Jongeren maken zich zorgen om kamertekort: "Overheid, doe iets!"
Op jezelf wonen wordt vaak als een logische stap naar zelfstandigheid gezien na je eindexamens. Zodra je weet waar je wilt gaan studeren, ga je op apps zoals Kamernet, Facebook of via via naar studentenwoningen zoeken. Maar steeds meer jongeren in Nederland merken dat aan een kamer komen niet vanzelfsprekend is. Ik sprak met een aantal van hen over hoe zij omgaan met de zoektocht naar een kamer.
Sarah zit momenteel in haar examenjaar en wil volgend jaar rechten gaan studeren in Leiden. Ze is daarvoor al druk op zoek naar kamers. "Ik zou graag uit huis willen en iets vinden in Leiden, maar of dat me gaat lukken met deze hoge huurprijzen is nog maar de vraag."
Hoewel Leiden voor haar ongeveer 40 minuten met de trein is, wil ze graag haar eigen plek: "In een andere stad wonen lijkt me gewoon heel erg leuk". Om aan een kamer in een andere stad te komen, heeft Sarah al een paar keer gehospiteerd. Tot nu toe nog zonder succes. Ze vertelt dat ze soms met wel 10 meiden tegelijk moest hospiteren. "Ik vond dat best spannend, omdat je natuurlijk zo leuk en goed mogelijk wil overkomen en hoopt dat het lukt".
Kamertekort in Nederland
De huurprijzen stijgen harder dan de lonen, het aanbod van studentenwoningen blijft beperkt en de vraag neemt alsmaar toe. Een exact aantal woningzoekende studenten is moeilijk te noemen, maar uit een onderzoek uit 2022 van de landelijke studentenvakbond (LSVb) bleek dat 1 op de 5 studenten moeite had met een kamer vinden in Nederland. Dat de woningmarkt ons belemmert is dus niets nieuws.
De woningcrisis voor beginnende studenten doet zich vooral voor in grote steden zoals Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Zo zijn er volgens de Amsterdamse Studentenvakbond ASVA nu rond de 65.100 studenten in Amsterdam zoekende naar een woning, maar zijn er maar 59.100 woningen beschikbaar. Dat betekent een tekort van 6.000 woningen en dit tekort loopt waarschijnlijk op tot 16.000 in 2030.
In heel Nederland is er een tekort aan 21.000 kamers, al zullen de getallen in de praktijk veel hoger zijn. In 2032 zal het tekort naar verwachting oplopen naar 63.000. Ook blijven veel afgestudeerden (57%) vaak nog een jaar in studentenwoningen wonen, wat het aantal beschikbare kamers voor (beginnende) studenten ook weer beperkt.
Op tijd inschrijven
Een goede tip voor alle scholieren en toekomstige studenten: schrijf je zo snel als kan in bij huisvestingsorganisaties. Zo kun je je bij ROOM.nl al inschrijven vanaf 16 jaar. Je schrijft je dan in bij studentenhuisvesting organisaties in 10 steden, dus dit kun je ook al doen als je nog niet weet in welke stad je straks wilt gaan studeren.
Vanaf 18 jaar kun je je ook inschrijven voor sociale huurwoningen. De wachttijden zijn enorm lang (denk aan jaren), dus daarom is het raadzaam om je zo snel mogelijk in te schrijven. Voor regio Utrecht, Amsterdam doe je dit bijvoorbeeld bij Woningnet.
"Overheid, doe iets!"
Dat er een oplossing moet komen voor de enorme kamertekorten is dan ook noodzakelijk volgens Sarah: "De overheid moet hier iets aan doen, want dit kan niet meer zo. Ze heeft haar hoop gevestigd op het ‘10 nieuwe stedenplan’ van D66 en voornamelijk het bouwen van meer studentenwoningen."
Tobiasz (19) heeft net zijn vwo-diploma behaald en heeft nu een tussenjaar. Hij woont bij zijn ouders in Amsterdam en wil volgend jaar waarschijnlijk wiskunde studeren, ook in Amsterdam. De woningcrisis merkt hij vooral in zijn eigen stad. "Het is natuurlijk moeilijk om hier nu aan een kamer te komen, dus ik blijf voorlopig nog bij mijn ouders wonen," vertelt hij.
In tegenstelling tot veel van zijn leeftijdsgenoten vindt Tobiasz het niet zo erg om voorlopig thuis te blijven wonen. "Veel van mijn vrienden willen graag uit huis, maar ik voel die behoefte nog niet. Ik ben nog jong en heb het thuis goed," zegt hij. Toch is hij zich bewust van de oplopende huurprijzen. "Soms zie ik mensen die wel 800 euro per maand betalen voor een kamer waar nog maar net een bed past. Dat vind ik bizar." De hoge prijzen beïnvloeden zeker zijn keuze, vooral omdat ik in dezelfde stad wil studeren. "Bij mijn ouders blijven wonen scheelt ook veel geld en moeite", aldus Tobiasz.
Internationale studenten
Gret (18) komt uit Duitsland en volgt dit jaar de voorjaarsopleiding aan het Gerrit Rietveld. Toen Gret eind april had besloten om naar Nederland te komen, begon die naar kamers te zoeken in Amsterdam. Al snel kwam Gret erachter dat het vrij lastig was om iets te vinden: "Ik keek op een gegeven moment elke week op verschillende plekken rondom Amsterdam en het lukte me maar niet. Dat leverde me soms wel veel stress op, omdat mijn school in september al begon".
Als buitenlandse student heeft Gret geen vriendennetwerk in Amsterdam of wist die niet van apps als Kamernet en ROOM.nl, maar gelukkig hielp diens school hierbij. "Omdat veel internationale jongeren op deze voorjaarsopleiding afkomen, had onze school gelukkig al wat tips en sites in de mail gezet. Via die tips heb ik uiteindelijk een kamer in Diemen kunnen vinden".
Rem op vrijheid en zelfstandigheid
Aan de verhalen van Sarah, Tobiasz en Gret kunnen we zien dat (toekomstige) studenten zich zorgen maken over het kamertekort in Nederland. Niet alleen in de grote steden, maar in heel Nederland zijn er meer studenten zonder dan met een kamer, en daar moet een oplossing voor worden gevonden vinden jongeren.
Hoewel er wel wat nieuwe plannen in de maak zijn, zoals het 10 nieuwe steden project en het gebruik van anti-kraakpanden voor studenten, lijden duizenden studenten onder de hoge huurprijzen. Ze zijn daardoor noodgedwongen langer thuis te blijven wonen, wat een rem zet op hun vrijheid en zelfstandigheid. Kortom: overheid, doe hier iets aan!