Feitelijke gegevens
- 1e druk, 2011
- 188 pagina's
- Uitgeverij: VCL serie
Flaptekst
Het is 1962 en Sabine is een meisje van zeventien jaar. En ze is zwanger. Dat wordt niet geaccepteerd door haar stiefvader en Sabine moet ergens naartoe waar ze haar zwangerschap kan uitdragen. Die plek vindt Sabine op Walcheren, waar een oudtante van haar woont. Zij is wetenschapster en schrijft een boek, maar heeft een bijna onleesbaar handschrift. Een typiste kan ze dus wel gebruiken en zo komt Sabine aan een verblijfplaats en een baantje. Op de markt in Middelburg ontmoet ze een vriend van haar stiefvader, die haar wel wil trouwen om de familie de schande te besparen van een buitenechtelijk kind, maar daar past Sabine voor: ze kan het wel alleen. Toch overrompelt haar de liefde, en uiteindelijk geeft ze toe aan de stem van haar hart.
Eerste zin
1960 Sabine stond met haar uitpuilende tas onder haar arm aan het begin van de oprit en keek naar het huis dat een kleine veertig meter verderop lag.Samenvatting
Sabine is tijdens het eindexamenfeest onverwachts zwanger geworden van een jongen. Omdat ze tegen haar stiefvader niet wil zeggen van wie ze zwanger is geworden, wordt ze het huis uitgezet. Haar stiefvader vindt het namelijk vreselijk om de zorg van een ander kind te hebben, en wil niet dat hij de zorg over nog een ander kind moet dragen.
Sabine vindt het vreselijk, maar ze blijft erbij dat ze niet wil zeggen van wie ze zwanger geworden is. De jongen die haar zwanger gemaakt heeft weet niet eens dat hij vader wordt. Daarnaast heeft hij haar duidelijk gemaakt dat hij van zijn studentenleven wil genieten en dat daar geen kind bij hoort.
Oudtante Keesje wil de zorg van Sabine op zich nemen. Ze is erg lief voor Sabine en zorgt ervoor dat alle nodige spulletjes voor de baby verzameld worden. Daarnaast heeft ze Sabine een baan aangeboden: ze is met een boek bezig en Sabine mag de teksten voor dit boek uittypen. Sabine doet dit met veel plezier.
Als Sabine op een dag naar de markt gaat, ontmoet ze daar Bert. Bert is een vriend van haar stiefvader. Bert ziet onmiddellijk dat Sabine zwanger is en gaat naar haar stiefvader toe om te vragen wat er gebeurd is. De stiefvader van Sabine vertelt hem dat hij niet weet van wie ze zwanger geraakt is, waardoor hij haar het huis uitgezet is.
Als Bert bij hem aangeeft dat hij wel een oogje op Sabine heeft, verzinnen ze samen een plan. De stiefvader van Sabine ziet het namelijk wel zitten als Bert en Sabine gaan trouwen. Ze spreken samen af dat Bert regelmatig naar Sabine toe gaat zodat ze elkaar beter leren kennen. Uiteindelijk moet hij haar vertellen dat hij met haar wil trouwen.
Ondertussen heeft Sabine het erg naar haar zin bij haar oudtante. Haar moeder, Marty, komt ondanks dat het van haar stiefvader niet mag, regelmatig langs. Ze hebben het dan erg gezellig samen. Het doet oudtante Keesje op die momenten goed om te zien dat Marty en Sabine het fijn hebben samen.
Een tijdje later leert Sabine Andries kennen. Hij is van beroep fysiotherapeut en wil zijn eigen praktijk beginnen. Al snel blijken Sabine en Andries het erg goed met elkaar te kunnen vinden. Regelmatig gaan ze samen op stap en maken ze een hoop lol.
Op een gegeven moment is Sabine alleen thuis en voelt ze de weeën opkomen. Niemand is thuis, en ze heeft geen idee wat ze moet doen. Op dat moment komt Andries toevallig binnen lopen. Hij besluit de huisarts te bellen. Als die vervolgens naar het huis van de oudtante komt, verzoekt hij Andries om bij de bevalling te blijven. Zonder dat Sabine en Andries een relatie hebben, is Andries toch aanwezig bij de bevalling.
Sabine bevalt vervolgens van een gezond meisje. Ze heeft hem naar haar overleden vader vernoemd: Ricky. Ze is helemaal verliefd op haar dochtertje.
Na de bevalling komt Marty regelmatig langs. Af en toe komt Bert met haar mee. Hij zegt dat hij voor de zaken die kant op moest rijden en dat hij daarom even langskomt, maar oudtante Keesje gelooft hem niet. Op een gegeven moment komt de aap uit de mouw: Bert vertelt Sabine dat hij een toekomst met haar ziet.
Op dat moment is Andries erbij. Hij neemt het voor Sabine op en doet alsof Sabine en hij een relatie hebben. Bert weet niet zo goed wat hij hierop moet zeggen. Hij vindt het vreselijk dat hij voor de zoveelste keer afgewezen wordt.
Sabine is erg blij dat Andries het voor haar heeft opgenomen. Ze weet alleen niet zo goed wat ze met de situatie aan moet. Ze beseft zich dat ze verliefd op hem is geworden, maar omdat ze een dochtertje heeft wil ze niet trouwen. Ze wil namelijk niet dat iemand anders de zorg van een ander kind op zich moet nemen.
Op een gegeven moment vraagt Andries of Sabine met haar wil trouwen. Hij legt haar uit dat hij het echt niet erg vindt om de zorg van een ander kind op zich te nemen. Sabine antwoordt dat ze met hem wil trouwen. Ze is dolblij: ze heeft een mooie dochter én gaat binnenkort trouwen met een leuke man.
Personages
Bert
Bert is een vriend en collega van Frits. Hij heeft een oogje op Sabine en staat erop een relatie met haar te kunnen beginnen.
Janna
Janna is de huishoudster van oudtante Keesje. Ze zijn bevriend met elkaar. Janna kan ontzettend lekker koken.
Oudtante Keesje
De echte naam van oudtante Keesje is tante Cornelia. Ze wil zo echter niet genoemd worden. Oudtante Keesje is een erg lieve vrouw. Ze is erg zorgzaam, sociaal en lief. Ze neemt Sabine in huis om voor haar te zorgen. Ze is biologe van beroep en schrijft een boek over planten.
Frits
Frits is de stiefvader van Sabine. Frits is nog steeds jaloers op de vroegere relatie tussen Marty en Rick. Omdat Rick de vader van Sabine is en Frits nog steeds elke dag de zorg over Sabine heeft, wordt hij elke keer aan Rick herinnerd. Het jaloerse gedrag gaat van kwaad tot erger. Dit doet Sabine erg veel verdriet, omdat haar vader –voordat haar ouders uit elkaar gingen- overleden is.
Marty
Marty is de moeder van Sabine. Ze is een lieve en bezorgde vrouw, maar ondanks haar bezorgdheid laat ze altijd over zich heen lopen door haar man. Aan het begin van het verhaal gaat ze mee in alles wat haar man haar opdraagt. Later in het verhaal begint ze in te zien dat het belachelijk is en dat ze ook haar eigen mening duidelijk mag en moet maken. Ze wordt dan harder voor haar omgeving en neemt het op voor Sabine. Hierdoor heeft Sabine het gevoel dat haar moeder er echt voor haar is.
Andries
Andries is de zoon van Janna. Hij is van beroep fysiotherapeut en begint zijn eigen fysiopraktijk in het verhaal. Andries is een erg sociale jongen die verliefd wordt op Sabine. Uiteindelijk vraagt hij of hij met haar wil trouwen
Sabine
Sabine is een zeventienjarig meisje dat van haar stiefvader niet meer thuis mag wonen omdat ze niet wil zeggen van wie ze zwanger geworden is. Omdat ze het huis uitgezet wordt, wordt ze opgevangen door oudtante Keesje.
Sabine is een erg lief en sociaal meisje. Ze is bang wat haar zwangerschap haar gaat brengen. Bij haar oudtante vindt ze wat rust, waardoor ze langzaamaan alles op een rijtje weet te zetten. Sabine is erg sterk en heeft erg veel doorzettingsvermogen.
Ricky
Ricky is het dochtertje van Sabine.
Quotes
"Haar stiefvader was duidelijk geweest: ze moest vertellen wie de vader van het kind was dat ze verwachtte, zodat deze zijn verantwoordelijkheid zou nemen, en anders kon ze vertrekken. Hij ging niet nog een keer opdraaien voor het kind van een ander. Bij die woorden had hij veelbetekenend naar haar moeder gekeken en Sabine wist zonder uitleg wat hij bedoelde. " Bladzijde 5
"Arjaan en zij waren met vlagen verliefd op elkaar geweest de afgelopen jaren, maar ze had weinig illusies over zijn standvastigheid en een ramp was dat nu ook weer niet, hij hield ze zichzelf wat bedroefd voor. Zij bleef hier en moest er iets van maken. En dat zou ze." Bladzijde 90
"Het was oneerlijk dat zij alleen opdraaide voor een fout die ze niet alleen had gemaakt. Maar Arjaan vertellen dat ze een kind kreeg? En haar kind net zo’n leven bezorgen als zij had gehad? Een vader voor wie je altijd teveel was? " Bladzijde 127
"‘Ik weet dat je niet wilt trouwen, maar toch… kan ik je overhalen om daar anders over te denken?’ De lach was van zijn gezicht verdwenen en hij keek haar aan. ‘Ik weet dat je vuurbang bent dat Ricky achtergesteld wordt als je trouwt. Maar daar zul je nooit bang voor hoeven zijn als je het met mij aandurft. Voor alle zekerheid: ik bewijs jou geen gunst, je bewijst er mij een. Ik hou namelijk van je." Bladzijde 186
Thematiek
Coming of ageComing of age is het thema van het verhaal. Bij coming of age staat de ontwikkeling richting volwassenheid centraal.
De hoofdpersoon van dit verhaal, Sabine, maakt in dit verhaal een opvallende ontwikkeling door. Ze is zeventien als ze zwanger is. Ze wordt dan nog heel erg beschermd door haar moeder en stiefvader opgevoed. Van haar stiefvader mag ze bijvoorbeeld niet naar feestjes. Sabine wordt dus geleefd door de regels van haar ouders.
Als ze zwanger wordt en niet wil zeggen wie de vader is, wordt ze door haar stiefvader het huis uitgezet. Oudtante Keesje wil de zorg van Sabine op zich nemen. In het huis van oudtante Keesje, ver weg van het ouderlijk huis van Sabine, maakt Sabine een ontwikkeling door. Ze wordt steeds zelfstandiger en weet steeds meer wat ze wil. Na de geboorte van haar dochtertje beseft ze zich dat ze zich volwassen moet gedragen om de zorg voor haar dochter op zich te kunnen nemen. Tijdens de zwangerschap is Sabine dus van een jong meisje veranderd in een (bijna) volwassen vrouw.
Motieven
Jaloezie
Jaloezie is een belangrijk motief in dit verhaal. De stiefvader van Sabine is overal jaloers op. Hij is voornamelijk jaloers op de vader van Sabine. Hij vindt het dan ook vreselijk dat hij door Sabine nog altijd aan de vader van Sabine herinnerd wordt. Dit doet Sabine erg veel pijn, omdat haar vader overleden is.
Familiebanden
Familiebanden is een belangrijk motief in dit verhaal. Sabine heeft tijdens de zwangerschap de steun van haar familie hard nodig. Haar stiefvader werkt haar echter alleen maar tegen, omdat hij het belachelijk vindt dat ze zwanger geworden is. De band met haar moeder wordt echter steeds hechter. De moeder van Sabine weet steeds beter voor zichzelf op te komen, waardoor ze ook beter voor Sabine kan zorgen. Sabine haalt steeds meer energie uit de band met de moeder.
Ook de band tussen oudtante Keesje en Sabine wordt steeds hechter. Sabine had oudtante Keesje al heel lang niet gezien. Ze was dan ook bang dat het bij haar thuis niet leuk zou worden. Het tegendeel is echter gebleken: Sabine heeft een goede band met oudtante Keesje opgebouwd en vindt het geweldig om daar thuis te mogen zijn.
Liefdesrelatie: happy end
Andries en Sabine bouwen in een korte tijd een sterke band op met elkaar. Ze hebben erg veel lol met elkaar en zien stiekem wel een toekomst in elkaar. Aan het begin willen ze dit niet naar elkaar duidelijk maken. Aan het einde van het verhaal vraagt Andries Sabine ten huwelijk en Sabine antwoordt hier ja op. Sabine en Andries, gaan samen met Ricky, een mooie toekomst tegemoet.
Trivia
De schrijfster van dit boek, Margreet Maljers, is zoals ze het zelf zegt een echt familiemens. Dit gebruikt ze dan ook in de boeken die ze schrijft. In al haar boeken staan familiebanden centraal. Ook in dit verhaal is dat het geval.
Titelverklaring
De titel ‘Een huis van melk en honing’ is eenvoudig uit te leggen. Sabine is een zeventienjarig meisje dat van haar stiefvader niet meer thuis mag wonen omdat ze zwanger is. De oudtante van Sabine biedt aan om Sabine in huis te nemen. Sabine grijpt deze kans met beide handen aan en vindt het fijn om ergens een onderdak te hebben.
Het huis van de oudtante van Sabine wordt ook wel het huis van melk en honing genoemd, omdat er veel melk en honing in het huis gebruikt wordt.
Structuur & perspectief
Het verhaal is geschreven vanuit het hij/zij-perspectief. De gedachtes en handelingen van meerdere personages komen naar voren.
Onderstaand een quote die het gebruikte perspectief illustreert:
‘Ze besefte niet dat ze het hardop had gezegd. Andries begreep meteen wat ze bedoelde en had moeite om niet te lachen. Hij strooide met een forse zwaai het oude brood tussen de schapen, die zich er mekkerend rond verdrongen. Daarna keerde hij zich naar Sabine en alle lachlust verdween bij het zien van haar ogen.’ – bladzijde 131
Het verhaal is opgedeeld in hoofdstukken die te herkennen zijn aan een cijfer. In totaal zijn er zestien hoofdstukken.
Decor
Het merendeel van het verhaal speelt zich in Walcheren af. Walcheren is een plek in Zeeland waar de oudtante van Sabine woont. Daarnaast speelt het verhaal zich een klein deel in het ouderlijk huis van Sabine. Het ouderlijk huis is gelegen in Den Haag.
Het verhaal speelt zich af in 1960. De verteltijd van het verhaal is ongeveer tien maanden. Dit is de tijd waarin Sabine zwanger is en bevalt.
Stijl
De schrijfstijl van Margreet Maljers is erg eenvoudig. Er worden geen moeilijke woorden of zinsstructuren gebruikt, waardoor het verhaal makkelijk te lezen is.
Wel wordt er regelmatig gebruik gemaakt van bijvoeglijke naamwoorden en details. Dit geeft het verhaal vorm.
Onderstaand een quote van de gebruikte schrijfstijl:
‘Leny keek verbaasd van de een naar de ander. Ze had al begrepen van haar moeder dat die stiefvader een vervelende vent was, maar dit was zo idioot: een stiefvader die zijn dochter de deur uitzet en dan doet of het een gunst is dat ze langs mag komen. Of bedoelde hij dat Sabine thuis moest komen?' – bladzijde 81
Slotzin
Maar een gezegende dag. Dat is het wel.Beoordeling
Ik had nog nooit een boek van Margreet Maljers gelezen en ik was dan ook benieuwd wat ik van dit verhaal vond. Het boek heeft me in positieve zin verrast! Al vanaf het begin van het verhaal zat ik in het verhaal, waardoor ik het boek in één keer uitgelezen heb. Door de makkelijke schrijfstijl is het boek eenvoudig om te lezen en blijf je lezen.
Daarnaast denk ik dat jonge zwangere meisjes van dit verhaal kunnen leren. De hoofdpersonage Sabine weet zich dankzij haar sterke karakter door de zwangerschap heen te slaan. Af en toe wordt het haar even teveel en heeft ze twijfels over de toekomst, maar dankzij haar doorzettingsvermogen weet ze zich door de moeilijke tijd heen te slaan. Ik denk dat jonge zwangere meisjes moed uit dit boek kunnen halen en in kunnen zien dat het allemaal wel goed komt.
Inmiddels heb ik het boek al aan anderen aangeraden. Ik raad het boek dan ook aan iedereen aan!
REACTIES
1 seconde geleden