Geef je mening over een nieuwe jongerencampagne, en maak kans op een bol.com cadeaubon van 25 euro! Jouw antwoorden zijn anoniem en helpen ons om jongeren beter te begrijpen!

Doe mee!

Die Häupter meiner Lieben door Ingrid Noll

Beoordeling 5.3
Foto van een scholier
Boekcover Die Häupter meiner Lieben
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 5e klas vwo | 873 woorden
  • 29 september 2001
  • 24 keer beoordeeld
Cijfer 5.3
24 keer beoordeeld

Boekcover Die Häupter meiner Lieben
Shadow
Die Häupter meiner Lieben door Ingrid Noll
Shadow

Deel I: Structuur

Titel Die häupter meiner Lieben

Schrijfster Ingrid Noll

Eerste publicatiedatum 1993

Uitgeverij en plaats Wolters-Noordhoff, Groningen

Deel II: Samenvatting

Maja komt uit Duitsland en heeft gescheiden ouders. Ze woont bij haar moeder met haar broer Carlo, want de vader is weggelopen toen de kinderen nog erg jong waren. Als ze zestien is komt er een nieuw meisje bij haar in de klas, Cornelia (Cora). Zij wordt gepest op school, maar krijgt steun van Maja en wordt al gauw goed bevriend met haar. Ze doen vrijwel alles samen, en hebben een soort hobby om allerlei dingen te stelen. Ze stelen onder andere een hele oude, dure schaal uit een museum, maar Detlef (een vriend van Maja’s broer Carlo) herkent de schaal, omdat de meiden die gewoon thuis gebruiken. Omdat Maja en Cora bang worden besluiten ze Detlef buiten bewustzijn te brengen met slaappillen en vervolgens helemaal vol te schrijven met teksten.

Maja krijgt een brief van haar vader, die ze al heel erg lang niet gezien heeft. Ze besluit hem op te zoeken, en samen met haar nieuwe vriendin Cora gaat ze naar hem toe. Omdat Maja’s vader erg arm is wil ze hem helpen, en steelt geld voor hem. Hij wil eerst het geld niet aannemen, maar na veel aandringen doet hij dat uiteindelijk toch. Zijn dochter heeft het inmiddels ‘met de lotto gewonnen’.

Later wil Maja met Cora gaan zwemmen maar komt dan op het moment binnen als Carlo Cora probeert te verkrachten. Een worsteling volgt en Maja schiet uiteindelijk haar broer dood met een luchtdrukpistool. Dit werd als ongeluk gezien, omdat ze zogenaamd niet wist dat het geladen was. De moeder van Maja is ontzettend kwaad en wil haar dochter nooit meer zien. Zij kwijnt helemaal weg en pleegt uiteindelijk zelfmoord omdat ze alles niet meer aankan. Maja gaat dan bij Cora inwonen, en krijgt geen straf voor haar daad, omdat men het als een ongeluk beschouwt.

Maja gaat met Cora mee op vakantie naar Sienna, in Italië, en ontmoet daar Jonas. Ze wordt zwanger van hem. Het geeft nogal wat problemen, maar door religieuze overwegingen wil Jonas geen abortus. Als Maja weer terug in Duitsland is – met haar zoontje Béla – dan besluit ze weg te lopen van Jonas, omdat die vrijwel nooit thuis komt en alleen maar werkt.

Cora ontmoet een oudere man, Hennig, en trouwt met hem. Maja komt met haar zoontje bij hen inwonen. Daar zijn ze allemaal erg gelukkig. Cora wil het geld van Hennig en laat hem vermoorden door Maja. De vader van Maja overlijdt aan een leverziekte omdat hij te veel alcohol dronk.

Maja en Cora ontmoeten Don, een lifter, die door de hulp van Hennig en Cora, Emilia, vermoord wordt, omdat zij bang is dat hij de goede relatie die ze heeft met Maja en Cora in gevaar kan brengen.

Béla wordt ontvoerd door Dante, maar hij wordt gevonden door de hond Pipo. Maja betrapt dan Cora met Jonas in bed, maar na een hevige ruzie wordt alles bijgelegd.

Deel III: Dieper ingaan op tijd/plaats/vertelsituatie Tijd Ik heb niet echt duidelijke tijdsaanduidingen kunnen vinden in dit boek, maar schat dat het wel rond deze tijd speelt. Dus ik denk zo in de periode 1980 tot nu. Hoeveel tijd er in het verhaal verstrijkt is ook niet erg duidelijk, maar zo ongeveer vanaf dat Maja 15 is tot en met ze getrouwd is en een kind heeft, dus zo rond de 20 a 25 is (ze krijgt het kind erg vroeg). Het verhaal is in een soort terugblik geschreven. Maja vertelt het verhaal, en beschrijft hoe het vroeger allemaal was. De volgorde is wel chronologisch, maar wordt dus in het heden door de ik-persoon verteld. Plaats Het verhaal speelt zich in Duitsland en Italië af, in de volgende steden: Heidelberg, Florence, Sienna, op Sicilië en in Lubeck.

Vertelsituatie Het verhaal wordt door Maja verteld. Zij is de ik-persoon die vertelt hoe het vroeger allemaal was. Dit is de auctoriale vertelsituatie.

Deel IV: Evaluatie

Ten eerste vond ik dit toch een vrij lastig boek om te lezen. Het verging mij niet zo gemakkelijk als ik gedacht/gehoopt had. Er kwamen lange zinnen in voor, en een redelijk aantal woorden waren mij niet bekend. Met het woordenboek kostte het nog meer tijd om dit hele boek te lezen, en aangezien het boek redelijk dik is heeft het mij heel wat tijd en energie gekost om het nog op tijd uit te krijgen. Gelukkig is dat wel gelukt. Het verhaal op zich was duidelijk beschreven; de tijdsvolgorde was bijvoorbeeld erg handig. Geen ingewikkelde flashbacks of vooruitwijzingen of dat soort dingen. Ik vond dit boek niet heel erg leuk om te lezen. Dit komt vooral omdat ik er gewoon moeite mee had om dit te lezen, en het zo veel tijd kostte om met het woordenboek sommige delen van het boek te volgen. Het verhaal op zich was, achteraf gezien, leuk. Het is wel een tikkeltje overdreven allemaal, maar dat is niet zo erg. Ik houd er op zich van als een boek spanning heeft en er veel gebeurt, wat in dit geval zeker waar was. Dus ik ben wel tevreden over dit boek, ondanks dat ik er toch wel wat moeite mee had.

REACTIES

J.

J.

eeej, toch goed gemaakt hoor. K vond t wel een makkelijk boekje. maar ja,
xxx Joyce

24 jaar geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.

Andere verslagen van "Die Häupter meiner Lieben door Ingrid Noll"