Trois Contes door Gustave Flaubert

Beoordeling 6.6
Foto van een scholier
Boekcover Trois Contes
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 5e klas vwo | 1337 woorden
  • 11 maart 2003
  • 21 keer beoordeeld
Cijfer 6.6
21 keer beoordeeld

Boekcover Trois Contes
Shadow
Trois Contes door Gustave Flaubert
Shadow
ADVERTENTIE
Welke studie past bij jou? Doe de studiekeuzetest!

Twijfel je over je studiekeuze? Ontdek in drie minuten welke bacheloropleiding aan de Universiteit Twente het beste bij jouw persoonlijkheid past met de gratis studiekeuzetest.

Start de test
1: Zakelijke gegevens

auteur: Gustave Flaubert
titel: Trois Contes, Gallimard, Parijs, 1982 druk wordt niet vermeld, 192 blz., (1966)
genre: roman

2: Eerste reactie

keuze: Het stond op de lijst, en het feit dat het de dunste van allemaal was hielp ook wel mee. De tekening op de voorkant was trouwens ook wel mooi.
inhoud: Ik vond het erg moeilijk om zo’n boek uit de 19e eeuw te begrijpen. Maar de verhalen waren op zich wel aardig. Alhoewel ik waarschijnlijk een hoop informatie gemist heb uit de verhalen.

3: Verdieping

Samenvatting:

Un cœur simple
Het verhaal gaat over Félicité. Ze heeft een tijd op een boerderij gewekt en had een man ontmoet, Theodore. Nadat hij haar verlaten heeft is ze ongelukkig. Daarom neemt madame Aubain haar in dienst. Ze moet helpen met de zorg voor de kinderen, Paul en Virginie. Félicité woont op een simpele armoedige zolderkamer in het huis van madame Aubain. Haar neef, Victor, woont daar ook een tijdje, maar hij is matroos en moet de zee op, dan overlijdt hij. Op een dag gaat Virginie dood aan een longontsteking. Madame is hierdoor helemaal van de kaart. Een aantal jaar later gaan Félicité en madame samen in de spulletjes van Virginie kijken, dit brengt ze dichter tot mekaar. Op een dag krijgt Félicité een papegaai genaamd Loulou van iemand. Wanneer Félicité doof wordt is de papegaai nog de enige waar ze mee kan ‘praten’. Maar ook Loulou gaat een keer dood en ze besluit hem op te zetten. Madame overlijdt ook op 72 jarige leeftijd. Tenslotte gaat Félicité zelf dood. In de hemel ziet ze Loulou nog een keer.
La légende de saint Julien l’hospitalier
Aan het begin van het verhaal wordt Julien geboren. Zijn ouders krijgen al snel van een soort van geest of zo te horen dat Julien een heilige zal worden. Later blijkt dat Julien heel erg gek is op jagen, hij is hier erg goed in. Een dier wat hij vermoordt spreekt een soort van vloek over hem uit. Het dier voorspelt hem dat hij ooit in zijn woede zijn ouders zal vermoorden. Hij wil nu nooit meer jagen. Maar na een paar jaar kan hij toch niet meer zonder jagen.
Hij wordt hoofd van een soort van leger. Hij helpt met dit leger een of andere keizer. Als dank krijgt hij de hand van de dochter van die keizer. Zijn vrouw dwingt hem weer te gaan jagen. Als hij aan het jagen is komen er twee oude mensen naar zijn huis. De vrouw van Julien nodigt ze uit om te blijven slapen. Wanneer Julien thuiskomt ziet hij de twee oude mensen en voelt een plotselinge woede. Hij vermoordt de twee mensen. Die mensen blijken achteraf zijn ouders te zijn. Eenzaam en vol spijt vertrekt hij en dwaalt rond de wereld, het liefst wil hij dood. Wanneer hij zich bij een riviertje vestigt wordt hij geroepen. Het blijkt Jezus te zijn, die hem eindelijk naar de hemel meeneemt.
Hérodias
Hérodias leefde met Herodes terwijl ze de vrouw van zijn halfbroer, Fillipus was. Johannes de doper keurde deze relatie af, omdat hij de vrouw van zijn halfbroer had afgepakt. Herodes bewonderde Johannes erg, en kon er niet tegen dat Johannes de doper wat tegen hem had.
Herodes had nog een fout gemaakt door zijn verjaardag groots te vieren. De Israëlieten deden dit nooit omdat dit een heidens feest was.
Op het feest danst Salome voor haar stiefvader. Deze verleidelijke dans was ook tegen de joodse tradities. Herodes raakt helemaal van de kaart door deze dans. Hij toont zijn verhitte gevoelens, door haar alles te beloven wat ze maar wilt.
Ze vraagt haar moeder Hérodias raadt. Hérodias voelt zich in haar positie als vorstin bedreigt door Johannes. Daarom raadt ze Salome aan om zijn hoofd te vragen. Herodes komt door deze vraag in een tweestrijd. Moet hij toegeven dat Hérodias een foute keus was, en dat hij fout zat. Of moet hij Johannes, die hij bewonderde vermoorden. Hij wil niet aan zijn zwakheid toegeven, en onthoofdt Johannes de doper.
Onderzoek van de verhaaltechniek:
Schrijfstijl: Flaubert schrijft wel duidelijk hij vertelt de dingen zoals ze zijn zonder al te veel beeldspraak.
De ruimte: Un coeur simple speelt grotendeels in het huis van madame Aubain, een mooi huis, de kamer van Félicité is iets minder mooi. La légende de saint Julien l’hospitalier speelt in de middeleeuwen. Eerst in zijn geboortehuis, dan in het kasteel van zijn vrouw en daarna bij de rivier. Hérodias speelt zich af in de Romeinse tijd ergens in het Midden-Oosten.
Verhaalfiguren: Félicité is een eenvoudig meisje van een eenvoudige afkomst. Alles gaat mis in haar leven. Het beste wat haar overkomt is het hebben van een papegaai, best wel zielig dus.
Julien: Julien heeft nogal eens last van zijn woede. Die kan hij niet goed onder controle houden. Hij houdt erg van jagen. Hij weet niet hoe hij met schuld om moet gaan.
Hérodias: Zij kan niet zonder macht. Ze wil graag alle aandacht, en gaat daarvoor letterlijk over lijken. Ze vindt mannen onbetrouwbaar, maar wanneer ze er machtiger door kan worden zet ze haar principes graag opzij.
Situaties: in un simple coeur zijn dat de dood van Victor, Virginie, de papegaai, madame Aubain en tenslotte Félicité zelf. In la légende… zijn dat de visioenen die de ouders en Julien krijgen, het jagen, het vermoorden van de ouders en uiteindelijk Jezus die Julien naar de hemel brengt. In Hérodias zijn de belangrijkste situaties de onthoofding van Johannes de doper, het dansen van Salome en het liegen van Hérodias.
Vertelwijze: Alle verhalen zijn auctoriaal, de verhalen worden door iemand verteld die zelf geen rol in de verhalen speelt.
Op zoek naar de thematiek: de thema’s zijn alledaagse onderwerpen. In un cœur simple is het thema de dood. Iedereen die dicht bij Félicité staat gaat dood. In la légende de saint Julien l’hospitalier is het thema woede en schuldgevoelens. Julien doet iets stoms in zijn woede en voelt zich daar schuldig over. Het thema van Hérodias is macht. Hérodias heeft er alles voor over om haar macht te behouden. Het verband tussen de titel en het thema is dat, er drie verhalen in het boek staan.
Plaats in de literatuurgeschiedenis: in 1877 zijn de drie verhalen voor het eerst gepubliceerd onder de naam Trois Contes. Hij heeft de verhalen geschreven tussen september 1875 en februari 1877. Gustave Flaubert is geboren op 12 december 1821 in Rouen. Op 8 mei 1880 overleed hij in Croisset. Gustave Flaubert werd wel de grootmeester van het realisme genoemd. Ook dit boek behoort tot het realisme, er worden namelijk alledaagse gebeurtenissen beschreven, zoals de dood. In Hérodias wordt dan wel een bijbelverhaal gegeven, maar ook het geloof is weer iets alledaags.
4: Beoordeling

Ik vond het heel erg moeilijk om het Frans te begrijpen. Vooral in het verhaal van Hérodias. Daar moest ik wel even op internet zoeken naar het verhaal achter de dood van Johannes de Doper. De verhalen op zich waren best wel leuk. Het verhaal van Hérodias was wel goed. Wel ingewikkeld door al die verschillende personen, die onderling weer allemaal verbonden zijn met elkaar. Het verhaal van un cœur simple is ook wel mooi. Het is wel zielig dat iedereen rond het meisje dood gaat. De papagaai is eigenlijk het beste in haar leven, dat is best zielig.
Het verhaal over Julien vond ik niet zo leuk, het was een beetje vergezocht. Je vermoord toch niet zomaar twee oudjes, als je niet eens weet wie het zijn.
Dus ondanks dat ik de verhalen niet helemaal begreep vond ik het wel een aardig boek om te lezen. Dat het het dunste boek uit het rijtje was, was natuurlijk ook wel een reden geweest om het te gaan lezen. Als een ander uit dat rijtje boeken moet kiezen zou ik het ook wel aanraden. Vooral omdat het dun is vergeleken met de anderen boeken.

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.

Andere verslagen van "Trois Contes door Gustave Flaubert"