Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem |
Niveau: | 5HAVO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 1039 |
Opvragingen: | 9 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 3 uit 5 (44 stemmen)
Titels van Friedrich Durrenmatt
Das Versprechen (11) 1958 Der Besuch der alten Dame (12) 1956 Der Richter und sein Henker (11) 1952 Der Verdacht (6) 1953 Die Panne (2) 1956 Die Physiker (8) 1962 Grieche sucht Griechin (3) 1955 Romulus der Grosse (1) 1949
Laatst gewijzigd op 6 februari 2002
Gegevens
De titel van het boek dat ik heb gelezen is Das Versprechen. De ondertitel is Requiem auf den Kriminalroman. Dit boek is geschreven door Friedrich Dürrenmatt. Het boek is voor het eerst uitgegeven in 1958. Ik weet niet welke druk ik heb gelezen, maar Das Versprechen was opgenomen in de boekenreeks ”Buchfinken” van 1995. Buchfinken is een serie boeken voor scholieren, in Nederland heten deze series de Grote Lijsters. Das Versprechen heeft 3 sterren.
Samenvatting
Het verhaal begint met een moord. Het is een moord op een klein meisje genaamd Gritli Moser, dit meisje kwam uit het dorp Mägendorf. Ze werd met chocolade truffels het bos in gelokt en daar vermoord met een scheermes. De hoofdpersoon, Matthaï, is op dat moment commissaris maar wil daar mee stoppen om naar Jordanië te gaan. Als hij zijn opvolger ziet is hij niet echt over hem te spreken. Dit komt onder andere door de manier waarop hij de verdachten verhoord.
De hoofdverdachte in de moordzaak is von Gunten, maar deze hangt zich, twintig uur nadat hij is gearresteerd, op in zijn cel. De meeste mensen denken dat Von Gunten de dader moet zijn geweest en dus wordt de zaak gesloten. Matthaï denkt daar anders over, hij weet bijna zeker dat de echte dader nog vrij rond loopt en hij gaat zelf op onderzoek uit. Hij doet dit omdat hij aanwijzingen had dat Gritli de dader zou kennen. Want hij zag op een tekening van Gritli kenmerken van een moordenaar en een vriendinnetje vertelde dat Gritli het wel eens over een man had die een moordenaar was. Dan gaat Matthaï naar de ouders van Gritli en beloofd om de zaak op te lossen. Hij krijgt echter weinig steun van zijn collega’s, omdat die geloven dat Von Gunten de moordenaar was en dat de zaak dus gesloten is.
Hij koopt dan een benzinestation in de buurt waar hij denkt de moordenaar te moeten zoeken, hier neemt hij ook een prostituee in dienst, maar dit doet hij eigenlijk om haar dochtertje, Annemarie, als lokaas te gebruiken. Als Annemarie dan thuis komt met chocolade truffels denkt hij dat de moordenaar op “het lokaas” heeft gebeten. Hij haalt de politie dan over om de moordenaar met behulp van Annemarie het bos in te lokken om hem daar in een val te laten lopen. Er wordt een paar dagen gewacht maar uiteindelijk komt de moordenaar niet opdagen. Het verhaal eindigt ermee dat de ex-commandant van Matthaï van een moeder (op haar sterfbed) hoort dat haar pleegzoon de dader is en dat hij op weg naar zijn vierde slachtoffer, Annemarie, bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen.
Schrijver
De schrijver van Das Versprechen is Friedrich Dürenmatt. Hij komt uit Zwitserland, Bern om precies te zijn. Daar werd hij op 5 januari 1921 geboren. Hij kwam uit een protestantse familie. Nadat hij in Bern naar school is geweest gaat hij studeren in Zürich en later weer in Bern. Hij had een uitgebreid vakkenpakket maar de belangrijkste vakken waren literatuur, filosofie en natuurwetenschappen. Hij was net als zijn grootvader actief bezig met cabaret en hij interesseerde zich ook voor politiek. Op jonge leeftijd werkte hij ook al bij een plaatselijk theater, hier moest hij kritiek geven op sommige voorstellingen.
Eerst kon hij niet kiezen tussen schilder of een schrijver. In eerste instantie koos hij voor schilder maar later is hij hier op terug gekomen en is hij toch gaan schrijven. Toch bleef hij ook nog steeds schilderen, dit heeft hij zijn hele leven gedaan.
Hij heeft redelijk veel prijzen gewonnen in zijn leven. Een paar hiervan zijn: Literatuurprijs van Bern in 1954, de Grillparzer Prijs in 1968, de Carl- Zuckmayer Medaille in 1984 en de Georg- Büchner prijs in 1986.
Enkele andere boeken die hij heeft geschreven zijn: Der Richter und sein Henker in 1952, Der Verdacht in 1953, Das Unternehmen der Wega in 1955 en Die Panne in 1961. Friedrich Dürenmatt overleed op 69 jarige leeftijd
op 14 december 1990.
Titelverklaring
De titel is vrij makkelijk te verklaren. Das Versprechen betekent de belofte. Dit slaat op de belofte die Matthaï maakte aan de ouders van Gritli Moser om de echte dader te vinden die hun dochtertje had vermoord.
Genre
Het genre van het boek is een krimiroman. Ook zaten er veel stukjes van detectives in maar dat is niet genoeg om het genre
te zijn.
Structuur
Het boek heeft 102 bladzijden en is niet verdeeld in hoofdstukken, het hele verhaal gaat achter elkaar door. Het verhaal wordt bijna chronologisch verteld, soms kijkt hij wel terug naar een paar dagen eerder maar dit zijn maar hele kleine stukjes.
Het verhaal werd aan de schrijver verteld door de ex-commandant van Matthaï en is daardoor geschreven in het hij- perspectief.
Ik heb uit het verhaal niet op kunnen maken in welke tijd het speelt, het zou bijna in elke tijd af hebben gespeeld. De plaats wordt in het verhaal wel genoemd, namelijk het dorpje Mägendorf.
Eigen mening
Ik vond Das Versprechen een boek dat niet al te moeilijk te lezen en te begrijpen was. Het verhaal is op een goede manier geschreven, je kan niet echt voorspellen wat er gaat gebeuren en dan blijft het een spannend boek om te lezen. Ik vond het boek spannend omdat je niet weet wat er gaat gebeuren en omdat de spanning langzaam wordt opgebouwd. Hierdoor werd het een verslavend verhaal omdat je steeds wou weten wat er zou gebeuren. Wat het nog meer verslavend maakte was het feit dat alles achter elkaar door was geschreven waardoor je jezelf goed in het verhaal in kon leven en daardoor werd het leuker om te lezen.
Dit verhaal zou best in deze tijd afgespeeld kunnen hebben omdat er niet echt tijdsaanduidingen in het verhaal staan en ook geen dingen waar je de tijd aan kon zien zoals bijvoorbeeld een magnetron.
Ik kon me best wel goed verplaatsen in de hoofdpersoon omdat het mijzelf ook erg frustrerend lijkt dat je met het idee rondloopt dat er een moordenaar op vrije voeten is terwijl je hem op kan sporen. Ik vind krimi’s en dat soort boeken altijd leuk om te lezen omdat er altijd wat gebeurt en meestal zijn ze ook wel spannend waardoor je niet tegen het lezen opziet, zoals vaak het geval is bij saaie boeken.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen