Feitelijke gegevens
- 1e druk, 2012
- 222 pagina's
- Uitgeverij: Signatuur
Flaptekst
Aanpassing is alles, weet Inge Lohmark. Per slot van rekening onderwijst ze al meer dan dertig jaar het vak biologie. Ze staat erom bekend dat ze de leerlingen kort kan houden en dat zonder woedeaanvallen of gesmijt met sleutelbossen. Daar is ze trots op. De teugels vieren kan namelijk altijd nog.
En als er toch een keer onrust heerst, hoef je alleen maar met je vingernagels over het bord te krassen. Voor de leerlingen is het sowieso het beste hen elk moment te laten voelen dat ze aan haar overgeleverd zijn, in plaats van ze voor te spiegelen dat ze ook maar iets te zeggen hebben. Niemand heeft een keus. Je hebt de teeltkeus en dat was het dan.
Als Inge gevoelens begint te ontwikkelen voor een leerlinge uit de derde klas die de gebruikelijke haat-liefdeverhouding voor de jeugd overstijgen raakt haar ‘biologistische’ wereldbeeld aan het wankelen.
Eerste zin
‘Zitten,’ zei Inge Lohmark, en de klas ging zitten.Samenvatting
Inge Lohmark is 55 jaar en al dertig jaar biologiedocente en er gaat weer een nieuw schooljaar van start. Ze hecht veel waarde aan orde en houdt haar leerlingen daarom strak in het gareel. De leerlingen dienen haar te vousvoyeren en ze heeft zeker geen lievelingetjes. Bijlessen en psychologische testen vindt ze onzin en het is het best om de zwakke leerlingen direct met de waarheid te confronteren; dat ze nooit een nuttig lid van de samenleving zullen worden.
Dit jaar geeft ze onder andere les aan de derdeklassers. Haar klas bestaat uit Jennifer, Saskia, Ferdinand, Kevin, Laura, Tabea, Erika, Paul, Tom, Ellen, Annika en Jakob (zie blz. 20-21 in het boek voor een plattegrond van de klas). Meteen bij de eerste kennismaking doorziet ze al haar leerlingen en ze heeft voor geen van hen een goed woord over. Zo heeft Annika een saai gezicht, Ellen heeft een konijntjesblik en Kevin omschrijft ze als ‘morsig en opschepperig. Gerafeld dons op bovenlip, puisterig gezicht. Dom maar veeleisend – de ergste combinatie.’
Ook met haar collega’s kan ze het niet echt goed vinden. Volgens haar is Karola Schwanneke te vriendschappelijk met haar leerlingen en ze vindt het verschrikkelijk dat ze zichzelf laat tutoyeren door haar leerlingen. Daarnaast heeft ze totaal geen verstand van biologie, wat ook een grote bron van irritatie is voor Inge Lohmark. Maar ook met haar andere collega’s kan ze nog maar net de pauze doorkomen.
De school waar Inge Lohmark en haar collega’s lesgeven is aan het doodbloeden. De behoefte aan onderwijs in de streek krimpt en de school kan de concurrentie met andere scholen niet aan. Toch houdt de directeur, Kattner, hoop en besluit iedere woensdag een toespraak te houden om de leerlingen en de docenten te motiveren. Inge Lohmark ziet echter hoe het werkelijk zit en vraagt zich af wat ze zal doen wanneer de school moet sluiten. Ze voelt zich te oud om op een andere school opnieuw te beginnen.
Inge Lohmark heeft een relatie met Wolfgang, een struisvogelfokker. Ze heeft ook een dochter, Claudia, maar die is twaalf jaar geleden naar het buitenland geëmigreerd. Inge Lohmark mist haar en vindt het maar vreemd dat haar dochter zich niet voorplant, dat is immers het levensdoel van de mens.
In de loop van het schooljaar ontwikkelt Inge Lohmark een opmerkelijke obsessie voor Erika, een van haar leerlingen. Homoseksualiteit past niet in het beeld dat Inge Lohmark van het leven heeft, namelijk dat het enige doel van de mens het voortplanten van zichzelf is. Er is dan ook geen moment dat Inge Lohmarkt haar gevoelens voor Erika duidt als gevoelens van verliefdheid. Wanneer de schoolbus een keer niet rijdt ziet Inge Lohmark Erika bij de bushalte staan en biedt haar een lift aan. Wanneer het meisje bij haar in de auto zit voelt ze een enorme begeerte naar haar die ze nog maar net weet te onderdrukken.
Ellen, die in de klas zit die Inge Lohmark zit, wordt gepest. Inge Lohmark ziet dit wel eens gebeuren maar ze is van mening dat ze niet moet ingrijpen omdat dat nou eenmaal de natuur is van de mens en je zwakkelingen niet moet beschermen. Op een gegeven moment wordt Inge Lohmark gestoord in haar les door Kattner. Wanneer ze meeloopt naar zijn kantoor zit Ellen daar, huilend. Kattner is woedend en wil weten hoe het kan dat Inge Lohmark niet weet wat er in haar klas speelt of niet aan de bel trekt wanneer een van haar leerlingen maandenlang wordt gepest. Kattner zegt dat ze haar les mag afmaken maar laat merken dat hij het niet ziet zit dat zij nog langer lesgeeft op zijn school. Inge Lohmark is hierna totaal in de war en krijgt flashbacks naar de tijd dat Claudia nog jong was. Ze heeft haar eigen dochter ook onderwezen en was er getuige van dat ze werd gepest in de klas. Haar dochter vroeg haar om hulp, als kind aan haar moeder. Maar Inge Lohmark was op dat moment als lerares in functie en wist niet hoe ze kon voldoen aan de vraag van haar dochter.
Dit verslag gaat verder na deze boodschap.
Verder lezen
REACTIES
:name
:name
:comment
1 seconde geleden