Geschreven door: | anoniem (3 vwo) |
Datum ingestuurd: | 6 oktober 2006 |
Taal: |  |
Woorden: | 800 |
Bekeken: | 4952 keer (36 deze maand) |
Waardering: |
|
Deel op: |
|
Dat je kan zien wordt vaak als normaal beschouwd, maar dat is het niet. In Nederland alleen zijn er al ongeveer 330.000 mensen die blind zijn of slechtziend. Daarom houd ik mijn spreekbeurt over blinden.
OVER BLINDHEID
Als je blind bent, zie je gewoon niks, als blinden hun ogen opendoen lijkt het net of ze hun ogen nog steeds dicht hebben.
Licht dat op het oog valt, passeert het hoornvlies en de lens, en wordt gecentreerd op het netvlies. Het beeld wordt via de oogzenuw doorgegeven aan de hersenen.
Als iets van die dingen niet goed werkt, ben je blind. Het kan zijn dat je blind geboren bent, of dat je het later wordt. Blinden hoeven niet altijd volledig blind te zijn. Soms kunnen ze nog licht en donker onderscheiden of hebben ze nog 5 % van het gezichtsveld dat ze wel kunnen zien.
SLECHTZIEND
Sommige mensen zijn helemaal blind, maar anderen hebben een andere vorm, dat noemen ze slechtziendheid. Bij slechtziendheid kan het zijn dat diegene wel nog wat kan zien, maar wazig, of een gedeelte ook helemaal niet. Zij hoeven dan ook niet altijd hulpmiddelen te hebben.
Je kunt ook andere vormen van slechtziendheid hebben, zoals nachtblindheid. Je kunt overdag gewoon scherp zien, maar s’nachts kan je dan weer helemaal niks zien. Dit zijn nog een aantal voorbeeld van slechtziendheid:
1) Maculadegeneratie: De gele vlek krijgt te weinig bloed en functioneert minder goed. Het gevolg is dat men in het midden van het beeld wazig ziet.
2) Glaucoom: Een verhoogde oogdruk die er voor zorgt dat de oogzenuw slechter gaat werken. Zenuwcellen op het netvlies gaan dan kapot.Het gevolg is dat steeds grotere delen van het netvlies niet meer goed kunnen meewerken. Uiteindelijk wordt kan je blind worden.
3) Retinitis pigmentosa: langzaam maar zeker neemt het gezichtsveld af. Meestal van buiten naar binnen. Uiteindelijk wordt die gene blind.
4) Staar: de ooglens is niet meer doorzichtig is. Vergelijkbaar met een glas melk en een glas water. Goedziende mensen hebben een “waterbeeld”, mensen met staar een “melkbeeld”.
5) Corneadistriphie: De hoornvlies wordt troebel. In tegenstelling tot Cataract is deze aandoening niet zichtbaar.
6) ook als je regelmatig een overdosis alcohol of cocaïne gebruikt, kun je langzaam blind worden.
SCHOOL
Blinde kinderen gaan gewoon naar school. Maar meestal wel naar een speciale blindenschool. In een klas zitten ongeveer twaalf leerlingen. De leerlingen krijgen dus veel meer aandacht dan op een gewone school. Op een blindenschool leren kinderen lezen en schrijven in brailleschrift. Er worden ook veel dingen gedaan om de zintuigen te oefenen. Bij natuurlessen gebruiken blinden opgezette dieren om te voelen hoe een dier er uit ziet. En ze gaan naar een kinderboerderij om levende dieren aan te raken. Er zijn nog meer uitstapjes. Naar de supermarkt bijvoorbeeld. Want de kinderen moeten ook leren hoe ze boodschappen kunnen doen. Of ze gaan naar een station en leren hoe ze met de trein kunnen gaan. Want reizen is niet makkelijk voor blinden en slechtzienden. Voordat een blind kind de school verlaat, moet hij of zij een examen afleggen. Het kind moet laten zien dat het met een stok zelf de weg kan vinden. Is de leerling daarin geslaagd, dan krijgt hij of zij een diploma in braille.
HULPMIDDELEN
Voor blinde mensen zijn er hulpmiddelen.
Dit zijn enkele voorbeelden:
1) Herkenningsstok - Een witte stok met rode strepen. Als ze hiermee het verkeer in gaan, weet iedereen dat her een blinde is en het verkeer moet voor diegene stoppen.
2) blindgeleidehonden - Dat zijn honden speciaal getraind voor blinden. Een bekende vereniging voor blindgeleidehonden is: KNGF, de Koninklijk Nederland Geleide Honden Fonds. Zij fokken Labrador Retriever, Duitse Herder en Golden Retrievers Als een hond bewijst dat hij niet bang is, betrouwbaar is en snel leert gaat hij naar een pleeggezin. Zij nemen de hond ook mee naar drukke plaatsen om te wennen. Na 14 maanden gaat hij naar een school. Daar wordt hij gekeken naar zijn ogen. Als die goed zijn wordt hij opgeleid, hij moet daar wennen aan een beugel, en op een oefenterrein aan verkeerssituaties laten oefenen. Daarna gaan ze naar bazen.
3) brailleschrift.
Het brailleschrift is in 1826 gemaakt door Louis braille. Hij was blind geworden met een ongeluk op zijn vaders werkplaats. Maar als een van de weinige blinden in Frankrijk mocht hij toch naar school en studeren. Maar omdat er geen goede leesmethoden voor blinden waren bedacht hij het braille schrift. Als je goed kijkt zie je dat de letters K t/m Z hetzelfde zijn als A t/m J alleen komt er 1 puntje bij. De fransen kennen geen W, dus die is later bijgemaakt. Het nadeel van braille is dat de boeken meestal vaak 5 x zo dik en zwaar zijn.
BEHANDELINGEN
Blindheid kan in veel gevallen worden behandeld of de schade verminderd. Bij staar kan de lens worden vervangen door een kunstlens, bij glaucoom kan de druk op het oog verminderd worden en bij een netvlies kan verslechtering worden voorkomen. Met laserbehandelingen kun je achteruitgang afremmen.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen.
Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten.
Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons weten door een reactie te geven.