CASA Nederland en Scholieren.com reiken dit jaar de CASA Werkstuk Award uit. Het allerbeste werkstuk wint een reis voor 2 personen t.w.v. €500, een snuffelstage en eeuwige roem! Dit jaar is het thema abortus. De redactie bedacht alvast 13 invalshoeken, klik hier en stuur je werkstuk op.

geef je mening

Sporten is nergens voor nodig, vindt Justine. Sport jij?



» resultaten poll

ff n studiebreak

Experiment: geen Twitter, mail en Whatsapp meer voor Nina. Wel faxen, brieven in enveloppen en ouderwetsch bellen.

Geschreven door:

Renske (3 havo)

Datum ingestuurd:

22 september 2004

Taal:

Woorden:

2.000

Bekeken:

16174 keer (25 deze maand)

Waardering:

3.3/5 (151 stemmen)

Deel op:

  • Door Arian op 06-12-2004
    Ik vind je werkstuk een beetje nutteloos, sorry dat ik het zeg. Ik weet niet of het de bedoeling is om bepaalde groepen af te zeiken. Volgens mij ben jezelf 'gothic' ofzo. Want die 'levenswijze' leg je wel goed uit en de andere zit je af te kraken.
Inhoudsopgave
-inleiding
-levensbeschouwing en leefstijlen
-geschiedenis leefstijlen
-hiphoppers
-nerds
-massakonijnen
-kakkers
-gothic
-sjonnies en anita's

Inleiding
Dit project gaat over verschillende jeugdculturen. Je hebt skaters, kakkers, gabbers, alto’s enz.
Meestal als je naar de middelbare school gaat kom je er al snel achter bij welke groep je hoort. Je houd van dezelfde manier van kleden, dezelfde soort muziek, je klasgenoten zijn van deze stijl of je vind je zelf in de manier waarop ze zicht gedragen. Zo zijn vaak jeugdculturen samengesteld. Het is een groep jongeren die van dezelfde dingen houden. Je kunt de jongeren vaak herkennen aan hun manier van kleden. De groep voelt zich met elkaar verbonden en vind alle andere groepen minder. De skaters moeten bijvoorbeeld niets hebben van de kakkers en de kakkers niets van de nerds. Soms is het zo erg dat er een bende oorlog ontstaat onder twee groepen.
In dit project laat ik aan bod komen
- De geschiedenis van leefstijlen
- Wat hebben leefstijlen met levensbeschouwing te maken
- Verschillende leefstijlen
Ik hoop dat je aan het eind van het werkstuk weet wat voor stijlen er allemaal zijn, waar ze van houden, waar je ze aan kunt herkennen of misschien weet waar je zelf thuishoort.
Veel plezier bij het lezen
Groetjes Renske

Levensbeschouwing en leefstijlen

Met je uiterlijk geef je aan wie je bent, tot welke groep je hoort en welke opvattingen je hebt. Aan je uiterlijk kun je zien wie je bent en hoe je graag zou willen zijn.
Jongeren ontdekken steeds meer hun eigen identiteit (hun karakter wie ze zijn). Ze ontwikkelen een zelfbeeld. Wat andere mensen van jou denken heet: ‘imago’. Je zelfbeeld wordt mede daardoor gevormd.
Jongeren krijgen een idee van waar ze vandaan komen en wat en die van anderen de toekomst zal zijn. Hierbij moet je denken aan de levensbeschouwelijke vraag: ‘wie is de mens?’en ‘wat is de tijd?’
Je kunt ook aangeven wie je bent door je bij een groep aan te sluiten met een bepaalde levensstijl. Binnen die groep bedenk je samen wat je ideeën zijn over het leven. Als je je over bepaalde dingen onzeker voelt is het fijn om van je groepsgenoten te zien hoe zij daarmee omgaan.

De geschiedenis van jeugdculturen

De jaren 50
In de jaren 50 kwamen er nieuwe ideeën bij de jongeren. Ze waren nergens mee eens en alles moest anders. Overal kwamen mensen in optand.
De werkende jongeren verdiende veel geld en hadden veel vrije tijd. Van hun ouders moesten ze hard werken en sparen. Maar na het werken hingen ze op straat. Ze werden nozems genoemd. De jongeren kochten kleren en platen muziek. Ze luisterden naar Rock and Roll De jongeren werden nu niet meer als probleem gezien maar als consument want de jongeren hadden meer uit te geven. hier werd door de markt goed gebruik van gemaakt.
Er kwamen nieuwe verschillende muziekstijlen waar jongeren vooral naar luisterden:
Rock ’n roll, Jazz, Folk, Beatniks. Uit deze muziek soorten zijn de tegenwoordige muzieksoorten uit ontstaan.
Dit was het begin van het ontstaan van de verschillende jeugdculturen.
De ouderen waren erg tegen het ontstaan van de jongeren culturen. Ze wisten niet wat er ging gebeuren en konden hun kinderen ook niet tegen houden. Nu denken we dat ze bang waren dat de samenleving van toen verloren ging.

De jaren 60
In de jaren 60 kwamen er meer groepen. Jongeren lieten hun haren groeien en gingen samenwonen zonder te trouwen.
provo’s: beter opgeleiden jongeren. Door radio en televisie brachten ze hun acties in aandacht.
Hippies: kritiek op de consumptie maatschappij. Ze droegen tweedehands kleren gekocht op de rommelmarkt, sliepen op de dam en gebruikten drugs
Feministen: Willen gelijke rechten voor onderwijs en op in werk.

De jaren 70
Er kwam verandering in de groepen jongeren.
De punk kwam. Hun kapsels werden geverfd in alle kleuren en in de vreemdste vormen geknipt. Hun kleding was meestal zwart. Punks kwamen uit verschillende achtergronden
De Skinheads kwamen uit de arbeidsklasse. Skinhead willen niets te maken hebben met drugs, vernieuwde vormen van muziek

De jaren 80
De verschillen tussen jongeren ga je steeds moeilijker zien. Er ontstaan verschillende types: kakkers, punks, hiphop, rasta’s, disco’s, alternatievelingen enz.
Overal kom je grafitie, jongerencentra’s en breakdancers op straat tegen. De jeugdcriminaliteit groeit en ontstaan jeugdbendes. De politie hield het niet meer onder controle
In de jaren 80 onstaat de house en hiphop cultuur.
Hiphoppers luisteren naar rap en R&B. en Housers luisteren naar trance.

Hiphoppers en R&B

Hiphop als muziek genre is muziek gemaakt door DJ's gebruikmakend van scratching, sampling en rap. Hiphop komt van oorsprong uit New York en was een zwarte danscultuur. En zo ontstond er ook een nieuwe manier van dansen: Breakdancen en Electric boogie. In de jaren '90 werd het publiek breder doordat R&B en reggae erbij kwamen.
Kleding en uiterlijk is erg belangrijk voor hiphoppers. Hiphop muziek heeft een beetje van Soul, Funk en Reggae. Belangrijk voor deze muziek zijn de Dj's. Zij maken muziek doormiddel van platen te draaien op draaitafels. Later gingen ze ook muziek maken met gezongen teksten. Zo iemand heet een rapper. Rappers kiezen woorden uit die goed in het ritme pasten. Ze rappen vooral over het harde leven in de Getto's. Hun uitstraling is vaak macho en agressief. Muziek is erg belangrijk voor hiphoppers dus ze trainen heel hard en heel lang om op nieuwe muziek te kunnen dansen. Hiphoppers komen meestal uit de Getto’s.
Tegenwoordig is er veel hiphop. Je ziet het op TMF, MTV en the box erg veel. Vaak zijn het donkere mensen die het zingen. Een bekende hiphopper is op dit moment Usher. Een bekende rapper is Eminem. Hiphoppers dragen vaak veel gouden kettingen.

Nerds

De groep nerds is een aparte groep. Ze geven niets om uiterlijk.
Hun kleding is zeker 10 jaar oud en uit de mode, ze dragen sportschoenen van een onbekend merk, en hun haar kan best geknipt worden door hun moeder. Niks gel erin, gewoon laten hangen. Typische nerd kleding is een gestreepte overhemd en een bril maar dan niet zomaar een bril eentje die het goedkoopste was in de winkel. Zo’n uilenbrilletje.
Wat ze wel belangrijk vinden is school. Ze willen altijd de hoogste cijfers van de klas halen. Hun einddoel is de Universiteit en later zo veel geld verdienen. Als ze niet met school bezig zijn zitten ze achter de computer om van alles uit te zoeken. Het liefs bijvoorbeeld een website maken of spelletjes maken. Hun grootste voorbeeld is dus ook Bill Gates.

Massa konijnen

Massa konijnen zijn jongeren die met de stroom meegaan. Ze dragen kleding die in de mode is en ze luisteren naar algemene muziek. Ze hebben niet echt een eigen menig maar lopen mee met de mode van deze tijd. Ze durven moeilijk iets anders aan te doen want dan zullen ze opvallen. Ik denk dat de meeste jongeren massa konijnen zijn. Bij ons op school in gestel zeker. Als één iemand iets anders aan doet zal je al meteen nagekeken of uitgescholden worden. Ik denk dat daarom iedereen een beetje bang is en zich ook niet anders durft te kleden. Omdat ze niet willen opvallen.

Kakkers

Kakkers zien er netjes uit en dragen dure merkkleding van bijvoorbeeld hilfinger, gucci, laccost enz. Je ziet kakkers vaak in een paar laagjes poloshirts waarvan ze de kraag omhoogzitten, shirts met een V-hals. Hun ouders zijn vaak rijke waardoor ze deze kleren kunnen betalen. Politiek gezien zijn kakkers vaak rechts, omdat deze partijen er voor streven dat rijke mensen minder belasting moeten betalen. Jongens hebben vaak hun haar net iets langer dat ze achter hun oren doen of (het zal wel toeval zijn) ze hebben krullen. Meiden dragen vaak een sjaal die ze op een bepaalde manier knopen zie foto: Kakkers spelen vak sporten zoals hockey en tennis. Kakkers luisteren naar dezelfde muziek als de massakonijnen (top 40 muziek)

Skaters

De groep skaters bestaat vooral uit jongeren met een skateboard of skates waar ze allerlei stunts mee uithalen.
Deze groep draagt zo wijd mogelijke kleding. Hun T-shirts zijn wijd, hun broeken hebben een laag kruis en zijn ook heel wijd. Hun schoenen zijn heel breed met brede veters. Zelf zeggen ze dat ze niet te groot zijn maar ik geloof er niets van (als ze op de trampoline gaan springen en er naar toe rennen hoeven ze alleen te springen en ze staan op de trampoline en hun schoenen er naast). Je hebt ook meiden die skater zijn. Deze kunnen dezelfde broeken als de jongens dragen maar je hebt ook meiden broeken. Ze zijn ook wijd maar dan wel met een normaal kruis en boven gewoon strak. Hun T-shirts zijn ook niet zo wijd. Vaak is hun kleding van het merk overzeas.
De soort muziek die ze luisteren is i n de categorie rock. Van metal tot hardrock.

Gothic

Gothick zijn is een manier van leven
Er zijn geen regels waar je je aan moet houden om je goth te noemen. Goth zijn gaat voornamelijk om je zelf zijn. En je persoonlijkheid uiten op een originele manier.
Gothics zijn mensen die de neiging hebben om zich snel terug te trekken. Ze zijn erg emotioneel.
Gothics zijn erg op zich zelf. Ze hebben ruimte nodig. Ze vinden het leuk om veel tijd te besteden aan het creëren van dingen zoals muziek, kunst, gedichten enz
Veel gothics filosoferen veel. Onderwerpen waar andere mensen niet bij stilstaan denken goths wel over na. Hoe je gaat nadenken over alles, hoe je je eigen plek in de wereld gaat vinden.
Goths zien schoonheid in zaken die de meeste mensen als ‘lelijk’ beschouwen, zoals de dood, de nacht, de duisternis…
Sommige gothics hebben de behoefte om rustgevende mooie plekken op te zoeken als begraafplaatsen. Ze denken daar na over de wereld, zichzelf of andere zaken. Of om gewoon van de stilte en de sfeer te genieten die je alleen op die plaatsen kunt vinden. Het is niet zo dat goths geobsedeerd zijn met de dood en ‘s nachts rondhangen op begraafplaatsen.

De kleding van Goths.
De kleur zwart hoort bij gothic. Die vind je overal terug. Niet alle gothics zijn gekleed in zwart ook bordeauxrood en donkerpaars vind je.
Er zijn zes meest voorkomende stijlen
- antiquity (mooie, gedetailleerde kleding. Lijkt op kleding uit Middeleeuwen)
- cyberpung / industrial (kleding gericht op de toekomst. Futuristisch of spaceachtig)
- glitter goth / fairy goth (sprookjes / elfjes- achtige kleding)
- fletish (uitdagende kleding, veel leer)
- punk goth (kledingcombinatie van gothic en punk
- spice goth (glamour, meisjesachtige kleding)
Als je gothic bent hoef je deze kleding niet persé te dragen. Gothic is een levensstijl, geen kledingwijze.

Sjonnies en Anita’s voorlopers van gabbers

Gabbers zijn een zeer herkenbare groep en hebben veel regels. Een daarvan is dat ze hun haar zeer kort knippen of hun hoofd helemaal kaal scheren. Buitenlanders verwarren gabbers jammer genoeg vaak met neonazi’s. Echte gabbers hebben trainingspakken aan van bekende merken, gouden kettingen en sportschoenen ook van Nike met air. Deze kleren dragen ze om goed te kunnen dansen. Hun hele uiterlijk is gericht op dansen hun makkelijk zittende kleren, sportschoenen en hun kale hoofd. Gabbers houden van hardcore en house muziek. Hun manier van dansen is een soort van hakkerig bewegen op het ritme van de muziek. Deze soort van dansen is een hele avond lang best vermoeiend en daarom slikken gabbers (niet allemaal) drugs. Ze krijgen hiervan extra energie en kunnen een hele avond dansen. Een aantal jaren geleden was gabber zijn erg in de mode. Nu zie je er niet zo veel meer. Andere mensen zien gabbers vooral als tuig. Omdat ze er niet echt netjes uitzien.

De gabbers zijn eigenlijk een soort afstammelingen van de Sjonnies en Anita’s. Deze droegen ook trainingspakken alleen was voor hen is het merk niet zo belangrijk, je kon ze vinden op kermissen en op andere hangplekken. Hun naam komt van een andere groep die hen voor schut wilde zetten. Ze stonden bekend als criminelen maar dit waren ze niet.
De Sjonies en Anita’s houden van andere muziek dan de gabber meer van Nederlandstalige muziek zoals Frans Bauer, Marriane Weber. Ze houden meer van bier dan pillen dan de gabbers. Hun kapsel is ook anders het is niet kaal maar dragen meer een matje. Dit is lang in de nek en kort geknipt van voren

Dit verslag is bedoeld als naslagwerk, niet om plagiaat mee te plegen. Gebruik geschiedt op eigen risico. De verslagen op Scholieren.com zijn ingestuurd door middelbare scholieren (tenzij anders vermeld) en worden niet gecontroleerd op fouten. Heb je in dit verslag een fout gevonden of heb je een aanvulling? Laat het ons weten door een reactie te geven.