Samenvatting Geschiedenis, hoofdstuk 5, paragraaf 1 t/m 7
Paragraaf 1; Rome: van stad tot imperium
Tijdslijn:
- tussen 500 en 275 voor Chr. : veroverde de Romeinen het grondgebied van de andere volken die in Italië wonen. Als laatste waren de Grieken aan de beurt.
- 280 voor Chr. : kregen de grieken steun van Pyrrhus, Die bracht niet alleen 25.000 soldaten mee, maar ook 20 olifanten.
- tussen 264 en 241 voor Chr. : de eerste Punische Oorlog, werd gewonnen door de Romeinen waardoor ze Sicilië in handen kregen.
- tussen 218 en 201 voor Chr. : de tweede Punische Oorlog, werd de Carthaagse veldheer Hannibal beroemd. Hij bleef 14 jaar in Italië en versloeg de Romeinen keer op keer, maar Rome aanvallen deed hij niet. Toen hij werd teruggeroepen naar Carthago, versloegen de Romeinen de Carthagers in Afrika. Daardoor werd er voor Rome gunstig vrede gesloten:
- Carthago verloor al zijn gebied buiten Afrika
- Carthago moest zijn oorlogsvloot vernietigen en mocht geen oorlog voeren zonder toestemming van Rome.
- 146 voor Chr. : veroverde de Romeinen ook Griekenland zelf.
De Romeinen noemden hun rijk: ‘Imperium Romanum’
Paragraaf 2; De Romeinen en hun bestuurders
Patriciërs; een groep rijke families die de baas waren. Zij hadden de belangrijkste ambten in het bestuur.
Plebejers; alle andere vrije Romeinen.
Door je geboorte kwam je in één van de groep terecht. Het was verboden om met iemand van de andere groep te trouwen. Rond 300 voor Chr. mochten sommige plebejers ook belangrijke ambten in het bestuur.
Slaven; onderste laag van de bevolken, zij hadden helemaal geen rechten.
Consuls; zij stuurden het leger aan, hun macht is minder groot dan het lijkt; ze waren maar één jaar consul. En ze hadden het recht van veto (= ik verbied) ten opzichte van elkaar.
Volkstribunen; zij beschermden de belangen van de plebejers. Zij hadden ook het recht van veto tegen wetsvoorstellen en tegen besluiten van de senaat en de ambtenaren, ook van de consuls.
Volksvergadering; mocht wel stemmen en vragen stellen, maar niet discussiëren of voorstellen veranderen.
z.o.z.
Senaat; deze bestond uit honderden senatoren. De senaat gaf raad aan alle ambtenaren en aan de volksvergaderingen. Ook bepaalde de senaat of een voorstel aan de volksvergadering wordt voorgelegd.
De senaat kreeg in de loop van de tijd veel macht:
- het bestond uit zeer ervaren mensen.
- je blijft je hele leven lang lid van de senaat
Vrouwen en Slaven hadden helemaal geen invloed op het bestuur.
Paragraaf 3; De gevolgen van de veroveringen
- Invoering van provincies;
- Het veroverde gebied buiten Italië werd verdeeld in provincies verdeeld.
- Sterkere Griekse invloed;
- Veel van de Griekse cultuur werd door de Romeinen overgenomen en verbreid in het hele Romeinse rijk: Grieks-Romeinse cultuur.
- Nieuwe bevolkingslaag: proletariërs;
- Het Romeinse leger bestond uit dienstplichtige boeren. Deze boeren bleven steeds langer weg van huis hun achtergebleven familieleden konden daardoor niet al het werk meer aan. Die families verkochten hun huis, het geld dat ze daarvoor kregen ging snel op. door tijdelijk werk bleven ze in leven.
- Die mensen hadden alleen nog hun kinderen: proletariërs
- Beroepssoldaten nemen de plaats in van dienstplichtige burgers;
- Het Romeinse leger bestond uit mannen die hun eigen wapenuitrusting konden betalen. Alle nieuwe proletariërs konden dat niet meer, daardoor werd er een beroepsleger ingevoerd. Die mannen voelden zich minder verbonden met Rome en meer met hun bevelhebber.
- Het aantal rijke mensen groeit;
- Omdat elke veldtocht veel buit opleverde. De belastingophalers staken ook zelf wat in hun zak.
- Slaven nemen in aantal toe;
- Omdat ze door de veroveringen ook veel slaven in bezit kregen, die namen het werk over van de boeren die als proletariërs naar steden trokken.
Z.O.Z.
Paragraaf 4; Caeser; vereerd, verguisd en vermoord
- na 130 voor Chr. : braken er in het Romeinse rijk veel burgeroorlogen uit.
- 58 voor Chr. : Julius Caesar werd aanvoerder van het Romeinse leger in Gallië. In negen jaar bracht hij heel Gallië onder Romeins bestuur. In die tijd werd hij geweldig populair bij zijn soldaten. Het leger van Rome viel uiteen omdat de soldaten van de bevelhebbers trouwen aan hen werden.
- 49 voor Chr. : trok Caesar met zijn leger naar Rome, om zich tot consul te laten benoemen.
- tussen 49 en 45 voor Chr. : is er een burgeroorlog die Caesar wint.
- tussen 45 en 44 voor Chr. : doorvoerde Caeser vele hervormingen, we noemen er een paar:
- Hij maakte het voor veel oud-soldaten en arme mensen mogelijk op ergens anders als boer te gaan leven.
- Hij gaf bewoners van de provincies ook de kans op Romeins burgerrecht.
- Hij wijzigde de agenda zo goed dat zijn veranderingen nog steeds bijna helemaal bestaan:
- 365 dagen in één jaar
- Eens in de 4 jaar een schrikkeljaar met een extra dag.
- 44 voor Chr. : Caesar wordt vermoord.
De samenvatting gaat verder na deze boodschap.
Verder lezen
REACTIES
:name
:name
:comment
1 seconde geleden
Miho
Miho
Welk cijfer heb je hiervoor gekregen??
1 jaar geleden
AntwoordenDaniëlle
Daniëlle
Een 9,2!
1 jaar geleden