Info over dit verslag
Geschreven door: | anoniem |
Niveau: | 4VMBO |
Kwaliteit: | ![]() ![]() |
Waardering: | ![]() ![]() |
Taal: | Nederlands |
Woorden: | 771 |
Opvragingen: | 2 |
Hulpmiddeltjes
Waardering
Gemiddelde waardering: 2 uit 5 (19 stemmen)
Titels van Maarten 't Hart
De aansprekers (9) 1979 De droomkoningin (9) 1980 De Jacobsladder (11) 1986 De kroongetuige (86) 1983 De nakomer (6) 1996 De ortolaan (8) 1984 De scheltopusik (1) 2003 De steile helling (1) 1988 De versnijdenis (1) 1982 De vlieger (12) 1998 De zonnewijzer (27) 2002 Een vlucht regenwulpen (23) 1978 Het longvolume (1) 1982 Het psalmenoproer (3) 2006 Het uur tussen hond en wolf (6) 1987 Het vrome volk (3) 1974 Het woeden der gehele wereld (20) 1993 Ik had een wapenbroeder (6) 1973 Laatste zomernacht (10) 1977 Laatste zomernacht & De kroongetuige (1) 1983 Lotte Weeda (7) 2004 Mammoet op zondag (1) 1977 Stenen voor een ransuil (6) 1971 Verzamelde verhalen (1) 1992
Laatst gewijzigd op 27 januari 2002
Titel: De ortolaan
Schrijver: Maarten het hart werd in 1944 in Maassluis geboren. Zijn vader was eerst tuinder en later grafmaker. Al vroeg schreef hij allerlei verhalen. Het gezin waaruit hij opgroeide was streng calvinistisch, maar toch blijmoedig. Maarten heeft eerst zijn HBS gehaald en daarna is hij biologie gaan studeren aan de Rijks Universiteit te Leiden. Zijn hoofdvak was ethologie. Sinds 1970 is hij als wetenschappelijk medewerker aan de afdeling ethologie van de Universiteit verbonden.
1e Druk:1984, het boek is een uitgave van de Stichting voor de Collectieve propaganda van het Nederlandse Boek ter gelegenheid van de Boekenweek in dat jaar.
Voorwoord:Verwonderlijk! Socrates sprak er steeds over dat hij het van een vrouw geleerd had. O, ik kan ook dat het beste wat ik van hetgeen ik bezit, aan een meisje te danken heb. Ik heb het allen niet van haar geleerd, maar door haar. Dit is een uitspraak van Soren Kierkegaard. De hoofdpersoon is verliefd op een vrouw. Het beste van het geen wat de hoofdpersoon bezit, zijn de herinneringen aan het samen zijn met deze vrouw.
De hoofdpersoon heeft niet veel van deze vrouw geleerd, maar wel door haar manier van doen.
Genre:Het boek is een wetenschappelijke roman.
Vorm:Het boek bestaat uit 4 hoofdstukken:Alma logeert bij Maarten, wanneer ze beide nog studeren. Daarna ontmoeten ze elkaar nog 3 keer op een congres. Ieder hoofdstuk gaat dus over 1 zo’n stukje.
Titelverklaring:Het boek heet de ortolaan, wat een vogeltje is. Dit vogeltje speelt een rol in het boek.
Maarten had vroeger op het kerkhof een paar keer de ortolaan gezien. Hij neemt Alma op haar verzoek mee naar het kerkhof om te kijken of ze er nog zitten. De ortolaan hebben ze nooit gezien, maar aan het eind van het boek vindt Maarten een dode ortolaan, en geeft deze bij het laatste afscheid aan Alma.
Thema: Op de achterkant van het boek staat het thema: “Het fenomeen van het bezet zijn: Een geliefd mens weigert toenadering omdat er al een relatie bestaat en dat een nieuwe uitsluit.”
Deze spreuk is van Adorno.
Plaats: Het eerste hoofdstuk speelt zich af bij Maarten Thuis en op de Universiteit. De andere drie hoofdstukken spelen zich af op colleges, De eerste 2 in Engeland, de laatste in Duitsland.
Tijd: Ik denk dat het verhaal zich zo’n 35 tot 40 jaar geleden heeft afgespeeld.
Tijdverloop: Chronologisch.
Flashbacks: Nee, wel veel gedachtes en ergens aan terug denken maar meer niet.
Tijdsprongen: Tussen elk hoofdstuk in zitten tijdsprongen. Je leest alleen maar wanneer ze bij elkaar zijn en net iets voor dat moment en net wat daarna. De jaren/maanden daartussen, zijn overgeslagen.
Tijdsduur: Ongeveer 10 jaar, in het begin is Alma nog een jonge meid, en aan het eind is ze getrouwd en heeft ze 2 kinderen. Je weet niet precies hoelang het duurt omdat je niet weet hoeveel tijd er tussen de keren zit dat ze elkaar ontmoeten.
Inleiding: Je krijgt een omschrijving van het weer en wat de natuur daarmee doet. Of je het echt een inleiding kunt noemen weet ik niet.
Personages: Maarten het Hart is de hoofdpersoon. Hij is een aardig persoon die goed met mensen om kan gaan. In het boek verandert hij. Hij wordt steeds een beetje ouder en een beetje wijzer. Hij denkt veel over de dingen van het leven. Hij is bioloog. Volgens mij houd hij van literatuur (hij geeft allemaal citaten van personen) en van klassieke muziek(hij zingt klassieke liedjes. En hij houd van Alma.
Alma is een Belgisch meisje. Op congressen hangen er constant mensen om haar heen.Ze is net als Maarten bioloog. Ze is verloofd, en gaat later trouwen en krijgt twee kinderen.
Bastiaan is de hoogleraar van Maarten, hij zorgt ervoor dat ze elkaar ontmoeten, en dat Alma bij Maarten op de kamer mag.
En je hebt Hanneke dat is de kamergenoot van Maarten. Alma denkt dat dat Maartens vrouw/vriendin is.
Perspectief: Het is een autobiografie. Het boek is dus in de ik-vorm. De ik-vorm is dus Maarten het Hart zelf.
Binnenmotieven: De zin van het leven. Maarten heeft het vaak over: ”o, dus daarom ben ik geboren, om dit mee te mogen maken”. En wel meer van dat soort dingen.
Buitenmotieven: Vriendschap en verliefdheid. Alma en Maarten zijn goede vrienden. En over verliefdheid omdat Maarten aldoor verliefd blijft op alma, terwijl ze heel de tijd bezet is.
Einde o/g: Open, je weet niet of die twee elkaar nog een keer tegenkomen.
Favoriet pers.: Maarten, zijn gevoelens leer je kennen en zijn gedachtegang, zijn aparte kijk op het leven, ja ik denk dat hij wel de boeiendste persoon uit het boek is.
Mening: Het is een boek wat je aanzet tot denken, over het leven, door de citaten die Maarten opschrijft en door de dingen die hijzelf zegt.Je gaat ook denken over hoe leuk zo’n vriendschap eigenlijk is. Hierdoor vond ik het boek ook leuk, de rare gedachte kronkels van zo’n mens in zo’n aparte situatie.
Belangrijk!
De verslagen op Scholieren.com zijn bedoeld als naslagwerk. Lever nooit verslagen van internet zomaar bij je leraar in. Je bent zelf verantwoordelijk voor de gevolgen van dit soort fraude.
Wij krijgen de verslagen van scholieren. Hierdoor kan het gebeuren dat er foute informatie online staat. Gebruik geschiedt dus op eigen risico. Kom je een fout tegen? Laat het ons weten.




Openen in tekstverwerker
Printen
Emailen