Waar gaat jouw geld allemaal aan op? Heb jij een gat in je hand? Of ben je juist een spaarder? Heb jij een bijbaantje of heb je die extra inkomsten niet nodig?

Doe mee aan het Scholierenonderzoek van het Nibud en steun zo kinderen in arme landen!

Info over dit verslag

Geschreven door:

Rosanne [meer]

Niveau:

5HAVO

Kwaliteit:

Waardering:

Taal:

Nederlands

Woorden:

789

Opvragingen:

57

Hulpmiddeltjes

Openen in tekstverwerker Openen in tekstverwerker

Printen Printen

Emailen Emailen

Waardering

Gemiddelde waardering: 4 uit 5 (55 stemmen)

Heb je er iets aan gehad? Geef zelf je waardering:
Erg goed bruikbaar
Goed bruikbaar
Bruikbaar
Een beetje bruikbaar
Niks aan gehad

Titels van Friedrich Durrenmatt

Laatst gewijzigd op 5 april 2002

Samenvatting
Langs de weg naar Lamboing (in Zwitserland) wordt politieagent Ulrich Schmied vermoord in zijn auto aangetroffen. Inspecteur Bärlach onderzoekt de zaak. Het eerste wat hij doet is naar de kamer gaan waar Schmied gewoond heeft, waar hij een map met informatie meeneemt. Hij gaat naar commissaris Lutz, om te vragen of hij agent Tschanz als helper mag bij het onderzoek, omdat Bärlach heel veel last van zijn maag heeft. Lutz stemt toe. Samen met Tschanz gaat Bärlach naar de plaats van het misdrijf. Daar vindt Bärlach een kogel(huls). Ze ontdekken dan Schmied bij een feest heeft bezocht van zekere Gastmann, wat hij wel vaker deed. ’s Avonds bezoeken ze het huis van Gastmann. Ze lopen om het huis heen. Bärlach wordt aangevallen door de waakhond, waarop Tschanz die hond dood schiet. Van het schot zijn de mensen in het huis geschrokken. Von Schwendi, lid van de Nationale Raad en advocaat van de heer Gastmann, komt naar buiten en praat even met de agenten.

Von Schwendi heeft later een gesprek met Lutz. Von Schwendi verteld dat Gastmann feesten geeft om zaken te doen met rijke industriëlen, en dat er met Gastmann op zich niks mis is. Schmied bezocht die feesten ook, onder de valse naam Doctor Prantl. Na het gesprek gaat Lutz samen met Bärlach naar Schmieds begrafenis. Op die begrafenis verschijnen twee zingende dronken mannen in pak, die een krans op het graf leggen met “Unsere liebe Doctor Prantl”, waarna ze weer vertrekken. Als Barläch thuis komt, treft hij daar Gastmann aan. Ze blijken elkaar al heel lang te kennen. Ruim veertig jaar geleden in Turkije hebben ze een keer in een dronken bui in een café een weddenschap afgesloten, waarbij Gastmann beweerde dat het mogelijk is om een misdaad te begaan waarvoor hij niet gestraft zou worden. De volgende dag duwde hij een koopman van een brug om het te bewijzen. Daarvoor is Gastmann wel aangehouden, maar inderdaad: nooit voor veroordeelt. Sindsdien heeft Bärlach hem altijd achterna gezeten, maar hij was er nog nooit in geslaagd hem te pakken krijgen.

Lutz geen Bärlach toestemming voor een weekje verlof. Tschanz wil Gastmann bezoeken, maar Bärlach is het daar niet mee eens, waardoor er een discussie tussen de collega’s ontstaat. ’s Avonds wordt er bij Bärlach ingebroken. Net als de inbreker hem wil doden, schiet Bärlach door een raam, waarop de inbreker vlucht. Na een uur belt Bärlach Tschanz. Na een nacht niet geslapen te hebben, belt Bärlach een taxi om naar het station te gaan. In die taxi zit Gastmann, die zegt dat hij Bärlach zal doden. Maar hij zegt weer dat hij Gastmann gaat doden.

Die avond gaat Tschanz (uit zichzelf) naar Gastmann en schiet hem en zijn bediendes dood. De volgende ochtend komt de politie (met Bärlach en Lutz) kijken. Tschanz wordt ’s avonds door Bärlach te eten uitgenodigd. Tijdens de uitgebreide maaltijd, bekent Bälach dat hij weet dat Tschanz de moordenaar van Schmied is. Hij is daar achter gekomen doordat de kogel die hij bij het lijk vond uit hetzelfde geweer afkomstig moet zijn als de kogel die de hond doodde. Tschanz was namelijk jaloers op het leven van Schmied, en op deze manier zou hij net zo veel eer krijgen, én de verloofde van Schmied. Bärlach wilde eigenlijk Schmied Gastmann laten doden, maar toen die vermoord werd, kwam dit eigenlijk veel beter uit voor hem. Tschanz was ook degene die inbrak om de map met bewijzen tegen Gastmann te halen. Bärlach belooft er niks over te zeggen, en vraagt Tschanz weg te gaan. Tschanz rijdt zichzelf die avond onder de trein. De volgende dag ondergaat Bärlach een operatie aan zijn maag, waarna hij nog een jaar zal leven.

Mijn mening
In het begin vond ik het boek een beetje saai. Er zaten wel een paar interessante stukken in (zoals met die hond), maar de personages waren gewoon te vlak om echt te boeien: het waren allemaal zo’n beetje dezelfde types. Maar op het moment dat Gastmann echt in beeld komt, wordt het boek interessant. Toen ging ik me ook af vragen wie het gedaan zou hebben. Daarvoor kon het me maar weinig schelen eigenlijk. Ook de titel wordt vanaf dat moment iets duidelijker.

Het einde was verrassend, maar verwarrend. Dat met al die wegen en plaatsen begreep ik niet helemaal. Eigenlijk begreep ik het van het begin al niet. Ik kan me gewoon niet zo veel voorstellen bij het land waar het zich afspeelt (Zwitserland) waarschijnlijk omdat ik er zelf nog nooit geweest ben.

Ik weet niet of ik iedereen het boek zou aanraden. Op veel momenten is het erg onduidelijk, maar op andere momenten weer het spannend. Voor mensen die veel houden van detective romans die niet op iedere bladzijde even boeiend zijn, is het zeker een aanrader.

Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.

Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.