Geschreven door: | |
Datum ingestuurd: | 15 oktober 2006 |
Niveau: | 4 havo |
Woorden: | 1296 |
Opvragingen: | 3348 (61 deze maand) |
Waardering: |
Inleiding.
Mijn broer heeft ADHD en dat is soms best lastig om mee te leven en te begrijpen wat er nou precies in zo’n hoofd omgaat. Daarom ga ik jullie nu vertellen over deze aandoening.
Wat is ADHD.
ADHD betekend, Attention Deficit Hyperactivity Disorder.
Als je ADHD hebt kun je van veel verschillende dingen last hebben, zoals:
- Aandachtsproblemen, je vergeet snel dingen, je hebt moeite details te onthouden, je raakt vaak je spullen kwijt, je raakt snel afgeleid door dingen die om je heen gebeuren en je kunt niet blijven luisteren als mensen met je praten. Soms is het geval dat mensen denken dat je iets wel kan maar je het niet wil, dit komt doordat je soms een moment hebt wanneer je je op iets kunt ‘Hyperfocussen’ hierdoor ben je ergens zo mee bezig dat je een taak goed afrond, een andere keer als je dezelfde taak moet doen kun je je misschien niet hyperfocussen en krijg je de taak dus niet voor mekaar, mensen zeggen dan dat je het wel kan maar je gewoon niet wil.
- Impulsiviteit, Je doet dingen zonder erbij na te denken, je zegt dingen die je, als je er even over na had gedacht nooit had gezegd, je spreekt voor je beurt, je krijgt vreetbuien enz.
- Hyperactiviteit, Bij hyperactiviteit ben je altijd onrustig, je kunt niet stil zitten, je moet steeds opstaan om een stukje te lopen, je moet altijd iets in je handen hebben om mee te friemelen, je gaat tikken op de tafel met bijvoorbeeld de pen en nagels, je komt moeilijk tot rust en je bent erg beweeglijk in je slaap.
- Tijdsbeleving, Als ADHDer kun je vaak niet de tijd inschatten hoeveel tijd ergens voor nodig is (bijv. Het fietsen van huis naar school). Het is alsof je biologische klok ontregeld is.
Wie hebben ADHD.
ADHD is een chronische aandoening, dit betekend dat het niet overgaat, wel kun je ermee leren leven, net als bij astma kan het zo verminderen dat je er eigenlijk geen last meer van hebt.
Ook kan je je levensstijl zo aanpassen dat je er minder last van hebt of zelf baat bij hebt.
ADHD komt dus voor bij mensen van alle leeftijden, van pasgeboren kinderen tot bejaarden.
Onderzoeken wijzen uit dat zeker 3% van de Nederlandse bevolking onder 18 jaar ADHD heeft.
Dat betekend dat ongeveer elke 2e klas wel een ADHDer heeft.
ADHD is de meest door kinderpsychiaters gestelde diagnose, een kinderpsychiater is er 25-30% van haar of zijn tijd mee bezig.
Zeker 1% van alle volwassenen heeft nog erge last van ADHD, ze kunnen hierdoor bijvoorbeeld niet goed functioneren op hun baan. Hierdoor gaan ze een uitweg zoeken in de geestelijke gezondheidszorg.
Het is nog niet bewezen maar naar schatting zijn er in Nederland ongeveer 100.000 volwassenen met ADHD die het nog niet weten.
Hoe stel je ADHD vast.
ADHD wordt meestal vastgesteld door de ouders die merken dat er iets mis is met het kind, ze merken bijvoorbeeld dat het erg druk is in de klas of zich niet goed kan concentreren.
Vaak gaan de ouders dan met het kind naar de Huisarts, deze kan andere mogelijke stoornissen of problemen uitsluiten, er zijn namelijk veel ziektes die dezelfde verschijnselen hebben als ADHD.
Vaak komen bij ADHD nog andere stoornissen voor, bijv. Dyslexie (woordblindheid), het is nog niet aangetoond maar vermoedelijk ligt er een verband tussen deze 2 aandoeningen.
ADHD is erg moeilijk vast te stellen, zelfs de moderne technieken zoals de MRI, die een hersenscan maakt, kant niet met zekerheid ADHD vaststellen.
Medicijnen tegen ADHD.
Op dit moment zijn er 2 medicijnen op de markt tegen ADHD:
- Ritalin, Dit is het meest gebruikte medicijn, het stimuleert het zenuwstelsel. Het is nog niet bekend wat het medicijn precies doet maar men gaat er vanuit dat er in de voorhoofdskwab (het "opdrachtcentrum" in de hersenen) en de hersenstam, het aanmaken van bepaalde stoffen wordt bevordert. Ritalin werkt maar korte tijd en moet daarom meerdere malen dagelijks worden ingenomen, dit neemt weer problemen met zich mee omdat ADHDers erg vergeetachtig zijn en deze pillen dus regelmatig vergeten in te nemen. In landen als Amerika wordt Ritalin soms verkocht als drug. Omdat normale mensen de stoffen die Ritalin stimuleert al hebben, daarom worden deze stoffen nog meer gemaakt waardoor “normale” mensen hyperactief worden na het nemen van deze pillen.
- Concerta, Dit is de langwerkende versie van Ritalin. Het verscheen in april 2003 op de markt. Het bevat dezelfde stoffen maar voor ene landere werkingsduur (ongeveer 12 uur), daarom is het makkelijker in gebruik. Het is wel zo dat in sommige gevallen naast het Concerta nog Ritalin genomen moet worden. Een ander nadeel is dat bij de meeste zorgverzekeraars Concerta nog niet wordt vergoed. Het grote voordeel van Concerta ten opzichte van Ritalin is dat het langer werkt en dus minder ingenomen moet worden, het kan dan ook minder snel vergeten worden.
Andere ziekten en aandoeningen die voorkomen met ADHD.
Er zijn veel verschillende aandoeningen en stoornissen die samen met ADHD voorkomen en die ook vaak dezelfde of veel op elkaar lijkende eigenschappen hebben.
Autisme bijvoorbeeld. Autisme is een ernstige aangeboren ontwikkelingsstoornis, met als hoofdkenmerken, het niet kunnen verwerken van sociale informatie en het niet begrijpen van de wereld om zich heen. Hierdoor ervaren zij de wereld om zich heen als bedreigend, en klampen ze zich vast aan regels en rituelen. Ze leven hierdoor een antisociaal leven in een eigen wereld. Ze spreken vaak mensen na (echolalie) op een monotone toon. Ze kunnen geen gevoel leggen in woorden, omdat ze de gevoelswaarde van verschillende woorden niet onderkennen.
Vaak vertellen ze een mop of grap die wij wel grappig vinden maar omdat zij er ‘te logisch’ naar kijken begrijpen ze de lol er niet in. Ze zeggen daarom ook vaak dat ze de mop of grap alleen vertelden omdat ze weten dat anderen hem grappig vinden.
Autisten hebben vaak een hoog IQ maar een laag EQ, emotioneel quotient.
Een andere stoornis die erg vaak met ADHD samengaat is Dyslexie, Dyslexie betekend dat je vaak problemen hebt met het lezen van teksten, vaak sla je dan een aantal woorden over en soms zelfs een hele zin. Dit kan erg lastig zijn en heeft vaak nadelige gevolgen op bijv. de cijfers op school, met name de talen.
(Voorbeeld op het bord schrijven, Lzn vn tkstn zndr klnkrs kn zndr prblmn)
Om deze zin te lezen is voor ‘Niet dyslexanten’ geen probleem, omdat wij het hele woord herkennen aan de combinatie van de letters, dyslexanten moeten alle letters zien om het woord te kunnen lezen.
Eigen ervaringen.
Zoals ik al had gezegd, heeft mijn broer ook ADHD. Dit kan soms erg lastig zijn, als hij zijn pil niet heeft genomen kan hij, de hele tijd met andere dingen bezig zijn, zoals met een pen spelen, met de afstandsbediening van de TV of met de mes en vork.
Ook is bij hem het geval dat hij vaak dingen laat liggen, hij heeft bijvoorbeeld al in de klas een camera laten liggen, die toen dus gestolen was. Daarnaast heeft hij ook al een telefoon en een laptop in de bus laten liggen. Hij vergeet ook erg vaak als hij uit huis gaat zijn sleutels e.d.
Hij is dan ook vaak zeer ongeduldig, bijv. bij het inruimen van de vaatwasser gooit hij al het servies er maar in om zo snel mogelijk naar zijn volgende ‘opdracht’ te gaan.
Dit heeft ook te maken met de chaos in zijn hoofd, hij gaat van de ene ‘opdracht’ naar de andere en ze moeten zo worden afgerond dat hij zo snel mogelijk naar de volgende kan gaan.
Mijn broer heeft ook slaapproblemen, soms ligt hij om 4 uur ’s nachts nog niet in ben, hierdoor slaapt hij overdag soms tot 1 - 2 uur door, hij wil dan zijn pil niet meer nemen omdat hij dan zegt dat hij dan ’s avonds niet meer kan slapen.
Ik merk duidelijke verschillen in gedrag bij mijn broer als hij zijn pil wel en niet heeft geslikt.
Dit verslag is bedoeld als naslagwerk. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons dan weten.
a d v e r t e n t i e
Win beltegoed met Cash
Cash helpt je slimmer met je geld omgaan. Zodat je minder snel zonder beltegoed komt te zitten. Probeer nu de tools van Cash! Met de Cashculator Mobiel ontdek je wat voor beller je bent. Of speel de Cash Battle op Hyves, daag je vrienden uit en maak kans op €500 beltegoed! De game duurt maar een minuutje!
a d v e r t e n t i e

Wat ga jij later doen voor je poen? Het liefst wil je een uitdagende baan met een goed salaris. Misschien iets met economie en biologie. Met mensen werken, in een team van experts of als zelfstandig ondernemer. Niet alleen op kantoor, maar ook buiten aan de slag. Wil je weten hoe? Check www.beleefbuiten.nl, doe mee met de actie en win een VIP-dag!
Zonder jouw bijdrage kan Scholieren.com niet bestaan. Help andere scholieren door je eigen samenvattingen en ander huiswerk op te sturen.

Daan weet eindelijk wat 'ie gaat studeren. En het heeft iets met die dame hierboven te maken.