Onze-Lieve-Vrouw-Waver
Er is goed nieuws voor wie een hekel heeft aan boodschappen doen en in de streek van Leuven of Mechelen woont. Drie pas afgestudeerde twintigers hebben onder de naam De Thuiswinkel, een webside op het Internet geopend, waarop ze ongeveer drieduizend producten - van een zeemvel tot olijfolie - te koop aanbieden. Een supermarkt-on-line dus. De klant die zijn bestelling doorgeeft, krijgt de boodschappen maximum 24 uur later aan huis bezorgd.
Het failliete, leeggehaalde fitnesscentrum op het dorpsplein van Onze-Lieve-Vrouw-Waver waar Bart Beullens, Steven Deketelaere en Bart De Man hun tenten hebben opgeslagen, lijkt in niets op de gebruikelijke supermarkt. Alle bedrijvigheid speelt zich af in het kleine kamertje achteraan, waar enkele computers en telefoons staan.
Het is niet de bedoeling dat de klanten dit pand betreden. Het uithangbord van De Thuiswinkel is de site op het Internet. En die ziet er sober, maar keurig uit. De drieduizend producten - bekende en minder bekende merken - zijn onderverdeeld in de categorieën voeding, zuivel, dranken, hygiëne, non-food, dieren en slager. Wil je een doos Mon Chéri bestellen, dan moet je achtereenvolgens de afdelingen voeding, lekkernijen, chocolade en chocolade-specialiteiten aanklikken. Of je zoekt de pralines op in de alfabetische lijst.
Bij sommige producten kan je een foto opvragen. Maar de enigszins vale afbeelding van een eenzame reep chocolade werkt niet erg koopbevorderend, veel minder dan de overvolle schappen in de supermarkt. Dat is wellicht alleen maar een voordeel. Boodschappen doen bij De Thuiswinkel is een no-nonsense aangelegenheid. Je komt niet in de verleiding om overbodige producten te kopen en je kan zelfs een vast boodschappenlijstje aanleggen, voor de artikelen die je telkens weer nodig hebt.
Voor je via het Internet bestelt, moet je je eerst registreren. Vervolgens geef je de bestelling door. De computer bij De Thuiswinkel kijkt na of de producten in stock zijn. Is dit niet het geval, maakt hij een fax klaar die naar de leveranciers kan worden gestuurd. De niet-bederfbare producten komen van een groothandel waarmee De Thuiswinkel een akkoord heeft gesloten. ,,De verse producten, vlees, brood, kaas, groenten en fruit, bestellen wij in winkels uit de buurt'', legt Steven Deketelaere uit.
Wie voor 8 uur 's morgens zijn bestelling doorgeeft, krijgt de boodschappen nog de dag zelf bezorgd, anders wordt het de volgende dag, maar altijd binnen 24 uur. Klanten hebben de keuze tussen levering in de namiddag of in de avond. Voor de levering aan huis betaalt de klant 200 frank, maar als hij voor meer dan 3.000 frank koopt, wordt de service gratis. De klanten betalen overigens pas - contant of per cheque - als ze de boodschappen in ontvangst nemen.
De Thuiswinkel richt zich niet alleen op Internetgebruikers. Ook mensen die over minder geavanceerde communicatiemiddelen beschikken of die Internet te traag vinden, kunnen van de diensten van het drietal gebruik maken. Er bestaat immers een catalogus op papier en een elektronische catalogus, op diskette. De bestellingen kunnen, behalve via Internet en e-mail, ook 24 uur op 24 per fax doorgegeven worden of ingesproken worden op het antwoordapparaat.
Krantenartikel
Beullens, Deketelaere en De Man vatten het idee op voor de eerste kruidenier-on-line in België na het lezen van een krantenartikel over Peapod (peul), de grootste van inmiddels talrijke virtuele supermarkten in de VS. ,,Zoiets wilden we ook voor België'', zegt Deketelaere. Maar het grote voorbeeld Peapod was heel lang verlieslatend. ,,Wij weten wel dat we de eerste jaren niets zullen verdienen met De Thuiswinkel'', zegt Bart De Man. ,,Pas als er 200 bestellingen per week binnenkomen van meer dan 3.000 frank zal onze supermarkt rendabel zijn.''
Beullens, De Man en Deketelaere zijn nog maar pas afgestudeerd - de eerste twee als handelsingenieur, de laatste als socioloog - en leven nog op kosten van hun ouders. Het startkapitaal van anderhalf miljoen wisten ze los te peuteren van een supermarkthoudster die gelooft in hun onderneming.
Voorlopig is de belangstelling van klanten nog niet overweldigend. De producten van De Thuiswinkel zijn dan ook nog duurder dan die van Delhaize of GB. ,,Zo'n vijf à tien procent'', geeft Beullens toe. Maar de prijzen zullen zakken. Inkopen tegen de prijzen van de grootste supermarkten, is niet mogelijk. Maar wij kunnen op andere kosten besparen: personeel en winkelinrichting. En wij moeten ook niet zulke grote stocks in voorraad hebben.''
Boodschappen doen Ook uw boodschappen kunt u gewoon blijven doen met uw visuele beperking. Het hangt van de mogelijkheden van u en uw omgeving af op welke manier u dit zult blijven doen. U kunt altijd zelfstandig naar de bakker, de slager en de groenteman lopen. In veruit de meeste van deze winkels wordt je nog bediend, zodat uw handicap u in het geheel geen parte speelt. Mensen die een heel goed oriëntatievermogen hebben kunnen bepaalde boodschappen, of misschien ook alle, gewoon zelfstandig zonder hulp in de supermarkt kopen. Wij kunnen ons echter voorstellen dat dit niet voor iedereen mogelijk is. Veel grotere supermarkten hebben tegenwoordig echter een soort van balie in het begin staan. Daar staat altijd iemand achter en er worden meestal zaken als krasloten of sigaretten verkocht. Wanneer u thuis al een boodschappenlijstje heeft gemaakt op de computer en deze heeft uitgeprint zou u daar kunnen vragen of er iemand van het personeel is die deze boodschappen even voor u zou kunnen pakken. Zeker als u steeds bij de zelfde supermarkt boodschappen doet zullen ze u gaan herkennen en graag bereid zijn u te helpen. Het grote voordeel hiervan is dat u gewoon zelfstandig uw boodschappen hebt kunnen doen. De boodschappen kunt u altijd in een rugzak vervoeren, dan heeft u twee handen vrij. Een boodschappenkarretje op wieltjes is ook goed te hanteren en heeft bovendien extra mogelijkheden om boodschappen mee te nemen. Als u te ver van de winkels woont om zelfstandig boodschappen te kunnen doen, kunt u ook altijd informeren naar de mogelijkheid om de boodschappen thuis te laten bezorgen. Steeds meer supermarkten bieden deze mogelijkheid.
Zaandam, 25 juni 1999 - Albert Heijn geeft groen licht voor de komst van het jaar 2000. Als het aan Albert Heijn ligt, kan iedereen op 3 januari 2000 zonder probleem boodschappen doen. In de afgelopen twee jaar heeft Albert Heijn zich voorbereid op de komst van het jaar 2000 en de consequenties hiervan op het gebied van automatisering. De werkzaamheden zijn begin dit jaar afgerond, vervolgens is er getest en is alles goed bevonden.
Aanpak
Uitgangspunt bij de aanpak van het 2000-vraagstuk was dat de klanten in het nieuwe jaar zonder problemen boodschappen kunnen doen. Dat betekende dat de belangrijkste processen, zoals verkoop, distributie en assortimentsbeheer, allereerst onder de loep werden genomen. Alle computertoepassingen zijn systematisch gecontroleerd en aangepast. In de testfase, die begin dit jaar van start ging, is een gehele winkel nagebouwd en getest als ware het 1 januari 2000. Deze testwinkel bevatte weegschalen, kassa?s (Airmiles, Bonuspunten en pinpassen) en een bestelsysteem. Dezelfde test is uitgevoerd met een distributiecentrum. Het resultaat was bevredigend. De externe accountant heeft een audit gedaan op delen van deze aanpak en die als adequaat gekwalificeerd.
Toeleveranciers
De belangrijkste toeleveranciers van Albert Heijn (het totale aantal toeleveranciers is ongeveer 1000) zijn begin dit jaar benaderd en ruim 90% blijkt vóór 1 juli dit jaar gereed te zijn voor de komst van 2000. De rest van het jaar blijft Albert Heijn kijken hoe de voortgang bij leveranciers verloopt, omdat het een gezamenlijke verantwoordelijkheid is dat consumenten in het nieuwe millennium hun boodschappen kunnen blijven doen. Daarnaast ontmoeten detaillisten en producenten elkaar in het Millennium Platvorm Voeding, van waaruit ook contacten bestaan met gelijksoortige platforms op het gebied van transport, telecommunicatie en energie.
Nieuw millennium is feest
Albert Heijn wordt regelmatig benaderd met de vraag of klanten extra voorbereidingen moeten treffen voor het einde van het jaar. Volgens Albert Heijn is dat onnodig. Omdat Albert Heijn uiteraard goede voorbereidingen heeft getroffen op het gebied van automatisering, is de start van een nieuw millennium boven alles een extra feestelijke jaarwisseling. De supermarkten concentreren zich dan ook vooral op speciale aanbiedingen ter gelegenheid van de eeuwwisseling
De praktische opdracht gaat verder na deze boodschap.
Verder lezen
REACTIES
:name
:name
:comment
1 seconde geleden