Geschreven door: | Lisanne (4 vwo) [meer] |
Datum ingestuurd: | 17 juni 2006 |
Taal: |  |
Woorden: | 800 |
Bekeken: | 343 keer (1 deze maand) |
Waardering: |
|
Deel op: |
|
Samenvatting Aardrijkskunde ‘Regionale Beeldvorming’
Hoofdstuk 1
1 Een regio is een afgegrensd gebied. Je kunt regio’s op 2 manieren indelen:Op (overeenkomstige) kenmerken (homogene regio) of om een stad of iets dergelijks heen (nodale regio bv forenzen bij Rotterdam).
Een mental map is hoe een persoon zijn omgeving ziet. Dichtbij wordt groter en preciezer getekend. En is ook belangrijker voor de persoon.
Een geografisch beeld bestaat uit:
· Ligging (absolute (vb 7 NB 8 OL) en relatieve ligging (vb ten oosten van Nederland))
· Mens en Maatschappij (demografie (bevolking), economie, politiek, cultuur)
· Fysisch milieu (de natuurlijke omgeving)
· Relaties binnen en buiten het gebied (handel, toerisme en bondgenootschappen)
Vaak bestaat er een verband tussen verschillende kenmerken (dynamiek)
2 zender verzendt een boodschap via een medium (bv mail) naar de ontvanger. De informatie komt niet altijd goed over (ruis). Dit kan zijn omdat de ontvanger al een beeld heeft (perceptie) en probeert hij de nieuwe info in verband te brengen met al ‘opgeslagen’ informatie (associatie). Een andere oorzaak van ruis kan zijn dat iemand iets anders interpreteert.
Als je een tekst leest is het belangrijk te bedenken wat het doel van de zender is.
Stereotype= een eenzijdig beeld zonder nuances
Imago= het beeld wat ‘wij’ over ‘ons’ willen neerzetten
Collectief beeld= wat ‘wij’ over ‘hun’
3 Een cartograaf kan/ moet verschillende keuzes maken bij het maken van een kaart: -projectie; de ideale kaart zou hoekgetrouw, oppervlakte en afstandsgetrouw zijn. Maar dit is niet mogelijk. 2 mogelijke oplossingen zijn de techniek van Kremer(met een lamp in een globe en een papierenkoker eromheen zo zijn de gebieden hoeksgetrouw maar niet oppervlakte getrouw) Peters probeerde daarentegen oppervlakte getrouw te tekenen maar dat was weer hoekontrouw.
-kleurgebruik
-selectie (maar een selectie van de info weergeven en/of sommige dingen vergroten)
-symboolgebruik
-classificeren
-Absolute of relatieve getallen gebruiken
Op die manier kunnen kaarten worden gemanipuleerd
Het beoordelen van een regionaal beeld doe je in stappen
1 Wie is de zender en wat is zijn doel
2 Hoe is de zender aan zijn informatie gekomen (zelfverzameld/primaire of uit statistieke/ secundaire informatie? Goede steekproef gedaan?)
3 Stel je eigen betekenis aan het beeld vast Is dat volledig?
4 vergelijk alle informatie
Hoofdstuk 2
1 Mensen kiezen hun vakantiegebied op 3 factoren; het geografisch beeld en info uit reisfolders (klimaat, landschap, recreatieve voorzieningen), Het beeld dat je zelf van het gebied hebt (sfeer veiligheid) en belemmerende factoren (kosten, tijd en afstand)
De vier stadia die een ontwikkelingstoeristisch gebied doorloopt:
-1 Nauwelijks toeristen (geen toeristische infrastructuur)
-2 Toerisme in opkomst (er wordt geïnvesteerd in de toerisme branche)
-3 Toerisme in bloei (Veel voorzieningen en goede toeristische infrastructuur)
-4 Verval : (veroudering van infrastructuur of een slechte naam door drukte/criminaliteit leiden tot minder toeristen)
Je imago kan dus veranderen
2 Verschillende leefomstandigheden leiden tot verschillend ruimtelijk gedrag. Veel riskante woongebieden zijn toch dichtbevolkt en na een natuurramp keren mensen weer terug.
Uitgebreid vb California is een gebied met veel zware aardbevingen maar toch wonen er veel mensen. Zo is om het mooie klimaat er veel ruimtevaart en worden er veel films opgenomen. Verder is er erg vruchtbare grond waarop gewassen worden verbouwd en zijn er olieraffinaderijen.
Mensen blijven toch in risico gebieden wonen omdat:
- Het gevaar ver weg lijkt (‘het zal mij niet overkomen’)
- Informatie over de rampen is onduidelijk, onbetrouwbaar en/of onvolledig
- Ze kunnen niet anders (arme landen)
Er wordt op verschillende manieren geprobeerd het risico te verminderen
- met behulp van techniek proberen mensen zich aan te passen (dijken, gebouwen in Japan)
- Voorlichting van voornamelijk de overheden
3 De voorkeur van mensen voor en bepaald gebied, de voorkeursregio, zegt iets over de manier waarop zij willen wonen. Ook zegt het iets over het beeld dat mensen van een bepaalde regio hebben. De voorkeur voor en gebied hangt af van een aantal kenmerken; het landschap, de milieukwaliteit, de mate van verstedelijking, de situatie op de woningmarkt en sociale aspecten zoals veiligheid., bekendheid met het gebied en de afstand tot dat gebied vanaf de woonplaats waar je nu woont. Voor iedereen wegen andere dingen zwaarder dan anderen.
Met de reden of mensen verhuizen en wanneer heeft met 3 dingen te maken:
- de levensfase (uithuis gaan, trouwen, kinderen krijgen etc)
- de sociaal-economische positie (rijk of arm)
- individuele en maatschappelijke omstandigheden
4 Bij regiomarketing, het promoten van een regio, is om het imago van een stad of streek te beïnvloeden. Er zijn 3 (grote) doelgroepen voor regiomarketing:
- ondernemers ; door goede infrastructuur, relatieve ligging, premie en subsidie regelingen
- toeristen; voor verhoging consumptieve uitgave van bezoekers. Het gebied wordt in de promotie in verband gebracht met activiteiten van het gebied.
- Bewoners; vooral de positieve dingen bij bewoning worden benadrukt (leuk centrum, luchtkwaliteit, ov, winkels, speeltuinen, groen etc)
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen.
Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten.
Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons weten door een reactie te geven.