Heineken is een begrip over de gehele wereld. Van Italië tot China, van New York tot Sydney. Hier in Nederland liggen de wortels van dat succes.

De geschiedenis van Heineken


De geschiedenis van Heineken begint op 16 december 1863. De 22-jarige Gerard Adriaan Heineken koopt met geleend geld van zijn moeder brouwerij De Hooiberg aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam. De brouwerij stamt uit 1592 en is op dat moment de grootste brouwerij van de hoofdstad. In 1864 wordt Heineken & Co opgericht.
Het pand aan de Nieuwezijds Voorburgwal is al snel te klein en er wordt een nieuwe brouwerij aan de Amsterdamse Stadhouderskade gebouwd. Een tweede brouwerij volgt in 1890 in Rotterdam. Heineken’s bierbrouwerij Maatschappij N.V. wordt opgericht en het biermerk Heineken is een feit.
Gerard Adriaan Heineken had kwaliteit hoog in het vaandal staan. Hij gaf dr. Elion, leerling van Louis Pasteur, opdracht om speciaal voor Heineken een zuivere giststam te ontwikkelen. Tot op de dag van vandaag vormt deze A-gist voor de wereldwijd specifiek de smaak van het Heineken bier.
In 1914 neemt dr. Henry Pierre Heineken, een chemicus, de leiding van zijn vader over. Als geen anders besefte hij dat een product van constante hoge kwaliteit succesvol zou zijn. Hij beschouwde het dan ook als zijn levenstaak de techniek van het bierbrouwen te vervolmaken.
Alfred Henry Heineken, kleinzoon van de oprichter, is de laatste in de rij van de drie heren Heineken die een belangrijke rol hebben gespeeld in de historie van de onderneming. Hij kwam in dienst in 1942 en was tot aan zijn overlijden in 2002 betrokken bij de onderneming en het merk in het bijzonder. Hij introduceerde, naar Amerikaans voorbeeld, een eigen reclameafdeling. Hij paste de etiketten en het lettertype aan en veranderde de onderneming van een productiegericht bedrijf naar een marktgerichte onderneming. Zijn visie ‘bier kan reizen’ vormde het startschot voor een ongekende expansie van het Heineken-merk. In nog geen anderhalve eeuw groeide Heineken uit van een Hollands familiebedrijf tot ’s werelds meest internationaal opererende onderneming.
In 1968 kreeg de groei van Heineken een extra impuls door de overname van de Amstel Brouwerij. Vanaf dat moment horen Heineken-groen en Amstel-rood tot één concern. Nog steeds hebben beide bieren elk hun eigen receptuur en daardoor een geheel eigen smaak. Bijna twintig jaar later. Op 19 april, neemt Heineken de Limburgse brouwerij Brand over. Ook dit bier behoud de eigen identiteit.

Van familiebedrijf tot wereldconcern


Heineken groeide in nog geen anderhalve eeuw uit van een oer-Hollands familiebedrijf tot een internationale bierbrouwer die actief in meer dan 170 landen, verdeeld over alle continenten. De Heinekengroep telt meer dan 110 brouwerijen in ruim zestig landen. Heineken boekte in 2002 wereldwijd een netto-omzet van 10.993 miljoen euro, met een gemiddelde personeelsbezetting van 48.273.
Onder toezicht van Heineken wordt wereldwijd jaarlijks circa 117 miljoen hectoliter bier gebrouwen. Niet alleen in eigen brouwerijen en geassocieerde onderneming, maar ook in licentie door derden. Zowel nationaal als internationaal staan de producten van Heineken in hoog aanzien vanwege de constant hoge kwaliteit en de verfijnde smaak. Heineken en Amstel zijn de bekendste merken van de Heinekengroep. De bieren worden elk volgens geheel eigen receptuur gebrouwen. In 2002 was de gemiddelde personeelsbezetting van Heineken in Nederland 5.527. In Nederland is Heineken uitgeroepen tot hét merk van de 20ste eeuw.

Productie van Heineken

Beleid

• Effieciënt gebruik van grondstoffen, water en energie
• Voorkomen en beperken van afval, overlast en vervuiling
• Marketing van bijproducten, recycling van restmaterialen
 Voortdurende verbetering


Heineken N.V. is verantwoordelijk voor operationele en strategische initiatieven
• Heineken Holding N.V. vormt één groep met Heineken N.V. en de werkmaatschappijen van Heineken N.V.

• Heineken N.V. initieert en voert alle activiteiten van de Heineken groep uit:
1. Bier: brouwen en verkoop
2. Business en development
3. Ontwikkeling van strategie

• Heineken Holding draagt bij aan:
1. Het raamwerk waarbinnen Heineken N.V. solide kan ontwikkelen
2. Het beleid over de middellange en lange termijn
3. Het rekruteren en selecteren van topmanagers

• Zorgdragen voor de zelfstandigheid en stabiele groei van het bedrijf



Eén groep

• Heineken Holding heeft geen andere activiteiten dan het aandeel in Heineken N.V.

• Voor elk aandeel Heineken Holding dat is uitgegeven houdt Heineken Holding één aandeel Heineken N.V.

• Het dividendbeleid van Heineken N.V. en Heineken Holding (data en bedrag) is precies hetzelfde.

Brouwen op de eerste plaats

 Bier: 83 %
 Sterke drank en wijn: 3 %
 Frisdrank: 10 %
 Overige: 4 %

Twee aandelen

“De Heineken strategie”


Heineken bezit over totaal 40.025 werknemers.

• Europa: 27.213 (Nederland:5.620)
• Afrika / Midden Oosten: 7.237
• Azië Pacific: 4.736
• Westelijk Halfrond: 839

 Raad van Bestuur

• Export
• Heineken España
• Zywiec (Polen)
• Sogebra (Frankrijk)
• Heineken Nederland
• Heineken Italia
• Heineken USA
• Athenian Brewery (Griekenland)
• Vrumona (Nederland)
• Zuid-Amerika
• Caribisch gebied en Centraal-Amerika
• Afrika en Midden-Oosten
• Azië Pacific
• Europa
• Marketing
• Productie
• Financiën
• Informatie- en communicatie technologie
• Juridische zaken
• Personeelszaken
• Communicatie
• Heineken Technical Services (HTS)
• Beveiliging
• Concern Secretariaat
• Personal Draft System

De oorsprong van Heineken N.V. ligt in Amsterdam, waar Gerard Adriaan Heineken in 1863 brouwerij De Hooiberg kocht en in 1864 Heineken & Co oprichtte. Inmiddels is het internationaal opererende Heineken N.V. uitgegroeid tot een van de grootste en belangrijkste ondernemingen in Nederland.
De bekendste biermerken zijn Heineken en Amstel. Deze biermerken worden volgens eigen receptuur gebrouwen in eigen geassocieerde brouwerijen en in licentie door de derden. De eigen brouwerijen van Heineken en Mastel zijn gevestigd in Zoeterwoude en ’s-Hertogenbosch.

Werkmaatschappijen


In Nederland heeft Heineken N.V. in totaal zes werkmaatschappijen:
Heineken Nederlands Beheer B.V.
Heineken Nederland B.V.
Stadsbrouwerij De Ridder B.V.
Brand Bierbrouwerij B.V.
De Brouwketel B.V.
Vrumona B.V.

Daarnaast opereren drie werkmaatschappijen in Nederland ook op internationaal niveau:
Heineken Techincal Services B.V.
Heineken Brouwerijen B.V.
Heineken Internationaal Beheer B.V.

De Heineken omzet/nettowinst

De omzet van Heineken in 1996 nam met 20,2 procent toe tot 12.189 miljoen gulden en de netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening daalde met 1,4 procent naar 655 miljoen gulden.
In 1996 wer wereldwijd zo’n 70,7 miljoen hectoliter, onder Heineken toezicht gebrouwen, bier verkocht. Als al die miljoenen hectoliters zouden worden gebotteld in de Nederlandse 30 cl-fles, zouden die flessen rug aan rug, staande in een rij, 35 maal de evenaar omspannen.
Heineken is genoteerd aan de beurzen van Amsterdam, Brussel en Luxemburg. Van de aandelen van Heineken N.V. wordt 50,005 procent gehouden door Heineken Holding N.V., een vennotschap genoteerd aan de Amsterdamse Effectenbeurs.

Winst laatste 6 jaar

Jaar Nettowinst Bedrijfsresultaat
• 1996 297* 459*
• 1997 345* 546*
• 1998 445* 659*
• 1999 516* 799*
• 2000 621* 921*
• 2001 715* 1125*

* = alle cijfers zijn in miljoenen euro’s.


Kerncijfers 2002
2002 2001 Wijziging %
Resultaten in miljoenen euro’s
Netto-omzet (incl. accijnzen)
10.293 9.333 10,3
Bedrijfsresultaat 1.282 1.125 14,0
EBITDA 1.811 1.601 11,3
Nettowinst excl. buitengewoon resultaat 795 715 11,2
Nettowinst incl. buitengewoon resultaat 795 767 3,7
Dividend 157 157 -
Kassstroom uit operationele activiteiten 1.184 1.165 1,6

Balans in miljoenen euro’s
Totale vermogen 7.781 7.195 8,1
Groeps vermogen 2.936 3.139 -6,5
Eigen vermogen 2.543 2.758 -7,8
Geplaatst kapitaal 784 784 -

Per aandeel van € 2,00
Aantal geplaatste aandelen 391.979.675 391.979.675 -
Nettowinst (excl. buitengewoon resultaat) 3,02 2,97 1,6
EBITDA 4,62 4,08 11,3
CEPS 2,05 1,83 12,0
Dividend 0,40 0,40 -
Eigen vermogen 6,49 7,04 -7,8

Netto-omzet in miljoenen euro’s
(incl. interregionale verkopen)
Europa (incl. export) 8.920 8.077 10,4
Westelijk halfrond 1.373 1.176 16,8
Afrika en het Midden Oosten 835 776 7,6
Azië-Pacific 476 472 0,8

Materiële vaste activa in miljoenen euro’s
Investeringen minus desinvesteringen 696 578 20,4
Afschrijvingen en waardeveranderingen 481 465 3,4

Personeel in aantallen
Gemiddelde personeelsbezitting 48.237 40.025 20,5
Waarvan bij Nederlandse werkmaatschappijen 5.527 5.620 -1,7

Verhoudingsgetallen
Bedrijfsresultaat in % van de netto-omzet 12,5 12,1
Bedrijfsresultaat in % van het totale vermogen 16,4 15,6
Nettowinst in % van het eigen vermogen 31,3 25,9
Dividend in % van de nettowinst 19,7 22,0
Groepsvermogen/overig vermogen 0,61 0,77
Groepsvermogen/vaste activa 0,59 0,76
Vlottende activa/kortlopende schulden 1,06 1,37
Rentedekking 12,2 16,5

!Opmerking: Helaas heb ik geen informatie van de cijfers van 2003 kunnen bemachtigen. Ik heb via de website van Heineken een informatiepakket besteld en daar zat een jaarboek van 2002 bij. Hierbij stond ook vermeld dat dit de meest recente informatie tot heden was. Pas in 2004 is het jaarboek van 2003 uit, met de desbetreffende cijfers van 2003.


Netto-omzet per regio

• Westelijk Halfrond: 11,4 %
• Afrika en Midden Oosten: 7,5%
• Azië Pacific: 4,6 %
• Europa(incl. Export): 76,5%

In 2001 brouwde Heineken 105 miljoen hectoliter bier. Stel dat al dat bier in flesjes van 33cl achter elkaar werd gezet, dan zou deze rij 45 keer rond de wereld cirkelen.
105.000.000 hectoliters flesjes zijn 31,5 miljard flesjes van 33 cl.

Ontwikkeling van de biermarkt 2001 in volume. Groei wereldwijd; 2%.

Groei wereldwijd
• 2001: 1,420 miljoen hl
• 2011: circa 1,780 miljoen hl

Groeikansen voor Heineken
• Azië Pacific
• Afrika
• Centraal Europa en Rusland


Heineken nationaal en internationaal

Van Amerika tot Australië, van Afrika tot Azië. In alle werelddelen is Heineken bier verkrijgbaar, lokaal gebrouwen of geïmporteerd. Soms is de basis voor het succes al jaren geleden gelegd. Zo exporteerde Heineken in 1933, als eerste brouwerij na opheffing van de drooglegging, bier naar de Verenigde Staten. Het werde een succes. Heineken groeide al snel uit tot het grootste geïmporteerde biermerk in de Verenigde Staten.
Ook dichterbij huis leerden andere landen al vroeg Heineken bier kennen. In de periode tussen de beide wereldoorlogen startte de export naar België, Frankrijk, Engeland, West-Afrika en het toemalige Nederlands-Indië (Indonesië). Tegenwoordig is Heineken de grootste exporteur ter wereld. Na het Amerikaanse leger, is Heinken de grootste containerverlader op de Atlantische route.
De activiteiten worden gecoördineerd door de afdeling Research & Development van Heineken Technical Services. Wereldwijd worden diensten op zowel technisch al technologisch gebied verleend aan gelieerde brouwerijen.

Eigen mening en conclusie

Fortis
Fortis is de laatste tijd niet stabiel. Het gaat met Fortis een stuk minder goed dan in het jaar 2002. Op zijn laagst was de koers 14,98 op 23-10-03, en op zijn hoogst 15,53 op de 20e van oktober. Dat is niet zo’n groot verschil. Daarom is het ook niet handig om op dit moment te gaan beleggen in Fortis. Reden hiertoe is met name ook dat de economie slecht is. De welvaart neemt af. Helaas zien wij tot op heden nog niet vele vorderingen in het concern Fortis. Het schijnt dat de economie toch zijn laagste punt heeft gehad. Dus hopelijk voor Fortis ook weer een beter vooruitzicht voor in de toekomst.

KPN
Met KPN ging het het beste die week; de laagste koers van de week dat we hebben bijgehouden is 6,36 en de hoogste koers die week is 6,62. De schommeling in die week viel heel erg mee, het ging geleidelijk lager.
Daarom is het vooral nu niet handig om in KPN te gaan beleggen. KPN is al een hele tijd aan het dalen in de koersen, en nu nog steeds. KPN zou meer moeten investeren naar onze mening zodat de koersen gaan stijgen en meer mensen belang hebben bij beleggen in KPN.

Philips
Philips heeft op Heineken na de hoogste cijfers. Aan het begin van de week constateerden wij de volgende cijfers: 23,05 aan het begin van de week van 15-10-03 en aan het einde van de week waren dat: 21,46. Dan komen wij tot de betreurende conclusie dat Philips is gedaald. Toch heeft dit concern wel hoge cijfers in het algemeen. Maar de daling hierin is niet bevorderend voor het concern Philips. Dit komt ook door de slechte economie. Waarvan we niet kunnen garanderen dat we het laagste punt hebben bereikt.

Ahold
De koersen van Ahold waren niet bepaald denderend, eerder zeer jammerlijk. Dat herlijden wij uit de cijfers van de week 15-10-03 t/m 23-10-03. Aan het begin van de week constateerden wij de cijfers: 8,74, en aan het eind van de week: 7,62. En dat zien we ook terug in het concern Albert Heijn. Deze supermarktenconcern keldert. De concurrerende bedrijven kunnen hierdoor hun verlies omhoog halen door enorme stunten uit te voeren.

Heineken
Heineken ging in het algemeen goed dit jaar. Behalve deze week. Aan het begin van de week was de koers: 31,30 en aan het eind van de week: 30,30. Ook dit hebben we van de week 15-10-03 t/m 23-10-03 afgeleid. Heineken heeft in vele opzichten dit jaar niet veel verlies geleden. Zoals in andere bedrijven. Heineken is weer internationaal gigantisch gegroeid. Het assortiment aan verschillende productenlijnen is ook gestegen. De ontwikkeling is verbeterd.

Duidelijk is dat in deze week de koersen van alle fondsen zijn gedaald.
Bronnenlijst;

www.dft.nl (De Financiële Telegraaf)
www.rtlz.nl
www.heineken.nl
www.kpn.nl
www.ahold.nl
www.philips.nl

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons weten door een reactie te geven.