Geschreven door: | Merel (4 vwo) [meer] |
Datum ingestuurd: | 21 oktober 2008 |
Taal: |  |
Woorden: | 1.650 |
Bekeken: | 1471 keer (17 deze maand) |
Waardering: |
|
Deel op: |
|
InleidingMinder gebruik van voorbehoedmiddelen, meer ongewenste zwangerschappen, meer alleenstaande tienermoeders, stijging van het aantal seksueel overdraagbare ziekten eb
meer abortussen. Hoewel Nederland ooit het laagste abortuscijfer ter wereld had, is een tijd geleden bekend gemaakt dat het aantal abortussen de afgelopen tien jaar met 60 procent gestegen is. Abortus is in de loop van de tijd vanzelfsprekend geworden. Mensen beschouwen het niet als een gunst, maar als een recht. Anderen zien abortus echter als een afschuwelijke misdaad die in geen enkele situatie plaats mag vinden.
Wat is de betekenis van abortus?
Abortus is de medische term voor het voortijdig afbreken van een zwangerschap door (medisch) ingrijpen. Het woord abortus betekent echter alleen voortijdige geboorte of miskraam. Een miskraam wordt door medici dan ook wel aangeduid als een spontane abortus. Abortus is slechts toegestaan tot een zwangerschapsduur van 24 weken in Nederland en in België zijn dit 12 weken, gerekend vanaf de bevruchting. Het merendeel van de vrouwen die besluiten tot abortus, is op het moment van de behandeling minder dan acht weken zwanger. 17,5 procent is tussen de acht en dertien weken zwanger en 2,5 procent is meer dan 13 weken zwanger. Er wordt zelden een abortus uitgevoerd als een vrouw langer dan 20 weken zwanger is. Het is wettelijk niet toegestaan een zwangerschap te onderbreken als deze verder gevorderd is dan 22 weken, alleen wanneer de foetus ernstig ziek blijkt of niet zal kunnen overleven, of wanneer het leven van de zwangere in gevaar is door de zwangerschap, moet er soms een abortus uitgevoerd worden na zoveel weken.
Wat zijn de 3 meest voorkomende methodes van vruchtafdrijving?
Medicijnen-inname van de ‘abortuspil’: de abortuspil, ook wel RU486 genoemd, is een middel om een zwangerschap af te breken. De abortuspil wordt sinds 1februari 2000 in Nederland gebruikt en kan ingenomen worden tot 49 dagen na de eerst dag van de laatste menstruatie (= 3 weken over tijd). De abortuspil bestaat uit twee pillen:
-mifepriston: deze pil hindert de aanvoer van progesteron (hormoon dat nodig is
om zwangerschap in stand te houden , zodat de zwangerschap zich niet verder kan
ontwikkelen.
-misoprostol: medicijn dat 1 á 3 dagen later wordt toegediend om weeën
(samentrekkingen van de baarmoeder) opwekt,
zodat de foetus wordt uitgedreven. Dit wordt 48 uur na het mifepriston ingenomen.
Als het nodig is, wordt na 4 uur een extra dosis ingenomen.
Bij de behandeling treedt een hevige bloeding op met sterkere pijn dan tijdens een menstruatie, maar de behandeling lijkt meer op een miskraam en is daardoor minder belastend dan een curettage. Meer voordelen zijn er echter bijna niet. De bloeding stopt pas na 7 tot 10 dagen. In 2-5% van de zwangerschappen werkt de abortuspil niet, waardoor er alsnog curettage uitgevoerd wordt.
zuigcurettage
bij zuigcurettage wordt de foetus uit de baarmoederholte verwijderd door middel van een zuigbuisje verbonden aan een zuigslang (vacuümpomp) Deze methode is enkel geschikt tot 13 weken zwangerschap, omdat hierna de lichaamsdelen van de foetus een te grote omvang hebben om door het buisje te passen.
prostaglandinebehandelingeen prostaglandinebehandeling wordt toegepast bij een zwangerschapsduur van meer dan 13 weken, daarbij maakt de arts het vruchtvlies stuk, zodat het vruchtwater wegloopt en de vrucht in de baarmoeder sterft. De vrouw krijgt vervolgens weeënopwekkende prostaglandine (hormonen) ingespoten waardoor ze na 6 tot 12 uur een levenloze foetus baart. Tijdens deze behandeling krijgt ze valium toegediend, zodat het niet te pijnlijk is.
Ook is er nog een vierde methode, maar deze word veel minder vaak toegepast:
dilatatie en evacuatietechniek
dilatatie en evacuatie wordt toegepast wanneer zuigcurettage niet meer mogelijk is. Deze techniek word dus toegepast bij een zwangerschap van meer dan 28-30 weken, maar het word zeer zelden gebruikt. Eerst word de baarmoederhals met behulp van medicijnen verwijd, vervolgens wordt de vrouw verdoofd. Dan kan de arts met instrumenten de foetus in gedeeltes uit de baarmoeder verwijderen. Eerst trekt hij de voeten eruit, vervolgens wordt via een incisie (een medische snee) in de schedelbasis de schedelinhoud van de foetus verwijderd waardoor hij overlijd. Tenslotte word de foetus in zijn geheel uit de baarmoeder gehaald.
Wat is de geschiedenis van abortus?Vanaf de Oudheid is het al bekend dat zwangere vrouwen om verschillende redenen een zwangerschap probeerden af te breken. In bijna alle landen (behalve Sovjet-Unie, het Oostblok en China) was abortus in de jaren 1970 bij wet verboden. Maar dankzij de verschillende ideologieën zoals het liberalisme en socialisme, groeide het besef dat een zwangerschap niet altijd gewenst was, dat een zwangerschap soms schadelijk was voor de zwangere en dat een ondeskundige afbreking van de zwangerschap vaak tot slachtoffers leidde. Om deze redenen werden de wetten veranderd, waardoor het onder bepaalde omstandigheden mogelijk is om een zwangerschap (tot aan een bepaalde termijn) af te laten breken door een deskundige arts.
Wat zijn de risico’s van abortus?De risico’s die bij een normale bevalling meespelen, zijn veel groter dan de risico’s van een abortus. Het grootste risico bij een abortus is de kans op een infectie. Ook bestaat (voornamelijk na een late abortus) het risico van langdurig bloedverlies of heftig navloeien. Soms is er daarom een nabehandeling nodig om weefsel weg te zuigen dat achtergebleven is in de baarmoeder. Het gebeurt soms dat bij de behandeling de baarmoeder beschadigd wordt. Dit kan in een ziekenhuis hersteld worden.
Welk belang is er om abortus toe te staan?Vrouwen:
Vrouwen in het algemeen hebben belang bij het feit dat abortus toegestaan is. Als dat niet het geval was, hadden zij minder vrijheid gehad. Er zou dan niets anders opzitten dan bij zwangerschap het kind te houden, hoe ongewenst het ook was. Iedereen denkt wel eens na over abortus, zwanger of niet. Voor vrouwen die zwanger zijn zonder dat ze dat willen, kan abortus een oplossing zijn. Dat neemt niet weg dat het besluiten tot abortus moeilijk is. Het gaat immers om leven en dood. Niet voor iedere vrouw is abortus de oplossing. Sommigen baseren hun mening dat abortus niet mag op het geloof.
Jongeren:Eigenlijk is het voor jongeren ook van groot belang dat abortus toegestaan is. Zij hebben hun hele leven nog voor zich. Als ze jong zwanger worden of iemand zwanger maken, heeft dat enorm veel invloed op hun toekomst. Sommige jongeren zien uiteindelijk geen andere uitweg meer dan abortus. Zij hebben er dan belang bij dat abortus een optie is.
Hoofdvraag: Is het ethisch verantwoord om abortus te plegen en om abortus toe te staan?
Het is de vraag of abortus eigenlijk wel toegestaan mag blijven. De meeste mensen hebben hierover een uitgesproken mening. Er zijn twee groepen die lijnrecht tegenover elkaar staan en ook regelmatig in conflict zijn wat betreft dit onderwerp. Het gaat bij abortus om leven en dood, dat staat vast en daar is iedereen het over eens. Daarom is het belangrijk dat er goed nagedacht wordt over de vraag over het een goede zaak is dat abortus toegestaan is. Dit ethisch probleem heeft te maken met waarden als eerbied voor het leven, gezondheid (van degene die de ingreep ondergaat, of de gezondheid van de foetus), zorgzaamheid, liefde en verantwoordelijkheid.
Argument waarom abortus wel of niet mag:Abortus mag wel:
-een ongewenst kind heeft naar alle waarschijnlijkheid geen goed leven
-bij een zwangerschap in het beginstadium kun je niet spreken van een ontwikkeld mens
-de vrouw heeft het recht om de beslissing te nemen om een abortus te ondergaan
-een ongeboren vrucht heeft geen enkele relatie met de wereld en heeft nog geen emotionele ontwikkeling doorgemaakt dus het is niet te vergelijken met moord
Abortus mag niet:-abortus is moord, een leven wordt weggenomen
-je moet eerbied hebben voor het leven
-een foetus is weerloos dus het is onmenselijk om de keuze te maken het weg te laten halen
-door abortus te plegen beslis je over andermans leven, dus niet alleen over je eigen!
-de mens is verantwoordelijk voor wat hij doet, dus als iemand zwanger raakt, moet diegene de gevolgen accepteren
-een foetus is een levend wezen (mens) en heeft daarom dezelfde rechten als ieder mens, oftewel het recht om te leven!
Ligt aan de situatie:Ook zijn er mensen die hun standpunt laten afhangen van de situatie. Zij beschouwen bijvoorbeeld een bevruchte eicel bijvoorbeeld niet als mens, maar een foetus met armpjes en beentjes wel. Daarom keuren zij abortus vanaf een bepaald aantal weken af. Het beste vinden zij het als abortus in een vroeg stadium plaatsvindt. Ook zijn sommige mensen die abortus goedkeuren bij mensen die verkracht zijn en ongewenst zwanger zijn geworden. Er zijn nog talloze andere situaties te bedenken, die stuk voor stuk voor- of tegenargumenten leveren. Het is daarom verschrikkelijk moeilijk tot een goede abortuswet te komen.
Mijn mening over abortusIk ben voor het toestaan van abortus, want voordat je aan kinderen begint moet je goed nadenken of je het kind wel een goede toekomst kunt bieden. Als dit niet zo is vanwege ziekte of psychische problemen (verkrachting) kun je beter abortus plegen want dit is beter voor jezelf en voor de foetus. Mijn hoofd argument is dat ik vind dat een vrouw het recht heeft zelf te beslissen over wat ze wil. Iemand moet de vrijheid hebben abortus te kunnen ondergaan. Er moet volgens mij altijd wel een goede reden zijn, maar abortus pleeg je niet zomaar dus waarschijnlijk zullen er goeie redenen voor zijn. Ik ben het ermee eens dat abortus niet met moord te vergelijken is, omdat een foetus nog geen relatie met de wereld heeft. Ik kan begrijpen dat mensen tegen abortus zijn want mensen zijn verantwoordelijk voor dingen die ze doen, maar het is moeilijk genoeg om de beslissing te nemen om abortus te plegen of niet, maar dit is de keuze van mensen zelf. Daarom vind ik dat het toegestaan moet worden.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen.
Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten.
Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons weten door een reactie te geven.