1.Waarom heb je voor deze stad gekozen? wat weet je er al van? wat zou je graag te weten willen komen
2.In welk land ligt de stad? hoe groot is het land? hoeveel inwoners heeft het land?
3. De vlag,de taal,geld
4.Welk soort werk komt hier veel voor,waar verdienen de mensen hun geld mee
5.Wat bezoeken de toeristen (denk aan gebouwen/kerken , musea)
6.Hoe wonen en leven de mensen ,scholen ,huizen ,universiteit openbaar vervoer
7.Zijn er belangrijke gebeurtenissen geweest in de stad
8.Wat weet je nog meer te vertellen
9.Interview met iemand die er gewest is. Extra onderzoek of een enquête
10.Waar heb je jouw informatie vandaan:boeken,internet sites
11.Wat vond je er van,heb je er wat van geleerd
1.Ik heb deze stad gekozen omdat mijn vader uit Bosnië komt en ik ben zelf in Sarajevo geweest bij mijn familie. Ik vind een prachtig stad en kan niet wachten dat ik elke jaar weer daar na toe ga. Ik wil graag meer weten over bestaan en geschiedenis van deze stad wat ook nog een reden is dat ik juist Sarajevo heb gekozen voor mijn werkstuk.
Sarajevo heeft naam gekregen van het Turkse woord Saray, dat paleis betekent. Sarajevo betekent zoiets als "van het paleis".De stad werd in 1461 gesticht door de Ottomanen. Het grootste deel van de stad is gebouwd in de Sarajevo-vallei: een kleine laagte van 500 meter boven zeeniveau. Sarajevo wordt omgeven door vijf bergen die deel uitmaken van de Dinarische Alpen: een gebergte dat door Kroatië, Bosnië en Herzegovina en Montenegro loopt. Deze bergen zijn :
• Bjelasnica: 2067 meter
• Igman: 1502 meter
• Jahorina: 1913 meter
• Trebevic: 1627 meter
• Treskavica: 2088 meter
2.Sarajevo is als hoofdstad van Bosnië en Herzegovina het centrum van de media in het land. De meeste televisiestations in het land bevinden zich in Sarajevo, zoals de belangrijkste kranten en weekbladen. Het is de enige stad in het land die uit verschillende deelgemeenten bestaat.
Sarajevo is de grootste stad van Bosnië en Herzegovina. Bosnië is ongeveer 51.129 km² groot met 4.613.414 inwoners. De stad ligt voor een deel in de Federatie van Bosnië en Herzegovina en voor een ander deel in de Servische Republiek. Stad ligt vlak bij de bron van de rivier de Bosna.
3. De nationale geld is de Bosnische Mark (Konvertibilna Marka) KM. 1 km is ongeveer 0,51 euro; de koers ligt vast.
In Bosnië is Bosnische taal officieel maar er word ook Servisch en Kroatisch gesproken. Het zijn allemaal zelfde talen allen is er verschil in dialect. De vlag bestaat uit drie verschillende delen die betekenen drie verschillende volks groepen die wonnen in BosniëMoslims,Serviërs en Kroaten. Kleur is blauw en geel met 9 sterren. Sterren betekenen Europa
4. De regio Sarajevo is een van de sterkste in Bosnië en Herzegovina. De economie bestaat uit industrie en toerisme. Grote deel van de stad is bedekt met bossen. Vandaar dat de bosbouw een belangrijk deel van het nationaal product levert. De meeste inkomsten kommen toch uit toerisme.
Er is verder nog wat metaalindustrie, textielindustrie, chemischeindustrie, suikerindustrie en tabaksindustrie. De metaalindustrie en de mijnbouw hebben door de aanwezigheid van vele grondstoffen in principe veel toekomst, maar dienen snel gemoderniseerd te worden. De laatste jaren maakt Sarajevo een steeds grotere groei door op het gebied van festivals en congressen. Ook komt het toerisme langzamerhand op gang.
BRONNEN VAN INKOMSTEN:
Zware industrie, werktuigbouw en voedingsmiddelen. Staalbedrijven,handelscentrum. Traditionele kunstnijverheid: tapijten, koper. Toerisme.
5. In Sarajevo is er best veel te doen, vooral voor natuur en sportliefhebbers. Zo kan je hier bergbeklimmen, kan geskied worden, raften, en er is veel cultuur en wandelmogelijkheden.
Het bekendste symbool van Sarajevo is Baš- čaršija. Het is gelegen in de oude stad (een deel van Sarajevo)en is ontworpen in de Ottomaanse-Turkse stijl. Het werd gebouwd in de 16e eeuw.
Het woord is afgeleid van het Turkse taal. Het woord "bas" die "baš"in het Turks betekent letterlijk" hoofd en" čaršija "die"Carsi"in het Turks betekent" bazaar "of "markt". dus - de belangrijkste markt
Andere bekende en gewaardeerde bezienswaardigheden die Sarajevo te bieden heeft zijn onder meer:
Gazi-Husrev-Beg-moskee,- Gebouwd tussen 1530 en 1531, dit is een van de belangrijkste Ottomaanse monumenten van de Balkan
Keizermoskee, uit 156
De Oude orthodoxekerk uit de 16e eeuw
Heilig Hart-kathedraal - Rooms-Katholieke kathedraal, gebouwd tussen 1884 en 1889
Orthodoxe Kathedraal-gebouwd in 1882
Universiteitsgebouw, uit de 19e eeuw
Latijnsebrug, (Vroeger de Principbrug genoemd)uit 1798
Brusa bezistan- markthal uit 1531, tegenwoordig museum van de stad Sarajevo
Gazi-Husrev-beg-Madressa, Islamitische school en bibliotheek uit 1530
Koning Fahd Moskee, grootste moskee van europa uit 2000.
Parlementsgebouw
Historisch museum
Nationaal museum
Museum voor de Habsburgse periode 1878-1918
Joods museum
6. De smalle stadsstraten en een gebrek aan parkeerterreinen beperken automobiel verkeer maar zorgen voor betere voetgangers en fietspaden. De twee belangrijke straten zijn straat Titova (Straat van Marshal Tito) en oost-west Zmaj od Bosne (Draak van Bosnië) weg. Elektrisch tramsporen, gebouwd in 1885, zijn de oudste vorm van openbaar vervoer in de stad. Er zijn zeven tramspoorlijnen ,vijf trolleybus lijnen en vele busroutes. De belangrijkste spoorweg in Sarajevo wordt gevestigd op het noord-central gebied van de stad. Sarajevo ondergaat momenteel een belangrijke vernieuwing; vele wegen en straten zijn gerenoveerd, tramsysteem is gemoderniseerd, en de nieuwe bruggen en de wegen zijn in aanbouw.
Vanaf 2005 zijn in Sarajevo 46 basisscholen en 33 hoge scholen. Er zijn ook drie scholen voor kinderen met speciale behoeften. Er zijn ook verschillende internationale scholen in Sarajevo voor de kinderen van buitenlandse afkomst.
7. Deze stad heeft veel te lijden gehad van de burgeroorlog van 1992-1995. Ingesloten door bergen werd stad zwaar gebombardeerd door Bosnisch-Servische troepen.
Sarajevo kreeg, naast deze gebeurtenissen 2 maal eerder wereldbekendheid:
In 1914 toen Gavrilo Princip de Oostenrijkse troonopvolger Franz Ferdinand doodschoot (dat was de aanleiding tot de 1e wereldoorlog),
en in 1984 werden Olympische Winterspelen georganiseerd.
8. De stad werd in het verleden ook wel het Europese Jeruzalem genoemd, door het vreedzaam naast elkaar leven van Joden, christenen en moslims. Oppervlakte van de stad is 142 km² en telt 297.416 inwoners.
De grootste en meest betrouwbare kranten zijn Oslobodjenje (Vrijheid)en de Dnevni Avaz (Dagelijkse stem). Traditionele en meest bekende lekkernij zijn cevapcici (vlees product)en drank rakija (sljivovica) die gemaakt is van pruimen.
9.Een interview heb ik niet want ik ben daar zelf geweest en meeste dingen weet ik van mijn familie en heb ook zelf gezien.
10.Bronen:
www.sarajevo.ba
www.google.ba
www.wikipedia.nl
en van mijn familie.
11.Zelf vond ik hartstikke leuk om over deze mooie stad te schrijven. Ik ben blij dat ik nu veel meer weet over geschiedenis van de stad waar mijn vader heel veel tijd heeft doorgebracht. Ik ga elke jaar daar na toe op vakantie en ben getuige hoe stad zich ontwikkeld. Het is echt prachtige stad en ik zou iedereen aanraden om een keer bezoek te brengen aan Sarajevo. Ik hoop dat ik jullie interesse heb gebracht voor deze stad.
REACTIES
1 seconde geleden
P.
P.
hoi! heb je ook een SPREEKBEURT over mijnbouw?!?!?!?
14 jaar geleden
Antwoorden